دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به فکر بسترهایی که فساد در آن‌ها می‌تواند رخنه کند، باشیم،گفت: دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی «به وقت ایران» درباره اهمیت پاکدستی،گفت: در قانون اساسی ما آمده است حکومت ایران، جمهوری اسلامی است که ملت ایران بر اساس اعتقاد دیرینه اش به حکومت عدل و عقل پایه گذاری شده است. بنده تصورم این است که ما چه در احکام دینی و چه در قوانینی که بعد از انقلاب تا به الان داشته‌ایم، از حیث قانون مشکلی نداریم.

وی افزود: عمل به این قوانین وجود ندارد و یک اشکال دیگری هم که وجود دارد این است که در حال حاضر صحبت از مبارزه با فساد است اما به نظر می‌رسد که ما باید به فکر بسترهایی که فساد در آن‌ها می‌تواند رخنه بکند، باشیم. دولت سیزدهم باید از ریشه جلوی فساد را بگیرد و در حقیقت پیش‌گیری کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با فضایی که در گام دوم انقلاب به وجود آمده است، چند کار در حال رخ دادن است. قرار است درباره تعارض منافع، قانونی در مجلس یازدهم وضع کنیم. همچنین بحث دیگری درباره شفافیت داریم که از مجلس شروع و تا ۲ ماه آینده اجرایی شود. همچنین این مجلس به دنبال برداشتن انحصارهاست که همه این موارد جلوی فساد را می‌گیرد.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه اگر بخش از قوانین هم بعضا اجرا نمی‌شود، یک اشکالی در خود قانون است،گفت: ما در قانون‌ها باید ضمانت اجرا را در دستور کار قرار بدهیم چراکه بیشترین مشکل ما در اجراست.

وی با اشاره به اینکه تقویت هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس پیش‌بینی شده است،افزود: همچنین ما امروز در کمیسیون اقتصادی به مصوبه‌ای رسیدیم که مسئول پس از پایان کارهای خود تا سه سال حق خروج از کشور جز با مجوز اختصاصی را نداشته باشد.

اعضای حکومت باید از طمع به حقوق و اموال مردم دست بکشند

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این برنامه درباره پاک دستی مسئولان، گفت: کسی که به فکر صلاح کشور است باید پاکدست باشد. پاک دستی به معنای آن است که اعضای اصلی حکومت باید از طمع به حقوق و اموال مردم دست بکشند.

وی افزود: کسی که منابع ملی در اختیار دارد و به نغع گروهی تصمیم می‌گیرد، این فرد خائن به ملت است. حضرت علی(ع) می‌گوید علت فقر سه چیز است که اولین آن این است که کارگزاران حکومت به فکر جمع کردن مال می‌افتند. این اتفاق تلخ در کشور هم رخ داده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران را کودتا، حمله نظامی و انقلاب مخملی از پا نمی‌اندازد اما فساد سیستمی و شبکه‌ای اگر به قانون برسد کار تمام است و تردیدی در آن نیست چراکه سیستم از خودش نمی‌تواند دفاع کند.

توکلی تاکید کرد: دیدبان شفافیت و عدالت دائما از برخی از افراد به دلیل فساد شکایت کرده اما خوب رسیدگی نشده است. شرایطی که ما در حال حاضر در آن قرار داریم، مانند زمان گذشته نیست و جرائم یقه سفیدها مطرح شده است.

وی تاکید کرد، از ضروریت‌های مبارزه با فساد آزادی رسانه‌ها است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه همه چیز از باور افراد آغاز می‌شود، گفت: متاسفانه یک مسئول افرادی را سرکار می‌گذارد که هوایش را داشته باشند نه هوای مردم را. منشا فساد پنهانکاری و سپردن امور به افراد ناشایست است، در حالی که شفاف سازی از فساد جلوگیری می‌کند. کار ما در مبارزه با فساد راحت نیست.


کد خبر 5224552

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha