جدال زلزله‌زدگان رامیان با مشکلات/ نیمی از خانه‌ها ناتمام هستند

با گذشت هفت ماه از وقوع زمین لرزه در روستاهای رامیان و اختصاص اعتبارات مورد نیاز، نیمی از مردم خسارت دیده همچنان موفق نشده اند در خانه های جدید خود ساکن شوند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: اواخر تابستان سال گذشته زلزله‌ای به قدرت ۵.۱ ریشتر مناطق شرقی گلستان را لرزاند و منازل مسکونی در ۹ روستای رامیان متحمل خسارت شد و ۲۵۰ واحد مسکونی آسیب دید.

بعد از گذشت ۴۸ ساعت با حضور استاندار، عملیات بازسازی واحدهای مسکونی به صورت متمرکز در روستای «قورچای» آغاز شد و اولین واحد مسکونی طی ۲۸ روز به بهره‌برداری رسید.

عزم جدی و سریع دولتمردان در آغاز بازسازی واحدها نویدبخش آن بود که واحدهای آسیب دیده در مدت زمان کوتاهی نوسازی و به اهالی تحویل داده می‌شود.

بهره‌مندی مدیران از تجارب عملیات نوسازی و مرمت ده‌ها هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل گلستان، می‌توانست مؤلفه اثربخشی در تکمیل هر چه سریع‌تر واحدهای تخریب شده در این زلزله باشد، اما با گذشت هفت ماه از این حادثه، اهالی منطقه از روند بازسازی و نوسازی رضایت ندارند.

طبق مشاهدات خبرنگار مهر، حدود ۲۰ چادر در روستاهای زلزله زده برپا است که هر چند بنا به اظهارات مسئولان کسی در چادر زندگی نمی‌کند، اما مردم عنوان می‌کنند که هفت ماه اخیر را در داخل چادر گذرانده‌اند.

بسیاری از اهالی موفق به تکمیل خانه‌های خود نشده و دلایلی همچون افزایش قیمت مصالح ساختمانی و محدودیت زمانی برای عملیات ساخت و ساز به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه را عنوان می‌کنند. این شرایط در روستای «ویرو» که اقلیم سردتر و راه دسترسی صعب العبور دارد، محسوس‌تر است.

با وجود اینکه مدیران استانی از تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل واحدها سخن می‌گویند، اهالی منطقه متفق القول بر این عقیده هستند که مبالغ تخصیصی کفاف تکمیل این واحدها را نمی‌دهد، موضوعی که مدیران هم به آن اذعان دارند و از پیگیری برای پرداخت تسهیلات بیشتر از طریق مجلس شورای اسلامی خبر می‌دهند.

مسئولان برای تکمیل واحدها چاره‌ای بیندیشند

خانم کوه نشین، یکی از اهالی روستای قورچای به خبرنگار مهر گفت: تسهیلات کفاف تکمیل واحدها را نداده است.

وی افزود: به دلیل عدم تکمیل ساختمان خود، هنوز کمک بلاعوض هم دریافت نکرده‌ایم.

کوه نشین عنوان کرد: ۵۰ میلیون تومان صرف خرید میلگرد و پی ساختمان شده و خانه ما هنوز در مرحله اسکلت است.

وی بیان کرد: بیشتر اهالی روستا در منازل جدید خود استقرار یافته و تعداد محدودی باقی مانده‌اند که باید فکری به حال آنها شود.

کوه نشین همچنین از آنتن دهی ضعیف روستا گِله کرد و گفت: دانش آموزان در این روستا با سختی فراوان درس می‌خوانند.

یکی دیگر از اهالی روستا که دارای دو فرزند معلول است، گفت: به دلیل نداشتن توان مالی در بازپرداخت اقساط برای دریافت وام اقدام نکرده‌ام.

وی افزود: مسئولان بهزیستی از منزل ما بازدید و بیان کردند که در صورت تخریب منزل می‌توانید از کمک بلاعوض خانوارهای دارای دو عضو معلول برخوردار شوید که همسرم عنوان کرد ما توان پرداخت اقساط را نداریم.

کل واحدها تا پایان تابستان تکمیل می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان با بیان اینکه در رامیان، غیر از روستای ویرو همه روستاها سر و سامان گرفته است، به خبرنگار مهر گفت: عملیات بازسازی در ویرو به دلیل کولاک و یخبندان و زمستان سرد از سایر مناطق عقب تر بوده و هم اکنون کار سرعت گرفته است.

۹۰ میلیون تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به مالکان واحدهای آسیب دیده پرداخت شده و در حال پیگیری برای پرداخت تسهیلات بیشتر هستیم سید محمد حسینی از خسارت زلزله به ۲۵۰ واحد مسکونی خبر داد و افزود: در مجموع ۲۱۰ مالک برای دریافت تسهیلات مراجعه کرده که همگی به بانک معرفی شده‌اند و عملیات آواربرداری، پی کنی و فونداسیون کل واحدها و ۸۰ درصد اسکلت آنها به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰۰ واحد تکمیل شده است، اضافه کرد: به استثنای ویرو، در مجموع بازسازی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در قورچای طی سه ماه آینده و در ویرو هم در سالگرد زلزله (شهریورماه) کل واحدها تحویل داده خواهد شد.

حسینی گفت: از مجموع ۲۱۰ واحدی که برای دریافت تسهیلات مراجعه کرده‌اند، ۹۱ واحد در ویرو، ۷۹ واحد در قورچای و بقیه واحدها در هفت روستای دیگر قرار دارد.

وی تاکید کرد: هم اکنون کسی در چادر اسکان نداشته ولی برخی از مالکان به دلیل نگهداری دام یا مصالح ساختمانی خود ممکن است به صورت موقت در چادر حضور یابند.

حسینی تصریح کرد: به مالکان واحدهای خسارت دیده ۶۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت، ۱۰ میلیون تومان کمک هزینه اجاره مسکن، ۱۰ میلیون تومان بلاعوض ساخت و پنج میلیون تومان کمک هزینه معیشت پرداخت شده و علاوه بر آن صدور سند، نظارت و طراحی ساختمان هم به صورت رایگان است.

وی از توزیع ۱۶۰ پاکت سیمان رایگان هم بین زلزله زدگان خبر داد و افزود: بازسازی با محور مشارکت مردمی بوده و هم اکنون تمام مبالغ خسارت به حساب مردم واریز شده و براساس پیشرفت فیزیکی پرداخت می‌شود.

حسینی بیان کرد: خانه‌هایی که از محل بازسازی واحدهای فرسوده روستایی بازسازی می‌شوند ۱۵ سال بیمه دارند.

وی گفت: برخی واحدهایی که برای دریافت تسهیلات مراجعه نکرده، اعتبار آنها موجود بوده و اگر اقدام نکنند، مبلغ موجود برگشت می‌خورد.

کسی در چادر زندگی نمی‌کند

فرماندار رامیان هم در توضیح وضعیت روستاهای زلزله زده به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون ۱۶۰ واحد مسکونی در مرحله سقف بوده و ۷۰ واحد هم به بهره برداری رسیده است.

جواد صادقلو افزود: با مساعد شدن شرایط آب و هوایی روند ساخت و ساز سرعت گرفته و کل واحدها تا آخر تابستان تکمیل خواهند شد.

وی گفت: مردم باید برای تکمیل واحدها آورده داشته تا منازلشان به اتمام برسد.

صادقلو عنوان کرد: به برخی از واحدها علاوه بر ۹۰ میلیون تومان تسهیلات و بلاعوض، از محل دیگری وام داده شده تا بتوانند واحدهای خود را تکمیل کنند.

وی اظهار کرد: در سفر اخیر رئیس مجلس به گلستان هم مقرر شد برای دو روستای «ویرو» و «کشکک» به دلیل صعب العبور بودن و کرایه حمل بالای مصالح، تسهیلات دیگری در نظر گرفته شود.

صادقلو اضافه کرد: هیچ‌یک از اهالی روستاهای رامیان در چادر سکونت نداشته و ممکن است کارگر بوده یا برای مدیریت امور خانه خود به صورت موقت در آن حضور یابند.

وی گفت: همه اهالی از ۱۰ میلیون تومان بلاعوض اجاره بهره مند شده یا در خانه اقوام یا یکی از اتاق‌های قدیمی خود سکونت دارند.

فرماندار رامیان افزود: علی‌رغم اینکه روستا گازکشی بوده، ۶۰ هزار لیتر سوخت طی این مدت توزیع شده است.

صادقلو با بیان اینکه خانه‌های روستای رامیان بیمه بودند، گفت: خانه‌های گِلی تا سقف ۱۰ میلیون تومان و خانه‌های آجری هم تا سقف ۲۰ میلیون تومان از بیمه خسارت دریافت کردند.

وی با بیان اینکه مددجویان بهزیستی و کمیته امداد هم از پرداخت بلاعوض ۳۰ و ۲۰ میلیون تومانی بهره‌مند شدند، اضافه کرد: ۲۰ واحد مسکونی که مالکان آن توان تکمیل منزل خود را نداشتند، توسط گروه جهادی مجلس تکمیل شده و به این واحدها علاوه بر پرداخت مبالغ مقرر، ۵۰ میلیون تومان بلاعوض دیگر تعلق گرفت که ۱۰ واحد آن در قورچای و ۱۰ واحد هم در ویرو است.

صادقلو گفت: پیشرفت کار در روستاهای مختلف، متغیر بوده و در قورچای به دلیل مشارکت مردم چشم‌گیر و در ویرو به دلیل مشارکت کم مردم کندتر است.

زلزله زدگان رامیان زمستان و پاییز سرد را پشت سر گذاشته‌اند و امیدوار هستند با همت بیشتر مسئولان بتوانند قبل از فرا رسیدن مجدد سرمای زمستان در منازل خود اسکان یابند که این موضوع نباید برای دستگاه‌های اجرایی مرتبط که توانستند ده‌ها هزار خانه آسیب دیده در سیل گمیشان و آق قلا را بازسازی کنند، امر دشواری باشد.

کد خبر 5183244

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =