قائمی یکصدم افتخارات مرا ندارد/سکوی المپیک؟ابتدا به لیگ نگاه کنیم

سرمربی تیم ملی والیبال ایران با بیان اینکه از طریق رسانه‌های روسیه از دعوت فرهاد قائمی به تیم ملی ایران باخبر شده است، گفت: قائمی یک صدم افتخارات من را هم ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی والیبال ایران پس از کسب عنوان دوازدهمی مسابقات لیگ ملت‌ها تمرینات خود را برای حضور در المپیک توکیو آغاز کرد و امیدوار است با هدایت سرمربی روس خود بتواند در توکیو نتایج قابل قبولی کسب کند.

ولادیمیر الکنو، سرمربی تیم ملی والیبال امروز دوشنبه با حضور در نشست خبری به تشریح وضعیت تیم ملی در آستانه اعزام به سی و دومین دوره بازی‌های المپیک پرداخت و حدود دو ساعت پاسخگوی سوال خبرنگاران بود.

لیگ ملت‌ها به سوالات من پاسخ داد

الکنو در ابتدا گفت: اگر یادتان باشد قبل از شروع مسابقات گفتم امیدوارم لیگ ملت‌ها به بسیاری از سوالات من پاسخ بدهد. می‌توانم بگویم به بسیاری از سوالات من پاسخ داده شد. آزمونی برای تیم ما بود. مسابقات بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. در یک محیط بسیار سخت ۱۵ مسابقه فشرده انجام دادیم.

نتایج تیم ملی در لیگ ملت‌ها راضی کننده نبود

سرمربی تیم ملی والیبال ادامه داد: بازیکنان جوان را آزمایش کردم و سطح کلی تیم خودمان را مورد محک قرار دادم. نه تنها جوان‌ها بلکه همه بازیکنان را ارزیابی کردیم. از نظر نتیجه نه مورد پسند من بود و نه مورد پسند شما. اما حجم کاری که تیم انجام داد را نکات مثبتی می بی نم. نکته بارز این بود که شما جوانان خوبی را دیدید. کسانی که امروز و آینده از پرچم ایران دفاع خواهند کرد.

می‌شد در لیگ ملت‌ها نتیجه بهتری گرفت

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌شد کاری کنید که تیم ملی با نتایج بهتری لیگ ملت‌ها را به پایان برساند؟ گفت: می‌شد نتایج بهتری کسب کرد مخصوصاً در دیدار با صربستان. جوانان خوبی داشتیم. با یکی دو تعویض بازیکنان باتجربه می‌توانستیم این بازی را ببریم. اما همانطور که قبل از مسابقات گفتیم، هماهنگ شده بود که این مسابقات آمادگی باشد برای المپیک. به همین خاطر خواستم جوانان را تحت فشار و استرس آزمایش کنم و ببینم چطور از این آزمایش بیرون می آیند.

به معجزه اعتقاد ندارم

آلکنو یادآور شد: البته می‌دانستم که این مسابقات بسیار طولانی و پرفشار است. به همین خاطر برای جلوگیری از مصدومیت بازیکنان این تغییرات را انجام می‌دادم اما می‌دانستم که این تغییرات ثبات را برای تیم ملی به وجود نمی‌آورد. یادآوری می‌کنم که تیم ملی ایران تقریباً دو سال بازی رسمی انجام نداده بود. ۵۰ درصد تیم را جوانانی تشکیل می‌دادند که تقریباً بازی رسمی انجام نداده بودند. من به معجزه اعتقاد ندارم و فکر می‌کنم که فقط باید با کار به هدف رسید.

قائمی یک صدم عناوین من را هم کسب نکرده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر این که واکنش شما به دخالت‌هایی که فدراسیون در تیم ملی می‌کند بخصوص در بحث دعوت فرهاد قائمی چیست؟ گفت: قبلاً این را یک بار گفته بودم و الان تکرار می‌کنم. از زمان شروع کارم در تیم ملی تاکنون همه تصمیمات را من می‌گرفتم. در مورد مسائلی که شک یا تردید داشتم دو همکار دارم که با آنها مشورت می‌کردم. در هیچ مسائلی نه رئیس فدراسیون و نه مسئول دیگری فشاری بر من وارد نکرده است. من از آن دسته مربیانی نیستم که کسی فشاری به من وارد کند. در مورد فرهاد قائمی نمی‌خواستم صحبت کنم اما از آنجایی که این مسئله در موردش صحبت زیاد شده است برخی مسائل را روشن می‌کنم. تفاوت بنیادی که بین من و این بازیکن و جود دارد این است که من بزرگ‌تر از ایشان هستم. ایشان در مورد گذشته و عناوین صحبت‌هایی کرده است اما یک صدم عناوینی که من کسب کرده ام را ندارد. تفاوت اصلی این است که من ایشان را جلوی خودم نشاندم و همه حرف‌هایم را زدم اما او جوابش را در رسانه‌ها داد.

با سعید معروف درباره قائمی صحبت کردم

سرمربی تیم ملی والیبال خاطرنشان کرد: در رابطه با قائمی من حدود یک ماه و شاید هم بیشتر سوال کردم. با سعید معروف در مورد او صحبت کردم. به کاپیتان گفتم که با کمال تأسف فیاضی به این مسابقات نمی‌رسد. دلم می‌خواست به فرم ایده آل خودش برسد اما در این مدت نرسید. باید تاکید کنم که ایشان سعی و تلاش زیادی کرد که به فرم برسد اما نرسید. از او به خاطر سعی و تلاشش تشکر می‌کنم.

در رسانه‌های روسیه از دعوت قائمی باخبر شدم!

آلکنو اظهار کرد: به من گفته شد بازیکنی داریم که می‌تواند در دریافت‌ها و سرویس‌ها خیلی خوب است. او فرهاد قائمی بود. به من گفته شد که ایشان ازدواج کرده و به دنبال زندگی اش است. البته مصدومیتی هم دارد که مانع از حضور جدی اش در مسابقات می‌شد. با این شرایط مسئله قائمی منتفی شد اما بعد از مسابقات لیگ ملت‌ها که یک هفته به روسیه رفتم. بازیکنان هم استراحت کردند. دو روز قبل از آمدنم در تهران در روزنامه‌های روسی خواندم که این بازیکن به تیم ملی دعوت شده است. در حدود دو سه ساعت بعد که این خبر را خواندم دستیارم گفت خوش خبر زنگ زده و گفتم شما موافق هستید که قائمی به تیم ملی دعوت شود؟

قائمی و میرزاجانپور دو، سه روز فرصت داشتند خودشان را نشان بدهند

وی با تشریح بیشتر این ماجرا ادامه داد: من در جواب گفتم اگر این بازیکن (قائمی) در آمادگی کامل باشد و یک سروگردن از بازیکنانی که در اردو هستند آماده‌تر باشد من مخالفتی ندارم. اگر ببینم این بازیکن می‌تواند به تیم ملی کمک کند حتماً این بازیکن در لیست ما خواهد بود. درست همین شرایط را برای میرزاجانپور در نظر گرفتیم. در همان تمرین اول من جلوی همه بازیکنان به این دو بازیکن اشاره کردم و گفتم از آنجایی که تا زمان رفتن ما به المپیک ۸ تا ۱۰ جلسه تمرین باقی مانده است شما دو سه روز وقت دارید که خودتان را نشان دهید که یک سرو گردن از بازیکنانی که در اردو هستند بالاتر هستید و می‌توانید در لیست باشید اما بعد از تمرین اول مشاهده کردم که قائمی در شرایط مطلوب نیست.

اگر فرصت داشتیم به قائمی بیشتر زمان می‌دادم

سرمربی تیم ملی والیبال تاکید کرد: می دانم که قائمی تمرین کرده بود ایشان اما چیزی که من دیدم نمی‌خواستم ایشان را اذیت کنم. برای همین از آنجایی که نمی‌خواستم بدن ایشان را مورد اذیت قرار دهم بعد از تمرین او را صدا کردم و ضمن تشکر برایش آرزوی موفقیت کردم. اگر این موقعیت دو سه ماه قبل از المپیک رخ می‌داد حتماً امکان و زمان بیشتری به ایشان می‌دادم که به آمادگی برسد اما ۱۰ روز مانده به رفتن ما این امکان غیرممکن است. بسیاری تیم‌ها از مدتها پیش با ۱۲ بازیکن تمرین می‌کنند. این تصمیم و انتخاب خودم بودم اما همچنان ابهاماتی وجود دارد که گذاشته ام تصمیم آخر را خودم بگیرم.

مربی بدنسازم از ۸ صبح تا ۸ شب در سالن است

آلکنو سپس به کادر فنی و پزشکی اش در تیم ملی والیبال اشاره کرد و گفت: یک کادر فنی دارم که کارشان را انجام می‌دهند. دو مربی یعنی آقای توتولو که کارهای آنالیز را انجام می‌دهد و در سالن به من کمک می‌کند. آقای تندروان هم در کار آنالیز و تمرین شرکت می‌کند. او ایرانی است و فارسی صحبت می‌کند و زیر نظر من پروسه تمرین را انجام می‌دهد. مربی بدنساز به طور کامل جوابگوی سطح آمادگی بازیکنان است و از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب از سالن بیرون نمی‌آید! ایشان به طور کلی با تمام بازیکنان تمرین می‌کند و سپس به صورت انفرادی با بازیکنان مصدوم و کسانی که نیاز به کار بیشتری دارند. مانلی، مترجم من هم اینجا جوابگوی رسانه‌ها است. او فقط موقع تایم اوت ترجمه نمی‌کند. او از ۹ صبح تا ۱۱ شب با من است؛ ارتباط با بازیکنان، با ریاست فدراسیون و زندگی شخصی من؛ همه جا در کنار من است. اگر امروز ارتباط خوبی با بازیکنان برقرار کردم به خاطر مترجمم است. صحبت درباره پزشک تیم ملی هم بیهوده است.

هیچکس نمی‌تواند به من فشار بیاورد حتی فدراسیون

وی سپس با بیان اینکه راغب به استفاده از افراد ایرانی در کادرش بوده است، گفت: یک زمانی متخصصان والیبال صربستانی و ایتالیایی به روسیه آمدند و حتی یک روسی در میان آنها نبود و ارتباطی بین تیم و آنها ایجاد نشده بود. از روزی که من اینجا آمدم درهای تیم ملی روی ایرانی‌ها باز بود. می‌خواهم بگویم چند مربی ایرانی داریم که از روز اول به ما کمک کرده اند؛ بدون چشمداشت. آنها تجربه بسیار بالایی دارند. هرچیزی که می‌خواستند ببینند و یاد بگیرند، در این مدت دیدند. تجربه مدنظر در این اردوها کسب می‌شود. رفتن به المپیک برای هر مربی افتخار است اما امروز ذهن من بیشتر درباره بازدهی و تأثیر کارم است نه اینکه بخواهم برای کسی تبلیغ کنم. اگر می‌خواهید بدانید چه کار می‌کنیم به اردو بیایید. راز پنهان ندارم. مسئله آخر اینکه از آن مربیانی نیستم که بتوان به من فشار آورد نه از طرف فدراسیون نه از طرف شخص دیگری.

واکنش به مشاوره اشتباه و مصدومیت امیر غفور

خبرنگاری از الکنو درباره تأثیر مشورتهای اشتباهی که به وی داده می‌شود سوال کرد و اینکه مصدومیت امیر غفور و احتمال از دست رفتن المپیک برای او حاصل همین مشورت‌ها بوده است. آلکنو در واکنش گفت تا جایی که امکانش وجود دارد توضیح دادم. شاید بلند صحبت نمی‌کنم! تمام تصمیمات را بنده به تنهایی می‌گیرم. درباره غفور بعد از بازی اول یک مقدار با کتفش کارهایی کرد که باعث تشدید مصدومیتش شد. متأسفانه غفور مسابقات را از دست داد ولی به صورت انفرادی کار می‌کرد. او حتی به یکی از بهترین متخصصان ایتالیایی هم مراجعه کرد. آن پزشک گفت مصدومیت جدی نیست و به غفور کارهایی داد که در طول مسابقات آن را انجام داد. می‌توانم بگویم غفور مشکلی برای بازی ندارد و با آمادگی کامل به المپیک می‌رود. درباره رفتن یا نرفتن غفور به المپیک نیازی به مشورت کسی ندارم. تصمیم خودم بوده است.

خودم را از درون می‌خورم

سرمربی تیم ملی والیبال در خصوص اینکه گفته می‌شود مربی ای است که علاقه‌ای به باخت ندارد، اظهار کرد: این بزرگترین نکته منفی من است که از باخت متنفر هستم. در طول دوران ورزشی یاد نگرفتم که با شکست مدارا کنم. برای همین، این آخرین المپیک من خواهد بود. بعد از این مسابقات حتماً مدتی برای استراحت و بازسازی خودم نیاز دارم. این شکست‌ها باعث می‌شود من خودم را «از درون بخورم». باید از این مورد دوری کنم و فقط دنبال برد باشم. قرصی نیست که این مشکل را درمان کند و برای همین مدتی از والیبال دور می‌شوم.

گروه ما در المپیک «کاری» است

آلکنو درباره گروه ایران در المپیک و پیش بینی اش از نتایج تیم ملی، یادآور شد: دوست ندارم در زندگی گام‌های بلند بردارم و نمی‌خواهم پیشگویی کنم ولی گروه ما در المپیک، گروه کاری است. در این گروه به جز لهستان و ایتالیا که برتری نسبی به ما دارند، می‌توان امید داشت مقابل بقیه تیم‌ها بازی خوبی انجام بدهیم. تاکتیک من این است که گام به گام و آهسته جلو بروم. اگر بخواهیم با ونزوئلا بازی کنیم ولی به فکر بازی با ژاپن باشیم درست نیست. بازی‌های ما در لیگ ملت‌ها آنالیز شده است. مواد جالبی داریم که می‌توانیم روی آن کار کنیم. امیدوارم این کار ما در المپیک نتیجه بدهد.

سکوی المپیک؟ ابتدا به لیگ ایران نگاه کنید

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در خصوص اینکه قرار گرفتن روی سکوی المپیک آرزوی رئیس فدراسیون والیبال است و چه تضمینی برای این موفقیت می‌دهد؟ تصریح کرد: در ورزش تضمینی وجود ندارد. دیروز چه کسی می‌توانست پیروزی ایتالیا را در فینال فوتبال یورو تضمین کند؟ قبل از شروع پنالتی می‌دانستید ایتالیا قهرمان می‌شود؟ تا حدودی جواب شما را دادم. حضور روی سکوی المپیک، فقط آرزوی رئیس فدراسیون نیست و آرزوی من، شما و همه مردم ایران است. نمی‌توانیم کسی را به خاطر این امید محکوم کنیم ولی اینکه از الان تضمین کنیم تیم ملی روی سکو می‌رود، حرف زودهنگام است. برای اینکه این قضاوت را کنیم، باید به سطح کلی لیگ ایران نگاه و آن را با لیگ تیم‌های دیگر مقایسه کنیم که امید دارند روی سکو بروند. در لیگ ایران ۶۰ تا ۷۰ درصد بازیکنان، سرویس «موجی» می‌زنند. در بخش دریافت، بازیکنان لیگ ایران جلوی سرویس‌های لئون، میخائیلوف و … قرار نمی‌گیرند. در دیدار با روسیه در لیگ ملت‌های والیبال، تا مقطعی برابر پیش می‌رفتیم. پانکوف که سرویس زدن را شروع کرد، دیگر نتوانستیم کاری کنیم. نه به این خاطر که ما دلمان نمی‌خواست کاری کنیم بلکه نتوانستیم موضوع سرویس او را حل کنیم. اگر می‌خواهیم درباره سکوی المپیک صحبت کنیم باید در لیگ خودمان تغییراتی ایجاد کنیم. باور کنید من هم مثل رئیس دلم می‌خواهد این آرزو تحقق یابد.

ضعف والیبال ایران؟ سطح دریافت‌های شما متوسط است

خبرنگاری از آلکنو درباره ضعف والیبال ایران سوال کرد و اینکه راهکار رفع این ضعف چیست. سرمربی تیم ملی والیبال گفت: به احتمال بسیار زیاد ما با بازیکن دریافت کننده چهارم که لیبرو هم هست، راهی المپیک می‌شویم. این به این خاطر نیست که می‌خواهم آزمایشی انجام بدهم. فقط به این خاطر است که این عامل در تیم ایران ضعیف است. در تیم ما به جز میلاد عبادی پور، بقیه بازیکنان از سطح دریافت متوسط برخوردار هستند. اینها کلمات من است که به صورت عامیانه می گویم. اگر بخواهیم باید به آمار و ارقام مراجعه کنیم. هر کدام می‌توانیم نظر خودمان را داشته باشیم ولی آمار واقع بینانه است.

صالحی اگر روی دریافت کار نکند بازیکن متوسطی می‌شود

وی ادامه داد: در لیگ ملت‌ها هر بازیکن حدود ۱۰ بازی داشتند و آمار، نشان دهنده جایگاه کلی آنها است. با سرویس و دریافت متوسط اینکه داعیه قرار گرفتن بین تیم‌های اول جهان را داشته باشیم، کار سختی است. این مشکل اصلی والیبال ایران است. نشانه کوچک آن را در تیم ملی والیبال می بی نم. مثلاً بازیکنی مثل میثم صالحی آینده درخشانی خواهد داشت. او در حمله مشکلی ندارد اما اگر روی دریافت خودش کار نکند، یک بازیکن متوسط خواهد بود.

بازیکنانی مثل فیاضی در دنیا بسیار نادر هستند

سرمربی تیم ملی والیبال در واکنش به خداحافظی پوریا فیاضی از تیم ملی والیبال، گفت: شما دارید مرا تکه تکه می‌کنید! با قلب دردناک می گویم متأسفم این بازیکن در تیم ما نیست. از فیاضی بسیار سپاسگزارم. رفتار، منش، شخصیت و تلاش بی وقفه این بازیکن و رفتارش نسبت به تیم مثال زدنی است. این بازیکنان در دنیا بسیار نادر هستند. تأسف می خورم او در تیم ملی نیست. نمی‌توانم رابطه شخصی ام را بالاتر از رابطه تیمی و منفعت تیم قرار بدهم. فیاضی یک ماه بیشتر زمان نیاز داشت. فیاضی تمام سعی و تلاشش را کرد ولی مصدومیتش، به زمان بیشتری نیاز داشت و به فرم ایده آل نرسید. قبل از خداحافظی، چند بار با این بازیکن صحبت کردم ولی متأسفانه، متأسفانه مجبور شدم این تصمیم را بگیرم. یک بار دیگر از او تشکر می‌کنم. به جوان‌های تیم گفتم فیاضی مثال بارزی است که می‌توان از او درس گرفت. او مرا یاد سرگئی تتیوخین می‌اندازد و از نظر شخصیتی و کار تیمی خیلی به او شباهت دارد.

امکانات ما با قدرت‌های برتر جهان فرقی ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، آلکنو در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تفاوت امکانات و ساختار والیبال ایران با سایر کشورهای مدعی، گفت: اگر منظورتان از ساختار، امکانات تیم ملی باشد باید بگویم با قدرت‌های برتر جهان تفاوتی نداریم. تمام امکانات برای ما فراهم شده است، محل تمرین، مسابقه، اسکان و تغذیه. از این نظر کمبود نداشتیم ولی در مسابقه بازیکنان شرایط را تغییر می‌دهند نه این امکانات. اگر بازیکنان جوان در شرایط سخت واهمه نداشته باشند، مطمئن باشید نتایج خوبی کسب خواهیم کرد.

مراسم خط زدن بازیکنان شبیه به هم بود

«چرا مراسمی که برای خداحافظی پوریا فیاضی گرفته شد، بعد از خط خوردن بردیا سعادت از تیم ملی صورت نگرفت و بین این دو بازیکن تفاوت قائل شدید؟» آلکنو در پاسخ به این سوال گفت: به همه بازیکنان تیم از روز نخست با کمال احترام برخورد کردم و تا این لحظه هم با احترام کامل صحبت می‌کنم. اگر می‌خواهیم منصفانه بحث کنیم بیایید فیاضی را با بردیا سعادت مقایسه نکنیم. رابطه خاصی با سعادت دارم و به این بازیکن علاقه دارم. این بازیکن، بسیار جوان، برومند، مؤدب و با سعی و کوشش در تمرینات بود. آینده بسیار، بسیار درخشانی در انتظارش است. برای بازی‌های المپیک، سعادت یک مقدار بی تجربه و خام است. خداحافظی بازیکنان در شرایط یکسانی بود. این بازیکنان را دعوت و با آنها رودرو صحبت می‌کردیم. خط زدن بازیکن از سخت‌ترین لحظات یک مربی است ولی این وظیفه مربی است و باید آن را انجام می‌دادم. این مراسم خط زدن برای همه یکسان بود. روزی که به تهران آمدم و فیاضی را در تمرین دیدم، او به زحمت راه می‌رفت. این بازیکن درد زیادی داشت ولی با زحمت تمرین می‌کرد. با آگاهی از مصدومیتش می دانم چه حجم تمرین انجام می‌دهد برای کمک به تیم. در این موردی نیست که اگر با بازیکنی در این سطح از تجربه، در حضور بازیکنان دیگر خداحافظی کردم.

اسفندیار باید خودش را ری‌سِت کند

وی همچنین در خصوص اینکه با توجه به تاکیدش بر آمار، چرا امیرحسین اسفندیار را که آمار بهتری نسبت به مرتضی شریفی داشته، از تیم ملی خط زده است؟ تصریح کرد: به امیرحسین اسفندیار شانس زیادی داده شد حتی بیشتر از آنچه که استحقاقش را داشت. او جوان بسیار خوب و با اخلاقی است اما بازی در تیم ملی برای بازیکنی که در باشگاه خودش روی نیمکت نشسته بود، یک شانس بود که داده شد. در حال حاضر اسفندیار برای من ماده‌ای است که می‌توان روی آن کار کرد. شریفی از نظر نکات والیبالی، برتری بیشتری نسبت به اسفندیار دارد. درباره آماری که گفتید با دستیار خودم توتولو صحبت می‌کنیم ولی همیشه آمار و ارقام هم بیانگر یکسری نکات ریزی که در بازی وجود دارد، نیست و می‌تواند یک نظر شخصی هم دخیل باشد. برای همین اسفندیار باید مثل کامپیوتر خودش را از نظر ذهنی ری‌سِت کند و باشگاهی را انتخاب کند که در ترکیب اصلی اش بازی کند. او باید از نظر فیزیکی خودش را به فرم ایده آل برساند منظورم اضافه وزن است. در مرحله اول باید ذهنیتش را تغییر بدهد که هدفش چیست ولی از نظر بازی، بازیکنی است که می‌توان روی او برای آینده کار کرد.

اگر مرندی را مقابل روسیه داشتیم بهتر عمل می‌کردیم

وی همچنین در خصوص دلیل بازگشت مرندی به اردوهای تیم ملی و احتمالی همراهی ایران در المپیک، گفت: نیاز نداشتم مرندی خودش را ثابت کند. او بازیکن باتجربه ای است. یکی از این لیبروهایی که با خودمان به المپیک می بریم، به عنوان بازیکن عادی در زمین خواهد بود. امیدوارم در المپیک شرایطی که در ست چهارم بازی با روسیه رخ داد، تکرار نشود. اگر چنین بازیکنی (مرندی) را در دریافت داشتم، در آن مسابقه بهتر عمل می‌کردیم. طبق قانون جدید فدراسیون جهانی، یک ساعت قبل از بازی امکان تغییر بازیکن را داریم. اگر این تصمیم را گرفته ام به این خاطر است که مرندی می‌تواند کارش را به صورت تخصصی در پست خود انجام بدهد.

مگر سعید معروف آدم آهنی است؟

سرمربی تیم ملی والیبال با بیان اینکه چرا رسانه‌ها به احتمال مصدومیت لیبروی تیم ملی و نیاز به داشتن یک جانشین اشاره نمی‌کنند، اظهار کرد: فرض کنید ما اسفندیار را به مسابقات می‌بردیم؛ کسی که دارای دریافت و دفاع متوسط است و سرویس خوبی دارد. اگر او مصدوم می‌شد چه؟ سعید معروف را داشتیم که در لیگ ملت‌های والیبال مصدوم شد. مگر او آدم آهنی است و حق مصدومیت ندارد؟ چرا کسی نمی پرسد که اگر یکی از لیبروهای ما مصدوم شود چه؟ برای همین دو لیبرو با خودمان می بریم. اگر خدایی ناکرده اتفاقی برای غفور بیافتد، صابر کاظمی را داریم. اگر امکان داشتم ۱۶ یا ۱۸ بازیکن را ببرم، دیگر این سوال ها مطرح نمی‌شد.

لیست تیم ملی آماده است؛ فقط درباره میرزاجانپور تردید دارم

آلکنو سپس درباره لیست تیم ملی والیبال و نفرات اعزامی به المپیک، گفت: لیست تیم ملی تقریباً کامل شده و آماده است. در یک پست کمی شک و تردید دارم. میرزاجانپور بازیکن بسیار خوبی است. در تمام دوران حضورم در ایران روزی نبود که من و مانلی (مترجم تیم ملی) را تحت تأثیر خودش قرار ندهد و درباره عشق به تیم ملی صحبت نکند. او مصدومیت جدی‌اش را رفع کرد. اندک بازیکنانی هستند که در مدت زمان کم خودشان را آماده کنند. این قابل احترام است. این همان پستی است که مرا کمی مردد کرده است و تصمیم نهایی خودم را نگرفته ام.

خوشبخت‌ترین آدم روی زمین خواهم بود اگر...

وی درباره اینکه آیا ممکن است در صورت موفقیت تیم ملی والیبال در المپیک و قرار گرفتن روی سکو تصمیمش برای خداحافظی موقت از مربیگری را کنار بگذارد؟ گفت: اگر اتفاقی که من و ملت ایران آرزویش را دارند در المپیک رخ بدهد، این حسی خواهد بود که می‌گوید انتخاب ایران و سفرم به این کشور بی مورد نبوده است و خوشبخت‌ترین آدم روی زمین خواهم بود. به هر حال تصمیم خودم را گرفته ام و نمی‌توانم خودم را فریب بدهم. می دانم شما دنبال چه جوابی هستید ولی تصمیمم را گرفته ام.

اشتباهم این بود که بعد از لیگ ملت‌ها با ۱۶ بازیکن تمرین کردیم

وی در خصوص شرایط حضرت پور ملی پوش والیبال افزود: درباره حضرت پور باید بگویم بازیکن خوبی از نظر فنی و اخلاقی است. نمی دانم چطور به شما توضیح بدهم که ما هفت تمرین دیگر داریم. در ماه اپریل و می، ۲۳ بازیکن در تمرین داشتم. نمی‌خواستم توانایی تمرین با ۲۳ بازیکن را به رخ بکشم بلکه به این خاطر بود که خدایی ناکرده بعداً نگویند چرا بازیکنی دیده نشد. یکی از اشتباهات بزرگ من این بود که بعد از لیگ ملت‌ها، تمرینات را با ۱۶ بازیکن شروع کردم. برای همین سعی کردیم فوراً تصمیماتی بگیریم که ما را به رخداد بزرگی که در پیش داریم، نزدیک کند بخصوص این از نظر روحی و روانی برای تیم مهم بود. در حال حاضر ۴ مدافع داریم. تصمیم خودم را تا قبل از سفر به ژاپن حتماً می‌گیرم. اینکه چهار مدافع در تمرین هستند، مانع تمرین خوب ما نیست.

خوش خبر: ۱۲ بازیکن تیم ملی تقریباً مشخص شده اند

خبرنگاری مجدداً از آلکنو درباره لیست تیم ملی و ابهامات چند پست سوال کرد. سرمربی تیم ملی گفت: همیشه از من درخواست لیست ۱۲ نفره دارند. او سپس به امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی اشاره کرد که در کنار سالن نشسته بود. سرمربی تیم ملی والیبال گفت: خوش خبر از تمام رازهای تیم باخبر است؛ می‌توانید از ایشان سوال کنید.

در ادامه خوش خبر هم گفت: ۱۲ نفر تقریباً مشخص شده است و آی. دی کارتها را گرفته ام. از کمیته المپیک خواستیم به ما فرجه بدهند که اگر در لحظه آخر قرار شد بازیکنی جابجا شود، امکانش باشد. بر اساس لیستی که داده شده است، جلو می‌رویم. می‌توانند تا روز رفتن به ژاپن اسامی را تغییر بدهند.

خوش خبر در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره بازی‌های تدارکاتی هم گفت: سرپرست تیم ملی آمریکا به من ایمیل زد و خواست در ژاپن بازی تدارکاتی داشته باشیم. با تیم‌های فرانسه و روسیه هم در لیگ ملت‌ها صحبت کردیم که اگر شرایط فراهم شد، بازی تدارکاتی انجام بدهیم. بازی با آمریکا را قبول کردیم مشروط به اینکه خودشان آنجا امکانات و سالن را فراهم کنند. برای روسیه و فرانسه با میزبان المپیک صحبت کردیم که گفتند امکانش نیست مگر اینکه بتوانیم سالن فراهم کنیم. به جز این سه درخواست، مورد دیگری نبوده است.

آمار هر تمرین را به فدراسیون و بازیکنان می‌دهم

سرمربی تیم ملی والیبال سپس درباره اینکه فدراسیون از او خواسته است آمار بازیکنان را ارائه بدهد، گفت: این صحبت با فدراسیون صورت گرفته است که آمار بازیکنان را بدهم. حتی اگر فدراسیون از من خواهش نمی‌کرد، این اقدام انجام می‌شد. یک کار مقدماتی انجام گرفته است ولی جمبعندی کلی را با کمک توتولو همکارم انجام می‌دهیم. بعد از المپیک حتماً گزارش کاملی با آمار و ارقام و بازدهی بازیکنان به فدراسیون داده خواهد شد. بعد از هر تمرین، آمار و ارقام آن در اختیار بازیکنان و فدراسیون قرار می‌گیرد. امیدوارم این به آینده والیبال ایران کمک کند.

تمرین خاصی برای بهتر شدن سرویس وجود ندارد

آلکنو درباره مشکلات سرویس زدن در بازیکنان ایران و راهکارش برای حل این مشکلات، اظهار کرد: تمرین به خصوصی برای سرویس وجود ندارد. این به آمادگی روحی - روانی و قابلیت تکنیکی بازیکن برمی گردد. مقدار اشتباهات به وضعیت روحی - روانی بازیکن در شرایط مشخص مربوط می‌شود. حتی با دوست عزیزم ولاسکو صحبت کردم که ایشان هم گفت تمرین به خصوصی برای بهتر کردن تمرین وجود ندارد. بازیکنان ما می‌توانند صبح روز بازی و موقع تمرین، سرویس‌های خوبی نزنند ولی می‌توانند همان شب در مسابقه، حریف را با سرویس‌هایشان متلاشی کنند. برعکس این اتفاق هم ممکن است رخ بدهد و برایمان اتفاق افتاد. تعداد اشتباهات فاجعه بار ما را وادار کرد به این موضوع بیشتر توجه کنیم.

ویژگی میثم صالحی و میلاد عبادی پور در دریافت‌ها

وی درباره اینکه در پست ۲ و دریافت کننده بیشتر میثم صالحی مدنظرش است یا میلاد عبادی پور، اظهار کرد: میثم و میلاد دو بازیکن خوب ما هستند. اگر درباره عبادی پور صحبت می‌کنیم، او دریافت خوبی دارد. کاری که از او می‌خواهیم این است که ثبات بیشتری در دریافت به ما بدهد ولی کسی مسئولیت حمله را از دوش او بر نداشته است. هر بازیکنی نکات مثبت و منفی خودش را دارد. خوبی هر دو بازیکن این است که می‌توانند در پست ۲ بازی کنند. بازیکنی که در کنار پاسور بازی می‌کند باید دریافت بیشتری انجام بدهد. میثم صالحی از نظر فیزیکی، حجم کاری بیشتری انجام می‌دهد. بیشتر می‌خواهیم از او در سرویس و حمله استفاده کنیم. برای بازدهی بیشتر از میثم و میلاد سعی می‌کنیم سازماندهی دریافت توپ را بهتر انجام بدهیم.

در توپ‌های بلند قدم بزرگی برداشتیم اما در سرویس و پاس سرعتی بهتر نشدیم

«قبلا گفته بودید که اگر بازیکنان ایران پیشرفت سه، چهار درصدی داشته باشند، موفقیت است. آیا این پیشرفت در تیم ملی حاصل شده است؟» سرمربی تیم ملی والیبال در پایان در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر گفت: در بعضی‌ها بله و در بعضی‌ها خیر. یکی از نکاتی که باید در تیم ایران کار می‌شد و نقطه ضعف ایران بود، کار با «های بال» (توپ بلند) بود. ما یک قدم بزرگی در این ارتباط برداشتیم اما درباره سرویس، متأسفانه بازدهی کار ما بهتر نشده است. درباره پاس‌های سرعتی هم بازدهی بهتر نشده است. در این مدت کوتاه روی این دو مورد کار کرده ایم.

کد خبر 5255922

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 2 =

  نظرات

  • میهمان NO ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
   1 0
   ممنون از خبرگزاری مهر برای انتشار این مصاحبه مصاحبه ای است پر از نکته های آموزنده