رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

دومین مناظره ۷ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در استودیوی محل مناظره‌ها با موضوع «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» در رسانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم با موضوع «فرهنگی، اجتماعی» از ساعت ۱۷ در استودیوی محل مناظره‌ها آغاز شد. این مناظره تا ساعت ۲۰:۳۰ ادامه یافت و نامزدها در دو نوبت به پرسش‌های با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پاسخ دادند.

اولین مناظره انتخاباتی، ۱۵ خردادماه با موضوع اقتصادی برگزار شد و آخرین مناظره نیز شنبه ۲۲ خردادماه به صورت زنده از طریق شبکه اول و خبر سیما پخش خواهد شد.

اجرای این مناظره‌ها را «مرتضی حیدری» برعهده دارد.

مناظره انتخاباتی به صورت زنده از شبکه یک سیما، شبکه خبر، رادیو ایران و رادیو انتخابات پخش می‌شود.

پیش از آغاز مناظره، قرعه‌کشی برای تعیین صندلی و روال پرسش‌های مناظره برگزار شد.

** اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم پس از پایان مناظره

۲۲:۵۲ واکسیناسیون سراسری را در عرض سه ماه انجام خواهم داد

محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری امشب و پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من در این مناظره سعی کردم بخش‌های قابل توجهی از برنامه‌ام را اعلام کنم و موفق هم شدم زیرا مناظره گذشته نوع سوالات و فضای مناظره طوری بود که امکان ارائه برنامه را نداد و من سعی کردم که بخشی از برنامه خود را به مردم عرضه کنم.

وی گفت: سه مطلب اصلی را در این مناظره به عنوان سه وعده مشخص به مردم دادم. یکی بیمه همگانی رایگان تکمیلی که از وظایف دولت‌ها است تا به مردم ارائه کنند، دوم یک صندوق درآمد پایدار برای افراد بیکار و بدون شغل که این کار هم باید انجام شود تا زمانی که مردم به اشتغال پایدار برسند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: سوم مسئله کرونا بود که اعلام کردم در عرض سه ماه واکسیناسیون را انجام خواهم داد؛ این شاید در ذهن عده‌ای مدت زمان کوتاهی بیاید اما قابلیت اجرا دارد چرا که واکسن داخلی نیز در حال تولید است و به بازار خواهد آمد.

مهرعلیزاده تاکید کرد: امکان واردات واکسن فراهم شده است و بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه فعال باشد. امیدوارم زمستان امن و سالمی برای مردم عزیز داشته باشیم.

۲۲:۴۰ برای آرامش و شادمانی مردم باید جراحی‌های بزرگ انجام دهیم

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری امشب و پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت ما دولت اقدام و تحول است و باید جراحی‌های بزرگی برای آرامش، پیشرفت و شادمانی مردم ایران انجام بدهیم.

وی گفت: برنامه این اقدامات را آماده کرده‌ایم. از آنجا که بین من و نظام و سایر مسئولین یک اعتماد خوبی وجود دارد، من می‌توانم دست به تغییر و تحولات اساسی بزنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: برخلاف دولت‌های قبلی که شعار می‌دادند و نتوانستند، من برای خودم مانعی جهت انجام این اقدامات نمی‌بینم.

رضایی گفت: امیدوارم مردم به من اعتماد کنند اما این را بدانند که آنچه برای من اهمیت دارد اینکه به صحنه بیایید، رای بدهید و ان‌شاءالله ثابت کنید که ایران همیشه زنده است.

۲۲:۳۱ زاکانی: دنبال رشد کاریکاتوری کشور نیستم

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری امشب پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به جوانان عزیز عرض می‌کنم که راه آینده راه بسیار درخشانی است. بنده به شما اعتماد دارم چرا که چهل سال است که با شما زندگی می‌کنم و با نخبگان شما آشنا هستم.

وی گفت بنده به بانوان عزیز می گویم که امروز یک عده‌ای به دنبال استفاده ابزاری از شما هستند ولی بنده معتقدم که بانوان هم در خانه محور هستند و هم در میدان و اجتماع شایستگی‌های ویژه‌ای دارند توصیه همیشگی من و دختران همین بوده است که در این مسیر را حرکت کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: محور تحول آموزش و پرورش معلمان هستند و تعلیم و تربیت پیشران تحول کشور است و ما اساس را در تعلیم و تربیت می‌دانیم.

زاکانی تاکید کرد: به دانشگاهیان نیز می‌گویم شما باید محور شایستگی و اداره کشور قرار بگیرید.

وی گفت: به اقوام، صنعتگران و کشاورزان عرض می‌کنم که تولید به دستان شما صورت می‌گیرد و بنده با هرچه مقابل تولید بایستد، میجنگم و به هرچه در برابر او همراهی خواهد کرد کمک می‌کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: بنده آزادی، عدالت، استقلال، معنویت و پیشرفت را با هم دنبال می‌کنم. ما دنبال رشد کاریکاتوری نیستیم.

زاکانی با بیان اینکه با همه وجود در برابر تجاوز به حریم خصوصی مردم خواهم ایستاد، گفت: با همه وجود حریم عمومی را پاس خواهم داشت و شرایط را به سمتی می برم که ما به ازای آن با دولت الکترونیک و واگذاری کار به شهرستانها و امکان جهش در حوزه اقتصاد، شما خجالت‌زده فرزندانتان نشوید و شرایط به سمت این نرود که صورت سرخ پدر و مادر در مقابل فرزندان از بی پولی و مشکلات خانوادگی باشد.

۲۲:۱۳ قاضی‌زاده هاشمی: روش کشورداری ما غلط است

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من کلاً مشکلات کشور را در سطح ریز موضوعات نمی‌دانم، من معتقدم روش کشورداری ما غلط بوده است نه در این مقطع بلکه صد سال است که ما روی ریلی حرکت می‌کنیم که ما را از اهداف یک ایران مقتدر و متعالی دور می‌کند؛ این باید اصلاح شود.

وی گفت: سوالات اما بسیار ریز است. شما مثلاً می‌گوئید آن زیربنای کل ایران، شکل اداره کشور، مدل حکمرانی، نظام دیوانی و دولت و تمرکز گرایی اشکال دارد اما سوال درباره یک موضوع بسیار ریز است.

۲۲:۰۰ همتی: برنامه ویژه‌ای برای بورس دارم

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرر و زیان‌های مردم در بازار بورس، اظهار کرد: من مدت‌ها قبل از اینکه سقوط بورس انجام شود نامه‌ای به رئیس‌جمهور و مقام معظم رهبری نوشتم و ایشان نیز ابراز نگرانی کردند و دستوری دادند که تدبیری شود تا حبابی که شکل گرفته است، مردم را دچار مشکل نکند.

وی تاکید کرد: متأسفانه از دولتمردان به این مسئله توجهی نکردند و همین طور ادامه دادند و حتی از مردم برای حضور در بازار بورس دعوت کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: بعد از اختلاف نظر وزیر نفت و وزیر اقتصاد در مورد سهام پالایشی متأسفانه شاهد سقوط بازار بورس شدیم و این روند ادامه پیدا کرد.

همتی اظهار داشت: بازار بورس جایگاه خوبی خواهد داشت و من برنامه ویژه‌ای برای بورس دارم و حتماً اقدامات اساسی در بازار سرمایه خواهم کرد چرا که معتقدم بازار بورس و سرمایه می‌تواند بخش مهمی از تأمین مالی اقتصاد کشور را بر عهده می‌گیرد.

وی گفت: بورس باید آینه بخش حقیقی اقتصاد باشد و شرکت‌هایی که در آن وجود دارند، باید بازدهی‌شان نشانه ثبات و افزایش بازدهی سهامداران باشد.

۲۱:۴۸ جلیلی: مناظره‌ها در انتخاب درست مردم تأثیر می‌گذارد

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، گفت: مهم این است که مردم بتوانند از مناظرات برای یک انتخاب اصلح استفاده کنند و مناظرات برای این است که مردم می‌خواهند رئیس جمهور خود را انتخاب کنند.

وی بیان کرد: رئیس‌جمهور وظایفی دارد و می‌تواند نقش آفرینی‌های داشته باشد و نوع مباحث در مناظرات به مردم درجهت انتخاب فرد مورد نظرشان کمک می‌کند، اما اگر یکسری کلمات و جملات خوب گفته شود، کافی نیست و مهم این است مردم بدانند کسی که قرار است چهار سال آینده سکان قوه مجریه کشور را در دست گیرد، چه برنامه، رویکرد و اراده‌ای دارد و آیا رویکرد وی حداقلی است و یا رویکرد بزرگ‌تری دارد؟ و لازم است بدانند که منطق او چیست؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم که ۴ سال آینده کشور نباید فقط اداره شود، بلکه باید جهش پیدا کند و این مسئله الزاماتی دارد و رئیس جمهور باید این موضوع را دنبال کند.

۲۱:۳۳ رئیسی: مشارکت مردم در اداره امور کشور محور حتمی دولت آینده است

سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پس از پایان دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دغدغه‌های مردم محور اصلی بحث ما است چرا که مردم در معیشت‌شان دغدغه دارند.

وی بیان کرد: همچنین مردم در مسائل مربوط به کسب و کار خود مشکلاتی دارند و علاوه بر این مشکلاتی در حوزه زنان، دختران، ورزشکاران، معلمان، کشاورزان و فرهنگیان وجود دارد و ما برای تمام بخش‌های کشور با توجه به بررسی‌هایی که انجام دادیم، برنامه داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: البته برنامه را نمی‌توان در یک فرصت محدود توضیح داد اما برای مردم باید بگویم که ما برای همه بخش‌های کشور برنامه داریم و اگر رأی مردم به بنده تعلق بگیرد، به عنوان خدمتگزار آنان این برنامه‌ها را عملیاتی می‌کنم.

رئیسی تاکید کرد: همچنین از فرهیختگان و صاحب نظران با هر گرایش جناحی استفاده خواهد شد و مهم این است که این افراد به مردم، انقلاب، نظام جمهوری اسلامی و گرفتاری سفره مردم فکر کنند و در این صورت همه عزیزان ما خواهند بود.

رئیسی اظهار داشت: همه بدانند که مشارکت مردم نه فقط در رأی دادن بلکه در اداره امور از محورهای حتمی دولت آینده خواهد بود.

** نیمه دوم دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم

۲۰:۲۶ همتی در بخش جمع‌بندی پایانی: ما چه حقی داریم برای جامعه تصمیم بگیریم؟

همتی گفت: دوستانی که می‌گویند ما کجا مخالف هستیم؛ عملکردشان مشخص است. نحوه نگاه دوستان به جامعه و صحبت‌های عزیزان معلوم است.

وی ادامه داد: من می‌گویم که ما چه حقی داریم برای جامعه اینگونه تصمیم بگیریم؟ به جامعه بگوییم، اینگونه رفتار بکن، این گونه حرکت کن، چگونه راه برو، چگونه زندگی بکن!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بگذارید مردم زندگی خود را بکنند.

وی ادامه داد: دوستان از جوانان می‌گویند! شما کدام جوان‌ها را می‌گوئید؟ ۶۰ درصد همان جوان‌ها گفته‌اند که رأی نمی‌دهیم. شما راجع به ۴۰ درصد صحبت می‌کنید.

نوجوانان ما به سمت موسیقی پاپ کره‌ای رفته‌اند

همتی افزود: در برنامه‌های خود موسیقی می‌گذارند اما رپ را ممنوع می‌کنند. نوجوانان ما رفته‌اند به سمت موسیقی پاپ کره‌ای. اما هنوز رپ خود را زیر زمینی می‌کنند. اینها را باید جواب بدهیم. مگر نباید رئیس‌جمهور این مسائل را پیگیری کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: از این رو باید از نظراتشان دفاع کنند و باید نظرشان را صریحاً بگویند به جوانان بگویند. باید بگویند نظر ما این است. این را قبول داریم یا نداریم.

وی ادامه داد: چرا باید کلهر، علیزاده و شجریان را نادیده بگیریم، اما وقتی انتخابات می‌شود تمام موسیقی‌های پاپ را در برنامه‌های تبلیغاتی خود بگذاریم.

همتی تصریح کرد: با هنرپیشه‌ها و خواننده‌ها عکس می‌گیریم. باید بگویند این‌ها را تأیید می‌کنید و خیال مردم را راحت کنیم و یا اینکه بگویید نظرمان همین است.

من همه چیز را با اقتصاد حل خواهم کرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من قرار است راجع به اقتصاد صحبت کنم. من همه چیز را با اقتصاد حل خواهم کرد. اقتصاد نیاز به اصلاحات دارد. اصلاحات اقتصادی از تعارض منافع آغاز می‌شود.

وی افزود: تا نتوانیم تعارض منافع این گروه‌ها را در کشور حل کنیم، اقتصاد کشور سامان نمی‌گیرد.

همتی در ادامه تصریح کرد: ۵۰ درصد مالیات نمی‌دهند. چرا مالیات نمی‌دهند، زیرا همین‌ها هستند. در اقتصاد دلالی می‌کنند، در خارج از کشور کاسبی می‌کنند. در هنر و اجتماع هیولا می‌سازند. پول‌های کثیف را رد و بدل می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: من می‌گویم رئیس‌جمهور باید شفاف سازی کند و جلوی این فسادها را بگیرد. دوستان می‌گویند ما کی گفتیم می‌خواهیم کاخ سفید را حسینیه بکنیم. شما ترک سوار این آقایون بوده‌اید و بر سرشان بوسه می‌زنید.

وی همچنین تصریح کرد: آقای رئیسی همه ما را شورای نگهبان تأیید کرده است. شما در همین‌جا به من توهین می‌کنید. وقتی شما جلوی مردم به من می‌گوئید کارمند، مردم این را درک می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: سابقه من نسبت به شما کمتر نیست. ۴۰ سال است که من در مسئولیت‌های مهم خدمت کرده‌ام. آقای مهرعلیزاده خدمت کرده‌اند. مگر ما چیکار کردیم که شما فکر می‌کنید ما کارمند شما هستیم.

همتی گفت: مردم عزیز! ما می‌خواهیم روش را عوض کنیم. خواهش می‌کنم به صحنه بیایید. من قبلاً هم گفته‌ام ما هر یک نفر باید به ۱۰ نفر زنگ بزنیم، باید پیگیری بکنیم که همه به صحنه بیایند، باید بیایند و رأی بدهند.

وی ادامه داد: خواهش من این است که این مسائل را در جامعه جدی بگیرید. من مطمئن هستم مردم عزیز سرنوشت خودشان را تعیین می‌کنند. نباید این فرصت را از دست بدهیم. نباید بگذاریم قطار توسعه رد شود باید به قطار توسعه برسیم ان‌شاءالله.

۲۰:۲۲ زاکانی در بخش جمع بندی پایانی: جیب پدرها را خالی، صورت آنها را سرخ کردند

زاکانی گفت: بنده متعجبم کسانی که مسبب وضع موجود هستند خودشان امروز مدعی هستند و مظلوم نمایی می‌کنند من دلم برای جوانان وطنم می سوزد زیرا بیش از دوستان عزیز از ابتدا تا کنون در متن جوانان بوده‌ام.

وی ادامه داد: درد جوانان نخبه را می دانم. جوانان امروز از فساد، تبعیض، تحقیر خسته اند. امکانات کشور را به سه برادر داده‌اند و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان فساد کردند. در حالی که کل حقوق بگیران در سال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دریافتی دارند این ظلم بزرگی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه همه اموری که موجب اضطراب جوانان است باید حذف شود: کنکور، موانع مسکن و ازدواج باید حذف شود. برنامه مدونی برای حل این مشکلات داریم.

حریم خصوصی خط قرمز ماست

زاکانی ادامه داد: اینجا بحث از تهدید دختران و پسران می‌کنند. حریم خصوصی خط قرمز ماست. به هیچ وجه کسی نباید وارد حریم خصوصی افراد شود این از مبانی اسلامی است. حریم عمومی را هم پاس خواهیم داشت.

هیچ فرقی بین معلمان با کارمندان وزارت نفت و بانک‌ها نباید وجود داشته باشد

وی تصریح کرد: در مورد حفظ کرامت و معیشت و مشارکت فرهنگیان به عنوان محور تحول برنامه‌هایی داریم. هیچ فرقی بین معلمان با کارمندان وزارت نفت و بانک‌ها نباید وجود داشته باشد این تبعیض آشکار است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مردم از دروغ ناراحت هستند، گفت: مجموع دوستان آقای همتی تورم ۲۵ درصدی و ۵۲ درصدی را ایجاد کردند. آقای همتی ۷ خرداد ۹۹ گفتند که ۲۲ درصد تورم خواهیم داشت امروز ۵۲ درصد تورم نقطه به نقطه را شاهد هستیم.

زاکانی گفت: دانشگاهیان ما از این ناراحت هستند که علم و دانش آنها به کار گرفته نمی‌شود. این امر محور تلاش برای تحول در کشور قرار خواهد گرفت. ۱۴ میلیون تحصیل کرده دانشگاه‌ها امروز مترصد این هستند که دولت بتواند برای آنها امکان تلاش و کوشش را فراهم کند. دولت فقط دولت کارمندان نیست بلکه دولت همه ملت است.

وی ادامه داد: برخی نامزدها بحث از نشاط می‌کنند نشاط زمانی است که جیب پدرها پر باشد، جیب پدرها را خالی کردند صورت آنها را سرخ کردند دنبال نشاط می‌گردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بحث پیامک را مطرح می‌کنند بدترین پیامک‌ها پیامک‌هایی است که اقساط معوق بانکی، موجودی شما کافی نیست را به مردم اعلام می‌کند. پدر مردم درآمده است چرا به داد مردم نمی‌رسید.

۲۶ جاسوس در امنیتی‌ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی دستگیر شدند

زاکانی افزود: ۲۶ جاسوس در امنیتی‌ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی دستگیر شدند. اگر بخواهیم ورزش را نجات دهیم باید آن را از دست دولت خارج کنیم.

وی ادامه داد: با فیلترینگ مخالف هستم به دنبال اینترنت پرسرعت و امن هستیم.

۲۰:۱۸ رئیسی در بخش جمع بندی پایانی: افرادی که بیشترین آزادی را داشتند، بیشترین حرف‌های ساختارشکنانه را زدند

رئیسی در قسمت پایانی مناظره عنوان کرد: در جایگاه نامزد ریاست جمهوری حتماً باید مسائل کشور نه به صورت کلان بلکه حتی به صورت اقلیمی شناخته شود و معلوم شود در هر حوزه چه مسائلی وجود دارد و راهکار حل مسأله چیست و اولویت در این راه حل‌ها چیست تا بتوانیم موضوع را حل کنیم.

وی افزود: ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، افرادی داشتیم بیشترین بهره را از آزادی می‌بردند، حرف‌های بسیار ساختار شکنانه می‌زدند و بیشترین اهانت را به ما می‌کردند و ما تا حرفی می‌زدیم می‌گفتند آزادی نیست. این خیلی عجیب است که کسی در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری ظاهر می‌شود و در این جایگاه بیشترین حرف‌های ساختارشکنانه در گمراه کردن مردم و ایجاد سوال و ابهام در ذهن مردم ایجاد می‌کند بعد هم می‌گویند مردم ببینید که آزادی نداریم و اگر حرف بزنیم متعرض ما می‌شوند و ما را می‌گیرند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا اینها را می‌گوئید؟ مردم را چه حساب و فرض می‌کنید؟ مردم شعور و فهم دارند. حاضرم با هر کدام از دولتمردانی که مورد ادعای آقایان باشند بدون وقت قبلی در هر پارکی یا مجمع و اجتماع عمومی برویم و ببینیم نگاهشان به آقایان و به دولت و بنده طلبه خدمتگزار چیست. ما پیش روی مردم هستیم، چرا اینگونه سخن می‌گوئیم؟

آنهایی که ادعای آزادی دارند، ۲۰۰ شکایت از دانشجو و پژوهشگر کردند

رئیسی گفت: در دور قبل در همین سالن بارها به من اهانت شد و من از هیچ کسی شکایت نکردم اما رقیب ما که آقایان (همتی) کارمندان آنها حساب می‌شوند، ۲۰۰ شکایت از دانشجو، پژوهشگر، رسانه‌ای و … در دادسرا طرح کردند. من قاضی هستم و آقایان ادعای آزادی دارند. چرا این‌جور با مردم حرف می‌زنید و در عمل درست عمل نمی‌کنید؟ جمهور یعنی حقوق همه مردم در هر جایگاه و هر شهر و روستایی تضمین شود.

وی تاکید کرد: امروز ما معتقد هستیم فضای مجازی بهترین بستر برای نظارت مردم بر دولت است. ما این کار را در دادگستری اجرا کردیم. آقایان وعده می‌دهند و ما در عمل اجرا کردیم و مردم این عملکرد را دیده‌اند. در دادگستری مردم دارند قاضی و کارمند را قضاوت و ارزیابی می‌کنند و به آن نمره می‌دهند، سوال و تشکر می‌کنند.

ما برای مدیران گشت ارشاد خواهیم داشت

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ۳۵ سامانه تاکنون فعال شده و تا آخر سال ۴۰ سامانه دیگر فعال می‌شود. ما در این کرونا، کاری کردیم که برای دنیا الگو شد. ۱۲۰ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفتند. ما داریم به نام نظام جمهوری اسلامی عمل می‌کنیم. کارهای افتخار آمیزی در حال انجام است.

رئیسی در پایان تاکید کرد: الناس علی دین ملوکهم. ما برای مدیران گشت ارشاد خواهیم گذاشت. اگر دولتمردان خوب عمل کنند مردم خوب عمل خواهند کرد.

۲۰:۱۴ مهرعلیزاده در بخش جمع بندی پایانی: مقابله با فیلترینگ را در برنامه‌ام خواهم داشت

مهرعلیزاده خطاب به مردم گفت: مردم شریف ایران! می‌دانم که از تبعیض، فساد، رانت، توهین و تخریب و سختی‌ها خسته شده‌اید و این خستگی‌ها نهال امید را در وجود شما خشکانده است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: حتماً با خود می‌گوئید اینها هم مثل قبلی‌ها هستند و وعده‌هایی می‌دهند و می‌روند. تازه اگر در وعده‌هایشان صادق باشند چقدر اجازه می‌دهند که به وعده‌هایشان عمل کنند. چه فرقی می‌کند چه کسی رأی بیاورد.

مه و خورشید و فلک را بسیج کردند که یک نفر خاص رأی بیاورد

وی خاطرنشان کرد: اگر رأی شما اثر نداشت چرا گزینه‌های ریاست جمهوری را این قدر محدود و خاص کردند و مه و خورشید و فلک را بسیج کردند که یک نفر خاص رأی بیاورد و انتخابات حداقلی را دنبال می‌کنند.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به خاطر اینکه از تصمیم و رأی هوشمند شما نگران هستند. ندیدید که چگونه با ما سخن می‌گویند و به جای ارائه راهکار برای معیشت مردم، می‌گویند تمام اقتصاددانان را به خط می‌کنیم و یا نامزدها را تهدید می‌کنند که شما را ممنوع‌الخروج و محاکمه می‌کنیم و طوری صحبت می‌کنند که گویی مردم رعیت هستند و آنها ارباب. مردم سربازند و آنها امیر. مردم متهم هستند و آنها قاضی.

وی تأکید کرد: امروز حتی مناظره به محلی برای تنزل جایگاه ریاست جمهوری تبدیل شده است. به جای سوالات اساسی در مورد سیاست خارجی، تحریم و اقتصاد کشور، سوالات جزئی و کوچک پرسیده می‌شود.

مهرعلیزاده بیان کرد: مردم! من در پیشگاه خداوند با شما پیمان می‌بندم که سامانه‌های شفاف، ثبت و درج کلیه قراردادها را ایجاد کنم. توسعه آزادی‌های سیاسی از جمله آزادی بیان، تقویت مطبوعات و رسانه‌ها، مقابله با فیلترینگ را در برنامه‌ام خواهم داشت. در راستای آزادی مطبوعات و ارتباط مداوم با خبرنگاران، گام برمیدارم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: شایسته سالاری بدون در نظر گرفتن جنسیت و قومیت را در دستور کار دارم. با مانع زدایی برای تولید، رفاه را برای مردم به ارمغان خواهم آورد. بیایید دست در دست بگذاریم و نگذاریم عده‌ای قلیل برای ما تصمیم بگیرند.

۲۰:۱۰ قاضی زاده هاشمی در بخش جمع بندی پایانی: کارکرد وزارت خارجه باید تغییر کند

قاضی زاده تاکید کرد: در اقتصاد ضمن اینکه باید درون‌زا باشیم باید به شدت برون گرا هم بود. این همان معنای اقتصاد مقاومتی است. بنابراین کارکرد وزارت خارجه باید منافع ملی و منافع اقتصادی را تأمین کند لذا باید تغییر پیدا کند و وزیر خارجه باید یک تاجر موفق بین المللی باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ۱۵۰۰ شرکت دولتی داریم، اظهار داشت: این شرکت‌ها خانه خلوت جناح‌های سیاسی شده‌اند و هرکس برنده انتخابات می‌شود اهالی ستاد خود را در آنها شریک می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: البته اینها پنهان هستند و موارد بسیاری از سازمان‌های خصولتی هستند که دیوان محاسبات و سازمان‌های نظارتی هم نمی‌توانند آنها را کنترل کنند.

وی تصریح کرد: طرح، فراخوانی آماده کرده‌ایم تا از همه متخصصین برای عضویت در هیئت مدیره شرکت‌ها به صورت شفاف دعوت شود. این روند را جمعی از استادان دانشگاه، داوری خواهند کرد تا ۷۵۰۰ نفری که می‌خواهند ۱۵۰۰ شرکت را مدیریت کنند انتخاب شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به جوانان کشور، گفت: جوانانی که منتقد وضع موجود و عدم به کارگیری نسل جدید در اداره کشور هستند، احساس می‌کنند پشت درب‌های بسته از طبقه‌ای باقی مانده‌اند، جوانانی که از دعوای راست و چپ و اصلاح طلب و اصولگرا خسته شده‌اند و می‌خواهند کشور خود را آباد و مقتدر و قدرتمند ببینند؛ این گوی و این میدان!

دولت سلام فراتر از حزب و جناح است

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: دولت سلام، دولت جوانان است، دولت نسل نو است و دولت کسانی است که سالهاست از نامشان نان خورده‌اند. دولت سلام فراتر از حزب و جناح است. دولت سلام، دولت جوانان کُرد، لر، لک، تات، بلوچ، سیستانی، عرب، ترکمن، بختیاری، تالشی، فارس، قشقایی، مازنی، مسلمانان شیعه و اهل سنت است.

وی تاکید کرد: ما جوانان آمده‌ایم که بگوییم جایگزین هرآنچه بوده است، هستیم. ما نسل جایگزین هستیم تا همه صالحین و متخصصین، از همه جناح‌ها و کسانی که عضو جناحی نیستند را به کار بگیریم و فرصت طلبان را از پای سفره انقلاب بلند کنیم و این سفره را بتکانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: سفره انقلاب برای مردم است. ما پشتوانه‌ای به جز شما جوانان نداریم. کارتل اقتصادی، منابع مالی، حزب و جناحی در کار نیست. هرکس به صورت خودجوش عمل کند و هر جوان یک ستاد انتخاباتی باشد. «قبل از سلام جام تشهد گرفته‌ایم؛ ما کشتگان مسلخ عشقیم، والسلام»

۲۰:۰۶ جلیلی در بخش جمع بندی پایانی: ما نباید کشور را معطل مباحثی چون FATF کنیم

جلیلی اظهار داشت: از مسائلی که متأسفانه با آن سخاوتمندانه و مسرفانه برخورد می‌شود، زمان است. در این هشت سال، روند کشور توقف یا کندی داشت. نقش رئیس جمهور برای حل این مشکل بسیار مهم است.

وی بیان کرد: اگر رئیس جمهور مسئله را درست بفهمد و پاسخ او و رویکرد او صحیح باشد، می‌تواند به جای آنکه کشور را فقط اداره کند، کشور را جهش دهد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما می‌گوئیم کشور آماده جهش است و برنامه آن را آماده کردیم. حاضرم با هر کسی که قبول ندارد، مباحثه کنیم تا مردم بتوانند انتخاب کنند.

جلیلی ادامه داد: نمی‌توانیم با شروع دولت، تازه به دنبال آسیب‌شناسی و کشف راهکارها باشیم. از همان روز اول باید برنامه‌ها را اجرا کنیم. ما نباید کشور را معطل مباحثی چون FATF کنیم. آقای رضایی شاهد است که از روز اول در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتم که این موضوع را معطل نکنیم. خود دوستان تقاضا دادند که حداقل اعلام نشود. واقعاً اعتقاد بنده این است که یک کشور را نباید معطل کرد. شما مسئله را درست متوجه نمی‌شوید و مشکل ما همین است. زمانی که رویکردتان درست نیست، حتماً جواب نمی‌گیرید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز بحث کولبرها می‌شود. من در چندین بازارچه مرزی کشور نظیر مرز باشماق و بانه حضور پیدا کردم و با کولبرها صحبت کردم. جلساتی با حضور تعاونی مرزنشینان تشکیل دادیم و وضعیت آنها از کولبری، به صادرکننده تبدیل شد. ما این نگاه را مطرح می‌کنیم نه اینکه صرفاً اسم بیاوریم و دلسوزی کنیم.

وی اظهار داشت: در شهر سعدآباد بوشهر، تعاونی نخل کاران با ۴ هزار نفر دستگاه بسته‌بندی خرما خریدند و بانک آن را مصادره کرده است و آن دستگاه را قطعه قطعه کردند و فروختند. پس دولت چه کاره است؟ رئیس جمهور باید به ظرفیت‌های کشور برای جهش اشراف داشته باشد.

۲۰:۰۲ رضایی در بخش جمع بندی پایانی: پیشنهادم انحلال شورای انقلاب فرهنگی است

رضایی در جمع بندی سخنان خود، گفت: عنوان دولت ما «اقدام و تحول است» یعنی دیگر شعار را باید کنار گذاشت و تحول یعنی باید اقدامات بزرگی انجام داد، چرا که مشکلات اجتماعی ریشه در مسائل اقتصادی دارد و مشکلات اقتصادی ریشه در مسائل سیاسی و ساختار دارد، بنابراین باید کاری درست و اساسی صورت بگیرد.

اصلاحات اساسی از بالا تا پایین انجام می‌دهم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: برنامه دولت ما بر اساس اصلاح از درون است و به این دلیل که رابطه من با نظام یک رابطه باثبات بوده و بیش از پنجاه سال (یعنی از ۱۷ سالگی) من در یک مسیر مستقیم حرکت کرده‌ام و اعتمادی که بین من و نظام وجود دارد همچنین روابطی که با سایر دوستان از نیروهای مسلح، مجلس و قوه قضائیه دارم، می‌توانم ادعا کنم که یک اصلاحات اساسی از بالا تا پایین انجام می‌دهم.

رضایی ادامه داد: کار اصلاح را ابتدا از دولت شروع خواهم کرد. وزارتخانه‌ها و شرکت‌های وابسته، تشکیلات بسیار عریض و طویلی دارند که باید آنها را سروسامان دهیم. البته این به معنای آن نیست که ما از برخی مدیران فعلی استفاده نمی‌کنیم زیرا آنها مدیران باتجربه و خوبی هستند، اما مشکل ما بحث دیوان سالاری و سیستم‌های پیچ در پیچی است که با آئین نامه‌های متعدد، منجلابی از درگیری‌ها، زد و خوردها و فساد را به وجود آورده‌اند.

وی تصریح کرد: نهادهای وابسته به رهبری همه در خدمت دولت هستند. ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا نیز نیاز به اصلاحاتی دارند که من پیشنهاداتم را خدمت مقام معظم رهبری خواهم داد تا بتوانیم اصلاحاتی را برای بهره وری بیشتر این تشکیلات داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، کمک به ادامه تحولات در قوه قضائیه را یکی دیگر از برنامه‌های خود دانست و گفت: این کاری که آقای رئیسی در قوه قضائیه شروع کرده می‌تواند تحولات بزرگی به وجود آورد. همچنین به مجلس شورای اسلامی کمک خواهد کرد.

رضایی ادامه داد: جلسات سران قوا نیز بسیار مهم است اما واقعاً شورای انقلاب فرهنگی بی خاصیت شده است. من از رهبر انقلاب تقاضا خواهم کرد که اگر ایشان موافقت کنند، شورای انقلاب فرهنگی را منحل کنیم تا بتوانیم وضعیت فرهنگی را به طور اساسی حل کنیم.

وی گفت: موضوع دیگری که وجود دارد بحث احزاب سیاسی است. اصلاح احزاب هم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اصولگرا، اصلاح‌طلب دو سرمایه هستند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: نفوذی‌ها و بازیگران سیاسی موجب شده که ماجراجویی‌های زیادی در این ساختار سیاسی ما شکل بگیرد. امروز در زمان رهبر معظم انقلاب و بسیاری از نسل اولی‌ها و دومی‌های انقلاب، اگر نتوانیم یک ساختار درست سیاسی و اجتماعی برای آینده ایران درست کنیم، خسارت زیادی خواهیم خورد.

رضایی گفت: من معتقدم اصلاحات اساسی در درون قدرت باید به وجود آید تا ما بتوانیم مشکلات مدیریتی و ساختاری را حل کنیم و وارد مسائل اقتصادی شویم و همچنین مسائل اجتماعی را حل و فصل کنیم.

۱۹:۵۴ مهرعلیزاده در بخش پنجم پاسخ به سوال: باید فضا را برای فعالیت جوانان در عرصه فضای مجازی باز کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه اش برای حل مشکلات فضای مجازی گفت: امروز اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی راه حل های معمولی ندارند. اقتصاد، حکمرانی و همه سیستم مدیریتی هوشمند شده است.

مهرعلیزاده افزود: امروز برخی از شرکت‌ها مانند هوآوی شاید ۱۰ برابر کشوری مانند ایران درآمد دارند که ما باید فضا را برای فعالیت جوانان در عرصه فضای مجازی باز کنیم تا آنها بدون هیچ گونه ممانعتی در جهت پیشرفت بتوانند کار خود را جلو ببرند.

وی اظهار داشت: متأسفم که ما همچنان درگیر اینترنت و فیلترینگ آن هستیم. البته وزیر جوان در دولت روحانی خوب کار کرده و زیرساخت‌ها را درست کرده است اما همچنان در سهمیه گذاری و فیلترینگ سخت گیری می‌کنیم. آقای رئیسی در خصوص اقتصاد فضای مجازی مطالبی را مطرح کردند، درست است فعالیت و معیشت یک میلیون نفر در فضای مجازی است، همچنین بخش قابل توجهی از تجار و صنعتگران در برخی شلوغی‌ها و قطعی اینترنت ضررهای فراوانی کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آقای زاکانی گفتند ۳۰ سال پیش منافع عده‌ای در اقتصاد مدنظر قرار گرفت، باید بگویم نباید مسائل را به این میزان سیاه ببینید. از سال ۷۰ به این طرف دولتی داشتیم که دولت اصلاحات و آقای خاتمی بود که عدالت محوری، پاک دستی و عدالت اقتصادی در جامعه ایجاد کرد که شهره خاص و عام بود، حتی در دولت آقای احمدی نژاد نیز اقداماتی داشتیم که قابل توجه است، مثلاً در حوزه مسکن، طرح مسکن مهر را داشتیم که بعداً معیوب شد اما به هر حال طرحی بود که با پنج میلیون تومان فرد را صاحب خانه می‌کرد.

مهرعلیزاده تصریح کرد: در خصوص بانوان یاد سال ۸۶ افتادم که بانوان در ورزشگاه حضور داشتند و ما به جام جهانی راه یافتیم.

۱۹:۵۱ قاضی‌زاده در بخش پنجم پاسخ به سوال: باید به جای حرف‌های بیهوده مشکلات اساسی را حل کنیم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر خطاب به رقیبان خود، متذکر شد: در این جمع برای جلب توجه نباید هر حرفی را بزنیم. نزدیک انتخابات که می‌شویم یاد زنان کوله بران و معلولان و مستضعفان میفتیم. بارها این صحبت‌ها تکرار شده و مردم از پشت گیرنده‌ها با شنیدن این حرف‌ها می‌گویند، یادمان هست که قبلی‌ها هم این حرف را زدند.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: وقتی دیدم در جمع نرخ به کار گیری بانوان داشت کم کم بالا می‌رفت می‌خواستم بگویم کل کابینه را از خانم‌ها انتخاب می‌کنم که دیگه دستی بالاتر از دستم نباشد، اما این تلقی ایجاد کردن برای بیننده هم مورد سوال خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه موضوع ما شایسته سالاری است، تصریح کرد: من کسی هستم که رئیس ستاد انتخاباتی ام یک بانو است که مادر سه فرزند است، می‌خواهم بگویم مادران هم می‌توانند در عرصه حاضر شوند و جایگاه بانوان چنین جایگاه خوبی است ولی خود زنان هم از ما شایسته سالاری می‌خواهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: وقتی قرار است کاری به عهده کسی گذاشته شود باید بر اساس شایستگی باشد و بانوان بسیاری هم داریم که واقعاً می‌شود تمام کابینه را از بانوان تشکیل داد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به وضعیت بیکاری در نقاط مرزی کشور، گفت: حالا که از مذاهب و اهل سنت صحبت می‌کنید، اگر راست می‌گوئید به بیکاری در استان‌های مرزی کشور بپردازید که بیشترین میزان بیکاری کشور را دارند. بیکاری است که باعث شده برادران بلوچ ما به قیمت جان خود سوخت رسانی کنند و برادران کُرد ما کوله بری انجام دهند. باید به جای حرف‌های بیهوده این مشکلات اساسی را حل و فصل کنیم.

وی در رابطه با تصمیمات خود برای شوراها، اظهار داشت: این شوراها قانونی و مندرج در قانون اساسی هستند، اما یک گسست ساختاری بین شوراهای قانونی و نهادهای اجرایی وجود دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما یک طراحی کرده‌ایم که دبیر هر شورای عالی، معاون رئیس جمهور و مسئول فرماندهی یک حوزه است. یکی از مشکلات دولت‌ها این بوده که در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد، فرهنگ، سلامت، امور اجتماعی و مثل اینها مسئول مشخص نداشته‌اند. در معضلات مهم با این مشکل رو به رو هستیم که دستگاه‌های مختلف متولیان متعدد دارد.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: اگرچه رئیس جمهور، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است اما حق وتو ندارد. مصوبه، مصوبه جمعی خواهد بود و رئیس جمهور مجری مصوبات خواهد بود و مسیر اجرای آنها را فراهم خواهد کرد.

۱۹:۴۷ جلیلی در بخش پنجم پاسخ به سوال: ایراد دولت این بود که معطل ۴ کشور ماند

جلیلی گفت: عرصه روابط بین کشورها یک نقاط اشتراک و یک نقاط اختلافی دارد و این مسئله کاملاً طبیعی است. نقاط اشتراک بین کشورها تعامل و نقاط اختلاف بین آنان تقابل ایجاد می‌کند. هنر دولت‌ها این است که بتوانند این نقاط اشتراک که فرصت‌ها را ایجاد می‌کند، تبدیل به نقطه تعامل کرده و نقاط اختلاف که موجب ایجاد تقابل می‌شود را مدیریت و از تهدیدات پیشگیری کنند.

وی بیان کرد: ۲۰۰ کشور در جهان وجود دارد که اگر سیاست ما تعامل سازنده و گسترده با جهان باشد، باید همه فرصت‌ها را بررسی و آن را بالفعل کنیم. ایراد ما به دولت این است که معطل چهار کشور ماند و تمام کارهایش معطل آنان شد. یک روز به بهانه FATF و روز دیگری به بهانه ترامپ و برجام، کشور را معطل کردند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بله، آنان دشمنی می‌کنند و شما باید این هنر را داشته باشید تا فرصت‌ها را از دست ندهید و باید با کشورهایی که اشتراکات دارید، تعاملات خود را گسترش دهید. در همسایگی، منطقه و کشورهای مسلمان قطعاً این نقاط تعامل برای ما بیشتر وجود دارد.

برخی لولوهای الکی نسازند

جلیلی ادامه داد: ما باید ۲۰۰ کشور جهان را روی میز بگذاریم و بگوییم از هر یک از این کشورها چقدر فرصت می‌توانیم به دست آوریم و مجموع این فرصت‌ها را بالفعل کنیم. کشور نباید معطل شود و بعد هم گفته شود که اینها می‌خواهند در کاخ سفید حسینیه درست کنند. این حرف‌های موهوم چیست؟ خواهش بنده این است که این لولوهای الکی را نسازید.

وی تأکید کرد: امروز خود آنان بر زمین افتادند. بایدن در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا که در بهمن ماه منتشر کرد، گفت: ایران وارد عرصه جدیدی از بازی شده است که یک صحنه جدید تعریف می‌کند؛ این حرف را که من نمی‌گویم؛ بروید و خودتان بخوانید.

برای خنثی‌سازی تحریم‌ها باید در موضع آفندی باشیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما فرصت‌های بزرگی داریم و باید از تعاملات اقتصادی با کشورها استفاده کنیم البته فرصت‌های گسترده‌ای برای تعاملات اقتصادی داشتیم که استفاده نکردیم؛ فقط پاکستان ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد که ۱۶ میلیارد دلار آن می‌تواند از سوی ایران تأمین شود و ما می‌توانیم کارهای بزرگ کنیم.

جلیلی گفت: حتی در بحث خنثی‌سازی تحریم و جنگ اقتصادی، ما باید در موضع آفندی باشیم، با ابزار اقتصادی، دشمن را پشیمان کنیم و این کار شدنی است.

۱۹:۴۴ زاکانی در بخش پنجم پاسخ به سوال: دولت روحانی برای مردم حوصله ورزش باقی نگذاشته است

زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات در مورد ورزش همگانی گفت: ورزش امر حیاتی است. در حال حاضر ۷۰ درصد مردم ایران ورزش نمی‌کنند و به دنبال ورزش همگانی و یا قهرمانی نیستند.

وی گفت: شرایط اینقدر سخت شده است که به گفته رئیس فدراسیون کشتی، سال‌های قبل یک میلیون نفر از ابعاد مختلف درگیر کشتی بودند اما امروز حدود ۴۰ هزار نفر درگیر این ورزش هستند. این یک فاجعه بزرگ است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت آقای روحانی حوصله برای مردم باقی نگذاشته که به ورزش بپردازند گفت: دولت برای مردم فرصتی باقی نگذاشته که به فراغت و یا ورزش بیاندیشند. عملاً ۳ دلار خرج ورزش کنیم ۱۶ دلار در حوزه سلامت برای ما صرفه جویی می‌شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات گفت: ورزش با ایجاد نشاط موجب جهش کشور می‌شود.

زاکانی با بیان اینکه امروز متأسفانه مردم ما درگیر تأمین نیازهای اولیه برای خود هستند، گفت: آقای همتی درباره کدام قشر از زنان و جوانان صحبت می‌کنند.

آقای همتی! اگر ما نامزد پوششی هستیم، شما نامزد روکشی هستند

وی ادامه داد: خیلی شیک می‌گویند که این ۵ نامزد یکی هستند. آقای همتی من در مناظره قبلی به شما توضیح دادم این بار دیگر توضیحی نمی‌دهم اگر ما نامزد پوششی هستیم شما نامزد روکشی هستید که آمده‌اید ۸ سال فاجعه‌ای که بر سر ملت آورده‌اید را روکش کنید.

همتی جرأت مناظره با من را ندارد

زاکانی تاکید کرد: شما جرأت مناظره با من را ندارید و به آن کسانی که به شما یاد داده‌اند که این حرف‌ها را بزنید بگویید که شما نمی‌خواهید مشت کسی را باز کنید، ما مشت آنها را باز خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات گفت: اجرای یک سرانه بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاهداری و فعالیت در عرصه ورزش در کف هرم اجتماعی این امکان را ایجاد می‌کند که بسیاری از مشکلات کاهش یابد.

زاکانی ادامه داد: ورزش برای جوانان، زنان و افراد مسن بسیار مهم است. پنجره جمعیت به سمت میانسالان است. لذا پرداختن به ورزش همگانی برای کشور ما امری حیاتی است. به ورزش قهرمانی، همگانی و پهلوانی می‌اندیشیم و برنامه داریم.

۱۹:۴۰ رضایی در بخش پنجم پاسخ به سوال: محدودیت بانوان برای ورود به ورزشگاه را از بین خواهیم برد

رضایی با اشاره به برنامه اش برای حل ریشه‌ای مشکلات اجتماعی گفت: در این حوزه ما با دو مشکل ساختاری و مدیریتی در آموزش و پرورش و آموزش عالی مواجه هستیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه اش برای تأسیس مدارسی جهت آموزش زمامداران آینده گفت: ما برای تقویت زمامداران در تمامی بخش‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تمام استان‌ها برنامه داریم.

وی ادامه داد: پنج سالی است که ما آموزش جوانان را شروع کرده‌ایم و بیش از هزار جوان را آموزش داده و تقویت کرده‌ایم که بتوانیم کشور را در این حوزه بیمه کنیم.

رضایی گفت: تا زمانی که تغییراتی در آموزش عالی و آموزش و پرورش ایجاد نشود، نمی‌توان از عناصر ضعیف و آموزش ندیده توقع بالایی داشت.

مدرسه محوری را در دولت خود خواهیم داشت

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در برنامه دولت، مدرسه محوری را محور فعالیت آموزش و پرورش خواهیم کرد و با ایجاد مجتمع‌های آموزشی متشکل از ۱۱۰ مدرسه به آنها اختیارات خواهیم داد تا مدرسه محور اساسی شود. اینکه وزارت آموزش و پرورش بسیار بزرگ و حجیم شده است و به امورات مدارس نمی‌رسد، یکی از اشکالات بزرگ است که ما آن را رفع خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه‌هایش برای بانوان گفت: زن‌ها می‌توانند نقش بسیار مهمی در کشور داشته باشند. من بحث اینترنت ارزان قیمت را برای بانوان سرپرست خانوار اجرا خواهم کرد. همچنین محدودیت‌هایی که برای خواهران ورزشکار ما در ورزشگاه‌ها درست کرده‌اند مانند خواهران منصوریان که نگذاشته بودند آنها به ورزشگاه بانوان وارد شوند، از بین خواهیم برد.

رضایی ادامه داد: رسیدگی به مسائل معلمان یکی دیگر از برنامه‌های ما در دولت است. معلمان به دلیل مشکلاتی که دارند نمی‌توانند آن تمرکز لازم را برای تربیت دانش آموزان داشته باشند، لذا در دولت ما ساخت مسکن ارزان برای معلمان یکی از اولویت‌ها است تا بار سنگینی را از دوش آنها برداریم و آنها با خیال راحت تری به تربیت فرزندان ما بپردازند.

۱۹:۳۵ همتی در بخش پنجم پاسخ به سوال: من جزو فرماندهان خنثی‌سازی تحریم‌ها بودم

همتی گفت: یکی از مسائل مهم ما خانواده است. در شعار انتخاباتی هم گفتم، هدف من تعامل از خانه تا جهان است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نمی‌خواهم به صورت شعاری با مسائل اجتماعی برخورد کنم. مشکلی که الان در خانواده‌های ما ایجاد شده، یک نوع گسستگی فرهنگی است. الان بچه‌های دهه هفتاد، هشتاد و نود آنگونه که ما فکر می‌کنیم و یا اصرار می‌کنیم زندگی کنند را قبول ندارند.

وی در ادامه افزود: باید در خانه خود را آماده کنیم و بتوانیم یک رابطه متقابل داشته باشیم. باید با هم تفاهم کنیم و با هم گفتگو کنیم. همین مشکل در جامعه نیز وجود دارد.

همتی ادامه داد: در مورد شرایطی که آقای قاضی‌زاده فرمودند؛ شما ۵ نفر یک تفکر دارید و می‌خواهید با جوان‌ها اینگونه برخورد شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: جوانان آزادی اجتماعی را می‌خواهند و برای همین می‌خواهند از کشور بروند.

وی ادامه داد: این را همه می‌دانند. من نمی‌خواهم چیزی را کتمان کنم.

همتی گفت: جوانان ما بخاطر مسائل اقتصادی نمی‌توانند ازدواج کنند. مشکلات اقتصادی که آقای رئیسی می‌فرمایند می‌توانیم حل کنیم.

حداقل ۵ زن در کابینه خواهم داشت

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من خودم جزو فرماندهان خنثی‌سازی تحریم‌ها بودم.

وی ادامه داد: در مورد نکته‌ای که آقای مهرعلیزاده اشاره کردند، در این دو و سه روز، به من تذکر دادند که چرا شما گفتید به دختر خانم‌ها پیامک ندهند. چرا حجابشان را رعایت کرده و یا نکرده‌اند.

همتی افزود: ما باید قانونی بنویسیم و اینها را ممنوع کنیم. این نحوه برخورد گشت ارشاد را ممنوع کنیم. ما زندگی می‌کنیم.

وی ادامه داد: تعارض منافع، کشور را فرا گرفته است لذا آن روستایی به وزیر جهاد خوب گفت؛ گفت به خودتان و دولتتان مربوط است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: من در کابینه حداقل ۵ زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی در محیط کار و درآمد آن‌ها را لغو خواهم کرد.

۱۹:۳۱ رئیسی در بخش پنجم پاسخ به سوال: امکان حل مسأله مسکن جوانان را داریم

وی در رابطه با برنامه اش جهت تشویق جوانان برای ازدواج به موقع و تأمین سرپناه برای آنها، گفت: یکی از دغدغه‌های جدی جوانان مسأله ازدواج، اشتغال و مسکن است. در جمع جوانان زیاد رفته و می‌روم. به استان‌ها هم که سفر می‌کنم فقط به واحدهای قضائی نمی‌روم و در اجتماعات دانشگاهی هم شرکت می‌کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در طول این مدت ارتباطم با جوانان همواره برقرار بوده است. در آستان قدس که بودم از جوانان پرسیدم چرا ازدواج نمی‌کنید؟ گفتند مسکن و اشتغال کجاست؟ به برکت امام رضا (ع) با زمین آستان قدس شروع به ساخت ۱۰ بلوک مسکن برای زوج‌های دانشجوی جوان کردیم.

رئیسی تاکید کرد: عرض من این است که اگر به جوانان می‌گوئیم ازدواج حتماً باید به اشتغال و مسکن بیاندیشیم. آیا می‌شود یا نمی‌شود؟ به قول آقای رضایی کسانی که معتقد به نشدن هستند، واقعاً نمی‌توانند در این عرصه حضور فعال پیدا کنند. ما اعتقاد داریم در این کشور می‌توانیم و اشتغال در این کشور قابلیت حضور جوانان را دارد تا دغدغه آنها رفع شود.

وی بیان کرد: ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است و به من می‌گویند چرا به واحد تولیدی سر زدی؟ من به یکی دو واحد سر زدم. در اقتصاد ما ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی خالی است به این معنا که اقتصاد در حوزه فضای مجازی و دریا مورد استفاده قرار نگرفته است. فعال کردن اقتصاد دریا از مسائلی است که بسیار می‌تواند اشتغال ایجاد کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امکان اشتعال در کشور بسیار است اما باید ظرفیت‌ها را فعال کنیم. فعال کردن ظرفیت‌ها اصلاً سخت نیست. اگر تولید، مسأله کشور باشد، مسأله من و همه می‌شود. ما امکان حل مسأله مسکن جوانان را داریم. بیشترین هزینه مسکن برای زمین است. ما برنامه داریم و آن آماده کردن مسکن و اشتغال برای زنان است. از ما مسکن و اشتغال و از جوانان ازدواج.

۱۹:۲۴ رئیسی در بخش چهارم پاسخ به سوال: مهمترین وظیفه دولت باید رفع تحریم‌ها باشد

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با ضرورت گسترش دیپلماسی اقتصادی و برنامه وی برای تقویت آن، اظهار داشت: نکته‌ای نسبت به بحث رفع تحریم‌ها عرض کنم، هر دولتی کار را به دست بگیرد یکی از وظایف مهم آن رفع تحریم‌های ظالمانه است و هیچ تردیدی در آن نباید کرد و آن را با همه وجود دنبال کرد تا تحریم‌های ظالمانه رفع شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در کنار این قضایا باید خنثی سازی تحریم‌ها هم در دستور کار عملی قرار گیرد و اقتصاد خود را هم شرطی نکنیم. تلاش شود تا اقتصاد روی پای خود بایستد و تکانه‌های روی آن اثر نگذارد؛ نه کرونا، نه سیل و نه تحریم. رفع تحریم‌ها حتماً در دستور کار خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: عده‌ای در این سالن گفتند فقط ما بلد هستیم با دنیا مذاکره کنیم. دانشجوی سال اول وزارت‌خارجه هم می‌داند وقتی در حال مذاکره هستیم کسی نباید بگوید مذاکره از آب خوردن لازم‌تر است و خزانه کشور خالی است. اینها مسائل ابتدایی دیپلماسی است.

رئیسی خاطرنشان کرد: در دیپلماسی اقتصادی، وقتی از تولید و توسعه اقتصادی سخن می‌گوئیم همه دستگاه‌ها باید در کنار آن حس بگیرند. وزارت خارجه در آن نقش بسیار مهمی دارد. در کنار دیپلماسی سیاسی از مناسبات مهمی که وزارت خارجه باید آن را دنبال کند دیپلماسی اقتصادی است.

وی با بیان اینکه ما در کشورهای منطقه ۱۵ همسایه داریم که هزار میلیارد واردات دارند، افزود: سهم ما از واردات به این کشورها دو درصد است. اگر دیپلماسی فعال اقتصادی داشته باشیم برای تولیدکننده بازاریابی می‌کنند و سهم صادرات ما از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در منطقه می‌رسد.

دیپلماسی اقتصادی با حرف و سخن پیش نمی‌رود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: دیپلماسی اقتصادی با حرف و سخن پیش نمی‌رود و هر کسی از هر جا ماموریتش تمام شد بگویند دوره‌ای سفیر باشد. ضمن احترام به همه سفرا و سرکنسول گران، یکی از مأموریت‌های مهمی که برای وزارت خارجه تعریف می‌کنیم دیپلماسی فعال اقتصادی است.

رئیسی گفت: اگر هر کشوری در دنیا به توسعه اقتصادی رسیده است ملاحظه می‌کنیم، یکی از نقش‌های مهم آن بازاریابی بوده است که برای تولیدات آن کشور انجام شده است. کشورهای منطقه به دنبال ارتباط با ما هستند و از کالاهای ما استقبال می‌کنند.

وی در رابطه با برنامه اش جهت تشویق جوانان برای ازدواج به موقع و تأمین سرپناه برای آنها، گفت: یکی از دغدغه‌های جدی جوانان مسأله ازدواج، اشتغال و مسکن است. در جمع جوانان زیاد رفته و می‌روم. به استان‌ها هم که سفر می‌کنم فقط به واحدهای قضائی نمی‌روم و در اجتماعات دانشگاهی هم شرکت می‌کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در طول این مدت ارتباطم با جوانان همواره برقرار بوده است. در آستان قدس که بودم از جوانان پرسیدم چرا ازدواج نمی‌کنید؟ گفتند مسکن و اشتغال کجاست؟ به برکت امام رضا (ع) با زمین آستان قدس شروع به ساخت ۱۰ بلوک مسکن برای زوج‌های دانشجوی جوان کردیم.

امکان حل مسأله مسکن جوانان را داریم

رئیسی تاکید کرد: عرض من این است که اگر به جوانان می‌گوئیم ازدواج حتماً باید به اشتغال و مسکن بیاندیشیم. آیا می‌شود یا نمی‌شود؟ به قول آقای رضایی کسانی که معتقد به نشدن هستند، واقعاً نمی‌توانند در این عرصه حضور فعال پیدا کنند. ما اعتقاد داریم در این کشور می‌توانیم و اشتغال در این کشور قابلیت حضور جوانان را دارد تا دغدغه آنها رفع شود.

وی بیان کرد: ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است و به من می‌گویند چرا به واحد تولیدی سر زدی؟ من به یکی دو واحد سر زدم. در اقتصاد ما ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی خالی است به این معنا که اقتصاد در حوزه فضای مجازی و دریا مورد استفاده قرار نگرفته است. فعال کردن اقتصاد دریا از مسائلی است که بسیار می‌تواند اشتغال ایجاد کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امکان اشتعال در کشور بسیار است اما باید ظرفیت‌ها را فعال کنیم. فعال کردن ظرفیت‌ها اصلاً سخت نیست. اگر تولید، مسأله کشور باشد، مسأله من و همه می‌شود. ما امکان حل مسأله مسکن جوانان را داریم. بیشترین هزینه مسکن برای زمین است. ما برنامه داریم و آن آماده کردن مسکن و اشتغال برای زنان است. از ما مسکن و اشتغال و از جوانان ازدواج.

۱۹:۲۰ قاضی‌زاده در بخش چهارم پاسخ به سوال: آموزش و پرورش، مهمترین وزارتخانه دولت است

قاضی‌زاده هاشمی خطاب به رقیبان خود گفت: این مناظرات برای فهم مردم از برنامه‌ها و تیم فکری همراه کاندیدای نامزدها است. حرکات نمایشی و پرداختن به حواشی برای جلب توجه این بار اثر نخواهد کرد.

وی ادامه داد: برخی دوستان در کلام خود صفات را جمع می‌بندند و می‌گویند کسانی که اینجا هستند این گونه‌اند و جملات این چنین به کار می‌بندند. اینکه همه را به صورت جمع خطاب قرار می‌دهند موضوع درستی نیست و اگر درباره موضوعی همه را جمع می‌بندند و خطاب می‌کنند باید برای حرف خود دلیل بیاورند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره اجرای سند بنیادین تحول آموزش و پرورش و علل عدم موفقیت کامل آن اظهار کرد: مسئله آموزش و پرورش اساسی‌ترین مسئله هر کشور است. هر کشوری با وضعیت آموزش و پرورش سنجیده می‌شود. به نظر من مهم‌ترین وزارتخانه کشور همین وزارت آموزش و پرورش است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: البته در نظام تعلیم و تربیت به تحولات بنیادین نیاز داریم و باید ببینیم محصولی که وزارت آموزش و پرورش قرار است به ما بدهد چه باید باشد. فارغ‌التحصیل در دوره عمومی باید کسی باشد که سواد زمان خود را داشته باشد، مهارت اجتماعی مؤثر برای ارتباط با دیگران را کسب کرده باشد و همچنین مهارت شغلی ساده ای برای اداره زندگی خود آموخته باشد.

وی ادامه داد: ۱۵ هزار نوع مهارت مختلف داریم. زمان این موضوع وقتی است که فرد به بلوغ می‌رسد یعنی در حدود سن ۱۵-۱۶ سالگی باید مهارت آموزی اتفاق بیفتد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره نظام حاکم آموزشی عنوان کرد: ما از سن ۷ سالگی تا ۱۸ سالگی اطلاعات زیادی را به دانش آموزان می‌دهیم؛ اما امروز نظام تعلیم و تربیت به سمت استعدادیابی رفته که در سن ۷-۸ سالگی انجام می‌شود و افراد بر اساس استعدادهایشان ارتقا پیدا می‌کنند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: این روش استعدادیابی به نوعی هدایت تفصیلی برای افراد را محقق می‌کند. اما در نظام ما اینگونه نیست، دانش‌آموز را رها می‌کنیم و در نهایت یک مسابقه گذاشته‌ایم که برای همان مسابقه اطلاعات اضافه بسیاری به آنها تحمیل می‌کنیم.

وی در رابطه با اصلاح امور آموزش و پرورش گفت: اگر بخواهیم وارد اصلاح آموزش و پرورش بشویم، مسئله ورودی ما معلمان و موضوع منزلت آنها خواهد بود، باید کاری بکنیم که بالاترین رتبه شغلی در کشور رتبه معلمان باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت اجرای عدالت آموزشی عنوان کرد: نکته دوم بحث عدالت آموزشی است. امروز در برخی مدارس شمال تهران فردی برای تحصیل ۱۶ برابر دانش آموزانی در مراکز سایر استان‌ها هزینه می‌کند. همچنین ۱۹ مدل مدرسه کوچک و بزرگ داریم که انواع مختلفی از مدارس را ایجاد کرده است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: این روش نشان می‌دهد که آینده را داریم به پولداران می‌فروشیم، یعنی سیاستمداران، دانشمندان و نخبگان آینده کسانی خواهد بود که با پول آمده‌اند و وارد دانشگاه‌ها شده‌اند.

وی در انتهای زمان خود اظهار کرد: در تحول بنیادین آموزش و پرورش، مسئله حرفه‌آموزی و مهارت آموزی نکته مهم دیگری است که باید به آن پرداخته شود.

۱۹:۱۶ زاکانی در بخش چهارم پاسخ به سوال: مسئولان دچار خوی اشرافی شدند

زاکانی گفت: مردم عزیز بیش از سه دهه است که عده‌ای بر اقتصاد مملکت خیمه زده‌اند و تمام سرمایه‌ها و امکانات کشور را به سمت و سویی سوق داده‌اند که از قِبل تبعیض، خودشان امروز از کاخ نشینان هستند و مردم را در کوخ نشینی نگه داشته‌اند.

وی افزود: اوایل انقلاب به گونه‌ای بود که یک موی کوخ نشین به هزاران کاخ نشین می‌ارزید. با کمال تأسف مطلب خوب اول انقلاب تبدیل به شرایطی شد که امروز مسئولان ما دچار خوی اشرافی گری شدند.

دولت را از اشرافی‌گری به نوکری مردم وادار می‌کنم

زاکانی گفت: بنده اولین کاری که می‌کنم این است که دولت را از اشرافی گری به نوکری مردم وادار می‌کنم. را راستای توزیع عادلانه ثروت گام خواهم برداشت و توانمند سازی شرایط را به گونه‌ای تغییر می‌دهم که مفسدین راهی برای تنفس نداشته باشند.

انتقال خلاف قانون ۱,۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به بانک خصوصی

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه فساد از قبیله گرایی و باند بازی ایجاد می‌شود، خطاب به همتی، اظهار داشت: روز قبل از تعطیلات عید و در آخر وقت، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بانک دولتی به بانک خصوصی به صورت خلاف منتقل می‌شود و ذیل مسئولیت آقای همتی این اقدام انجام می‌شود.

با گردن کلفت‌ترین و قوی‌ترین شبکه فساد مبارزه خواهم کرد

وی تأکید کرد: آقای همتی! شما نتوانستید به حوزه خود نظارت کنید، حالا مدعی بقیه حوزه‌ها هستید. با گردن کلفت‌ترین، قوی‌ترین و با شبکه فساد که مایه فقر و فساد در جامعه هستند، مبارزه خواهم کرد و ریشه آن را خواهم کند.

زاکانی افزود: دو دهه است که بنده با معاون وزیر، معاون رئیس‌جمهور، وزیر نفت، وزیر اطلاعات و دادستان تهران و موارد اینچنینی با دست خالی درگیر شده‌ام. ریشه فساد در دولت بنده خشک خواهد شد.

وی با اشاره به اظهارات محسن رضایی گفت: درباره نکته ایشان عذرخواهی کردم زیرا اشتباه جدی انجام شده بود.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در مورد بحث انرژی EIA حدود ۸۶ میلیارد دلار اعلام کرده است که البته به زندگی مردم بر می‌گردد و درباره این موضوع می‌توان بحث کرد.

۱۹:۱۲ جلیلی در بخش چهارم پاسخ به سوال: طرح تحول سلامت هیچ خاصیتی نداشت

جلیلی گفت: سلامت یکی از بحث‌هایی است که مربوط به یک وزارتخانه نمی‌شود و امروز عوامل مؤثر بر سلامت، ده عامل را ذکر می‌کنند که همه این عوامل خارج از وزارت بهداشت و درمان است. بر این اساس باید رئیس جمهور این موضوع را بفهمد و بتواند به درستی دستگاه‌ها را با یکدیگر هماهنگ کند.

وی ادامه داد: در این سال‌ها در کشور ما چند طرح در حوزه سلامت اجرا شده است. یک طرح مبنی بر شبکه بهداشت در ابتدای انقلاب بود و این طرح چون درست و دقیق فهمیده شده بود، آثاری داشت که تا امروز هم باقی است و حتی برای کشورهای غربی هم الگو شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مقابل، طرح‌های نمایشی هم در این زمینه داریم که هیچ خاصیتی نداشت و فقط باعث شد هزینه‌ها افزایش پیدا کند مثل طرح تحول سلامت که در هشت سال گذشته انجام شد و همه پی بردند که این طرح نمی‌تواند. درست نیست شما یک طرحی را آغاز کنید، هزینه‌ها را چند برابر کنید و بعد یک دفعه مشخص شود آن طرح ناکارآمد است.

جلیلی اظهار داشت: ما اگر از نظام سلامت صحبت می‌کنیم باید وزارت بهداشت و درمان مدعی آن باشد اما سایر وزارتخانه‌ها هم در آن نقش دارند. برای مثال بیکاری و استرس از جمله عواملی است که می‌تواند به سلامت لطمه بزند.

وی گفت: حوادث جاده‌ای یکی از عوامل مهم در افزایش تعداد مجروحان ما در کشور شده است به گونه‌ای که ما فقط سالی ۱۰۰ هزار مجروح داریم. این موضوع مربوط به وزارت بهداشت نیست اما کاملاً روی سلامت تأثیر دارد. باید برای رفع این مشکلات برنامه داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: امروز هزینه‌های سلامت به دلایل مختلف در دنیا افزایش یافته است. از جمله عواملی که باعث افزایش هزینه‌های سلامت شده است، فناوری‌های جدید و تغییرات مربوط به طول عمر است. چون طول عمر در کشور ما بیشتر شده است، به همان نسبت باید برای سال‌های آخر عمر تدابیر بیشتری وجود داشته باشد. تغییرات الگوی بیماری‌ها یکی دیگر از عوامل این موضوع است.

جلیلی گفت: حرف بنده این است اگر شما درگیر کار نمایشی شدید و مساله را به خوبی متوجه نشوید، ۸ سال کشور در مسیری پیش می‌رود و بعد معلوم می‌شود آن مسیر غلط است.

۱۹:۰۸ مهرعلیزاده در بخش چهارم پاسخ به سوال: ۳ وزیر من از زنان است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به همت دانشمندان جوان در سال‌های گذشته، دانش هسته‌ای در زمینه‌های مختلف پزشکی و داروسازی پیشرفت پیدا کرده است، باید این دانش بومی شده و در اختیار توسعه فناوری‌های جدید کشور قرار گیرد. این کار با ایجاد انستیتوهای تحقیقاتی قابل انجام است.

مهرعلیزاده تأکید کرد: باید به جوانان میدان داد، آنها را حفظ کرد و نگه داریم؛ نباید جوانان را از کشور فراری دهیم، عمده این دانش در دست جوانان است و آنان با کسب درجات علمی توانسته‌اند به موفقیت‌های زیادی دست یابند.

وی ادامه داد: جمعیت قابل توجهی از کشور، جوانان و زنان هستند که به دلیل برخی فشارها نتوانستند از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند. باید بانوان را در فضاهای کارشناسی و مدیریتی به کار گرفت؛ تصمیم گرفتم در هر استان یک نفر از معاونان استاندار، از زنان باشم. سه وزیر خود را از میان زنان انتخاب خواهم کرد. اگر مجلس همکاری کرد که خوب است وگرنه به عنوان معاون از زنان در کابینه استفاده خواهم کرد تا تبعیض از بین برود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: میانگین سنی دولتم را ۴۵ سال اعلام کردم. این افراد، جوانان نخبه و باسوادی هستند.

۱۹:۰۴ همتی در بخش چهارم پاسخ به سوال: در مقابل من جریانی قرار دارد که می‌گویند می‌خواهیم کاخ سفید را حسینیه کنیم

همتی گفت: آسیب‌های اجتماعی در بخش شهری و یا در کل کشور ناشی از یک ساختار بسیار غلط و ناشی از گروه‌های ذی‌نفع و رانت خوار است که متأسفانه بر اقتصاد، فرهنگ و جامعه چنبره زده‌اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اگر نتوانیم مشت این افراد را باز کنیم و این فسادی که این‌ها ایجاد کرده‌اند را از بین ببریم، آن‌وقت می‌بینیم مسائلی ایجاد می‌شود که عواقب آن در جامعه قابل حل نیست.

وی تصریح کرد: این افراد، ارتباطات بسیار وسیعی در حوزه‌های صادرات، واردات، ارتباط زنجیره‌ای با کاسبان تحریم در حوزه سیاست خارجی، در ارتباط با قاچاق (واردات و صادرات) پولشویی دارند.

همتی افزود: دوستانی که الان اینجا نشستند و به عنوان رقیب من هستند، تقریباً همین حرف‌ها را می‌زنند. یعنی تقویت وضع موجود. باید شفاف باشیم و مردم بدانند چه خبر است. در مقابل من جریانی قرار دارد که می‌گویند می‌خواهیم کاخ سفید را حسینیه بکنیم.

وی ادامه داد: افرادی که الان در جلسه هستند، این‌ها را مطرح می‌کنند. دنیا را نمی‌شناسند. به سفارت عربستان حمله می‌کنند. ارزش پول را به هم می‌زنند. چه کسی پشت اینها است. فکر می‌کنم همه این‌ها یک زنجیره است. اگر کشور هم بتواند این زنجیره را قطع کند، سوال شما قابل حل است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ظرف دو سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار از درآمد ارزی کشور کاهش پیدا کرده است و این یعنی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان!

۱,۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته است

همتی گفت: ۱,۵۰۰ هزار میلیارد تومان از درآمد کشور رفته است. افرادی که بر اقتصاد کشور چنبره زده‌اند، چون از این طریق سود می‌برند، سالی ۲۰ درصد هزینه معاملاتی ما را بالا برده‌اند.

وی گفت: با ۲۰ درصد از ۸۰ میلیارد حجم تجارت خارجی پارسال ما و یا ۸۰ میلیارد دلار سال گذشته‌اش که می‌شود ۱۶ میلیارد دلار، می‌توان چند کشور را اداره کرد. ما آن را از دست می‌دهیم و بعد می‌گوئیم چرا توسعه ایجاد نمی‌شود؟ چرا فقر ایجاد می‌شود؟ من آمده‌ام که این روند را در کشور عوض می‌کنم.

۱۹:۰۰ رضایی در بخش چهارم پاسخ به سوال: مدرسه محوری را در دولت خود خواهیم داشت

رضایی با اشاره به برنامه اش برای حل ریشه‌ای مشکلات اجتماعی گفت: در این حوزه ما با دو مشکل ساختاری و مدیریتی در آموزش و پرورش و آموزش عالی مواجه هستیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به برنامه اش برای تأسیس مدارسی جهت آموزش زمامداران آینده گفت: ما برای تقویت زمامداران در تمامی بخش‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تمام استان‌ها برنامه داریم.

وی ادامه داد: پنج سالی است که ما آموزش جوانان را شروع کرده‌ایم و بیش از هزار جوان را آموزش داده و تقویت کرده‌ایم که بتوانیم کشور را در این حوزه بیمه کنیم.

رضایی گفت: تا زمانی که تغییراتی در آموزش عالی و آموزش و پرورش ایجاد نشود، نمی‌توان از عناصر ضعیف و آموزش ندیده توقع بالایی داشت.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در برنامه دولت، مدرسه محوری را محور فعالیت آموزش و پرورش خواهیم کرد و با ایجاد مجتمع‌های آموزش ی متشکل از ۱۱۰ مدرسه به آنها اختیارات خواهیم داد تا مدرسه محور اساسی شود. اینکه وزارت آموزش و پرورش بسیار بزرگ و حجیم شده است و به امورات مدارس نمی‌رسد، یکی از اشکالات بزرگ است که ما آن را رفع خواهیم کرد.

محدودیت بانوان برای ورود به ورزشگاه را از بین خواهیم برد

وی با اشاره به برنامه‌هایش برای بانوان گفت: زن‌ها می‌توانند نقش بسیار مهمی در کشور داشته باشند. من بحث اینترنت ارزان قیمت را برای بانوان سرپرست خانوار اجرا خواهم کرد. همچنین محدودیت‌هایی که برای خواهران ورزشکار ما در ورزشگاه‌ها درست کرده‌اند مانند خواهران منصوریان که نگذاشته بودند آنها به ورزشگاه بانوان وارد شوند، از بین خواهیم برد.

رضایی ادامه داد: رسیدگی به مسائل معلمان یکی دیگر از برنامه‌های ما در دولت است. معلمان به دلیل مشکلاتی که دارند نمی‌توانند آن تمرکز لازم را برای تربیت دانش آموزان داشته باشند، لذا در دولت ما ساخت مسکن ارزان برای معلمان یکی از اولویت‌ها است تا بار سنگینی را از دوش آنها برداریم و آنها با خیال راحت تری به تربیت فرزندان ما بپردازند.

** نیمه اول مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم

۱۸:۳۷ جلیلی در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: دولت روحانی هیچ کاری برای حقوق زنان نکرد

جلیلی گفت: نقش رئیس جمهور فراتر از دستگاه‌ها است. برخی از موضوعات وجود دارد که رئیس جمهور باید برای آن موضوعات مأموریت تعریف کند و دستگاه‌ها را با هم هماهنگ و هم‌افزا کند. همچنین رئیس جمهور باید پیگیری کند آیا این موضوعات به نتیجه رسیده است یا خیر.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ۵۰ درصد جمعیت ما را بانوان تشکیل می‌دهند. در هشت سال گذشته بارها از حقوق خانم‌ها صحبت شد اما نتیجه آنچه بود؟ تقریباً هیچ. در همین دوره یعنی دولت یازدهم و دوازدهم ۱۸ طرح و برنامه درباره بانوان آورد و لازم است بگوید نتیجه آنچه بوده است؟ آیا زنان سرپرست خانوار امکانات بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده‌اند؟ چه ابتکارات و مدل‌های نوین برای اشتغال زنان به کار گرفته شده است؟ آنان در اقتصاد چه نقشی داشتند؟

جلیلی تصریح کرد: کار واقعی، برنامه می‌خواهد و باید پیگیری جدی هم انجام شود. بنده معتقدم رئیس جمهور باید مدام ماموریت‌هایی را برای دستگاه‌های ذیربط پیدا کند و همچنین پیگیری کند آیا آن کارها انجام شده است یا خیر. برخی از ماموریت‌هایی که تعریف شده، حتی یک جلسه هم برای آن برگزار نشده است.

وی افزود: اگر ما درباره موضوعی صحبت یا دلسوزی می‌کنیم، باید در عمل هم برای آنان کار کنیم. اینکه دلسوزی می‌کنیم چرا پیامک حجاب برای زنان رفته است، هزاران خانم بودند که مشکلات معیشتی داشتند. هزاران خانم بودند که در همین ایام دچار مشکلات اقتصادی شدند از جمله زنان سرپرست خانوار و وظیفه دولت این بود که مشکلات آنان را حل کند. حتماً دولت باید برای آنان برنامه داشته باشد و کار کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز می‌بینیم نسبت طلاق به ازدواج افزایش یافته است. جالب است که طرحی تحت عنوان آگاه سازی حقوق زنان روستایی تعریف و ۵۰۰ میلیون دلار هم هزینه شده است اما زمانی که نگاه می‌کنیم فقط ۵۱۰ نفر جمعیت مخاطب آن بوده است. این کار واقعی نیست بلکه کار نمایشی است.

۱۸:۳۴ همتی در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: از برادران اهل تسنن استفاده خواهم کرد

همتی گفت: بعضی‌ها فکر می‌کنند اقوام و مذاهب تهدیدی برای کشور هستند. من معتقدم که اقوام و مذاهب برای کشور می‌توانند مؤلفه قدرت باشند. بنابراین در انتصابات حتماً به شایستگی‌ها، فارغ از اینکه از برادران اهل تسنن باشند یا از اهل تشیع انتخاب خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: حتماً برای مدیریت‌های ارشد، از خواهران و برادران شایسته و دارای صلاحیت، حداقل سه برابر آن چیزی که الان وجود دارد، استفاده خواهم کرد. در تجربه و در عمل نیز نشان داده‌ام و مشاور ارشدم در بانک مرکزی، آقای دکتر رحمانی از برادران خوبم از اهل تسنن بودند.

مخالف بازداشت معتادان هستم

وی تصریح کرد: در مورد معتادان نیز، مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم. باید با توانمند سازی آن‌ها را برگردانیم و به آن‌ها شغل و توانایی بدهیم. با داغ و درفش نمی‌شود با معتادان برخورد کرد. این‌ها حجم عظیمی از مردم عزیزمان هستند که باید به آنها توجه کنیم.

همتی تصریح کرد: اعتیاد ناشی از بیکاری و سیاست‌های غلطی بوده که در کشور اجرا شده است. ما باید توجه جدی به آنها داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اولویت بعدی، معلولین عزیز هستند که من به زندگی اقتصادی و اجتماعی آنها توجه جدی خواهم کرد. باعث شرمندگی است که ما پل بر روی سد می‌سازیم اما برای یک معلول و جانباز عزیزمان نمی‌توانیم چند صد متر در یک پیاده راه ایجاد کنیم. شمار زیادی از هموطنان عزیزمان این مشکلات را دارند.

وی ادامه داد: محیط زیست برای من مهم است. حتماً محیط زیست در اجرای پروژه‌های اقتصادی حق وتو خواهد داشت و توجه بودجه‌ای برای پروژه‌های محیط زیست خواهم داشت.

باید حکمرانی اقتصادی را اصلاح کنیم

همتی گفت: حکمرانی اقتصادی را باید اصلاح کنیم. بخشی از آن این است که آن قسمتی که میدان و دیپلماسی، که حاج قاسم عزیز و محمد جواد ظریف ایجاد کردند، برای بهره‌برداری و توسعه اقتصادی کشور بکار ببریم. حرکت ما در منطقه و قدرت ما باید بر مبنای اقتصاد برای مردم عزیز باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: لغو تحریم ضروری است و من آن را پیگیری خواهم کرد. لغو تحریم جزو ضروریات است.

۱۸:۳۰ رضایی در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: ۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه‌های پنهان است

رضایی گفت: مردم ما امروز در سخت‌ترین دوران خود بعد از انقلاب هستند. حتی در زمان جنگ نیز این شرایط را نداشتیم. گرانی، بیکاری، تبعیض، فساد و تغییرات دائم که مردم نمی‌دانند فردا چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات در پاسخ به این سوال که می‌شود تورم را کاهش داد؟ بله می‌شود. آیا کرونا را می‌شود مهار کرد؟ بله، می‌شود و آیا می‌شود ارزش پول ملی را حفظ کرد؟ بله، می‌توانیم. کشورهای ضعیف‌تر از ما این کار را کرده‌اند. چطور ملت و ایران ما نمی‌توانیم این کار را بکنیم؟

وی تاکید کرد: متأسفانه بحث «ما نمی‌توانیم» چند وقتی است در کشور ما گسترش یافته و جوانان را هم تحت تأثیر خود قرار داده است و حتی مردان بزرگی که با دستان خالی کارهای بزرگی می‌کردند را به حاشیه بردند. من معتقدم امید، دیدنی است. سال ۱۴۰۰ سال گشایش خواهد بود.

رضایی در خصوص نقد آقایان زاکانی و همتی گفت: من تعجب کردم از این مطالب شما. ببینید این ۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه‌های پنهان است که دهها منبع از جمله بانک جهانی آن را اعلام کرده‌اند که آقای همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی باید این مطلب را بداند. همچنین آقای زاکانی هم رئیس پژوهش‌های مجلس هستند باید این مطالب را بداند.

با پولی که در کشور حیف و میل می‌شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ادامه داد: آقای زاکانی و همتی مطمئن باشید با پولی که در کشور حیف و میل می‌شود، بسیاری از مشکلات کشور را می‌توان حل کرد.

وی افزود: در خصوص مطالب آقای رئیسی هم باید بگویم که بخش دوم سخنان ایشان را من قبول دارم و معتقدم اگر مدیریت جهادی در کشور مستقر شود مسائل را حل می‌کند اما قسمت اول سخنان ایشان که شاید منظورشان هم این نبوده است و گفتند که برنامه هست باید بگویم خیر. واقعاً برنامه نیست. در این دولت در ۴ سال اول ۳ بار برنامه عوض شد.

روش مناظره سوم باید عوض شود

رضایی ادامه داد: بحث‌های آقای جلیلی را کاملاً قبول دارم و از آقای علی عسکری تقاضا می‌کنم اگر می‌توانند روش مناظره سوم را تغییر دهند. اما آقای جلیلی! باید خودمان از شرایط استفاده کنیم و دیدگاههای‌مان را مطرح کنیم.

۱۸:۲۷ مهرعلیزاده در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: دولت در زمینه کرونا کوتاهی کرد

مهرعلیزاده در مورد سن ازدواج جوانان، تصریح کرد: ده میلیون نفر جوان در سن ازدواج داریم که بلا تکلیف هستند و وضعیتشان مشخص نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید جوانان را بیشتر تحویل بگیریم و در نظر داشته باشیم، این گروه واقعیت امروز جامعه و آینده کشور هستند. ما باید سبک زندگی جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ را بپذیریم و نباید اگر دختر خانمی مویش بیرون باشد به او پیامک بدهیم و به او وحشت بدهیم. توقع من از آقای رئیسی که قاضی هستند این است که به این مسائل تذکر بدهند.

مهرعلیزاده تاکید کرد: عده‌ای در جامعه ایجاد رعب و وحشت می‌کنند و مردم و جوانان را نگران می‌کنند و مثلاً اگر جوانان بروند در یک پارک آب بازی کنند آنها را دستگیر و گرفتار می‌کنند، این کار باعث از دست دادن نیروهای ارزشمند کشور می‌شود.

وی در خصوص شرایط ویژه کرنا، تصریح کرد: متأسفانه دولت در زمینه کرونا کوتاهی کرد. وزیر بهداشت اگر به موقع عمل کرده بود، به موقع واکسن را وارد می‌کرد و بخش خصوصی را به درستی فعال کرده بود امروز وضعیت کرونا این نبود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: صدها شرکت در بخش خصوصی داریم که می‌توانند در زمینه واکسیناسیون کار را پیش ببرند. قیمت واکسن کرونا حداکثر ۱۰ دلار است که با قیمت آزاد، دویست هزار تومان هزینه دارد. بارها گفته‌ام اگر وزارت بهداشت دست از مافیابازی برمی داشت و اجازه وارد کردن واکسن حتی به قیمت آزاد را می‌داد امروز گروه زیادی از مردم واکسینه شده بودند.

مهرعلیزاده وعده واکسیناسیون سه ماهه کل کشور را داد و گفت: این‌طور نمی‌شود که وزیر بهداشت بخواهد با شعر و شعار مسئله را حل کند، این‌طور بحث پا برجا خواهد بود و حل نخواهد شد. کرونا این طور تمام نمی‌شود. برنامه من این است که به عنوان رئیس جمهور در عرض سه ماه همه مردم را واکسینه خواهم کرد و این قول را به مردم می‌دهم.

وی بیان کرد: همچنین در مورد مهارت افزایی جوانان برنامه دارم.

۱۸:۲۴ رئیسی در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: ۴۰۰ روز است لایحه صیانت از حقوق بانوان در دولت معطل مانده است

رئیسی گفت: وضعیت معیشت مردم به شدت آسیب دیده است. کسب و کار مردم به شدت آسیب دیده است. اعتماد به دولت در پایین‌ترین سطح در سالهای گذشته تا به امروز است. به شدت به پشتوانه سرمایه اجتماعی نیازمندیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ملت ایران به دنبال استقلال همه جانبه در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی بوده است. شکر خداوند استقلال سیاسی وجود دارد اما در حوزه اقتصادی به دلیل نگاه‌های شخصی، حزبی و جناحی این استقلال حاصل نشد. نگاه امام خمینی، انقلاب، مردم در مورد استقلال اقتصادی محقق نشده است و گام‌هایی که در این مسیر برداشته شده، متناسب با اهداف نبوده است.

وی تأکید کرد: در باب پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی معتقدم اگر عملکرد بهتری داشتیم، وضعیت متفاوت می‌شد.

رئیسی آزادی‌های اجتماعی را در کنار استقلال بسیار مهم خواند و گفت: دولت‌ها باید به دنبال تحقق این اصل باشند. در ابتدای ورود به دستگاه قضائی، ظرف چند ماه لایحه صیانت از حقوق بانوان تنظیم شد. متأسفانه ۴۰۰ روز است که این لایحه در دولت معطل و اخیراً به مجلس ارسال شده است.

وی افزود: عدالت در کشور ما آسیب دیده است. مردم خواستار اجرای عدالت در تمام شئون اعم از عدالت اجتماعی، اقتصادی و جنسیتی و آموزشی هستند.

رئیسی تأکید کرد: قانون باید اجرا شود. اگر قانون اجرا شود به عدالت نزدیک می‌شویم. اگر حقوق مردم شامل زن، مرد، شهری و روستایی اجرایی شود به عدالت دست یافته‌ایم.

۱۸:۱۵ قاضی زاده هاشمی در بخش سوم دفاع از برنامه‌ها: معلولان نیاز به صدقه ندارند

قاضی زاده هاشمی گفت: در تهیه برنامه و رویکردها، باید برخی موضوعات به عنوان موضوعات پیشران باشد، اگر بنده معتقد باشم که مدل اداره کشور دچار اختلال است باید حکمرانی را تغییر دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: مناظره را می‌توان به شکل دیگری هم برگزار کرد تا تفاوت در رویکردها دیده شود. به عنوان بخشی از جامعه که باید به آنها توجه ویژه شود، معلولین به عنوان شهروندان درجه یک هستند. ۱۰ درصد جامعه را معلولین تشکیل می‌دهند که آنها می‌توانند زندگی خود را اداره کنند و نیاز به صدقه و حمایت به عنوان محروم ندارند. باید صرفاً ابزار زندگی معمولی و وسایل و آمادگی محیط برای آنها فراهم شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در دولت سلام بنا داریم برای مناسب سازی معابر و غربالگری افراد دارای معلولیت و مسائل اجتماعی آنها مثل ازدواج طلاق برنامه ریزی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: نکته دوم بسیار مهمی که در مطالب ندیدم موضوع جانکاه «کرونا» است و جهان گرفتار آن است و ما متأسفانه آمار فوت بالایی در کشور داریم که غیر قابل توجیه هم است. صدا و سیما آمار کشورهایی که اوضاع خرابی دارند را مرتب اطلاع رسانی می‌کند اما هیچ وقت از کره جنوبی و ویتنام و چین که آمار پایینی دارند چیزی نمی‌گوید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: بسیاری از این کشورها هنوز واکسیناسیون را شروع نکردند. آنها یک دولت مقتدر و مدیر قاطع داشتند و دچار بی ثباتی در تصمیم گیری نبودند. اخیراً عزیزی در کلاب هاوس گفتند در مرداد ماه می‌توانستند ۱۸ میلیون دوز واکسن بیاورند و دولت همراهی نکردند.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: این میزان واکسن یعنی کاهش ۸۰ درصدی مرگ و میر در کشور. ابن حرف خیلی حرف وحشتناکی بود که زده شد که ما امکان آوردن واکسن داشتیم و از انجام آن جلوگیری شده است.

۱۸:۱۲ جلیلی در بخش دوم نقد اظهارات: رئیس‌جمهور این نیست که چند حرف تند بزند

جلیلی گفت: یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود کشور پیش نرود فرهنگ سیاسی ما و کارهای نمایشی و تعارفات است. ما امروز درباره انتخاب رئیس‌جمهور صحبت می‌کنیم و رئیس‌جمهور کسی است که می‌خواهد ماشین حرکت دولت را راه بیندازد و دستگاه‌های مختلف را فعال کند.

وی بیان کرد: ما باید تعارف را کنار بگذاریم و واقعاً آیا این نوع مناظره و چنین سوالاتی و همچنین این نوع پاسخگویی می‌تواند به مردم کمک کند؟ غرض از این جلسه آن است که مردم بتوانند انتخاب کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است در گفتگوهای ما مطرح نمی‌شود. ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها زندگی می‌کنند و باید گفته شود که برای آینده روستاها چه برنامه‌ای داریم. متأسفانه تا الان حتی یک سوال هم از بنده در این باره پرسیده نشده است.

جلیلی ادامه داد: همچنین بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند. درباره جوانان، نیروهای آموزش و پرورش و ورزشکاران حتماً باید صحبت شود. این نوع صحبت کردن به انتخاب مردم کمک نمی‌کند. اگر ما می‌خواهیم کشور را نه تنها اداره، بلکه جهش دهیم باید بدانیم که اولویت ما چیست و مشخص شود با چه برنامه‌هایی باید این کار را انجام دهیم.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری مناظره‌ها این است که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. تقاضای بنده از نامزدها این است که همین جا این اصلاح را انجام دهیم و یک سوال مشخص شود. نمی‌خواهیم که از نامزدها تست هوش بگیریم، بلکه بهتر است به قول دانشجویان «open book» باشد و نامزدها درباره یک سوال هر چیزی را که می‌دانند مورد مطالعه قرار دهند و نظر خود را درباره آن مطرح کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: ما اگر صحبت از جمهوریت می‌کنیم، باید به این مسئله توجه کنیم که مردم باید بدانند کدام موضوع در اولویت است و نامزدها لازم است درباره این اولویت‌ها صحبت کنند.

جلیلی ادامه داد: حرف‌های پراکنده راه به جایی نمی‌برد. زمانی که ما از رئیس جمهور صحبت می‌کنیم، رئیس جمهور باید کسی باشد که بتواند با اقتدار و قوت دولت آینده را اداره کند و اگر ما می‌گوئیم دولت باید جهش پیدا کند لازمه آن این است که رئیس جمهوری بتواند بگوید که برای فلان موضوع چگونه قرار است به دستگاه‌ها مأموریت دهد و برای آنها کار تعریف کند. رئیس جمهور مقتدر این نیست که چند حرف تند بزند یا سروصدا کند.

۱۸:۰۸ قاضی زاده هاشمی در بخش دوم نقد اظهارات: تلاش می‌کنیم که کنکور حذف شود

قاضی‌زاده هاشمی، پیروزی تیم فوتبال و والیبال را تبریک گفت و اظهار داشت: شیطنتی در مورد محل برگزاری مسابقه فوتبال شد. به نظر من، وزارت خارجه و وزارت ورزش و جوانان باید قوی‌تر ظاهر شوند. ان‌شاءالله در دولت سلام اجازه نخواهیم داد که نهادهای بین‌المللی هر کاری دلشان خواست با ما انجام دهند.

وی این پیروزی را نشان‌دهنده توانمندی جوانان خواند و گفت: شادترین و پرانرژی‌ترین روزهای جوانی جوانان ما با مشکلاتی مواجه است؛ پنج سال محصول در یک اتاق به خاطر گذراندن کنکور، سربازی و کیفیت سربازی، تحصیل طولانی و درازمدت و گرفتن مدارک متعدد بدون فرا گرفتن مهارت‌های کافی.

خانه‌دار شدن برای جوانان خواب و خیال است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بنده یک جراح سر و گردن هستم، وقتی به دوران تحصیل خود نگاه می‌کنم، برای علم و مهارتی که الان دارم، نصف این تحصیل کافی بود. اگر از جمع حاضر سوال کنیم، بین کاری که الان انجام می‌دهید و عمری که برای تحصیل گذاشته‌اید، چه نسبتی وجود دارد؟ دوستان هم چنین نظری دارند.

وی مهاجرت را در سال‌های اخیر پدیده‌ای رو به رشد خواند و گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم نرخ مهاجرت نخبگان چندین برابر شده است، جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله ما یا خسته از کنکور هستند، یا مشکل اشتغال و سربازی دارند، خانه‌دار شدن برایشان خواب و خیال است و در حسرت ازدواج و تشکیل خانواده هستند. کولبران نیز در دو راهی نان و جان هستند زیرا دولت سیاست روشنی برای آنها ندارد.

وی اظهار داشت: نقش‌آفرینان اصلی دولت جوان انقلابی، جوانان خواهند بود. جوانان گره‌گشای مسائل کشور هستند. تلاش خواهیم کرد کنکور حذف شده، مسئله سربازی را حل و فصل خواهیم کرد، سربازی مشکل بودجه‌ای دارد که بر عهده دولت است و در گفتگو با نیروهای مسلح به طرح جامع سربازی خواهیم رسید.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: شهر به شهر وضعیت‌های شغلی را درآورده‌ایم که برای جوانان هر شهر، شغل ایجاد خواهیم کرد. برای حل مشکل ازدواج، جهیزیه و مسکن جوانان نیز اقدام خواهیم کرد.

۱۸:۰۵ رئیسی در بخش دوم نقد اظهارات: ارز ۴۲۰۰ قبل از مسئولیت من در قوه قضائیه تصویب شد

رئیسی با بیان اینکه برخی مطالب اینجا دقیق مطرح نمی‌شود و باعث زحمت برای مردم می‌شود، افزود: متأسفانه به جای اینکه به مسائل اصلی پرداخته شود مسائل حاشیه‌ای مطرح می‌شود، او (مهرعلیزاده) باز هم بحث مدرک معادل را مطرح کرد، من مثل هر دانشجویی که مراحل تحصیل را می‌گذراند، مراحل تحصیل را گذراندم و مدرکم نیز معادل نیست. یک مدرک حوزوی سطح ۴ دارم و یک مدرک دانشگاهی که در سایت‌های مختلف مشاهده شد.

نسبت به مسئولیتم پاسخگو هستم

وی افزود: نسبت به مسئولیتم در هر حوزه‌ای که بودم پاسخگو هستم. البته به میزانی که در آن حوزه اختیار داشتم. یعنی اگر مسئول دادستانی در کرج بودم نسبت به آن دوره پاسخگو هستم و اگر روزی دادستان تهران بودم پاسخگو هستم. نسبت به ریاست بازرسی و دیگر مسئولیت‌هایی که داشتم پاسخگو هستم. حتماً باید پاسخگو باشیم و اگر در آن مقطع مسأله‌ای باشد باید پاسخ بدهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در سال ۸۰ مقام معظم رهبری بیانیه‌ای در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی دادند که در آن مقطع من نمایشگاهی برپا کردم و همه مدیران میانی و عالی از این نمایشگاه بازدید کردند. ما دولت را پشت ویترین گذاشتیم و بیایند آسیب‌ها را ببینند و راهکارهای رفع آسیب را نیز اعلام کردیم. منتهی در دوره معاون اولی تابع تصمیمات ریاست بودیم.

رئیسی گفت: هر کسی در هر مسئولیتی که بوده باید نسبت به دوره مسئولیتش پاسخگو باشد آن آقایی که دوره‌ای رئیس بانک مرکزی بوده نیز باید نسبت به مسئولیتشان پاسخگو باشند. پس مسئول مشکلات اقتصادی مردم کیست؟ هر روز یک بمب در سفره مردم منفجر می‌شود. چه کسی باید جوابگوی انفجار هر روزه بمب در سفره روستایی و شهری باشد؟ یعنی آن کسی که مسئول است کیست؟

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ قبل از مسئولیت من در قوه قضائیه در شورای عالی اقتصاد تصویب شد و من آن زمان عضو شورای عالی اقتصاد نبودم. تازه بحثی که مطرح است این است که چرا نظارت نشد؟ یک وقت تصمیم گیری است که مسئولان در شورای عالی آن زمان تصمیمی گرفتند اما بحث این است که چرا نظارت و درست اجرا نشد. این پول‌ها به چه کسی داده شد بحث ما این است که چرا برنامه‌ها به درستی اجرا نمی‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در کشورمان برنامه کم نداریم. دانشگاه‌ها پُر از طرح و برنامه است، همچنین برنامه‌های توسعه پنجم و ششم داریم. سخن ما در نبود برنامه نیست، سخن ما در نبودن یک اراده قوی و مدیریت مجاهدانه است که پای کار بایستد و مشکلات مردم را حل کند. این مساله ماست.

رئیسی افزود: متأسفانه شاهد فرافکنی هستیم،، سخن ما این است والا هر کسی در حوزه مسئولیتش باید پاسخگو باشد. ما یک مسأله‌ای را باب کردیم به عنوان ترک فعل و معتقدیم هر کسی در زمان خودش باید پاسخگو باشد.

وی در خصوص شرایط حقوقی کارگران، گفت: حقوق کارگران متناسب با تورم باید متناسب سازی می‌شد. معلمان ما نیز نسبت به تورم و شرایط زندگی شأن نباید دغدغه داشته باشند و حقوق شأن باید متناسب سازی شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: حقوق عادلانه یکی از مسائل مهم کشور است. گله‌ها از این است که چهار نفر در یک اتاق نشسته‌اند با مأموریت‌ها و مدرک مساوی اما حقوق‌های متفاوت. متأسفانه نظام عادلانه پرداخت ما شده است نظام ناعادلانه پرداخت.

۱۸:۰۰ همتی در بخش دوم نقد اظهارات: با شروع تحریم سرمایه‌گذاری در کشور منفی شد

همتی گفت: جوانان تحصیل‌کرده بیکار هستند. علت آن رشد منفی تولید و اشتغال و شیوع بیماری کرونا است، که ظرف دو سال گذشته، آسیب زیادی به بخش خدمات زده است.
وی ادامه داد: امیدوارم هر چه سریع‌تر بتوانیم مشکل کرونا را در دولت آینده حل کنیم. با واکسیناسیون بخش خدمات از جمله گردشگری، استارتاپ‌ها و کسب وکارهای اینستاگرامی که زمینه‌ی خوبی برای اشتغال دارد، فعال خواهند شد. تسهیل صدور مجوزها برای برداشتن موانع کسب و کار ضروری است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای جلیلی گفتند ما نباید هیچ کاری را طول بدهیم. شما دو سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اف ای تی اف را زندانی کرده‌اید. یا آن را رد کنید و به مردم بگویید آن را رد کردیم و یا آن را بپذیرید که ما بتوانیم کارهای اساسی انجام دهیم.

همتی گفت: آقای رئیسی گفتند، ارز ۴۲۰۰ تومانی موجب افزایش فاصله طبقاتی شده است. شما دو سال عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی هستید. شما دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم. چرا جلوی آن را نگرفتید. محکم بایستید و اجازه ندهید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: مگر شما و بقیه اعضای شورای هماهنگی اقتصادی نبودید که من را مجبور کردید که ۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ارز مسدود شده را به ریال تبدیل کنم و نقدینگی ایجاد کنم که حالا شما همراه با آقای زاکانی آن را بر سر من میزنید.

همتی تصریح کرد: دوستانی که از کاسبان تحریم حمایت می‌کنند، فکر می‌کنم باید نامه‌ای به آقای ترامپ بنویسند و خیلی خوشحال باشند و اعلام کنند که تمام بلاهایی که سر مردم ما آورده‌اند را الام بر سر بانک مرکزی و همتی خراب می‌کنیم. همان‌هایی که ستادهایشان پول هنگفت برای تخریب من خرج می‌کنند. چرا به آن‌ها اشاره نمی‌کنید

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای زاکانی می‌گویند که چرا مناظره نمی‌کنید. من امروز فهمیدم که ترکیب عوض شده است. به جای یار کمکی و پوششی تبدیل شده است به پلیس بد و پلیس خوب! این‌طوری که نمی‌شود مناظره کرد. برنامه‌هایتان را بفرمائید.

همتی گفت: دو سال رئیس بانک مرکزی بودم و همه گفتند شخصیتت خراب می‌شود، من گفتم عیبی ندارد. برای کشور کار می‌کنم.

وی ادامه داد: آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضائیه بودند و باید پاسخ دهند.

همتی گفت: ۵ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی گذاشته‌ایم برای تأمین کالاهای اساسی مردم. دوستان انصاف بیشتری برای طرح این مسائل داشته باشند.

وی ادامه داد: خواهش می‌کنم به این مسئله توجه کنیم که در ۲۰ سال گذشته، رشد سرمایه ثابت ما چهار و نیم درصد بوده است. اما از لحظه‌ای که تحریم‌ها شروع شد سرمایه‌گذاری در کشور منفی شده است؛ تولید منفی است؛ لذا معلوم است که بیکاری افزایش پیدا می‌کند.

۱۷:۵۷ مهرعلیزاده در بخش دوم نقد اظهارات: باید صندوق درآمد پایدار ایجاد شود

مهرعلیزاده در ادامه اظهاراتش گفت: باید بگویم آنچه آقای رئیسی درباره فاصله طبقاتی بیان کرد اصلاً کافی نیست. مشکلات ما خیلی ملموس است. در مورد کارگران در چند سال گذشته آمارها به صورتی نبوده که بتواند این گروه را راضی کند.

وی افزود: اولین کاری که باید در جامعه برای حل مشکل فاصله طبقاتی انجام دهیم این است که موضوع سه جانبه کارگر، کارفرما و دولت را داشته باشیم تا همه بتوانند از منافع و حقوق خودشان دفاع کنند.

رتبه بندی معلمان پاس‌کاری می‌شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات درباره معلمان و دغدغه‌های آنها اظهار کرد: مدت زیادی است کار معلمان در موضوع رتبه بندی پاسکاری می‌شود. چند وقت بین مجلس و دولت این پاس کاری انجام می‌شد و اخیراً به دست دولت رسیده که در شرف تعیین آئین نامه‌های آن هستند.

مهرعلیزاده اضافه کرد: به هر حال در مورد رتبه بندی و تعیین حق و حقوق معلمان براساس رتبه بندی ها ظلم فاحشی به این گروه شده است. همچنین از طرف دیگر بر ای شناسایی مدرک و تطبیق آن باید کاری کنیم معلمان هم مثل استادان دانشگاه وقتی درس می‌خوانند و به سطح سوادشان افزوده می‌شود و امکان تخصص و آموزششان بالاتر می‌رود به همان میزان بتوانند از مزایای شغلی خود برخوردار شوند.

وی درباره موضوع کوله بران گفت: این گروه، قشری فراموش شده هستند که باید درباره آنها فکری بشود. در حال حاضر ۷ میلیون نفر سرپرست خانوار داریم که درآمد ثابت ندارند. این ۷ میلیون نفر عملاً در معیشت روزانه خود به نهادها و مردم خیّر نیازمند هستند.

باید صندوق درآمد پایدار ایجاد شود

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ادامه داد: حداقل از این ۷ میلیون نفر، ۳ میلیون نفر هیچ معیشتی ندارند. در مورد این گروه باید صندوقی تحت عنوان صندوق درآمد پایدار ایجاد شود و حداقل به اندازه نصف دستمزد حداقلی کارگران به آنها پرداخت شود تا بتوانند برای مدتی به معیشت خود ادامه دهند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: همچنین برای همه مردم بویژه قشر ضعیف که آسیب خورده‌اند باید صندوق بیمه تکمیل رایگان تشکیل بدهیم و بر اساس آن، افراد از بیمه بهره مند می‌شوند.

وی در رابطه با بیمه‌های فعلی در کشور عنوان کرد: امروز بیمه‌های عادی در کشور وجود دارد اما توان این بیمه‌ها در حد دوا و درمان جزئی است و اگر کوچک‌ترین عمل جراحی و مشکل برای مردم پیش بیاید باید تمام زندگی خود را بفروشند و دست آخر هم به جایی نمی رسند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات در مورد هنرمندان و پرستاران خاطرنشان کرد: این دو قشر در ایام کرونا هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر دریافت اضافه کاری‌های خود آسیب خورده‌اند و به این گروه نیز باید رسیدگی ویژه شود.

مهرعلیزاده در خصوص نقش ویژه معلمان اظهار کرد: وقتی در ایام کرونا بار تربیتی و تحصیلی دانش آموزان به دوش خانواده‌ها افتاد که این گروه چه زحمتی می‌کشیدند. بنابراین در سطح آموزش و پرورش باید غنی سازی مجددی برای پرورش نیروی جدید و آماده انجام دهیم.

۱۷:۵۲ رضایی در بخش دوم نقد اظهارات: برای رفع محرومیت در زندگی مردم طرح دارم

رضایی در انتقاد به آنچه از سوی سایر نامزدها مطرح شده بود، گفت: به دلیل اینکه در صحبت سایر نامزدها کمتر به بیان برنامه‌ها توجه شده است، برای جبران این نقیصه برنامه خود را اعلام می‌کنم. اولاً مسأله عدالت، فقرزدایی و محرومیت زدایی به جراحی و اقدامات بزرگ نیاز دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: طرحی که برای رفع محرومیت در زندگی مردم در پیش گرفتم تحت عنوان طرح کفایت زندگی یا ایران بدون فقیر که از پنج محور تشکیل می‌شود را طراحی کردم. اولین مسأله یارانه ۴۵۰ هزار تومانی و مسأله دوم مسکن سهل و ارزان و مسأله سوم پرداخت حقوق نقد خانه داری به بانوان خانه دار و چهارم کسب و کار خانگی و پنجم سهام صندوق صنعت نفت ملی ایران است.

به معنای واقعی نفت را ملی می‌کنیم

رضایی تصریح کرد: زمان مصدق نفت ملی شد اما دولتی شد، ما می‌خواهیم به معنای واقعی نفت را ملی کنیم. اگر این پنج محور اتفاق بیافتد یک بسته زندگی شکل می‌گیرد که نام آن را کفایت زندگی گذاشتم و بعد از این اقدامات امیدوار هستم حتی یک فقیر هم در ایران پیدا نشود.

وی افزود: بعضاً گفته می‌شود منابع وعده‌هایی که داده می‌شود کجاست، مردم عزیز در سال گذشته ۱۳۷ میلیارد دلار از منابع دولتی به جامعه رفته اما به دلیل رانت کثیف و مافیای موجود در کشور اکثر این پول‌ها به دست کسانی که صاحب حق نبودند رفته است. ۴۰ درصد از این ۱۳۷ میلیارد، معادل حدود ۵۰ و خرده‌ای میلیارد قابل بازتوزیع است. یعنی می‌توانیم دوباره این پول را برگردانیم، حتی ۱۰ میلیارد آن را به دولت بدهیم که دیگر کسری بودجه نداشته باشد و به تورم‌های سنگین پایان دهد و بقیه آن را صرف پنج موردی که عرض کردم کنیم.

حق مردم را به خودشان می‌دهم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با طرح این پرسش که اکنون چرا وقتی از یارانه صحبت می‌کنیم سرو صدای عده‌ای بلند می‌شود که منابع کجاست؟ اظهار داشت: چطور برای رانت فولاد و سلاطین، مافیای مفت خور منابع داریم که مثل جاروبرقی منابع کشور را به سمت خودشان می کشند، اما برای فقرا منابع نداریم؟ من روی مردم منت نمی‌گذارم که می‌خواهم این کار را کنم، این وظیفه من است اما ان شاءالله دولت ما با قدرت بدون مسامحه و ترس از کسی، سعی می‌کند حق مردم را به خودشان بدهد تا مشکل را حل کنیم.

رضایی تصریح کرد: موضوع بعد حقوق خانه داری است. مردم عزیز شما می‌دانید در هر خانه‌ای دو نفر کار می‌کنند و یک شغل آشکار برای مرد اینکه بیرون می‌رود، اما شغل دوم در خانه و پر از مشقت است که از تربیت فرزند گرفته تا مشکلات عدیده همسایگی را شامل می‌شود. چرا نباید برای خانه داری حق قائل شویم؟ منابعی وجود دارد و می‌توانیم آزاد کنیم. بانوان ما آینده ساز کشور هستند.

۱۷:۵۵ زاکانی در بخش دوم نقد اظهارات: آقایان در جامعه طبقه بندی برای خودشان قائل هستند

زاکانی در بخش دوم نقد اظهارات گفت: برخی نامزدها می‌گویند من صدای کولبران هستم، باید دید ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی که سالانه در کشور صورت می‌گیرد و ۹۵ درصد آن از مبادی رسمی و از طریق افراد مشخصی انجام می‌شود، چرا در طول هشت سال گذشته متوقف نشده است و افرادی که در دولت بودند برای جلوگیری از قاچاق رسمی همت نکردند تا از این طریق اشتغال ایجاد کنند.

وی ادامه داد: تا کولبران به جای اینکه در کوه‌ها در فصل سرما بروند، با اشتغال رسمی زندگی آبرومندی داشته باشند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی نامزدها اعلام می‌کنند ما به دنبال آزادی هستیم، اولاً باید بدانند آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست.

زاکانی ادامه داد: بنده به عنوان یک پزشک و رزمنده می گویم ما که هشت سال به جنگ رفتیم، نگفتیم در داخل کشور افراد دارای چه رنگ و عقیده سیاسی هستند، معتقد بودیم جان ما فدای همه ملت ایران است، این را در عمل ثابت کردیم.

وی تأکید کرد: آقایان در جامعه طبقه بندی برای خودشان قائل هستند و شرایط را به گونه‌ای قرار نمی‌دهند که عموم مردم منتفع شوند. امروز مشکل فقر و غنا، بی عدالتی در مقابل تبعیض و فساد، آزادی خواهی در مقابل استبداد، استقلال طلبی در برابر بیگانه پرستی است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقایانی که در دولت تدبیر بودند بگویند کدام سمت این ماجرا ایستاده‌اند. اگر به اندرونی اینها سر بکشیم می‌بینیم که چگونه با جان، مال، آبرو و عِرض مردم بازی می‌کنند

برخی سال ۹۲ از مردم رأی گرفتند اما هیچ تعهدی به آن ندارند

وی تأکید کرد: اینجا نیاز به مظلوم نمایی نیست، نیاز به ارائه برنامه و کارنامه است، در سال ۹۲ عده‌ای به صورت نمایشی از مردم رأی گرفتند و بعد هم معلوم شد هیچ تعهدی به آنچه اعلام کرده بودند ندارند. مردم نباید دوبار از یک سوراخ نیش بخورند.

مشکل امروز کشور ناشی از عملکرد بانک مرکزی است

زاکانی تصریح کرد: افرادی که از دولت قبل در جمع نامزدها حضور دارند به گونه‌ای صحبت کنند که با کارنامه و برنامه‌هایشان تطبیق داشته باشد. مشکلات امروز کشور ناشی از عملکرد بانک مرکزی و قیمت دلار است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: مشکل تأمین نهاده‌های دامی، بی توجهی به نوع سیاستگذاری و نظارت بر بانک‌ها، خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی به عملکرد بانک مرکزی برمی گردد. «کی بود کی بود، من نبودم راهکار درستی نیست».

تحقق وعده‌های محسن رضایی کار سختی است

وی با اشاره به برخی وعده‌های داده شده از سوی محسن رضایی گفت: معتقدم باید روی منابع تجدیدنظر کنند، این عدد و رقم‌هایی که می‌گویند عجیب است. موضوع را نباید سیاسی کرد. ما وظیفه داریم ناظر به منافع ملی نظر بدهیم.

زاکانی اظهار داشت: بنده این وعده‌ها را محاسبه کرده و با دارایی‌ها و امکانات کشور تطبیق داده‌ام. تحقق آنها کار سختی است. آقای رضایی دقیق بگوید این ۱۳۷ میلیارد چیست و چگونه می‌خواهند این منبع را محقق کند.

۱۷:۴۶ زاکانی در دومین مناظره تلویزیونی: زوج‌های نابارور را بیمه خواهیم کرد

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش اول نیمه اول دومین مناظره تلویزیونی در پاسخ به سوالی درخصوص نرخ رشد جمعیت گفت: موضوع جمعیت در کشور ما به نقطه بسیار بحرانی رسیده است و نیاز به تدبیری خاص دارد.

وی ادامه داد: نرخ رشد در کشور ما به ۸ دهم درصد رسیده که نرخ رشد بحرانی است. در حوزه باروری هم از ۶.۹ در سال ۶۰ به ۱.۷ رسیده‌ایم باید نرخ باروری را به ۲.۳ برسانیم تا از این وضعیت اسفناک خارج شویم. برای رسیدن به این هدف چند سطح برنامه داریم .۴ خط تلاش را دنبال می‌کنیم. تعلیم و تربیت، تحکیم خانواده و رشد جمعیت، احیای تندرستی، نشاط و رفاه اجتماعی و صیانت از محیط زیست از برنامه‌های مهم دولت ما در این راستا است.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۳.۵ میلیون زوج نابارور داریم، از هر ۵ زوج یک زوج نابارور هستند، ۸۰ مرکز باروری داریم که زوج‌ها باید در نوبت طولانی با هزینه‌های گزاف قرار بگیرند، اولین اقدام دولتم این خواهد بود که زوجین نابارور را بیمه خواهم کرد، تا داغ بچه دار نشدن بر دل زوج‌های جوان به عنوان یک آرزو باقی نماند.

وی گفت: سال ۸۴ پیمایشی انجام شد، ۷۰ درصد مردم ایران اعلام کردند که قائل به دو فرزندی هستند در سال ۹۸، حدود ۶۰ درصد مردم اعلام کردند سه فرزندی را مطلوب می‌دانند اما از عواقب آن می‌ترسند.

زاکانی گفت: نماینده دولت آقای روحانی اینجاست اما حاضر به مناظره با من نیست این هم مدلی است برای اینکه ضعف خود را پوشش دهند، فرار به جلو می‌کنند و حاضر نیستند از نظر عدد و رقمی و کمی و کیفی با نامزدهای دیگر مناظره کنند. دولت آقای روحانی کاری کرده که پوشک بچه ۳۶ میلیون تومان برای پدر و مادرها ظرف سه سال هزینه داشته باشد.

زاکانی ادامه داد: این دولت بلایی را بر سر مردم آورده که ۵۸ درصد حقوق خانوار در ماه به هزینه‌های تأمین مسکن اختصاص می‌یابد لذا این دولت امیدی باقی نگذاشته است. علاوه بر بیمه زوج‌های نابارور توجهم را معطوف به حل مشکلات مسکن، اشتغال و ایجاد امید می‌کنم تا امکان فرزندآوری بهتر فراهم شود.

وی تاکید کرد: شرایط ازدواج را تسهیل خواهم کرد تا شرایط بهتری برای کشور حاصل شود.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

۱۷:۴۱ قاضی زاده هاشمی در دومین مناظره انتخاباتی: دولت سلام به دنبال اصلاح نظام اداری است

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (سه‌شنبه)، در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخاباتی در خصوص برنامه‌اش برای مدیریت میان‌بخشی دولت، گفت: یکی از مشکلاتی که ما در نظام اداری کشور داریم و دولت سلام به دنبال اصلاح آن است، نظام اداری و نحوه تقسیم وظایف است.

وی افزود: از یک‌طرف وزارتخانه‌های بخشی داریم و از طرف دیگر وزارتخانه‌های موضوعی و در کنار اینها شوراهای سرپرستی و نهادهایی داریم که در بدنه دولت و بعضاً در خارج از دولت وجود دارند که تقریباً وظایف شبیه هم را اداره می‌کنند. مثلاً ما در حوزه فرهنگ ۳۸ سازمان فعال داریم، همین وضع در آموزش، بهداشت و سایر حوزه‌ها دیده می‌شود و برای فرار از پاسخگویی، شوراهایی درست شده تا وزرا که مسئولین امر هستند و باید به مجلس و مردم پاسخگو باشند، با وجود این شوراها و مصوبات آنان، دیگر مسئول این تصمیمات نیستند.

مدل حکمرانی طراحی کرده‌ایم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما یک مدل حکمرانی بر اساس نظریه مردم رشید طراحی کرده‌ایم که بر اساس آن تصدی‌ها را کاملاً محیطی می‌کنیم و بر اساس اصل ۱۳۷ قانون اساسی در اختیار استانداران قرار می‌گیرد، یعنی مجموع بودجه، منطقه‌ای توزیع می‌شود. همچنین به آنها اختیارات هیئت وزیران را می‌دهیم. دولت پنج فرماندهی در پنج حوزه اصلی پیدا خواهد کرد که هر کدام از این فرماندهان، فرمانده شورای عالی مربوطه هم خواهند بود؛ یعنی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان معاون رئیس‌جمهور، مسئول حوزه فرهنگی هم خواهد بود.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: در حوزه دستگاه‌های امنیتی، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و در حوزه دستگاه اقتصادی، شورای اقتصاد مسئولیت خواهند داشت. همچنین سه حوزه کلی ایجاد خواهد شد، متشکل از رئیس‌جمهور، وزیر کشور و استانداران و مثلث دیگر میان رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اقتصادی است که نظام تحولی را دنبال می‌کند و یک حوزه، رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، معاون برنامه و بودجه و رئیس سازمان اداری و استخدامی است که نظام تحولی دولت را دنبال خواهد کرد. حوزه بعدی، حوزه رئیس‌جمهور، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و شورای عالی خواهد بود.

واکنش به مواضع مهرعلیزاده: ساحت علم را نباید محصور کرد

وی بیان کرد: در جلسه بعد صحبتی در خصوص جایگاه علمی علما شد که مصداقش در این جلسه آقای رئیسی است و امروز نیز دوباره درباره این موضوع صحبت شد. ما در میان علمای اسلام، دانشمندان بسیار بزرگی در حوزه‌های مختلف داریم از جمله علوم انسانی و اقتصاد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اینکه بخواهیم ما ساحت علم را محصور کنیم، یک نوع انحصارطلبی است.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

۱۷:۳۵ همتی در دومین مناظره انتخاباتی: دولت من حامی آسیب‌پذیران جامعه خواهد بود

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در دومین برنامه مناظره انتخاباتی گفت: لازم می‌دانم در ابتدا از شیوه برگزاری مناظره‌ها انتقاد کنم. در یک مصاحبه نیز عرض کردم، شیوه مناظره مثل مسابقه هفتگی شده است.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم ملت شریف ایران، مواضع ما را به روشنی بداند، بهتر بود سوالات مهمتری مطرح شود. سوالاتی که مردم عزیز برایشان مهم است. آن وقت ببینیم فرق نامزدها در نحوه پاسخ‌دهی و عمل به این سوالات چگونه خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: واقعیت این است که این، یک نوع انحصار است. من مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و عامل اصلی فساد است.

همتی تصریح کرد: ببینید الان انتخاب بین بد و بدتر یا خوب و خوب‌تر نیست. انتخاب بین افرادی است که، معتقد هستند نباید بگذاریم این درب بر روی کنشگری شهروندان عزیز بسته شود و نفس جامعه را بخواهد بگیرد.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم مهمترین وظیفه ما و وظیفه مردم این است که راجع به این موضوع تصمیم بگیریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: من صدای بی صدایان و قدرت بی قدرتان هستم. چرا این جملات را عرض کردم؟ به خاطر اینکه دولت من، حامی آسیب پذیرترین افراد جامعه خواهد شد. گروه‌هایی را که در جامعه آسیب پذیر هستند را عرض می‌کنم.

همتی ادامه داد: اعتقاد دارم موفق ترین و بهترین کاری که می‌توان انجام داد، این است که برای شهروندانی که آسیب پذیرتر هستند، شانس زندگی بهتر و شرایط بهتر فراهم کنیم.

وی ادامه داد: کولبرها، سوخت برها، بی شناسنامه‌ها، قربانی‌های فقر شدید، بی‌خانمان‌ها، افراد دارای معلولیت، بیکاران، کارگران، کارگران غیر رسمی، مهاجران، کودکان، کودکان کار، زنان سرپرست خانوار و کودکان بی‌سرپرست، اینها واقعاً معضل بزرگ جامعه ما است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: آنقدر درگیر مسائل کوچک شده‌ایم که همه اینها را فراموش کرده‌ایم. پس توجه ما در دولت همین‌ها خواهد بود.

وی گفت: آموزش از مسائل مهم است. در نگاه من بازار رقابتی و فاقد انحصار نقش مهمی در توسعه کشور دارد. اما دولت در سه حوزه حتماً باید جدی وارد شود. ۱- سلامت ۲- آموزش ۳- افشار آسیب‌پذیر

همتی ادامه داد: برای آموزش باید از پایه کار بکنیم. ما مدارس دولتی را کم اهمیت کرده‌ایم. یکی از برنامه‌هایی که من دارم، این است که از پایه مدارس دولتی را تقویت کنیم.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

۱۷:۳۲ مهرعلیزاده در دومین مناظره انتخاباتی: همه امکانات کشور و تصمیم‌گیران همکاری کنند که برجام به نتیجه برسد

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (سه‌شنبه) در دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی درخصوص مقابله با سیاست فشار حداکثری، گفت: بر اساس سیاست‌های نظام علیرغم بدعهدی‌های آمریکا و فشارهای حداکثری، مقاومت جانانه مردم ایران توطئه‌های آنها را بر باد داده است. مواضع جمهوری اسلامی ایران، درست بوده و باید با قدرت در مذاکرات در جهت زنده کردن برجام حاضر شویم و آنچه در برجام آمده را به مردم کشور برگردانیم.

وی افزود: البته باید همه امکانات کشور و افراد در همه نهادها و قوا همکاری کنند تا این مذاکرات برای احیای برجام به نتیجه برسد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من باید درباره صحبت‌های آقای رئیسی نکته‌ای را بگویم، گفتند آذری زبان‌ها به او زنگ زدند و دلجویی کردند. من فکر نمی‌کنم آذری زبان‌ها به وی توهین کرده باشند. البته باید تصریح کنم گویشی که در آذربایجان غربی و شرقی، همدان، زنجان و نقاط مختلف کشور استفاده می‌شود، آذری نیست و زبان ترکی است.

مهرعلیزاده تصریح کرد: من نمی دانم ما اخلاق را چه تعریف می‌کنیم و بداخلاقی را چگونه تعریف می‌کنیم، اگر در خصوص مدرک جنابعالی موضوعی را عرض کردم، مطلب حقی بود چراکه مدرک شما از نظر کلاسیک شش کلاس است و با تحصیل دروس حوزوی مدرک خود را معادل سازی کرده‌اید.

وی با بیان اینکه صدا و سیما پنج دقیقه از فیلم تبلیغاتی من را سانسور کرد، افزود: این نوعی بداخلاقی است. شاهد بودیم که بابت این سانسور در فضای مجازی غوغایی شد و مردم گفتند صدا و سیما باید ملی باشد، زمانی میلی شد و امروز صدا وسیما، عشقی شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به رقیب خود، گفت: آقای رئیسی! شما قاضی هستید. جناب قاضی! چرا ما باید فیلترینگ را پی در پی در جامعه، راه بیندازیم و پیامک‌هایی به دختر خانم‌ها بفرستیم.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

۱۷:۲۷ جلیلی در دومین مناظره انتخاباتی: امور کشور با «نمایش» جلو نمی‌رود

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما چه برنامه‌ای برای تقویت اعتماد مردم دارید، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم اعتماد مردم جلب شود، حتماً باید رفتار مسئولان درست شود.

وی بیان کرد: یکی از مسائلی که مانع اصلاح امور می‌شود، فرهنگ غلط سیاسی است که در نظام اجرایی و اداری ما امروز وجود دارد. این مسئله مربوط به این جناح و آن جناح یا یک دولت خاص نیست بلکه یک موضوع فراگیر است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید حتماً نسبت به این مسئله توجه جدی شود. چه رقیبان و چه رفقای شما ممکن است دچار این آسیب شوند و اگر شما از ساختار اداری و اجرایی کشور، آن فرهنگ سیاسی غلط را پاک نکنید، باعث می‌شود که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور متوقف شود.

با نمایش، کشور اداره نمی‌شود

جلیلی افزود: اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش، جای کار واقعی را بگیرد، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارها جلو برود. با نمایش، کشور اداره نمی‌شود. اگر شما به جای اینکه نتیجه کار را بیان کنید، مدام فرایند کار را توضیح دهید، این فرهنگ غلطی است. همچنین اگر شما کارهای ریشه‌ای را کنار بگذارید و به کارهای نمایشی بپردازید، حتماً مشکلات کشور باقی می‌ماند.

وی گفت: برای مثال اگر اصلاح ساختار بودجه را مورد توجه قرار ندادید و نظام نظارت بانکی را جدی نگرفتید و به کارهای روزمره پرداختید، حتماً این کارها باعث توقف کشور می‌شود. اگر نتیجه کارهای مسئولان در زندگی مردم دیده نشود، نشان می‌دهد که آن کار واقعی نبوده است و یک کار نمایشی بوده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: گاهی شما یک تیر را شلیک می‌کنید و هر جا که خورد می‌گوئید هدف همین جا بود. برای مثال می‌گوئید که فلان توافق را انجام دادید تا تحریم‌ها برداشته شود و بعد می‌بینید که تحریم‌ها دو برابر شد و بعد در این شرایط می‌گوئید که ما جام اخلاق را بردیم. این نتیجه کار نمی‌شود.

جلیلی گفت: ما نباید اجازه دهیم این فرهنگ تسری پیدا کند. برای مثال اگر شما در کارها تصمیمات را به موقع نگرفتید و یک کاری به صورت مرتب دچار وقفه شد و کشور را چند سال معطل یک تصمیم بگذارید، این کارها کشور را دچار مشکل می‌کند.

وی افزود: اگر پدیده چندشغلی بین مسئولان رواج داشته باشد و تبدیل به یک فرهنگ و ارزش شد، قطعاً کارها به خوبی دنبال نمی‌شود. اگر ما می‌خواهیم برخی از کارها را دنبال کنیم، باید مواظب باشیم که این فرهنگ سیاسی اصلاح شود تا بسیاری از امور به راحتی شکل بگیرد.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (سه شنبه) در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهای شما برای رفع موانع امید در میان جوانان گفت: مردم عزیز ایران؛ مشکلات شما با شعار، وعده، شعبده بازی و حرفهای مفت حل نمی‌شود. مشکلات شما ریشه اقتصادی دارد و با حرف درمانی و سخنرانی به نتیجه نمی‌رسد. به قول دانشجوی شیمی دانشگاه تهران که در حال دستفروشی بود، ما از گرسنگی امید می‌خوریم. درست می‌گوید؛ چرا که امید دیدنی است؛ دولت ما، امید را به سفره شما باز می‌گرداند و ان شاءالله یک بار دیگر لبخند پیروزی بر چهره شما خواهد نشست.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: حرف صحیحی در مناظره قبلی گفته شد که کسانی که نمی‌خواهند تا پایان بمانند به مردم اعلام کنند. البته نباید با توهین گفته می‌شد. همانگونه که شما احساس کردید، تا پایان انتخابات هستم و با همه رقابت خواهم کرد. در مناظره قبلی در مورد ایران و امید به آینده ایران صحبت کردم. در اینجا می‌خواهم از مردم ایران سخن بگویم. از تمام اقوام تمدن ساز ایرانی از آذربایجان که سر ایران است و مهدی باکری که وقتی از خاکریزهای دشمن عبور می‌کرد، می‌گفتند «یاشاسین آذربایجان» از همت و احمد متوسلیان و شهید مقدم و همه قهرمانان و اقوام ایرانی سخن خواهم گفت.

رضایی تصریح کرد: ما جنگ را با همه ملت ایران به نتیجه رساندیم. بنابراین دولت ما دولت همه اقوام ایرانی است. از سنی گرفته تا تشیع و تمام اقوام؛ البته نمی‌دانم چرا به خاطر زاگرسی بودن مرا متهم می‌کنند. من افتخار می‌کنم که زاگرسی هستم و از قوم لر. اما همه می‌دانند که در تمام زندگی ام، از همه اقوام ایرانی استفاده کردم و دولت ما از تمام ایرانیان تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: امید زمانی تحقق می‌یابد که ما یک انرژی جدیدی را در جامعه آزاد کنیم و از دولت‌های خواب آلوده‌ای که شب می‌خوابند و بعد قیمت بنزین را چند برابر می‌کنند، مردم هم که توجیه نشده‌اند و در خیابان‌ها می‌ریزند و آن مشکلات برای مردم به وجود می‌آید. ما با دولت‌های خواب آلوده خداحافظی می‌کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: من به شما قول می‌دهم سال ۱۴۰۰، سال گشایش در آینده ایران و آغازی جدید است. امسال به نام مبارک حضرت ولی عصر منتسب شده و من مطمئن هستم ملت ایران با مشکلات خداحافظی خواهند کرد. «ان مع العسر یسری»

رضایی گفت: مطمئن باشید ما لبخند را به چهره مردم ایران، برکت را به جیب شما بر می‌گردانیم و آن آخرین ریالی که از حق و جیب شما رفته را به جیب شما بر می‌گردانیم، امید جدیدی که آن هم دیدنی است و نه گفتنی را خواهید دید.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

سید ابراهیم رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (سه‌شنبه) در بخش اول نیمه اول دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی در خصوص «برنامه اش برای کاهش فاصله طبقاتی»، گفت: در ابتدای بحث عرض کنم که در جلسه قبل برخی بداخلاقی‌ها صورت گرفت که به مثابه آنچه در قانون آمده است، اجازه داده شد چند دقیقه‌ای دفاع کنم. نمی‌خواهم از این حق، استفاده کنم و دفاع در ابن باب را به مردم محول می‌کنم و مردم عزیز در این رابطه دفاع خواهند داشت.

وی افزود: امیدوار هستم آنچه در این نشست و مناظره مطرح می‌شود بر اساس اخلاق، قانون و اقتضای نشست مناظراتی باشد. البته آذری زبان‌های عزیز از استان‌های آذربایجان، اردبیل، زنجان و سایر مناطق ترک نشین، بنده حقیر را مورد عنایت قرار دادند که صمیمانه مثل همیشه از لطف و کرامتشان سپاسگزاری می‌کنم.

فاصله طبقاتی محصول بی عدالتی است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه فاصله طبقاتی محصول بی عدالتی است، افزود: فاصله طبقاتی محصول سیاست‌های نادرست اقتصادی و نوع تصمیم گیری ها است که منجر به فاصله‌های مختلف در بخش‌ها می‌شود. یکی، از حقوق نجومی برخوردار می‌شود و دیگری کمتر. یا در مورد بعضی طرح‌ها مانند طرح سلامت شاهد بودیم، برخی دریافت‌های ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون تومانی داشتند و برخی از پزشکان و پرستاران دریافت‌های ناچیزی داشتند.

حقوق مدیران را به عدالت نزدیک می‌کنیم

رئیسی تصریح کرد: در یک اداره و سازمان هم گاهی شاهد پرداخت‌های متفاوت میان کارکنان هستیم. برخی از بخشنامه‌ها صادر شده است که تصمیم ما این است، اگر ان شاءالله رأی مردم به بنده تعلق گرفت از همین ابتدا در بخشنامه‌ها تجدید نظر کنیم و چندبرابر کردن حقوق برخی از مدیران را به عدالت نزدیک و نزدیک تر کنیم.

وی با بیان اینکه اگر از طرفی معتقد به اجرای عدالت هستیم منظور از عدالت، عدالت در جذب، نگهداری نیروی انسانی، ارتقا و در پرداخت است، گفت: حقوق باید به عدالت پرداخت شود. نه فقط حقوق بلکه ظرفیت‌ها باید براساس عدالت توزیع شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ظرفیت‌های اقتصادی در کشور باید براساس عدالت توزیع شود. اگر همه ظرفیت‌ها در کشور با عدالت توزیع شود شاهد فاصله طبقاتی به این نحو نیستیم.

رئیسی افزود: آنچه بر ما لازم است آن است که بدانیم این میزان از فاصله طبقاتی که یکی فقیر و غنی شود، محصول تصمیم گیری های اقتصادی است. برای مثال پرداخت تسهیلات ناعادلانه در کشور منجر به فاصله طبقاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از این فاصله‌های طبقاتی محصول بسیاری از تصمیم گیری‌های ناعادلانه است، اظهار داشت: این ارزهای بدون نظارت ۴۲۰۰ تومانی نتیجه اش این می‌شود که عده‌ای می‌برند و یک شبه صاحب «آلاف و الوف» می‌شوند و افرادی زندگی‌هایشان از دست می‌رود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نظام قیمت گذاری و نظام نظارت بر تأمین و تولید تا مصرف می‌تواند به جلوگیری از فاصله‌های طبقاتی منجر شود.

رئیسی: برای مدیران گشت ارشاد می‌گذاریم

۱۶:۴۰ قرعه کشی صندلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

صندلی شماره یک: آقای محسن رضایی

صندلی شماره دو: آقای علیرضا زاکانی

صندلی شماره سه: آقای محسن مهرعلیزاده

صندلی شماره چهار: آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی

صندلی شماره پنج: آقای سعید جلیلی

صندلی شماره شش: آقای سید ابراهیم رئیسی

صندلی شماره هفت: آقای عبدالناصر همتی

«سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی» برای حضور در مناظره انتخابات وارد سازمان صداوسیما شد.

وی عصر امروز در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، درباره روش خود در این مناظرات، گفت: من با هدف اصلاح پا به انتخابات ریاست جمهوری گذاشته‌ام، هرکس که هدف اصلاح دارد نباید دیگران را تخریب کند.

وی افزود: شعار ما دولت سلام است و ما به همه سلام می‌کنیم. انسان برای سلام گفتن افراد را انتخاب نمی‌کند، البته جواب سلام هم یک واجب دینی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در پس این سلام یک والسلام به اختلافات، قوم و قبلیه گرایی‌ها، حزب گرایی ها قرار دارد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: سلام ما به ایرانی جدید است. ایرانی پُر از وحدت و محبت که همه اقوام و مذاهب، پیر و جوان و مرد و زن در آن نقش آفرین خواهند بود.

وی ادامه داد: همانطور که در مناظره اول دیدید تلاش من بر آن بود که برنامه‌های اصلاحی و رویکردهای دولت سلام را مطرح کنم و از خداوند می‌خواهم کمک کند تا این مناظره را نیز بر همین منوال ادامه بدهم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دوستانی که کمی از خطوط خارج شدند و به جاده خاکی زدند به متن برگردند و دست از حاشیه سازی بردارند. کسی که حاشیه پردازی می‌کند معلوم است دستش خالی است، هرکس دستش پُر باشد آنقدر حرف برای گفتن دارد که فرصت به حاشیه رفتن را نخواهد داشت.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: زمان هم محدود است و اگر این وقت به حاشیه‌ها اختصاص داده شود ظلم به مردم است، بنابراین همت خواهیم کرد برنامه‌های خود درباره موضوع مناظره امروز در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که مدت هاست دوستان روی این موضوعات کار کرده‌اند را ارائه کنیم.

وی افزود: حتی الامکان بر حسب زمانی که به من داده می‌شود این برنامه‌ها را تبیین خوام کرد و خواهم گفت اگر بخواهیم و همراهی جمعی و عمومی مردم را دشاته باشیم کارهای خوبی در همین شرایط سخت می‌توان انجام داد و اهداف محقق خواهد شد.

«سیدابراهیم رئیسی» برای حضور در مناظره انتخابات وارد سازمان صداوسیما شد.

وی در بدو ورود به محل مناظره‌ها در جمع خبرنگاران در رابطه با اینکه آیا در مناظره امروز به نسبت مناظره قبل، روش خود را تغییر خواهد داد و به سهم خود قول می‌دهد که مردم شاهد بداخلاقی، تهمت و افترا نباشند؟ اظهار داشت: من در سوالی که در مناظره اول مطرح شد مبنی بر اینکه شما رقیب خود را چه کسی یا چه چیزی می‌دانید؟ عرض کردم رقیب من فساد و ناکارآمدی خواهد بود.

وی افزود: اما امروز عرض می‌کنم رقیب من هم فساد، ناکارآمدی، وضع موجود و بداخلاقی‌های سیاسی خواهد بود. انتظار مردم از مناظره این است که یا برنامه‌ها بیان شوند یا کارنامه‌ها مطرح شود، به نحوی به آنها اطمینان داده شود که وضعیت اجرایی آتی و آینده به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: اگر رأی مردم به این حقیر تعلق گرفت، با اقدام این خدمتگزار این امید هست که شرایط به نفع مردم تغییر کند.

رئیسی با بیان اینکه در جلسه مناظره قبل بداخلاقی‌هایی شد و تهمت‌ها و افتراهایی به بنده زده شد، گفت: عرض کردم، اگر با تهمت و افترا مشکل معیشت مردم حل می‌شود، اشکال ندارد تهمت بزنید و ناسزا بگویید، منتهی مشکل معیشت مردم حل شود.

وی ادامه داد: در این سالنی که مناظره در آن برگزار می شو، د چند سال گذشته هم مناظرات مشابهی بوده است. ببینند با متلک گویی، ناسزا و ناروا گفتن مشکلات مردم حل می‌شود؟ اگر حل می‌شد که امروز اینگونه نبود.

نامزد انتخابات ریاست تصریح کرد: کمیته تبلیغات پنج دقیقه برای من وقت گذاشتند تا از آنچه به عنوان سخنان ناروا مطرح شد، دفاع کنم اما می‌خواهم از این پنج دقیقه استفاده نکنم و استفاده هم نخواهم کرد و پاسخ را بر عهده مردم که بسیار خوب پاسخ دادند و بعد از این هم پاسخ خواهند داد، می‌گذارم.

رئیسی گفت: آذری‌های عزیز آذربایجان، زنجان، اردبیل و جای جای استان‌های ترک نشین کشور بسیار بنده را مورد لطف و محبت خود قرار دادند و بسیار تماس گرفتند و پیام دادند. از مهر و محبتشان صمیمانه تشکر می‌کنم. این محبت همواره بوده و به لطف خداوند متعال همواره هست ان شاءالله.

وی در پایان تاکید کرد: بنای استفاده از این پنج دقیقه را ندارم، امیدوارم اخلاق انتخاباتی، سیاسی و شئونات در حد کسانی که می‌خواهند در کسوت ریاست جمهوری و کسوت کاندیدای ریاست جمهوری حاضر شوند، رعایت شود.

«سعید جلیلی» برای حضور در مناظره انتخابات وارد سازمان صداوسیما شد.

وی در بدو ورود به سازمان صدا و سیما برای انجام دومین مناظره انتخاباتی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا روش شما در مناظره دوم نسبت به مناظره اول فرقی می‌کند یا خیر، گفت: ان شاءالله همه باید تلاش کنیم که مناظره‌ها مبتنی بر اخلاق و در یک محیط سالم انجام شود و کاملاً محل تلاقی نظرات مختلف درباره موضوعاتی باشد که مورد انتظار مردم است.

وی بیان کرد: امیدوارم در این مناظره به برخی از موضوعاتی که در این ایام به آنها پرداخته نشده، بپردازیم. مسائلی مانند جمعیت روستایی یکی از موضوعات مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ۲۵ درصد از جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند اما متأسفانه تاکنون حتی یک سوال هم در برنامه‌های صدا و سیما در این باره از ما مطرح نشده است و امیدوارم بتوانیم در این زمینه بحث‌ها و برنامه‌های خود را مطرح کنیم.

جلیلی اظهار داشت: همچنین درباره بحث جمعیت زنان در ایران که نیمی از جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند باید گفتگو شود و لازم است نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌های خود را درباره آنان ارائه دهند.

وی تأکید کرد: علاوه بر این بحث جوانان و ورزش هم جزو مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد. امیدوارم در این جلسه واقعاً به این موضوعات و پاسخ‌های معتبری که به این مسائل وجود دارد، پرداخته شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم در یک محیط دوستانه و اخلاقی، همگی بتوانیم دیدگاه‌های خود را بیان کنیم و از نظراتمان دفاع کرده و مردم هم بتوانند به خوبی قضاوت کنند.

«عبدالناصر همتی» برای حضور در مناظره انتخابات خود را به ساختمان شیشه‌ای جام جم رساند.

وی

در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران گفت: من که بداخلاقی را شروع نکردم. در مناظره قبلی دوستان دیگر شروع کردند. مجبور شدم بعضی از آن‌ها را پاسخ بدهم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۲۹ بار نام من را آوردند. تهمت زدند، افترا زدند و عوضش به رقیب اصلی من جایزه دادند که پنج دقیقه بیشتر صحبت کند. حتماً سعی می‌کنم در این برنامه برنامه‌ام را ارائه دهم.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم انتخابات امروز انتخابات بین بد و بدتر یا خوب و خوب‌تر نیست، بلکه انتخاب امروز انتخابی است برای باز شدن درهای کنشگری شهروندان و برای اینکه راه نفس کشیدن جامعه باز بماند.

همتی ادامه داد: من آمدم که اجازه ندهیم این درها بسته بماند و گره‌های که برای اقتصاد فرهنگ و جامعه زده‌اند و اعتماد اجتماعی و سرمایه اجتماعی را پایین آوردند، را باز کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم بتوانم به مردم نشان بدهم که من دنبال دولت شفافیت ملی هستم و باید اقداماتی بکنیم که آن روستایی عزیز نگوید که ما شما را واگذار می‌کنیم به خودتان، دولتان و کشورتان.

وی تصریح کرد: دولت مال مردم است و من می‌خواهم نشان بدهم که قدرت بی قدرتان و آسیب پذیرترین اقشار جامعه خواهم بود. ان‌شاءالله مردم از این روند و برای نفس کشیدن جامعه حمایت خواهند کرد.

«محسن رضایی میرقائد» برای شرکت در مناظره انتخابات وارد صدا و سیما و ساختمان معاونت سیما شد.

وی در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که چه روشی را در مناظره دوم استفاده خواهید کرد؟، اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ سال گشایش ملت ایران خواهد بود، «ان مع العسر یسری». ان شاءالله این ناراحتی‌ها کنار می‌رود و دوباره لبخند به چهره مردم ایران بازخواهد گشت و دوباره برکت به سفره‌های ایران می‌آید و ملت ایران شاهد آغاز جدیدی در زندگی خودشان خواهند بود و به سوی جهش‌های بزرگ حرکت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مناظره دوم بسیار مهم است، گفت: امیدوارم بشود بحث‌های اصلی و دردهای ملت ایران را باز کرد و درباره آن صحبت کنیم و برای حل آنها نیز راهکار ارائه دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: همچنین از بحث‌های حاشیه‌ای همگی ما پرهیز کنیم. من آمادگی دارم که به فضل پروردگار متعال از آینده خوب ملت ایران صحبت کنم و آنها را نسبت به آینده امیدواری حقیقی بدهم چون امید گفتنی نیست بلکه دیدنی است. ان شاءالله دولت ما امید را به ملت ایران هدیه خواهد کرد.

«محسن مهرعلیزاده» برای شرکت در مناظره انتخابات وارد سازمان صداوسیما شد.

وی در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران گفت: روش من در دومین مناظره انتخاباتی همان روش گذشته است.

وی گفت: ما با رعایت همه شئون موارد را بررسی کرده و نسبت به روشن شدن اذهان مردم اقدام خواهیم کرد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: البته شایعاتی که شنیدم که قرار است دوپینگ ۵ دقیقه‌ای به نامزدی خاص بدهند که امیدوارم صحت نداشته باشد.

دقایقی پیش «علیرضا زاکانی» جهت حضور در دومین مناظره انتخابات وارد ساختمان شیشه‌ای جام جم شد.

وی در بدو ورود به سازمان صداوسیما به منظور شرکت در دومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، گفت: در مناظره اول فکر می‌کردیم که باید در مورد برنامه‌ها موارد دقیقی را ذکر کنیم اما متوجه شدیم دوستان عزیزمان بنا دارند با حرف‌های نادرست، اصل مناظره را به سمت بیراهه ای سوق دهند. امیدوارم امروز شاهد چنین شرایطی نباشیم و وضعیت مطلوب در بررسی موضوعات و برنامه‌ها و توجه به آنچه که جامعه نیاز دارد، پاسخ خود را بگیرد، برسیم.

وی افزود: امروز مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را مطرح می‌کنم. به مردم عزیز قول می‌دهم در سال اول دولت اقدام و اصلاح، ریشه فقر مطلق را در کشور از بین ببرم. قول می‌دهم بعد از دو سال اول کسی در کشور غیر از درد بیماری، درد بی پولی نکشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: قول می‌دهم که در این ایام بتوانم مسیری را دنبال کنم که نتیجه آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن برای محرومین و زوج‌های جوان فراهم کنم که مسکن از سبد زندگی افراد به عنوان یک کالای ویژه ای که اکثریت درآمد را به خود اختصاص می‌دهد، حذف شود.

زاکانی گفت: نهایتاً اگر کاری برای آنها پیدا نشد، ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به آنها بدهیم و شرایط را به سمتی می برم که اطمینان خاطر در کشور ایجاد می‌کند و از جنگ و جدل‌ها که در کشور وجود دارد، دور شویم.

وی گفت: در عرصه سیاسی نیز وعده ما این است که مردم را ناظر بر خود بدانیم و با نهادینه سازی اعتراض آنها شرایطی را فراهم کنیم که اصل ۸ و ۲۷ قانون اساسی رعایت شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وعده ما اجرای اصول ۸، ۱۰ و ۲۱ و ۲۷ و ۲۸ و ۲۹ و ۳۰، ۳۱ و ۴۳ است. مشکل ما عدم عمل به قانون اساسی است.

کد خبر 5230091

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • سوال مهم از کاندیداها IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
   0 1
   نظر کاندیداهای در خصوص سازمان آموزش فنی و حرفه ای که نبض مهارت آموزی و دروازه ورود جوانان به بازار کار می باشد چیست؟ آیا حاضرند این سازمان آموزشی را ارتقا دهند و از زیر فشار وزارت غیرتخصصی کار نجات دهند؟
  • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   0 0
   اگر مدیر پرورش میدادید و دانشگاهی همانند دانسگاه شریف و یا دانشگاه افسری که بصورت تخصصی مهندس و فرمانده اموزش میدهد در عرصه مدیریت کلان موفق بودیم و نیاز به گشت ارشاد برای مدیران نبودید این افکار راه حل مشکلات کلان کشور نمیباشید دقت نمایید مخاطبین شما امروز همه تحصیلات دانشگاهی دارند
   • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
    0 0
    آقای تحصیلکرده عزیز غرض از عنوان گشت ارشاد مدیران آقای رئیسی که به حق عنوان گردید این است که اساسا اقتصاد و اجرای کشور دولتی است و مدیران به جهت امضاهای طلایی تولید رانت نموده ضمن برخورداری از حقوق های نجومی که مصداق بارز تعرض به حقوق ملت و تبعیض است در رانت نیز شریکند..بنابراین باید در معرض عموم با