مهاجرپذیری البرز موجب افزایش جمعیت این استان شده است

کرج - نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: استان البرز به دلیل مهاجرپذیر بالا و وجود اتباع خارجی با افزایش جمعیت زیادی روبه‌رو است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عصر پنجشنبه در شبکه استانی البرز اظهار کرد: استان البرز به دلیل مهاجرپذیر بالا و وجود اتباع خارجی با افزایش جمعیت زیادی روبه‌رو است.

وی بیان کرد: کلانشهر کرج بنا گزارش‌ها سومین یا چهارمین کلانشهر کشور محسوب می‌شود که بر این مبنا استان البرز با تراکم بالای جمعیتی مواجه است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه یکی از مزیت‌های فوق‌العاده البرز گردشگری این استان است، تصریح کرد: البرز به لحاظ تنوع اقلیمی و داشتن ارتفاعات، کویر و پیست اسکی استانی منحصر به فرد است.

وی ادامه داد: البرز دارای نمونه‌های گردشگری زیبایی مانند سد امیرکبیر، جاده چالوس، تونل کندوان، باغ‌های سیب مهرشهر، کاخ تاریخی مروارید شمس، روستای تاریخی آتشگاه، کاروانسرای شاه عباسی و… است.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به بحث اشتغال در استان البرز خاطرنشان کرد: البرز یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است و بسیاری صنایع استراتژیک در البرز واقع شده و به همین دلیل مهاجرپذیر است.

مشکلات فرهنگی و اجتماعی در البرز موج می‌زند

وی افزود: با این وجود استان البرز فارغ از مشکل اشتغال نبوده و بیکاری و دیگر مشکلات فرهنگی و اجتماعی در این استان موج می‌زند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: افراد با تصور وجود اشتغال به البرز مهاجرت می‌کنند اما با وجود سرمایه‌گذاری بالا در این استان فرصت‌هایی شغلی به اندازه متقاضیان نیست، بنابراین البرز با افزایش صعودی بیکاری مواجه است و وضعیت بدتر از این هم خواهد شد.

وی اظهار کرد: البرز به خاطر وجود شهرک صنعتی اشتهارد یکی از کانون‌های صنعتی مهم کشور به شمار می‌رود و از این نظر دارای ظرفیت بالایی است.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: با وجود اینکه به خاطر شرایط اقتصادی موجود در اکثر نقاط کشور با معضل رکود مواجه هستیم اما در این شهرک با درخواست‌های متعدد افتتاح واحد صنعتی جدید مواجه هستیم که نشان از زیرساخت‌های مناسب آن دارد.

وی تصریح کرد: روزانه ۱۷۰۰ تن زباله در استان البرز تولید می‌شود که بیش از ۹۰ درصد آن به جای بازفرآوری دفن می‌شود، در حالی که از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود که تولید ثروت می‌کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وجود فرودگاه بین‌المللی پیام، منطقه ویژه اقتصادی برای محصولات دارویی و پیشرو بودن در به کارگیری فناوری‌های جدید را از مزیت‌های البرز عنوان کرد و گفت: اما متأسفانه با این وجود از تعداد شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی مصوب، تعداد کمی از به طور کامل فعال هستند خیلی از آنها نیمه فعال هستند. همچنین ۲۱ درصد از مجوزهای صادر شده غیر فعال است این یعنی افراد مجوز دریافت کرده‌اند ولی قادر به جذب سرمایه گذار نبوده‌اند. علاوه بر این ۴۰ تا ۵۰ درصد زمین‌های واگذاری هم راکد مانده که این یعنی اهلیت لازم در فردی که زمین به وی واگذار شده وجود نداشته یا اینکه موانعی برای توسعه سرمایه گذاری وجود داشته است.

وی با اشاره به ترافیک در البرز خاطرنشان کرد: محورهای ارتباطی البرز ترافیک عجیب و غریبی دارد و عمر مردم در آن تلف می‌شود. باید برای این ترافیک کاری جدی انجام داد.

البرز به پالایش صنعتی برای کاهش واحدهای آلاینده و آب‌بر نیاز دارد

قاضی‌زاده‌هاشمی در خصوص مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت‌های صنعتی و تولیدی در البرز هم اشاره و اعلام کرد: استان البرز به پالایش صنعتی برای کاهش واحدهای آلاینده، آب‌بر و انرژی‌بر نیاز دارد. این استان با محدودیت جدی منابع آب مواجه است و اراضی کشاورزی آن به سرعت در حال تغییر کاربری و باغ‌های آن در حال از بین رفتن است. ما ضمن اینکه به اشتغال نیاز داریم باید با محیط زیست هم خوش رفتاری کنیم.

وی با انتقاد از برنامه‌ریزی غلط طی سال‌های گذشته در کشور گفت: ما در دولت سلام مدلی را طراحی کرده‌ایم تا با دادن اختیارات هیئت دولت به شهرستان‌ها، شهرستان‌ها بتوانند با دادن امتیاز سرمایه‌گذار جذب کنند، مجوز بگیرند و سرمایه‌ها را به سمت خود بکشانند. هر چه به سمت مناطق دورتر برویم بودجه بیشتر به آنها خواهیم داد و صدور مجوز برای توسعه کشاورزی و صنعت را تسهیل خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه چالش آلودگی‌های زیست محیطی در این منطقه بسیار جدی است، گفت: یکی از مسائل جدی در البرز با اینکه منابع آبی به ظاهر فراوانی دارد کمبود آب است. وضعیت آب در این استان بحرانی است و برخی از دشت‌های ما مثل دشت کرج، اشتهارد، هشتگرد و حتی دشت‌های مجاور این استان در بحران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مشکل پسماندهای شهری و صنعتی در البرز هم جدی است. روزانه بیش از ۱۷۰۰ تن زباله در البرز تولید می‌شود که متأسفانه ۹۰ درصد آن در سایت‌ها دفن می‌شود باید کار جدی در این ماجرا انجام داد.

قاضی‌زاده‌هاشمی ادامه داد: این مشکلات به خاطر این است که ما گرفتار یک تنوع دولت تمرکزگرا هستیم که به خاطر آن همه امور در تهران رقم می‌خورد. تهران پایتخت به صنعتی، سیاسی، ورزشی و … تبدیل و همین هم باعث شده توسعه سرزمینی دچار مشکل شود و مردم خاک ابا و اجدادی خود را رها می‌کنند و برای شغل دست دوم و سوم مجبور هستند در کرج و حاشیه تهران ساکن شوند.

وی گفت: ما در دولت سلام برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ۴۸۵ پایتخت داشته باشیم یعنی همه شهرستان‌ها اختیارات داشته باشند. فرماندار اختیارات وزیر آموزش و پرورش، وزیر بهداشت، وزیر جهاد کشاورزی و سایر وزرات را داشته باشد و اگرچه سیاستگذاری کلی در وزارتخانه‌ها انجام شود ولی سیاست‌های اجرایی از جمله دادن مجوز، به کار گرفتن نیروی انسانی، تصدی امور و … در اختیار شهرستان‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دلیلی ندارد برای دریافت یک مجوز از شهرستان به مرکز کشور مراجعه شود، گفت: تصویب بودجه به صورت منطقه‌ای باید جایگزین تصویب بودجه به صورت بخشی شود و تخصیص آن در اختیار شهرستان قرار گیرد. مدیران استانی را هم استانداران باید منصوب کنند و مردم در مورد عملکرد مدیران اظهار نظر کنند. برای این موضوع ما یک سامانه طراحی کرده‌ایم که اگر یک سوم مردم یک منطقه از عملکرد یک مدیر ناراضی باشند آن مدیر عزل خواهد شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بر این اساس هر شهرستان بر اساس مزیتی که دارد به عنوان پایتخت مطرح خواهد شد به عنوان نمونه کرج می‌تواند پایتخت صنعتی کشور باشد. این موضوع می‌تواند شیب ۱۰۰ ساله‌ای که همه امور کشور را به سمت تهران گسیل می‌کند را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه ما برای ساختن چند پروژه نیامده‌ایم بلکه آمده‌ایم تا رویه مدیریتی کشور را تغییر دهیم، متذکر شد: نظام برنامه‌ریزی در کشور ما مشکل داشته است. دولت باید به جای دخالت در امور هماهنگ کننده باشد. دولت سلام از مردم خواهش می‌کند تا دستش را بگیرند تا با یک انرژی جدید و نفس تازه و با تغییر ریل اداره کشور، بسیاری از مشکل بهبود یابد.

کد خبر 5231735

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =