رای ماده ۱۰۰ به قلع و قمع مستحدثات در اردوگاهی در جماران

عضو شورای شهر نسبت به تعلل اجرای رای ماده ۱۰۰ در قلع و جمع آوری مستحدثات بنیاد مستضعفان در محله قدیمی جماران موسوم به اردوگاه امام خمینی (ره) از سوی شهردار منطقه تذکر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در دویست و نود و پنجمین جلسه شورا گفت: من دو تذکر دارم که تذکر نخست مربوط به سازمان فاوا و معاونت شهر سازی و معماری شهرداری تهران است.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه شورای شهر تهران طی پیگیری‌های بسیار زیاد موفق شد طرح موضوعی ۱۲۸۳ هکتاری کن و فرحزاد را در طی ماه‌های گذشته در کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهر سازی و معماری به تصویب برساند و این طرح ابلاغ شد ولی ماه‌ها است نقشه‌های محدوده محله کن و باغات آن روی سامانه طرح تفصیلی بار گذاری نشده و خیلی‌ها اراده‌ای ندارند در این دوره مدیریت شهری مخصوصاً در سازمان فاوا این امر به بار گزاری برسد تا مردم بتوانند نتایج بسیار اثر بخش این دوره مدیریت شهری در ایجاد تفرج گاه عمومی را شاهد باشند.

سالاری ادامه داد: من بارها و بارها شخصاً با مهندس فرجود صحبت کردم و همینطور با شهردار منطقه و نیز معاون شهرسازی و معماری شهرداری و حتی با آقای حناچی صحبت کردم ولی به نتیجه نرسیدم و لذا تقاضای من این است تذکر بنده را به دوستان ابلاغ کنید تا حداکثر ظرف یک هفته این اتفاق بیافتد.

سالاری ادامه داد: همین اتفاق در خصوص طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ رخ داده، طرح تفصیلی منطقه ۲۲ با ۵۷۰۰ هکتار مساحت با رویکردهای کیفی سازی در شورای شهری و کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهر سازی تصویب شد ولی هنوز بخش‌هایی از آن بارگذاری و عملیاتی برای اینکه مردم پشت گیشه شهرسازی بتوانند خدمت بگیرند نشده، همین موضوع در ارتباط با بسیاری از مصوبات شورا در خصوص اینکه شهرداری بیاید مصوبات نرخ گذاری شورا در مورد عوارض را بر روی سامانه بار گذاری کند تا فرم‌های اعلام عوارض به صورت سیستمی به مردم ارائه شود انجام نشده است.

سالاری ادامه داد: با این حال هر بار هم که من از اداره کل تدوین ضوابط و معاونت شهرسازی پیگیری می‌کنم که شاید بیش از ۵۰ بار جلسه گذاشتیم و پیگیری کردیم اعلام می‌کنند که سازمان فاوا بایستی اینها را بار گزاری کند.

رئیس کمیسیون شهر سازی و معماری شورا افزود: اینها از جمله دستاوردهای ارزشمند شورا است که متأسفانه با پیگیری‌های جدی و کارشناسی و مبتنی بر احترام نتوانستم به نتیجه برسانم لذا از ریاست شورا و شهردار تهران می‌خواهم این موضوع را به سرانجام برسانند.

سالاری افزود: تذکر دوم در مورد محدوده قدیمی جماران و اردوگاهی که در محدوده جماران به نام اردوگاه امام خمینی (ره) وجود دارد می‌باشد. متأسفانه بنیاد مستضعفان در حریم شهر و در منطقه حفاظت شده شهر تهران برخلاف منویات مقام معظم رهبری با رویکرد درآمد زایی و شاید هم با نیت خیر اقدامات مغایر با طرح تفصیلی انجام داده است.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان نسبت به ساخت و سازهای غیر مجاز و دست اندازی در میراث طبیعی و حریم شهر تهران در حریم محله قدیمی جماران اقدام کرده و مجموعه قابل توجهی از بار گذاری ها به مساحت ۱۰ هزار متر مربع از قبیل تالار پذیرایی، ایجاد کاربری‌های تجاری و مسکونی و اداری، رستوران و مهد کودک آن هم در دل کوه شکل داده که تمامی این مستحدثات فاقد سند، فاقد حقوق مکتسبه و بدون مجوز و بدون نظارت مهندس ذی صلاح هستند که در حریم شهر تهران شکل گرفته است.

سالاری افزود: با پیگیری اهالی محله جماران پرونده‌ای برای رسیدگی به تخلفات انجام شده به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع شد و همکاران نیز هم در شعبه بدوی و هم در شعبه تجدید نظر رأی به قلع و جمع آوری تمامی مستحدثات دادند اما متأسفانه شهرداری تهران در اجرای رأی تعلل می‌کند.

سالاری افزود: لذا به شهرداری تهران تذکر می‌دهم دستورات اکید برای جمع آوری این تخلفات را داشته باشد.

کد خبر 5214903

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =