افت قابل توجه آب‌های زیرزمینی نگران کننده است

یزدـ رئیس حوزه آبریز رودخانه زاینده رود و حوزه‌های جنوب غربی فلات شرکت مدیریت منابع آب ایران، افت قابل توجه آب‌های زیرزمینی در مناطق مختلف کشور به ویژه یزد را نگران کننده خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ ملایی، صبح چهارشنبه در نشستی با مدیرعامل و معاونان آب منطقه‌ای یزد با اشاره به طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی اظهار داشت: این طرح در سال ۹۳ در شورای عالی آب کشور تصویب شد که هدف از آن برخورد قانونی با برداشت‌های غیرمجاز از سفره‌های زیر زمینی آب با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور است.

وی با بیان اینکه کارهای خوبی در بخش حفاظت آب استان انجام شده است، افزود: اما افت قابل توجه آب‌های زیرزمینی که قابلیت برگشت ندارد، نگران کننده است و بارش‌های محدود نیز به معنای نابودی اندک اندک سفره‌های آب زیرزمینی در استان یزد است.

بارندگی‌های موجود تأثیر در تغذیه آبخوان‌های یزد ندارد

ملایی عنوان کرد: استان یزد بر اساس گزارش‌های داده شده بارندگی خوبی ندارد و بارندگی‌های موجود آن هم نقش زیادی در تغذیه آبخوان‌ها نداشته و افت آبخوان‌ها را به دنبال داشته است.

وی، سه پیشنهاد به عنوان راهکار عملیاتی برای گذر از این بحران ارائه داد و گفت: انتقال آب یکی از این راهکارهاست که مرحله اول آن انجام شده و مرحله دوم هم در حال اجرا است اما اگر انتقال آب انجام شود اما در بخش مصرف، کاری انجام نشود بی فایده است.

ملایی از تعادل بخشی و کاهش مصرف منابع آب زیرزمینی به عنوان دومین راهکار یاد کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم این مهم را در استان نهادینه کنیم، در استان یزد کشت‌هایی با مصرف خارج از عرف آب وجود دارد بنابراین باید مصرف را به سمت کشت‌های کم آبخواه ببریم.

وی از انتقال آب از دریا به عنوان راهکار سوم یاد کرد و افزود: خوشبختانه آب خلیج فارس وارد یزد شده و این یک پتانسیل و منبع خوب است هرچند ممکن است مشکلات زیست محیطی داشته باشد اما بسیار کمک کننده است ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که این آب، آب گرانی است که وارد استان می‌شود.

صنعت گردشگری در نقشه راه و اقتصاد استان یزد قرار گیرد

ملایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث گردشگری که می‌تواند چهره شهر را عوض کند، اظهار داشت: مصرف آب به ازای هر شغل نسبت به سایر حوزه‌ها از مزیت‌های این بخش است که می‌تواند ارزآوری و اقتصاد خوبی را برای استان رقم بزند، لذا باید نقش گردشگری در نقشه راه و اقتصاد استان قرار گیرد و آب منطقه‌ای نیز علاوه بر بحث صنعت و کشاوزی بحث گردشگری را نیز به برنامه خود اضافه کند.

وی ادامه داد: تلاش کنیم برای آب، قیمت اقتصادی ایجاد کنیم، چون استان یزد پتانسیل آن را دارد که بازار محلی آب داشته باشد و بازار آب کمک می‌کند اگر مصارف جدید را در بخش‌های مختلف ایجاد کنیم بتوانیم از ظرفیت‌های ماده ۲۷ و ۲۸ استفاده کرده و رویکرد مصرف را در استان تغییر دهیم.

سهم ۸۷ درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی یزد باید کاهش پیدا کند

ملایی با بیان اینکه باید تلاش شود سهم ۸۷ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یابد زیرا به نفع تعادل بخشی و از بین رفتن بیلان منفی سفره‌های استان است، افزود: این امر از طریق اصلاح الگوی مصرف و تغییر الگوی کشت مثل کشت گلخانه‌ای که هم اشتغالزایی ایجاد می‌کند هم شاخص میزان تولید را در استان نگه می‌دارد، میسر است.

وی ضمن قدردانی از شرکت آب منطقه‌ای یزد در بخش‌های مختلف گفت: بر اساس ساختار جدید بخش آب کشور لازم است تحولی در بخش منابع و مصارف استان یزد به عنوان یکی از استان‌های مهم اقتصادی کشور داشته باشیم.

ملایی ادامه داد: سال‌هاست که وضعیت منابع آب کشور به رغم تلاش همگانی برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، مناسب نیست زیرا هم تعداد چاه‌های غیرمجاز افزایش پیدا کرده هم آب‌های تجدید ناپذیر به نحوی مصرف شدند که امروزه چالش بزرگی در کشور ایجاد شده به صورتی که حتی در تأمین آب شرب دچار بحران هستیم.

سند ساختار حوزه‌ای توسط وزارت نیرو در استان‌ها پیگیری می‌شود

وی اظهار داشت: وزارت نیرو بر اساس سندهای بالا دستی تصمیم گرفت ساختار حوزه‌ای در بخش آب کشور ایجاد کند که ساختاری جدید از نظر کارآمدی و مدیریتی است.

این مسئول یادآور شد: در این ساختار جدید، اصل بر مدیریت مشارکتی است یعنی در مدیریت حوزه تلاش کنیم از تک محوری و تک روی پرهیز کنیم و برسیم به اینکه همه ذی نفعان بخش آب تصمیم گیری درستی در مسائل آب داشته باشند.

به گفته ملایی، برنامه سازگاری با کم آبی در این ساختار جدید یکی از کارهای مهمی است که شروع شده اما هنوز به سرانجام نرسیده که باید این برنامه در حوزه، به یک نقشه راه تبدیل شود چون زمان برنامه سازگاری کوتاه است ولی نقشه راه یک برنامه استراتژیکی است که باید در بخش حوزه‌های آبریز ایجاد کنیم و این هماهنگی باعث می‌شود که بتوانیم به یک سرانجام خوب برسیم.

کد خبر 5242518

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =