«هوای نو» همایشی بی‌سابقه درراستای هم‌افزایی تشکل‌های فرهنگی بود

همایش «هوای نو»، همایشی بی‌سابقه درراستای هم‌افزایی و مشارکت تشکل‌های شاخص کشور با یکدیگر و دیگر نهادهای حاکمیتی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، بعد از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی فعالیت‌های شاخص و ویژه‌ای در تحقق اهداف این بیانیه صورت نگرفت؛ برای حل این مشکل، مثل همیشه اولین قدم توسط مجموعه‌های مردم نهاد برداشته شد، این مجموعه‌ها با سرمایه اخلاص و یقین به آرمان‌های انقلاب اسلامی دوباره در کارزارهایی مانند هشت سال دفاع مقدس یا  در بحران‌هایی مانند سیل، زلزله و مناسبت‌هایی مانند محرم و رمضان که همگی سرنوشت‌ساز، فرهنگ‌ساز و تمدن‌ساز بوده  وارد میدان شدند. باید گفت که  اولین پرچمداران عرصه مطالبه‌گری در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی همین تشکل‌های فرهنگی تبلیغی و حلقه‌های میانی مردم محور هستند که تا کنون هم منشاء بسیاری از موفقیت‌ها و پیروزی‌های انقلاب بودند.

با توجه به ظرفیت مجموعه‌های فرهنگی مردم نهاد برای پیروزی در جنگ نرم و تحقق بیانیه گام دوم، جمعی از این تشکلهای شاخص با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی با طراحی و برگزاری همایش هوای نو برآن شدند تا با فراهم آوردن شرایطی زمینه هم‌افزایی و مشارکت تشکل‌های شاخص کشور با یکدیگر و دیگر نهادها را فراهم سازد. در همین خصوص با حجت‌الاسلام سیدمحمد صادقی آرمان دبیر همایش ملی «هوای نو» گفت‌وگویی صورت گرفته که در ادامه می خوانید:

*طراحی «همایش هوای نو» برچه اساسی شکل گرفت؟

طراحی این همایش با توجه به موضوع مطالبه‌گری تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و وظیفه تشکل‌های شاخص و مسئولان کانون‌های فرهنگی تبلیغی در این مسیر، شکل گرفت. همچنین یکی از ارکان تحقق بیانیه گام دوم، شناخت مسئولان تشکل‌های فرهنگی محسوب می‌شد اما در این میان نکته حائز اهمیت این بود که تشکل‌های‌ فرهنگی در انقلاب اسلامی سابقه‌ای بیش از بیست سال داشتند و  آن طور که باید، به این پدیده پرداخته نشده و مسئولان در معادلات کلی کشور به آن توجه نداشتند و در طراحی‌های خود به آن تکیه نکردند لذا می‌توان گفت که این برخورد با تشکل‌های فرهنگی ازعدم شناخت مسئولان نسبت به این پدیده نشأت گرفته است، بنابراین یکی از اهداف برگزاری همایش هوای نو آشنایی مسئولان با ظرفیت‌های تشکلهای شاخص فرهنگی و حلقه‌های میانی بود.

 همچنین بسیاری از تشکلهای شاخص فرهنگی که به‌عنوان عناصر تأثیرگذار میدان فرهنگ به شمارمی‌روند و در بسیاری از عرصه‌ها نیز فرماندهی میدان را برعهده دارند با مسئولان ارشد نظام آشنایی نداشتند و راه استفاده از ظرفیت‌ها و هم‌افزایی با دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی برای آنها روشن نبود. ضمنا  این تشکل‌ها از دستگاه‌ها، مطالباتی داشتند که فرصت همایش می‌توانست اسباب آشنایی با مسئولان ارشد و بهره‌مندی از ظرفیت دستگاه‌ها را برای آنها مهیا کند .

*ویژگی تشکل‌های شاخص فرهنگی چیست؟

تفاوت تشکل‌های شاخص با دیگر تشکل‌ها و ساختارها، مردمی و به‌روز بودن آنهاست، همچنین باید گفت که  این تشکل‌ها به ‌واسطه حضور در میدان، به عموم مردم نزدیک‌تر هستند در نتیجه با طیف‌های مختلف جامعه ارتباط  بیشتری دارند از طرفی تشکل‌های شاخص در عرصه‌های مختلف و متنوع حوزه فرهنگ فعالیت مستمرداشته و برای حل و فصل مسائل و مشکلات فرهنگی اقشار مختلف جامعه؛ دائم درحال برنامه‌ریزی هستند لذا این موارد باعث شده که تشکل‌های شاخص به روزتر باشند.

*آیا این همایش دستاورد ملموسی هم داشت؟

 در خصوص دستاوردهای این همایش ملی به موارد متعددی می‌توان اشاره کرد که ان شاء الله به مرور تمام نیروهای میدان فرهنگ از آنها بهره‌مند خواهند شد،  اما نکته حائز اهمیت این است که شکل اجرای این همایش بسیار جدی و علمی بود و به طوری که تمام مدعوین، این جدیت را در بخش‌های مختلف همایش مشاهده کردند، حتی مسئولان ارشد نظام در قالب زمانبندی بسیار دقیق باید به سئوالات مسئولان کانون‌های فرهنگی تبلیغی و حلقه‌های میانی پاسخ می‌دادند و هیچکس در این همایش، متکلم وحده نبود؛ لذا تمامی این موارد باعث شد تا همایش هوای نو نسبت به دیگر همایش‌ها متمایز باشد و این همایش طوری طراحی و برگزار شد که در نوع خود منحصربه فرد بود.

نکته دیگر اینکه مباحث چالشی توسط تشکل‌ها با بهترین شکل و روش مطرح شد و  قرار گرفتن در این شرایط برای بسیاری از مسئولان تازگی داشت.

 تحکیم انسجام در بین تشکل‌های شاخص از دیگر دستاوردهای این همایش بود همچنین مقرر شد تا دبیرخانه دائمی به شکل منظم و درساختاری مشخص تأسیس شود تا تشکل‌ها با مسئولان عالی رتبه فرهنگی کشور متصل و مرتبط باشند و در کارزار فرهنگی با تقسیم وظایف و همچنین با حمایت، همراهی و هم‌افزایی یکدیگر، پیشروی کنند.

 باید گفت که هم افزایی به‌وجود آمده در این همایش در نوع خود بی‌نظیر و بی‌سابقه بود چراکه «همایش هوای نو» شرایطی فراهم ساخت تا تشکل‌های شاخص کشور از توانایی‌های یکدیگر بهره‌مند شوند و از طرفی از ظرفیت‌ مسئولان ارشد نظام  نیز استفاده کنند. مسئولان  ارشد نظام نیز در این همایش برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، نیاز خود به مشارکت تشکل‌ها را اعلام کردند و در برخی از موارد توافق‌هایی جدی صورت گرفت که قطعاً در آینده می‌تواند برای گسترش و تأثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تشکل‌های شاخص و حلقه‌های میانی، مثمرثمر باشد. به عنوان مثال بنا شد که کارگروهی از تشکل‌های شاخص باعنوان «کمیته یاری» و با هدف استفاده از ظرفیت تشکل‌ها در مأموریتهای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود

همچنین توافقی هم با رئیس صدا و سیما صورت گرفت و مقرر شد سهم مشخصی از برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سطح ملی و استانی به معرفی ظرفیت عظیم تشکل‌های شاخص فرهنگی تبلیغی اختصاص داده شود و ایده راه اندازی شبکه اینترنتی در تلبیون با همکاری صدا وسیما از طرف رئیس این سازمان مطرح شد.

در بخشی از این همایش محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی بر تشکیل کمیته مشترک و انعقاد تفاهمنامه‌‍‌ای بین حوزه هنری و تشکل‌های شاخص برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی هنری، تاکید کرد همچنین مقررشد تا چنین تفاهمنامه‌ای نیز میان نهادهای مانند سازمان تبلیغات اسلامی، شورای سیاستگذاری نماز جمعه، بنیاد علوی و تشکل‌های شاخص کشور منعقد شود .

*نقش سازمان تبلیغات اسلامی در این همایش چگونه بود؟

قبل از صحبت در مورد نقش سازمان تبلیغات اسلامی در «همایش هوای نو» لازم است به این نکته اشاره کنم ما باید بدانیم که نمی‌توان تمام مسائل حوزه فرهنگ را به شکل حاکمیتی حل و فصل کرد و این به دلیل ذات فرهنگ است. لذا اساسا نهادها و سازمان‌ها باید در این عرصه نقش تسهیل‌گری و حمایتی داشته باشند که سازمان تبلیغات اسلامی در رویکرد جدید خود نقش تسهیل‌گری و حمایتی  از تشکل‌ها را به بهترین نحو ایفا کرده است و باید گفت که شاخصه مهم این سازمان، تعامل و راهبری کلانِ تشکل‌ها است. اما  نباید از این نکته هم غافل شد که اساس کار این تشکل‌ها بر مبنای برنامه ریزی و مدیریت خود آنهاست.

البته باید اینجا اشاره کنیم سازمان تشکلهای دینی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی حلقه وصل و ارتباط میان تشکل‌های شاخص سراسر کشور بایکدیگر و سازمان تبلیغات اسلامی است اما انجام فعالیت‌های میدانی برعهده خود تشکل‌ها است لذا برای راهبری فعالیت تشکل‌های شاخص؛ دبیرخانه دائمی هوای نو تشکیل شد.

*مدعوین این نشست چه کسانی بودند؟

سعی کردیم در این بخش مسئولان ارشد نظام که در عرصه سیاستگذاری و حمایت از فرهنگ نقش دارند را دعوت کنیم. سران سه قوه، وزیر ارشاد، دبیر شورای انقلاب فرهنگی، بنیاد مستضعفان، ستاد فرمان امام، اوقاف، فرمانده محترم سپاه و ... اما برخی از بزرگواران به‌خاطر مشغله های آخر سال نتوانستند در این همایش حضور یابند.

*برخی رویکرد این همایش را سیاسی و حتی انتخاباتی تلقی کرده‌اند؟

ببینید همیشه در نزدیکی همه انتخاباتها برخی همه چیز را سیاسی می‌بینند البته این نگاه می‌تواند از روی سادگی یا شیطنت باشد. اما رویکرد این همایش کاملا روشن و در راستای تحقق بیانیه گام دوم بود. البته همه دستگاه‌ها با اصرار و پی‌گیری دوماهه دعوت شدند به نوعی از همه سلایق در همایش داشتیم. حتی آیت الله رئیسی  هم  ابتدا  قول مساعد بر حضور در همایش دادند، اما متاسفانه بخاطر تداخل برنامه هایشان در آخر سال در همایش حاضر نشدند، برای حضور در همایش بعدی قول مساعد دادند .

*دبیرخانه همایش درادامه چه برنامه‌ای دارد؟

دبیرخانه با تمام توان مطالبات و توافقات جلسه را دنبال خواهد کرد همچنین این دبیرخانه از طریق هم‌افزایی و هم‌فکری با تشکل‌های فرهنگی سراسر کشور در خصوص نقش سیاستگذاری آنها درعرصه فرهنگی و اجتماعی اقدام خواهد کرد، همچنین باید اذعان داشت که هوای نو شبکه‌ای در موازات دیگر شبکه‌ها نیست بلکه محلی برای مطالبه گری تمام شبکه‌ها از مسئولان خواهد بود .

در انتها باید تاکید کنم که به دلیل شرایط کرونا و محدودیت‌های متعدد، امکان حضور برای همه تشکل‌های شاخص در این همایش مهیا نشد و امیدواریم تعداد بیشتری از تشکل‌های شاخص فرهنگی را در همایشهای بعدی حضور یابند.

کد خبر 5172968

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha