کاهش ۲۰ درصدی ذخیره آبخوان های گلستان

گرگان- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان از افزایش بارندگی در سال آبی جاری در استان خبرداد و گفت: ذخایر آبخوان های گلستان همچنان کاهشی است.

سیدمحسن حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: از اول مهر ۱۴۰۰ لغایت ۳۰ آبان در گلستان بر مبنای ایستگاه‌های شرکت آب منطقه‌ای مقدار بارندگی تجمعی متوسط در استان ۹۶ میلی متر بوده که نسبت به آمار بلندمدت با ۷۹ میلی متر ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در خصوص میزان افزایش و کاهش بارش در هر حوضه آبریز توضیح داد: طی این مدت میزان بارش در حوضه گرگانرود نسبت به بلندمدت ۲۷ درصد افزایش، اترک سفلی ۶ درصد افزایش، قره سو ۲۱ درصد افزایش، نکارود علیا ۲۸ درصد کاهش و خلیج گرگان ۲۸ درصد افزایش نسبت به بلندمدت را شاهد بوده است.

طبق گفته وی متوسط دمای اندازه گیری شده در این مدت، ۱۴.۹ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به آمار بلندمدت با ۱۶.۴ درجه سانتیگراد، ۱.۵ درجه کاهش یافته است.

حسینی ادامه داد: رواناب اندازه گیری شده در ایستگاه‌های شاخص رودخانه‌های اصلی استان، بین ۹۹ درصد کاهش تا ۵۴ درصد افزایش را نسبت به آمار دوره بلندمدت نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در خصوص ذخایر آبخوان‌ها هم گفت: ذخیره آبخوان‌های استان در حال حاضر حدود ۲۴۴ میلیون مترمکعب بوده و حدود ۱۹.۵ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلندمدت نشان می‌دهد که در آبخوان‌های کم عمق حدود ۱۸۵ میلیون مترمکعب و در آبخوان‌های عمیق حدود ۵۹ میلیون متر مکعب کاهش را شاهد هستیم.

کد خبر 5362211

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =