کاهش ۲۲ درصدی ذخیره آبخوان های گلستان

گرگان- مدیرعامل آب منطقه ای گلستان از کاهش ۲۲ درصدی ذخیره آبخوان های استان خبرداد و گفت: رواناب ها هم در گلستان نسبت به آمار دوره بلندمدت کاهش نشان می دهد. 

سیدمحسن حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از اول مهر ۱۳۹۹ لغایت ۳۱ تیر ۱۴۰۰ در گلستان بر مبنای ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای مقدار بارندگی تجمعی متوسط ۳۱۶ میلی متر بوده که نسبت به آمار بلندمدت با ۴۴۲ میلی متر، ۲۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان افزود: بر همین اساس هم بارش در بلندمدت در حوضه آبریز گرگانرود ۳۲ درصد، در اترک سفلی ۱۹ درصد، در قره سو ۳۱ درصد، در نکارود علیا ۲۸ درصد و در خلیج گرگان ۲۸ درصد کاهش یافته است.

وی در خصوص متوسط دمای اندازه گیری شده هم بیان کرد: دمای میانگین ایستگاه معرف دشت، ۱۷.۷ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به آمار بلندمدت با ۱۶.۳ درجه سانتیگراد، ۱.۴ درجه افزایش را نشان می‌دهد.

حسینی اضافه کرد: همچنین دمای متوسط ایستگاه معرف ارتفاعات هم ۱۰.۶ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به آمار بلندمدت با ۹.۴ درجه سانتیگراد، ۱.۲ درجه افزایش یافته است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گلستان گفت: رواناب اندازه گیری شده در ایستگاه‌های شاخص رودخانه‌های اصلی استان، ۲۸ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلندمدت نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: ذخیره آبخوان‌های استان حدود ۲۶۹ میلیون مترمکعب بوده که حدود ۲۲ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلندمدت نشان می‌دهد که این رقم در آبخوان‌های کم عمق حدود ۲۰۱ میلیون مترمکعب و در آبخوان‌های عمیق حدود ۶۸ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

کد خبر 5266896

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =