کشت نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان و مازندران

یک مقام مسئول گفت: عملیات نشاکاری برنج تاکنون در سطح حدود ۳۵۰ هزار هکتار معادل ۸۰ درصد از شالیزارهای استان های گیلان و مازندران انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی این وزارتخانه با بیان اینکه عملیات نشاکاری برنج تاکنون در سطح حدود ۳۵۰ هزار هکتار معادل ۸۰ درصد از شالیزارهای استان‌های گیلان و مازندران انجام شده است، افزود: با وجود افزایش نسبی قیمت برنج و اقتصادی شدن کشت این محصول، به دلیل خشکسالی شدید و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، سطح کشت برنج حدود ۶۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار هکتار پیش بینی می‌شود.

فرامک عزیز کریمی گفت: به دلیل کاهش بارش، بخش‌هایی از شالیزارهای استان‌های گیلان و مازندران با تنش مواجه خواهند شد ضمن آنکه پیش بینی می‌کنیم سطح کشت برنج در سایر استان‌ها حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ده رقم برنج در استان‌های گیلان و مازندران کشت می‌شود، اظهار داشت: بیشترین فراوانی کشت در ارقام محلی متعلق به ارقام محلی صدری هاشمی و طارم و در ارقام پرمحصول مربوط به ارقام فجر و شیرودی است.

عزیز کریمی ادامه داد: در سال‌های اخیر ارقام پرمحصول و اصلاح شده زیادی مانند روشن، گیلانه، گیلار، تیسا و کیان متناسب با شرایط آب و هوایی و با عملکرد کمی و کیفی مناسب به جامعه کشاورزان معرفی شده و در حال توسعه است.

وی سطح کشت ارقام پر محصول در سال گذشته را ۳۲۲ هزار هکتار معادل ۴۰ درصد و ارقام محلی را ۴۸۱ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد عنوان کرد.

عزیز کریمی پیش بینی کرد: با توجه به ارتقای قیمت ارقام پرمحصول، سهم این ارقام در اراضی زیر کشت افزایش پیدا کند.

وی درباره تغییر کاربری اراضی شالیزاری نیز اظهار داشت: به دلیل بارندگی‌های مناسب در سال‌های ۹۸ و ۹۹ سطح برنج کاری کشور با بیش از ۸۰۰ هزار هکتار نسبت به میانگین بلند مدت نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشت و با نظارت‌های جدی انجام شده در سطح زیر کشت کاهشی نداشتیم.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به عملکرد تولید شلتوک در شالیزارهای کشور گفت: در برداشت سال ۹۹ متوسط عملکرد تولید شلتوک در کشور حدود ۵ هزار کیلوگرم در هکتار بوده است.

وی در عین حال رکورد عملکرد تولید شلتوک برای ارقام محلی در مزارع پیشرو در سال ۹۹ را ۶ هزار کیلوگرم در هکتار و برای ارقام پرمحصول ۱۰ هزار کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.

کد خبر 5223113

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =