بازار مرغ در اصفهان آشفته است/سایه قاچاق بر توزیع در بازار داخلی

اصفهان - گوشت مرغ در آستانه شب عید درحالی در خرده‌فروشی‌های شهر اصفهان نایاب شده که مسئولان از افزایش تولید و کشتار نسبت به سال گذشته خبر می‌دهند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: آشفتگی بازار مرغ در روزهای پایانی سال نیز همچنان ادامه دارد. مغازه‌های خرده فروشی مرغ صبح آخرین شنبه سال در حالی کرکره‌ها را بالا زدند که ویترین یخچال‌ها خالی از مرغ بود اما انواع ماهی و میگو به وفور وجود داشت. با وجود اینکه قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ در اصفهان ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده و حتی برخی فروشگاه‌های سطح شهر از این نرخ گران‌تر نیز در این مدت فروخته‌اند اما روز گذشته گوشت مرغ در اصفهان کمیاب شد و فروشندگان خرده فروشی علت آن را نبود مرغ در بازار و توزیع نشدن آن عنوان کردند.

ما توزیع کننده نیستیم

رئیس اتحادیه مرغ گوشتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: طبق آمار موجود تا جمعه شب کشتار مرغ انجام شده است، برای مثال در شب عید مبعث حدود یک هزار و ۱۰۰ تن کشتار مرغ بوده است؛ ما امور تولید و پرورش مرغ تا کشتارگاه را برعهده داریم ولی توزیع کننده نیستیم.

فرهاد جعفریان ادامه می‌دهد: از سوی دیگر هم اکنون مشکلی به لحاظ تأمین نهاده نیز وجود ندارد و قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ در کشتارگاه ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان است و تولید کننده مکلف شده بیش از این نرخ نیز نفروشد.

بیش از ۷۰۴ تن گوشت مرغ قابل عرضه تولید شد

در همین پیوند معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: طبق آمار سازمان دامپزشکی بیش از ۷۰۴ تن گوشت مرغ قابل عرضه جمعه شب گذشته در اصفهان کشتار شده که تنها حدود ۴۱۳ تن در کشتارگاه شهرستان اصفهان بوده است.

حسین ایراندوست ادامه می‌دهد: هیچ مشکل و محدودیتی در تولید نبوده است اما نبود مرغ در مغازه‌ها باید بررسی شود زیرا مشکل در عرضه و توزیع آن بوده است.

نیاز کاذب و افزایش تقاضا برای گوشت مرغ

همچنین مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: هیچ مشکلی در تولید مرغ گوشتی در استان وجود ندارد زیرا حتی هفته گذشته رکورد کشتار مرغ شکست و به بیش از ۱۰۰۰ تن مرغ در یک روز رسید اما مسئله این است که هم اکنون مرغ به صورت قاچاق به تهران می‌رود و همین امر بر بازار مرغ تأثیر گذار بوده است.

علی دهقانی می‌افزاید: از سوی دیگر نیاز کاذب بر مردم استان حاکم شده و گوشت مرغ را در این ایام بیش از نیاز خرید و نگهداری می‌کنند.

میزان کشتار مرغ در اصفهان متناسب با شب عید است

در ادامه دبیر انجمن کشتارگاه‌های اصفهان به خبرنگار مهر اظهار می‌کند: برخی از شهرستان‌های استان مرغداری و کشتارگاه دارند و برخی از آنها کشتارگاه ندارند؛ به تازگی این شهرستان‌ها اعلام می‌کنند که کشتار مرغ در کشتارگاه اصفهان انجام شود اما گوشت مرغ به شهرستان برگردد؛ برای مثال شهرستان نائین میزان قابل توجهی تولید مرغ دارد ولی بیش از پنج شش تن گوشت مرغ نیاز ندارد اما اکنون می‌گویند به شرطی مرغ زنده می‌دهیم که گوشت برگردد.

ولید مرغ مشکلی وجود ندارد با وجود این برخی از مرغداران نیز به قیمت مصوب مرغ اعتراض دارند و معتقدند که باید بالاتر از این قیمت باشد در حالی که دولت و سازمان جهاد کشاورزی بر توزیع مرغ به قیمت مصوب تاکید می‌کنند

محمدرضا رستمیان ادامه می‌دهد: با برنامه ریزی‌های سازمان جهاد کشاورزی استان مقرر شد هر شهرستان به اندازه مصرف مرغ توزیع شود. رستمیان خاطرنشان کرد: تولید مرغ مشکلی وجود ندارد با وجود این برخی از مرغداران نیز به قیمت مصوب مرغ اعتراض دارند و معتقدند که باید بالاتر از این قیمت باشد در حالی که دولت و سازمان جهاد کشاورزی بر توزیع مرغ به قیمت مصوب تاکید می‌کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: با وجود ناهماهنگی‌های اخیر در توزیع مرغ اما وضعیت اصفهان نسبت به سایر استان‌ها خیلی بهتر است. از سوی دیگر طبق آمارهای موجود این روزها مردم بیش از نیاز خود مرغ می خرند در حالی که میزان کشتاری که انجام می‌شود کمتر از ماه‌های دیگر نبوده و متناسب با شب عید است.

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: بحثی که ماه‌های گذشته در رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی مطرح شده مردم را تحریک کردند که بعد از عید قحطی می‌شود، بر همین اساس مردم به اندازه دو سه ماه روغن و مرغ خریداری می‌کنند؛ مطمئن باشید دو سه ماه آینده نیز فروشندگان گله مند خواهند شد که چرا مردم مرغ نمی‌خرند؟!

اسماعیل نادری می‌افزاید: روزانه به میزان بسیار زیادی روغن وارد بازار می‌شود اما به دلیل جو روانی که در بازار ایجاد شده، نایاب می‌شود. با وجود این وظیفه ما در چنین شرایطی افزایش عرضه است که انجام دادیم.

خروج مرغ اصفهان به سمت تهران

وی خاطرنشان می‌کند: بخشی از شرایط موجود نیز به دلیل آشفتگی بازار تهران بوده زیرا متأسفانه نظارت‌ها در آنجا ضعیف‌تر است و البته توان خرید مردم به‌گونه ای است که به هر قیمتی کالا می خرند از این رو مرغداران ما ترغیب می‌شوند که مرغ را جایی بفروشند که گران‌تر می خرند.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان با بیان اینکه خروج مرغ به سمت تهران بر بازار اصفهان تأثیر گذاشته است، ادامه می‌دهد: با توجه به تدابیری که اندیشیده شده است امیدواریم این موضوع از امروز بهتر شود زیرا به لحاظ تولید، کشتار و ذخیره سازی مرغ هیچ مشکلی نیست.

مردم نگران کمبود مرغ نباشند

نادری خاطرنشان می‌کند: وضعیت مرغ کشتار شده خوب است و میزان روغن توزیعی بالاست اما عرضه و مصرف باید مدیریت شود؛ هم اکنون در زمینه عرضه روغن، تلاش می‌کنیم که این کالا در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارکنان و کارمندان ادارات و روستایی تأمین شود درباره مرغ نیز همینطور است.

وی با تاکید بر اینکه مردم نگران کمبود مرغ نباشد، اظهار می‌کند: میزان جوجه ریزی و تولید بالاست و حتی نسبت به سنوات گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد کشتار مرغ استان افزایش یافته اما تقاضا و مصرف نیز بسیار زیاد شده است.

نادری با بیان اینکه روند عرضه مرغ را تا پایدار شدن شرایط ادامه خواهیم داد، می‌افزاید: نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ در استان اصفهان ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و بیش از این قیمت تخلف محسوب می‌شود.

هر چند مسئولان شرایط را مناسب ارزیابی کرده و اذعان دارند در اصفهان مشکلی در زمینه کمبود مرغ وجود ندارد اما آنچه در سطح شهرها شاهد آن هستیم کمبود مرغ در بازار و همچنین عدم عرضه آن با قیمت مصوب است.

کد خبر 5169192

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha