طراحی سیستم جمع آوری بخار آب برای استفاده در نیروگاه‌های برق

محققان دانشگاه ام آی تی از طراحی یک سیستم جمع‌آوری بخار آب خبر داده‌اند که از آن می‌توان برای تولید آب خالص برای استفاده مجدد در نیروگاه‌های برق بهره گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، نیروگاه‌های برق مبتنی بر سوخت فسیلی و انرژی هسته‌ای برای خنک شدن نیازمند مصرف مقدار بسیار زیادی آب هستند که این آب بعد از استفاده به بخار آب مبدل می‌شود. مهندسان دانشگاه ام آی تی برای نخستین بار سیستمی ابداع کرده‌اند که قادر به جمع‌آوری این بخار آب و بازیافت آب از دست رفته برای استفاده مجدد است.

مصرف مجدد بخار آب تبدیل شده به آب برای خنک کردن نیروگاه‌ها می‌تواند موجب صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در مصرف این مایع حیاتی شود. فناوری‌های قبلی ابداع شده برای تبدیل بخار آب به آب مایع معمولاً متکی به استفاده از موادی هستند که برای جذب بخار آب و چسبیدن به مولکول‌های بخار آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فناوری دانشگاه ام آی تی نیز مبتنی بر استفاده از چنین موادی است، اما ابتدا با پرتوافکنی یونی برای تخلیه بار الکتریکی بخار آب اقدام می‌شود و سپس آنها از یک شبکه سیمی عبور می‌کنند که دارای بار الکتریکی مخالف است که موجب تبدیل سریع بخار آب به آب می‌شود.

استفاده آزمایشی از این سیستم در دو نیروگاه گاز طبیعی و هسته‌ای با موفقیت انجام شده و آب به دست آمده بدین شیوه ۶۰ برابر خالص‌تر از آب به دست آمده از سیستم خنک کننده نیروگاه‌ها و ۱۰ برابر خالص‌تر از آب نوشیدنی عادی بوده است. استفاده از این شیوه موجب کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب نیز می‌شود.

کد خبر 5273381

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =