شهرداری تهران ملزم به حفاظت از میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو شد

با تصویب اعضای شورای شهر پایتخت، شهرداری تهران علاوه بر حفاظت از میراث طبیعی رشته کوه های توچال، ملزم به حفاظت از کوه بی بی شهر بانو نیز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ادامه بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به حفاظت از میراث طبیعی در بخشی از اراضی حریم جنوبی رشته کوه توچال» در جلسه امروز شورای شهر در دستورکار قرار گرفت.

در ابتدا حجت نظری در خصوص این پیشنهاد گفت: در جلسه گذشته درباره لزوم یکپارچه دیدن میراث طبیعی تهران و لزوم توجه به حفاظت از کوه بی بی شهربانو در کنار کوه توچال بحث شد. این پیشنهاد نیز با موافقت کمیسیون‌های مربوطه همراه شد.

در ادامه شهربانو امانی در موافقت گفت: وقتی شورا می‌خواهد مقررات گذاری کند، باید این مقررات جامع باشد و هم کوه توچال و هم کوه بی بی شهربانو را مورد توجه قرار دهد.

سپس زهرا صدراعظم نوری گفت: عنوان این طرح به الزام شهرداری به حفاظت از منابع طبیعی رشته کوه توچال و بی بی شهر بانو تغییر یافته است.

در ادامه حسن رسولی در مخالفت با این پیشنهاد گفت: با ارائه این پیشنهاد کل لایحه تغییر یافته است و این درست نیست.

نظری در واکنش به سخنان رسولی گفت: نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که شهروندان تصور کنند تنها شمال شهر برای ما اهمیت دارد و جنوب شهر یا ری برای اعضای شورا بی اهمیت است.

نوری گفت: پیشنهادی در هفته گذشته مطرح شده و کمیسیون‌ها نیز نظر کارشناسی خود را مطرح کرده‌اند و با اداره کل حریم و شهرداری مناطق مربوطه مذاکره نیز شده است.

در نهایت این پیشنهاد با ۱۸ رأی موافق به تصویب رسید.

در ادامه رسولی گفت: بنده از منظر شمال و جنوب شهر مخالفت نمی‌کنم اما این گونه کلی گویی درباره این بحث قابلیت اجرای آن را از بین می‌برد. اگر این عبارت رأی آورد یعنی در این محدوده مطرح شده در لایحه، تصرفات غیرقانونی معارض با محیط زیست شکل می‌گیرد اما ما در کجا ثابت کرده‌ایم که فعالیت کارخانه سیمان غیر قانونی است.

نژاد بهرام گفت: فعالیت‌های هم سو با محیط زیست جزو اصول ما است. ما نمی‌خواهیم ماجرای دوباره کوه دماوند تکرار شود و نمی‌خواهیم این شائبه ایجاد شود که شهرداری تهران به دنبال تملک اراضی به نفع خود است که بعداً ممکن است از آن برج یا هر چیز دیگری ایجاد شود.

در ادامه هاشمی گفت: اگر هدف دوستان تعطیل کردن کارخانه سیمان در حوالی کوه بی بی شهر بانو است، این نیت درست نیست.

نظری خطاب به هاشمی گفت: برخی سخنان شما باعث وهن شورا است. معدن حوالی بی بی شهربانو نباید در محیط کوه تجاوز کند و مقررات ما

در نهایت تغییر کلیات این طرح با ۱۸ رأی موافق مورد موافقت اعضای شورا قرار گرفت.

کد خبر 5260394

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha