سامانه دولت‌یار رونمایی شد/ناامیدی معنا ندارد،مشکلات حل شدنی است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن رونمایی از سامانه دولت یار اظهار داشت: اگر مردم در صحنه باشند ناامیدی معنا ندارد و مشکلات حل شدنی است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد ضمن رونمایی از سامانه «دولت یار»، گفت: دولت ما اساس کار خود را بر مبنای مشارکت مردم گذاشته است. ما با مدل مشارکت مردم بر محور نخبگان طرح‌ها و برنامه‌های خود را برای عرصه‌های مختلف آماده کرده‌ایم و اگر مردم در صحنه باشند ناامیدی معنا ندارد و مشکلات حل شدنی است.

وی افزود: اگر نخبگان محور حرکت و تحول باشند، دیگر بحران و مشکلی نداریم و با برنامه‌های موجود می‌توانیم در مدت چهار سال تحولی عظیم ایجاد کنیم. کشور ما شایسته بزرگی و عظمت است و اساس برنامه‌های ما بر اساس واقعیات جامعه است. باید طرح آمایش سرزمینی برنامه‌ها را تدوین کنیم تا بتوانیم تحولی عظیم ایجاد کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما از ۱۰ سال قبل کار تحقیق را آغاز کرده و نظام مسائل کشور را از ۴ سال پیش در ۱۸ پروژه ملی ترکیب کرده و یک مدل برای گره گشایی در عرصه‌هایی مانند مسکن، بیکاری و … آماده کرده‌ایم.

زاکانی گفت: متأسفانه اداره کشور از داخل اتاق‌ها صورت می‌گیرد و ما آماده‌ایم این اتاق‌ها را به اتاق‌های شیشه‌ای تبدیل کنیم و با کار میدانی و تحقیقاتی بتوانیم ناظر بر آنچه برای مردم دغدغه است، مشکلات مردم در مناطق مختلف را متناسب با نیاز آنها حل کنیم.

وی اظهار داشت: ۱۸۴۱ مسئله را برای شهرستان‌های مختلف پیدا کرده‌ایم و متناسب با این راهکارها و اولویت‌های اصلی هر منطقه را پیش بینی می‌کنیم. این سامانه امکان نظارت بر مسئولان را هم فراهم می‌کند و با نهادسازی نوین بند-بند قانون اساسی را اجرایی می‌کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت ما پاسخگوست و به دنبال حل مشکلات و مسائل مردم است.

زاکانی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌های او برای تهیه واکسن کرونا، گفت: کرونا یک امر فرا بخشی است و یکی از اشتباهات دولت آقای روحانی این بود که مسئول آن را وزارت بهداشت و درمان گذاشت و آن را به یک امر بهداشتی و درمانی قرار داد در حالی که کرونا یک امر فرا بخشی و جهانی است.

وی با بیان اینکه من تهیه واکسن را امر مهمی می‌دانم و معتقدم باید سطح ایمنی را بالا برد، افزود: موضوع کرونا فرابخشی و مسئول اصلی آن باید رئیس جمهور باشد، به همین دلیل من خودم مسئولیت را برعهده خواهم گرفت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه‌های وی در حوزه گردشگری، گفت: ما در حوزه جهش تولید ۹ اولویت اصلی انتخاب کرده‌ایم که یکی از اصلی‌ترین آن گردشگری است که ظرفیت‌های عظیمی را برای ما به همراه خواهد داشت. ما آمده‌ایم دست ملت را بگیریم.

زاکانی درباره میزان اثر تحریم‌ها در مشکلات کشور، گفت: تحریم تنها ۱۵ تا ۱۰ درصد در مشکلات دارد اما ما معتقدیم که آن ۱۰ تا ۱۵ درصد هم باید برطرف شود. ما به برجام عمل کرده‌ایم، آمریکا و اروپا هم باید به تعهدات خودشان عمل کنند.

زاکانی با اشاره به اهمیت تدوین نظام مسائل کشور گفت: اگر توانمندی کشور متناسب با مشکلات موجود بکار گرفته شود، موجب می‌شود ما بتوانیم در هر شهرستان متناسب با همان مشکلات کار کنیم.

وی افزود: بر همین اساس سامانه دولت یار را رونمایی کردیم که مشکلات ۴۵۱ شهرستان را احصا کنیم، در این برنامه حساب ملی را استخراج کردیم و مسئله شهرستانی را در معرض دید مردم گذاشتیم و مردم عزیز می‌توانند ببینند و بعد مسائلی را به آن اضافه کنند اما باید ۱۰۰ نفر از مردم شهرستان نیز این مشکل جدید را تأیید کنند تا در ردیف مسائل شهرستان قرار بگیرد بعد مشکلات استخراج شده را بین وزارتخانه‌ها تقسیم کرده و در بودجه سال ۱۴۰۱ برای آن اعتبار می‌بینیم.

زاکانی گفت: در حال حاضر ۷۸ هزار پروژه نیمه تمام در کشور داریم که بر اساس کار غیر کارشناسی انجام شده است و برای کشور مشکل ایجاد کرده است.

وی با اشاره به روند مناظرهای انتخابات ریاست جمهوری و اسم بردن از افراد، گفت: اسم آوردن بنده از مفسدین در مناظره اشتباه بود، البته این مناظره نبود و مناظره باید حول محور برنامه‌ها باشد. دوستان دیگر هم سکوت کردند و من باید بجای دفاع از برنامه‌هایم، پاسخ حرف‌های نادرست افراد را بدهم ولی این را برای خودم خط قرمز می‌دانم که از کسی اسم ببرم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مناظره باید درباره برنامه‌ها و طرح‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد تا مردم با طرح و برنامه‌های نامزدها برای اداره کشور آشنا شوند، اما متاسفانه برخی از نامزدها چون برنامه نداشتن مطالبی را مطرح کردن که خلاف واقع بود و دروغ گفتند.

زاکانی درباره مواردی از مبارزه‌اش با فساد که در مناظره از آن نام برد، اظهار داشت: قضیه دانشگاه آزاد مربوط به سال ۸۴ است و در این سال یک تحقیق و تفحص از نظام آموزش عالی انجام دادیم، در مجلس هفتم از آزمون دستیاری پزشکی هم تحقیق و تفحص کردیم و مشخص شد که از سال ۷۲ تا ۸۴ سوالات آزمون دستیاری، فرروش می‌رفت اما مسئولان وقت زیر بار نمی‌رفت.

وی افزود: یکی دیگر از مسائل بحث تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی بود که به دلیل همکاری دادستان وقت با رئیس دانشگاه آزاد به نتیجه نمی‌رسیدیم، بعد با حمایت رهبر معظم انقلاب از ما مشخص شد رئیس وقت دانشگاه آزاد با دادستان تهران تبانی داشت و این تبانی نمی‌گذاشت که رئیس دانشگاه آزاد محکوم شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: من چند بار هم به مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی نامه نوشتم تا اینکه یکبار به ملاقات او رفتم و گفتم حکمی برای ما قرار دهند که وی آقای رئیسی را به عنوان حَکَم برای ما قرار داد، دو نفر هم از مجلس آمدند، پنج قاضی در جلسه اول نشستند و من پنج ساعت گزارش دادم. جلسه بعد این اطلاعات را تبدیل به ۱۸ کیس و پرونده کردم؛ دادستان وقت بغض کرد و گفت چرا دست از سر من برنمی داری؟ لذا اینکه این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسید بدلیل همین تبانی بود.

زاکانی درباره نحوه برگزاری مناظر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: بهتر از این هم می‌شود این مناظرات را برگزار کرد، آن‌وقت معلوم می‌شد عیار افراد چقدر است.

وی بابیان اینکه حاضر است با نامزدها مناظره داشته باشد، ادامه داد: برخی از آقایان را اگر کاغذهایشان را بگیرند باید بنشیند و ما را نگاه کنند چون هیچ برنامه‌ای ندارند و تنها دروغ می‌گفتند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من پیشنهاد دادم یک سوال را از هر هفت نفر بپرسند و ما پنج دقیقه توضیح دهیم، بعد هم بگویند هرکس پنج دقیقه نظر دیگری را نقد کند آن‌وقت مردم می‌فهمند چه کسی برنامه دارد و عیار افراد چیست و کدام یک از دوستان برنامه ریزی دقیقی برای حل مشکلات مردم دارند.

زاکانی خاطرنشان کرد: ۱۰ سال است یک برنامه نوشته‌ام و در حال بروز رسانی آن هستم و با چندین هزار نفر نخبه در این برنامه مواجه بودیم، اما متاسفانه بجای ارایه برنامه‌ها باید در مناظره بنشینیم و دعواهای الکی با همدیگر بکنیم.

وی درباره مطالب مطرح شده درباره مدرک تحصیلی‌اش در مناظره اول، گفت: مدرک تحصیلی من مشخص است و من از معتبرترین دانشگاه کشور مدرک گرفته‌ام اشکال مهرعلیزاده این بود که ناظر به یک امر کلی صحبت کرد و من هم همانجا جواب او را دادم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مطالب مطرح شده در در خصوص مدرک آقای رئیسی هم مشخص بود که کاملاً مطلب غیر واقعی است. دلیل این نوع صحبت افراد، خالی بودن دستشان است که واقعاً زیبنده هیچ مسئولی در کشور نیست.

زاکانی درپاسخ به سوالی درباره سامانه دولت یار، گفت: این سامانه برای همه معضلات هدف گذاری کرده است، اما مشکلات ملموس مردم بیشتر ناظر به مشکلات زیرساختی و عمرانی است اما برای همه حوزه‌ها برنامه داریم. مثلاً در یک بخشی مشکل آموزشی یا بهداشتی دارند، افراد بیایند و بگویند که این مشکلات را داریم. دولت اقدام و اصلاح می‌خواهد در دل مردم برود و مشکلات اولویت دار مردم را حل کنیم.

وی ضمانت اجرای طرح سامنه مردم یار را خود دولت دانست و گفت: در بودجه سالانه هم برای مشکلات احصا شده در این سامانه اعتبار اختصاص می‌دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما در کشور پول کم نداریم و کشور بن بست هم ندارد، کشور در تنگناست اما مثل بچه پول دارها رفتار می‌کنیم و پول آتش می‌زنیم تا خودمان را گرم می‌کنیم، آژانس بین المللی انرژی گزارش داد که ایران ۱۸ درصد در آمد ناخالص ملی را برای انرژی یارانه می‌دهد.

زاکانی خاطرنشان کرد: شدت مصرف انرژی در کشور ما بی نظیر است که با رسیدگی به این مسایل می‌شود مشکلات را حل کرد و کشور را از این شرایط خارج کرد.

وی در ادامه در خصوص برنامه‌های او برای بازار سرمایه، اظهار داشت: وضعیت فعلی بازار بورس از قبل، قابل پیش‌بینی بود و ما نیز هشدار داده بودیم که مردم وارد نشوند، چون می‌دانستیم دولت که تا الان با پول نفت و با تورم خودش را اداره می‌کرد حالا می‌خواهد با بورس و سرمایه مردم نیازش را تأمین کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه ما بورس را به مسیر اصلی‌اش برمی‌گردانیم، خاطرنشان کرد: هیچ فرد حقیقی در سال ۹۸ بالای ۱,۰۰۰ میلیارد تومان در بورس نداشته است اما در سال گذشته ۱۱ نفر بالای ۱,۰۰۰ میلیارد تومان داشته‌اند که این نشان می‌دهد یکسری حقوقی‌های متخلف صف ساختگی درست کردند تا خودشان سود کنند.

زاکانی تصریح کرد: به گفته وزارت اقتصاد دولتِ روحانی در سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه بیرون کشیده و این جنایت در حق مردم است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی نامزدها همچنان شما را کاندیدای پوششی توصیف می‌کنند و پاسخ شما به این اظهارات چیست؟ گفت: چون دست این افراد خالی است این حرف‌ها را مطرح می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: بزرگترین جنایت این افراد این است که مسائل تخصصی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را به ابزار سیاسی تبدیل می‌کنند و سپس آن را یک مسئله امنیتی می‌خوانند. امیدارم در مناظره امروز خودشان را اصلاح کنند و فقط درباره برنامه‌هایشان صحبت کنند.

زاکانی تأکید کرد: اگر مایل باشند من حاضرم هر جا بخواهند مناظره دو نفره کنیم تا به قول خودشان مُشت ما را برای مردم باز کنند.

وی در خصوص راهکار عملیاتی وی برای مواجهه با ابربدهکاران بانکی، اظهار داشت: متأسفانه سال گذشته ۱,۶۰۰ هزار میلیارد تومان توسط بانک‌ها تسهیلات داده شده که دوسوم آن بابت بدهکاران بانکی رفته که درخواست استمهال کرده‌اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر ۱۱ ابربدهکار بانکی داریم که ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند لذا اولین کار ما یکپارچه‌سازی سیستم بانک‌ها خواهیم بود که تا با ایجاد یک سامانه اطلاعات را بر هم منطبق کنیم تا هم به درخواست‌ها برای تسهیلات پاسخ داده شود و هم با اشتراک‌گذاری اطلاعات بانک‌ها، ردپای اموال بدهکاران بانکی مشخص شود.

کد خبر 5229796

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 14 =

  نظرات

  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   0 0
   خب آدرسش چیه؟!
  • از قلم افتاده IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   0 0
   نظام ناهماهنگ پرداخت و حقوق کارکنان دولت ضد عدالت و مورد نارضایتی شدید شده و باعث آسیب رسیدن به کل مردم شده