اصفهان شهر داستان است/معرفی برگزیدگان جایزه جمالزاده در روز قلم

اصفهان - رئیس شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده گفت: برگزیدگان سومین دوره جایزه ملی جمالزاده چهاردهم تیرماه و همزمان با روز قلم معرفی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی تمیزی پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده با تسلیت درگذشت دو خبرنگار حوزه محیط زیست و آرزوی بهبودی برای مصدومان این حادثه تلخ اظهار داشت: از آن‌جایی که «فارسی شکر است» این افتخار را داریم که جایزه ملی جمالزاده را در شهر اصفهان به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و به کمک شورای علمی، هیئت‌داوران و نویسندگان راه‌اندازی کردیم.

وی با بیان اینکه شرکت‌کنندگان با ارسال آثار خود این رویداد ملی را پر رونق کردند، افزود: رویدادهای ملی معمولاً در پایتخت برگزار می‌شود اما سایر استان‌ها یا از برگزاری رویدادهای ملی هراس دارند یا برگزاری آن را در قامت خود نمی‌بینند، این ظرفیت در اصفهان به‌واسطه شهروندان، پژوهشگران، نویسندگان و اهالی علم ارجمند و خودباور این شهر فراهم است و اصفهانی‌ها می‌توانند رویدادی برگزار کنند که در سطح علمی واجد ارزش باشد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ادامه داد: همه ما به‌عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری و شهروندان اصفهان امیدوار هستیم دوره آخر برگزاری این جایزه نباشد و در سال‌های آینده نیز برگزار شود.

جایزه جمالزاده مخصوص تمام فارسی‌زبانان است

عضو شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده نیز در ادامه این نشست گفت: پس از طی فراز و نشیب‌ها سومین دوره برگزاری جایزه ملی جمالزاده را نیز پشت سر گذاشتیم و این جایزه امروز در ایستگاه سوم قصد دارد نتایج خود را حاصل کند.

علی عطریان تأکید کرد: شهر اصفهان مبدأ جایزه جمالزاده در حوزه ادبیات داستانی به‌خصوص داستان کوتاه قرار گرفت چون محمدعلی جمالزاده شخصی اصفهانی و از سابقون داستان‌نویسی کوتاه ایران است که آثار ارزشمند او را همه می‌شناسیم‌.

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان جایزه جمالزاده را جایزه‌ای مخصوص فارسی‌زبانان دنیا دانست و بیان کرد: فارسی‌زبانان زیادی از ایران و سایر کشورهای جهان آثاری را در هر سه دوره برای ما ارسال کرده‌اند. امیدوارم آثار خلق‌شده در تاریخ به آثاری ماندگار تبدیل شوند چون معتقدیم داستان یکی از آثار ماندگار هنری است و می‌تواند فارغ از زمان و مکان، حاصل دوران زندگی ما را به آیندگان منتقل کند؛ همان‌طور که وقتی داستان‌های گذشتگان را می‌خوانیم علاوه بر اینکه با سبک زندگی آنها در دوران خودشان آشنا می‌شویم به زیر و بم ادبی و سبک نوشتن آنها نیز پی می‌بریم.

اصفهان به برگزاری جشنواره برای خلق داستان نیاز دارد

عطریان اضافه کرد: شهر اصفهان در لایه‌های مختلف خود بسیار غنی است، بنابراین به برگزاری چنین جشنواره‌هایی برای خلق داستان نیاز دارد.

وی تولید آثار جانبی را یکی از ویژگی‌های مثبت برگزاری جایزه ادبی جمالزاده دانست و تصریح کرد: یکی از این آثار، کتاب طرح مطالعاتی ادبیات داستانی اصفهان است که به جریان‌های ادبی داستان اصفهان از سال ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ می‌پردازد و عملاً به شناخت جریان‌های مهم و تأثیرگذار و افراد شاخص آن می‌انجامد.

ثمربخشی جایزه ادبی جمالزاده در گرو امتداد آن است

همچنین داستان‌نویس اصفهانی و دبیر ادبی سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده در این نشست همراهی قابل‌توجه رسانه‌ها در معرفی و اعتباربخشی بیشتر جایزه ادبی جمالزاده را یاری‌گر برگزارکنندگان آن دانست و اظهار داشت: امیدوارم همت کنیم تا برگزاری این جشنواره ادامه داشته باشد، چون ثمربخشی جایزه ملی جمالزاده در گروی امتداد آن است.

سعید محسنی افزود: اولین نشست شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده اسفندماه سال گذشته برگزار و فراخوان این دوره در همان اسفندماه ۹۹ منتشر شد. ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آخرین مهلت دریافت آثار بود که چند روز هم تمدید شد.

وی گفت: در مجموع ۱۴۶۸ اثر به دبیرخانه جایزه جایزه ادبی جمالزاده رسید که ۱۲۸۸ اثر با اصول فراخوان هم‌خوانی داشت. از این میان، ۸۵۲ اثر در بخش داستان آزاد، ۱۶۸ اثر در بخش داستان اصفهان، ۱۹۵ اثر در بخش زندگی‌نگاره کرونا و ۷۳ اثر در بخش زندگی‌نگاره مدارس بود.

دبیر ادبی سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده اضافه کرد: مهدی باتقوا، سیاوش قربانی‌پور و مرضیه گلاب‌گیر در بخش داستان آزاد، سارا خسروی، هادی منوچهری و نسترن مکارمی در بخش داستان اصفهان، مهسا صامتی، حامد علی‌بیگی و سمیه یوسفی در بخش زندگی‌نگاره کرونا و مهرانگیز بیدمشکی، ندا تسلیمیان و شبنم غفاری در بخش زندگی‌نگاره مدارس اعضای هیئت انتخاب را تشکیل می‌دادند. در هرکدام از این بخش‌ها به ترتیب ۲۸، ۲۷، ۲۰ و ۱۹ اثر به مرحله نهایی داوری راه یافتند که این مرحله در جریان است. البته در بخش داستان اصفهان دو اثر به دلیل اینکه در جشنواره دیگر ما برنده جایزه شده بودند، کنار گذاشته شد.

فقدان منابع تئوری در حوزه ناداستان

وی اضافه کرد: با توجه به فقدان منابع تئوری در حوزه ناداستان، مجموعه مقالاتی تحت‌عنوان «جستارهایی برای جستار» توسط چند تن از مترجمان آماده شده که قرار است در قالب یک کتاب چاپ شود تا یکی از آثار ماندگار سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده باشد.

محسنی در پاسخ به اینکه آیا کنار گذاشته شدن آثاری که در جشنواره دیگری برنده جایزه شده باشند در آئین‌نامه اولیه جایزه جمالزاده به اطلاع شرکت‌کنندگان رسیده بود یا خیر تصریح کرد: در فراخوان اعلام کرده بودیم که اگر در فرآیند داوری اثری در جشنواره دیگری منتخب شد از داوری جایزه جمالزاده کنار گذاشته می‌شود و مادامی که فرآیند داوری ادامه داشته باشد، جشنواره جریان دارد و این قانون برقرار است.

جایزه جمالزاده، جبران خلأ ۱۰ ساله

در ادامه عضو شورای سیاست‌گذاری سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده گفت: پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از توقف جایزه ادبی اصفهان، این شهر دیگر صاحب هیچ جایزه ادبی جدی نبود و تلاش‌ها برای جایگزین کردن جایزه دیگر به سرانجام نرسید تا اینکه از سه سال پیش جایزه ادبی جمالزاده شکل گرفت.

محمدعلی ایزدخواستی افزود: اصفهان شهر قصه و داستان است و جایزه ملی جمالزاده می‌تواند اصفهان را به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی داستان کشور معرفی کند. برای داشتن شهری بالنده نیاز به معرفی و تکثیر اصفهان داریم و حوزه داستان می‌تواند یکی از مؤلفه‌های این امر باشد.

وی نفوذ بیشتر در سطح کشور را یکی از اهداف سومین دوره جایزه جمالزاده دانست و ادامه داد: امیدوارم جایزه جمالزاده بتواند در سال‌های آینده مسیر تعالی خود را طی کند و به این امر خوش‌بین هستم.

چاپ و توزیع کتاب آثار منتخب نخستین دوره جایزه ملی جمالزاده

همچنین، دبیر اجرایی سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده نیز در این نشست بیان کرد: کتاب آثار منتخب نخستین دوره جایزه ملی جمالزاده چاپ و توزیع شد و به تعداد شرکت‌کنندگان نیز به دست آنها رسید. خوشبختانه کتاب دومین دوره هم چاپ شده است و در تلاش هستیم کتاب آثار منتخب سومین دوره نیز چاپ شود.

الهه رضایی خاطرنشان کرد: یکی از امتیازهای دوره سوم جایزه جمالزاده این بود که در مدت زمانی فشرده‌تر نسبت به دوره گذشته برگزار شد، اما همان تعداد آثار و کمی بیشتر از دوره دوم را دریافت کردیم.

گفتنی است، مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده چهاردهم تیرماه و همزمان با روز قلم به شکل مجازی برگزار می‌شود.

کد خبر 5246179

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =