کتاب خاطرات پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران رونمایی شد

شیراز- کتاب سلول‌های بهاری شامل خاطرات تولید و توسعه سلول‌های بنیادی به روایت حسین بهاروند پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران درشیراز رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این مراسم که علاوه بر رونمایی از کتاب به بزرگداشت مرحوم پروانه فرزانه همسر دکتر بهاروند و از چهره‌های ماندگار حوزه زیست شناسی نیز اختصاص داشت، نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به آیات قرآن، به نقش و جایگاه زن در اسلام پرداخت و جایگاه زن در جامعه جاهلی را با شأن و جایگاه زن مسلمان مقایسه کرد.

حجت الاسلام محمد مهدوی با اشاره به افتخارآفرینی‌های بانو پروانه فرزانه تاکید کرد: هرانسانی که موحدانه و با تلاش قوی سعی کند مشمول آیه (الذی قالوا ربنا الله ثم استقاموا) باشد زنده خواهد ماند هرچند دیگر دراین دنیا نباشد.

هنوز در پتانسیل علمی زنان تردید دارند

دکتر سنایی استاد تمام بخش عفونی کودکان دانشگاه علوم پزشکی نیز در این مراسم با اشاره به کارنامه علمی درخشان مرحوم فرزانه ابراز داشت: اندک کسانی هنوز در پتانسیل علمی زنان تردید دارند. اما نمونه‌های موفقی مانند این مرحوم خط بطلانی براین تردیدهاست.

وی با اشاره به آیه ۷۲ سوره صاد که خداوند خطاب به فرشتگان صراحتاً بیان می‌کند روح انسان جلوه خداست تاکید کرد: در پیشگاه خدا جنس زن و مرد برتری نسبت به هم ندارند و شرایط رشد و کمال هردو درنظرگرفته شده است.

دکتر سنایی با اشاره به مباحث عمیق آیت الله جوادی آملی در فصل اول کتاب زن در آئینه جلال و جمال بیانات خود را تکمیل کرد و گفت: همانطور که دراین کتاب براساس آموزه‌های قرآنی ذکر شده اصالت انسان به روح است نه بدن وجنسیت.روح مجرد است و تاحدی تبعیت از فیزیولوژی می‌کند و این کاملاً طبیعی است اما اسلام از حیث کمالات انسان‌ها را دوگروه نکرده است. حتی آیت الله جوادی آملی درجواب اینکه مقام خلیفه اللهی مقام زن است یامرد؟ پاسخ دادند که مقام انسان است هر انسانی می‌تواند به آن مقام برسد اگر مردها گاهی بیشتر به این مقام رسیدند چون بسترش بیشتر فراهم بوده است.

کتاب خاطرات پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران رونمایی شد

وی ضمن تاکید برنقش و مسئولیت زن در خانواده و رشد نسل بعد تصریح کرد: آنچه خدا به دست زن سپرده جامعه ساز و سرنوشت سازاست، نباید از اهمیت آن غافل شد چرا که زن اساس و شالوده جامعه را می‌سازد. آنچه امروز هم باید به آن توجه کنیم این است که بانو پروانه فرزانه علاوه باشخصیت علمی برجسته به رغم بیماری مزمن و۱۳ بار عمل جراحی مادری مهربان و همسری همراه و دانشمندی نستوه مومنه ای میهن پرست بود.

وی با درخواست تلاوت سوره قدر که مورد علاقه مرحوم بود به سخنان خود پایان داد.

مشکل جوانان امروز ما کمبود الگوست

در ادامه جلسه دکتر محمد هادی ایمانیه استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نماینده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور طب ایرانی با خواندن بخش‌هایی از کتاب سلول‌های بهاری گفت: هدف از کتاب نوشتن باید این باشد که جمعی را هدایت کند نه اینکه باسرعت کتاب‌هایی چاپ شود که تنها فایده آن پرکردن رزومه شخصی وکسب نام ونان باشد. آقای دکتر بهاروند بیش از یک سال و نیم روی پیش نویس این کتاب کار کردند. محتوای قوی ومفید این کتاب نمایانگر این تلاش و جدیت است.

ایمانیه احترام به همسرو فرزند، احترام خاضعانه به اساتید، احترام به همشهری و هموطن وعشق به کار و پیشرفت را از ویژگی‌های بارز بخش‌های مختلف این کتاب دانست و گفت: مشکل جوانان ماکمبود الگوست در حالیکه ما در همین شرایط انسان‌هایی داریم که از ابعاد مختلف می‌توانند الگوی جامع و کاملی برای جوانان باشند. جای تقدیر دارد که دفتر تاریخ شفاهی این کار را انجام داده است و از زبان امثال دکتر بهاروند که حاضر نیستند درباره افتخارات خود سخنی به زبان بیاورند یک اثر مکتوب تولید کردند. به سفارش قرآن تا چیزی مکتوب نشود ماندگار نمی‌شود.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در کتاب با افتخار بیان شده که دکتر بهاروند در رفاه کامل به این افتخارات نرسیده، خاطرنشان کرد: اینکه آقای دکتر ازدست فروشی و کارگری شروع کردند و این سختکوشی طی مدارج علمی هم ادامه پیداکرد می‌تواند برای جوانان امروز درس آموز باشد که برای موفقیت منتظر امکانات کامل و رفاه مطلق نباشند. هیچ پیشرفتی بدون صبوری وتلاش محقق نمی‌شود.این از جملات کلیدی کتاب است.

ایمانیه سفارش‌های پدر آقای دکتر را از جملات طلایی کتاب برشمرد و تاکید کرد: سفارش‌های پدر دکتر بهاروند گمشده امروز زندگی خیلی از افرادجامعه است توجه به این ۴مورد که هرکاری فقط برای خدا باشد، هرچه می‌توانید درس بخوانید، مواظب باشید دوست بد نگیرید و لقمه حلال به خانه ببرید می‌تواند حلال خیلی از مشکلات امروز ما باشد.

شکوفایی فرزانه‌ها باید یک روند باشد نه یک اتفاق

در ادامه جلسه خانم فاطمه سادات لطیفی از فعالان قرآنی حوزه زنان وخانواده نیز از لزوم بسترسازی برای رشد و شکوفایی استعدادهای زنان مسلمان انقلابی گفت و تصریح کرد: متأسفانه بعداز انقلاب به رغم تاکید رهبر معظم انقلاب جریان قوی برای رشد زنان انقلابی خیلی کم داشتیم. مساله امروز زن مسلمان مقایسه با وضعیت و جایگاه زن قبل از اسلام و دوران جاهلیت نیست بلکه بسترسازی مناسب برای رشد زن مسلمان و انقلابیست. رهبرعزیز ما بارها در تئوری تمدن اسلامی این مهم را مطرح کردند.

کتاب خاطرات پدر دانش سلول‌های بنیادی ایران رونمایی شد

لطیفی با گلایه از اینکه الگوها به خوبی به نسل امروز معرفی نشدند، خاطر نشان کرد: حضور بابرکت دکتر فرزانه به بانوان ما امکان می‌دهد که تعریف مصداقی از نقش زن مسلمان داشته باشیم اما باید تلاش کنیم بانو فرزانه یک اتفاق نباشد بلکه یک روندی درجامعه باشد و شاهد تکرار این نمونه‌های موفق باشیم. اگرالگوهامتنوع باشند انسان امروز درراه و روش سرگردان نمی‌ماند واین کار نیاز به اصلاح ساختارهای قانونی دارد.

وی بیان کرد: بایدبستر کار فراهم شود.ن می‌توان این بذر بالقوه را رها کرد که گاهی اتفاقی ثمر بدهد و فقط به استثناها اکتفا کرد. همه امروز شاهدیم ماحصل تلاش و سختکوشی دکتر فرزانه و همکاری دکتر بهاروند باهمسرش نه فقط برای خانواده یا شهر و کشور خودشان بلکه برای دنیا مفیدبود.

وی افزود: باید فرایند دقیق و قابل ارزیابی تعریف شود که از ظرفیت و استعدادهای بانوان همه بشریت بهره مند شوند.اگرشرایط را فراهم نکنیم برای شکوفایی استعدادهای زنان به کل بشریت ظلم شده است.
لطیفی ادامه داد: در پایان درخواست من این است که همه فکر کنیم. در زندگی اجتماعی خود چه کمکی کردیم که بانوان اطراف ما نقش آفرینی موثرتری داشته باشند و بتوانند استعدادهایشان را شکوفاکنند.

درپایان این مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب سلول‌های بهاری باحضور دکتر بهاروند و نویسنده کتاب و مهمانان مراسم برگزار شد.

کد خبر 5260256

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha