کانون تحول تولید و جهش شهرستان‌ها است

اصفهان- داوطلب ریاست جمهوری در شبکه اصفهان گفت: کانون تحول تولید و جهش شهرستان‌ها هستند که با تمرکززدایی میدان دار این تحول باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی بعد از ظهر پنجشنبه در برنامه تلویزیونی شبکه اصفهان با اشاره به لزوم تمرکززدایی دولت اظهار داشت: شهرستان‌ها نقاط مولدی هستند که با یک آمایش دقیق سرزمین و استراتژیک صنعتی درست می‌توانند پیشران‌های صنعتی باشند و باید زنجیره کارگاه‌های خرد و هر خانه یک کارگاه کوچک را تنظیم کنیم که متن جامعه در جهت تولید قیام کند.

وی افزود: البته اصلاح باید از خود دولت آغاز شود که اولین قدم آن تمرکز زدایی و دادن قدرت به شهرستان‌ها است که تبدیل به کانون معین برنامه‌ریزی و هزینه کِرد و به‌کارگیری امکانات و دارای اختیارات اجرایی شوند.

منافات تقسیم بندی بودجه استانی با استقلال و پیشرفت

داوطلب ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: بودجه به چند بخش پروژه ملی، ملی و استانی، وزارتخانه‌ها و بودجه‌هایی که به استان‌ها داده می‌شود تقسیم می‌شود که ۱۲ درصد بودجه استانی پرداخت و ۷۸ درصد اعتبارات آن توسط پروژه‌های ملی و یا ملی-استانی از قبل تعیین شده است و این یعنی با استقلال و دقت و پیشرفت شهرستان‌ها منافات دارد.

وی افزود: دولت باید با تمرکززدایی در استان‌ها جنبه سیاست گذاری میانی و هماهنگی را پیگیری و با دادن اختیارات و بودجه و اعتبارات به شهرستان‌ها شرایط اقدام برای تغییر چهره شهرستان را فراهم کند و ۴۳۰ نقطه کشور را در رقابت پیشرفت قرار دهد.

مسئولانی که در شناخت سرمایه‌ها و احیای آنها غفلت زده‌اند

زاکانی با اشاره به اینکه جمعیت کشور ایران حدود ۱.۱ دهم جمعیت دنیا است، گفت: اما بیش از ۶ درصد امکانات دنیا در ایران است و مسئولان بی اراده در استفاده بهینه از این امکانات دچار غفلت شده‌اند و سرمایه‌های بزرگ را نه می‌شناسند و در احیای آنها تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای مثال به دلیل کاستی در کاوش در حوزه معدن، رتبه ایران بین سایر کشورها از ۷ به ۲۰ نزول کرده است، البته باید به جای کاستی به نقاط درخشان بنگریم و صنایع مختلف را در کشور کانون تحول تولید و جهش قرار دهیم که در واقع محل این تحول شهرستان‌ها هستند که با تمرکززدایی میدان دار این تحول باشند.

آمایش سرزمین برای هر شهرستان

این داوطلب ریاست جمهوری ادامه داد: علاوه بر این موارد ذکر شده دولت نیز در تأمین حداق‌های نیاز مردم غفلت داشته و باید جبران شود که در تأمین مسکن سالانه ساخت یک میلیون مسکن وظیفه دولت و یک سال و نه ماه میانگین زمان مجوز گرفتن است اما همچنان تعهدی در این زمینه دیده نمی‌شود و اولین قدم در راستای بهبود کشور انتخاب فرد شایسته است.

وی افزود: دولت دست به یک اقدام اصلاحی همه جانبه بزند و یک شرایط نوین را فراهم آورد که حتماً با سند آمایش شهرستان‌ها خواهیم توانست تحول در اقتصاد و مدیریت را که در اولویت است، پیش ببریم و آغاز کار را به جهش تولید و مانع زدایی معطوف کنیم.

انقلاب و تحولی دیگر با انتخاب فرد شایسته

زاکانی معتقد است که با انقلاب اسلامی پیام بزرگی را صادر کردیم و پیغام «تلفیق پیگیری آزادی و معنای درست آن با عدالت و جمع آنها با معنویت» راه گمشده بشر را در دوره تاریک کنونی فراروی جامعه جهانی کرد.

وی ادامه داد: شعارهای انقلاب، زیبا و با فطرت انسان سازگار بود و اعتراض بر استبداد ستمشاهی و سلطه‌گری بین‌المللی با انقلاب معنای خاصی یافت که امروز انقلاب چهره و شرایط دیگری را تجربه می‌کند. البته ناظر به مشکلات دقت می‌کنیم که تحول بزرگ دیگری را رقم بزنیم.

این داوطلب ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: امروز نیازمند این هستیم که دست به دست هم دهیم و کشوری الگو بسازیم و از ۴۲ سال تجربه خود در مسیر پیشرفت و آبادانی استفاده کنیم.

وی افزود: ما درگیر مافیا مختلف هستیم و دنیا پرستان قدرت گرا و عالمان بی عمل و سه ضلعی قدرت و ثروت و خودباختگی در مقابل بیگانگان شرایطی را فراهم کرده که گرفتار مافیای هفت سر شویم.

کد خبر 5231853

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha