آقای طهرانچی مسئولیت تلفات آزمون جامع دانشگاه آزاد را می پذیرید؟

با وجود استمرار اعتراضات دانشجویان نسبت به برگزاری امتحان جامع دکتری اما دانشگاه آزاد می گوید این آزمون حضوری برگزار می شود و تنها زمان برگزاری آن برای چندمین بار به تعویق خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی اعتراض دانشجویان دکتری آزاد به برگزاری حضوری امتحان جامع از هفته ها قبل تاکنون همچنان ادامه دارد که دانشگاه آزاد همچنان برای برگزاری این آزمون در شرایط بحرانی کنونی و با وجود آمار بالای مبتلایان و فوتی های کرونایی، مصر است.

آمار هولناک کرونایی و پافشاری دانشگاه آزاد برای برگزاری یک آزمون!

امتحان جامع دکتری در حالی قرار است به صورت حضوری در واحدهای دانشگاه آزاد برگزار شود که آمار فوتی های ناشی از کرونا همچنان بالای ۵۰۰ نفر را نشان می دهد و ابتلا در مرز میان ۳۹ و ۴۰ هزار نفر قرار دارد! آماری هولناک که به گفته مسولان کرونایی در کشور دست کم ۲ تا ۴ هفته آینده نیز روند شیوع همچنان افزایشی است. از سوی دیگر پایتخت نیز روزهای تلخی را تجربه می کند که در سالهای اخیر بی سابقه بوده است؛ جمعه ۲۲ مردادماه عجیب ترین و تلخ ترین روز بهشت زهرای تهران بود به طوری که رکورد متوفیان پایتخت شکسته شد. فوتی های کرونا در روز جمعه در تهران ۲۱۶ نفر بود که در طول حیات بهشت زهرا بی سابقه بوده است.

اعتراض دانشجویان دکتری در فضای مجازی/هشتگ کرونا جان می گیرد

بسیاری از دانشجویان با توجه به پیک پنجم کرونا همچنان خواستار لغو آزمون جامع دکتری و جایگزینی معدل با آن هستند؛ در همین راستا داوطلبان با راه اندازی پویش، کارزار، ارسال نامه به رئیس جمهور و رئیس مجلس و همچنین با زدن هشتگ هایی چون #کرونا جان می گیرد، #آزمون جامع دکتری لغو شود، #دانشگاه آزاد اسلامی نگرانی خود را نسبت به برگزاری این آزمون ابراز داشته اند.

دانشجویان خطاب به مسئولان: لطفا تلاش نکنید، خودمان داریم تمام می شویم!

برخی از نظرات دانشجویان در شبکه های اجتماعی که در آن رئیس دانشگاه آزاد را مورد خطاب قرار داده اند، این چنین است؛ «در این شرایط وخیم کرونا، برگزاری آزمون جامع بصورت حضوری برای دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به نوعی نسل کشی نخبگان است. چه می‌شود که مانند دانشگاه‌های سراسری میانگین نمرات را ملاک نمره آزمون قرار دهند!»، «آقایون لطفا تلاش نکنین، ما خودمون داریم تموم می شیم»، «تلاش شما هم برای برگزاری آزمون جامع دکتری در این شرایط برای حذف سریعتر ما شایسته تقدیره»، «پیک پنجم داره قتل عام می کنه، اونوقت رئیس دانشگاه آزاد موافق برگزاری آزمون جامع دکترای روانشناسی ست، مدیر گروه هرچقدر هم نامه نگاری کرده، میگن حتما باید حضوری باشه این قشنگ نیست؟»

داوطلبان این آزمون در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف اعتراض خود را نیز اعلام کرده اند. متن نامه به این شرح است؛

«با عرض سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید افزایش شدت بیماری کرونا در این ایام جان چندین هزار نفر از هموطنان ما را گرفته که دلیل اصلی آن عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تجمع‌ها و رفت‌وآمدها بوده و شیوع مجدد ویروس باعث بروز فشارهای روانی و مالی برای همه مردم شده است. در این بین، جایگزین کردن معدل نمرات دوره آموزشی به جای آزمون جامع دکتری که می‌تواند راهگشای ادامه فرآیند تحصیل ما دانشجویان باشد، با مخالفت مسئولین دانشگاه و اصرار به برگزاری آزمون کتبی در این شرایط وخیم مواجه شده که نشانی از بی‌توجهی برخی به جان ما دانشجویان و خانواده‌هایمان دارد.

پایان نامه های دکتری دلیلی قوی برای ارزیابی سطح دانش

از آنجاییکه دفاع از پایان‌نامه دکتری خود دلیلی قوی برای داشتن سطح دانش در این مقطع است، خواهشمندیم با رعایت حال دانشجویان و توجه به بلاتکلیفی‌های متعدد ایجادشده و انتظار شرکت در این آزمون ظرف مدت دو هفته از ابلاغ بخشنامه‌ها و... دستور فرمایید معدل نمرات ترم‌های گذشته جایگزین نمره این درس شود.

لازم به توضیح است در شرایط کنونی روال‌های آموزشی، قوانین و... تغییر داشته ولی متأسفانه برای حل این موضوع تصمیمی که دوجانبه بوده و شرایط فعلی دانشجویان و زندگی آن‌ها را درک کند، گرفته نشده که انشاءالله با تدبیر شما مسئولین این موضوع نیز مرتفع گردد.

رونوشت: • وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری • ریاست محترم دانشگاه آزاد»

پویش اعتراضی دانشجویان آزاد

از سوی دیگر نیز دانشجویان اقدام به راه اندازی پویش هایی در شبکه های اجتماعی کرده اند و تاکید آن ها بر این است که این پویش فاقد هرگونه هدف با رویکرد سیاسی، امنیتی و تقابل و یا بر هم زدن احتمالی نظم عمومی بوده و در یک چهارچوب محترمانه و مسالمت آمیز و به دور از هرگونه تنش و یا تهییج افکار عمومی یا دانشجویی به عنوان یک مطالبه مشروع و قانونی مطرح است.»

نماینده مجلس: تصمیم دانشگاه آزاد جرقه ایجاد بحرانی جدید

در اقدامی دیگر مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواستار جایگزین شدن میانگین نمرات دوره آموزشی به جای امتحان جامع شد.

در این نامه اینطور آمده است؛ «باتوجه به اوج گیری بحران بیماری کرونا در این روزها و انتشار آمارهای نگران کننده از میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن و تصمیم گیری دانشگاه آزاد برای برگزاری حضوری آزمون جامع دکتری (بخش کتبی) تبعات گسترده و جبران ناپذیری را به دنبال داشته و جرقه ایجاد بحرانی جدید در ابتلای دانشجویان دانشگاه ها به جهش های نو و خطرناک بیماری کرونا خواهد شد. این در حالی است که برخی دانشگاههای سراسری در مقطع دکتری با جایگزین نمودن میانگین نمرات به جای آزمون جامع اقدام به رفع این معضل نموده اند.

دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به لحاظ تلاش و ممارست در مطالعه و جدیت علمی کم از دانشجویان دولتی نبوده و چه بسا با مشکلات اقتصادی، خانوادگی و داشتن مسئولیت ها و تعهدات اجتماعی، تلاش مضاعف تری را نیز متحمل می شوند و اکثرا نیز، دارای معدل نمرات عالی می باشند.

ادامه واکنش ها به تصمیم حاشیه ساز دانشگاه آزاد

لذا از جناب عالی تقاضا می شود، با جایگزین نمودن میانگین نمرات دوره آموزشی به جای آزمون جامع موافقت فرمایید. چنانچه این امر، عملیاتی نبوده و به لحاظ قوانین و مقررات آزمون ها، قابلیت اجرا ندارد. حداقل با برگزاری آزمون جامع (در بخش کتبی) به صورت مجازی موافقت فرمایید تا از میزان نگرانی و اضطراب دانشجویان دکتری نسبت به حفظ سلامت جان خود و خانواده هایشان کاسته شود.»

آقای طهرانچی، جنابعالی مسئولیت تلفات این آزمون را می پذیرید؟

از دیگر افرادی که نسبت به تصمیم دانشگاه آزاد در فضای مجازی واکنش نشان داد، رحمت الله حافظی عضو اسبق شورای شهر تهران که خود او نیز پزشک و فعال حوزه سلامت است. او در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشته است؛ «دانشگاه آزاد قصد برگزاری آزمون جامع دکتری را دارد، در مقطعی که تلفات روزانه کرونا حداقل دویست نفر بود این آزمون لغو شد. حال که تلفات روزانه بیش از ۵۰۰ نفر است، با چه منطقی این اقدام صورت می پذیرد؟ دکتر طهرانچی، جنابعالی مسئولیت تلفات این آزمون را می پذیرید؟»

ادامه واکنش ها به تصمیم حاشیه ساز دانشگاه آزاد

تصمیم جدید دانشگاه آزاد؛ زمان برگزاری تغییر کرد، آزمون لغو نشد

با این حال اما دانشگاه آزاد از تصمیم خود کوتاه نیامده و فقط تاریخ برگزاری را کمی تغییر داده است. در آخرین بخشنامه این دانشگاه تاکید شده بود واحدهای دانشگاهی باید تا هفته اول شهریور نسبت به برگزاری این آزمون اقدام کنند اما با به گفته مسئولین این دانشگاه، تاریخ برگزاری تا دهه سوم شهریورماه به تعویق افتاده است. به طور مثال واحد علوم و تحقیقات بنا دارد، بخش کتبی آزمون جامع را در دهه سوم شهریور ماه برگزار کند و به تبع آن تاریخ بخش شفاهی نیز به تعویق خواهد افتاد.

همچنین مسئولان دانشگاه آزاد مجددا تاکید دارند با توجه به اینکه در هر واحد تعداد داوطلبان این آزمون کمتر از ۱۵-۲۰ نفر است، برای هر نفر یک اتاق در نظر گرفته می شود تا پروتکل ها به درستی رعایت شود و نگرانی داوطلبان از بین برود.

ادامه واکنش ها به تصمیم حاشیه ساز دانشگاه آزاد

کد خبر 5281638

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 7 =

  نظرات

  • دلناز IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   2 0
   فقط علوم‌تحقیقات،؟
  • ف ب IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   9 0
   ۶۲۰ نفر از کرونا مردند به فرض که هر دانشجو را اصلا در یک اتاق گذاشتند به فرض که تمام پروتکلها را رعایت کردند دو روز رفت و آمد در مترو و تاکسی و .... رو هم گارانتی می کنند؟ به فرض که ما آمدیم و امتحان دادیم ناقل نبودن ما برای خانواده هایمان را ضمانت می کنند؟.
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   7 0
   در متن خبر نوشته مسئولین دانشگاه ازاد اعلام کردن در هر واحد تعداد داوطلبان ازمون ۱۵-۲۰ نفر است و برای هر نفر یک اتاق در نظر گرفتن . فقط در واحد علون تحقیقات رشته اقتصاد ۴۰-۴۵ نفر داوطلب برای ازمون جامع است ، جالبه مسئولین دانشگاه آزاد از زیر مجموعه هاشون بی خبر هستن .... یا ....
  • دانشجوی دکتری IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   7 0
   دانشجویان دروس مطروحه در این آزمون رو طی تحصیلشون گذروندن پس چه اصراری به برگزاری اون هم در شرایط فعلی هست؟ لطفا کمی انصاف داشته باشین اگر تو شلوغی رفت آمد و دو روز طولانی حضور در دانشگاه حتی چند نفر مبتلا به کرونای دلتا بشن و خودشون یا خانودشون از بین برن چه کسی پاسخگو خواهد بود؟؟؟؟
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   4 0
   در این وضعیت که خیلی از دانشجویان و اعضای خانوادشون درگیر این ویروس جهش یافته هستن ،،، شرایط دانشجویانی که از شهرستان باید بیان تهران و بالعکس رو در نظر بگیرید،،، لطفا معدل همین دروسی که می خواین امتحان بگیرین و قبلا هم گذروندیم رو ملاک قرار بدین
  • آرمان قربان نژاد IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   2 0
   با توجه به شرايط شيوع ويروي كرونا آزمون جامع به تعويق بيافتد
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   5 0
   فقط راه چاره شکایت کردن در مراجع قضایی علیه بی کفایتی طهرانچی است وسلام
  • علی IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   4 0
   بازی با جان مردم و نخبگان رو تمام کنید . دیگر بس است . جناب دکتر طهرانچی و دانشگاه ازاد بابد پاسخگوی تمام حوادث احتمالی باشند . بنده اعتراض شخصی خودم را به بیت رهبری ارسال خواهم کرد . دکتر طهرانچی باید منتظر توبیخ باشد به زودی
  • هما IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
   4 0
   با سلام و احترام من دانشجوی دکتری جامعه شناسی علوم تحقیقات هستم و این ترم آزمون جامع دارم. در ورودی ما تعداد بسیار زیاد است و اینکه گرایشها بسیار است و اینکه به هر نفر یک اتاق اختصاص داده شود، امکان پذیر نیست. در ترم اول و در دروس پیش نیاز م در هر کلاس بیش از ۴۰ نفر بودیم.
   • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
    0 0
    دقیقا همین طوره اینا الکی آمار میدن.. طرف میگه هر واحد 15-20 نفر دانشجوی دکتری داریم!!!! ما دانشجوها میدونیکه این دروغ محضه
  • آزاده سلیمان نژاد RO ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   2 0
   ممنون خبرگزاری مهر که کنارمون هستی و صدامون به گوش مسئولین بی مسئولیت میرسونی. تو گروه محیط زیست علوم تحقیقات حداقل ۶۰-۷۰ نفر امتحان دارن در یک رشته فقط ، ۲۰-۳۰ نفر رو از کجا آوردین کجایین؟؟ من مبتلا شدم امروز تستم مثبت شده قطعا بخاطر شهریه سنگین میرم سر امتحان چه بر سر اون حوزه امتحانی میاد؟!
  • سارا طباطبایی RO ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   1 0
   اخه لجبازی تا کجا؟؟ شکایتتون رو به رئیس جمهور بردیم به رییس قوه قضاییه و مجلس و رهبری بردیم اما امان از لجاجت شما! شکایتتون رو به خدا می بریم، بیشتر افراد یا مبتلا هیتند یا یکی از خانواده شون درگیره ، تو این اوضاع چرا مجازی نمی کنید چرا با جان این همه دانشجوی بدبخت و خانوادشون بازی می کنید؟
  • امین هروی RO ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   1 0
   ۶ ماهه از زندگی افتادیم هر روز تعویق تعویق، بخدا خسته شدیم، پروپزال و پایان نامه رو گذاشتیم کنار دنبال امتحانی هستیم که ترم پیش امتحانش دادیم یکبار، چطوری از شهرستان بیاییم تهران تو این اوضاع، آخه منطق و انسانیت کجا رفته، خدا تو بفریاد برس
  • مهتاب علمایی IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   1 0
   3 سوال مهم : آیا تصمیم گیرندگان دانشگاه آزاد به فکر سلامتی دانشجویان هستید؟! یا جیب خودشان و میلیاردها درآمد که به واسطه دانشجویان به وجود می آید؟! یا سطح دانش تخصصی دانشجویان؟! که اینگونه تصمیم گیری میکنند؟!
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   1 0
   1-آیا تصمیم گیرندگان دانشگاه آزاد به فکر سلامتی دانشجویان هستید؟ پاسخ کاملا روشن است. خیر چرا که در شرایط فعلی هرچند چندین بار تعویق ازمون اتفاق افتاد اما سطح استرسی که دانشجویان در این 4 ماه تعویق آزمون تحمل میکنند بعلاوه شرایط نامناسب کلان اجتماع که به تنهایی خود کمرشنکن است گویای مطلب است
  • آیداعمویی IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   0 0
   الان معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان ،گفته ما کاری به بخشنامه نداریم هم کتبی اش را حضوری میگیریم هم شفاهی اش را.....یعنی سازمان مرکزی گفته شفاهی را دانشگاه ها مجازی بگیرند ولی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان خوراسگان میگه همینه که هست ما می‌خواهیم حضوری بگیریم.....حالا دانشجو هم کرونا گرفت به جهن
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
   2 0
   الان از اول خرداد ماه تا حالا مارا یه مشت مسول بی کفایت مسخره کردند..... رییس این دانشگاه آزاد هم اصلا براش مهم نیست
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
   2 0
   سلام کرارا این ازمون معوق شده و روحیه دانشجویان ازبین رفته اون موقع امار کشته های کرنا 200 نفر بود ولی الان بالای 700 و این ازمون در معدل تاثیری نداره و از منابع ان بارها توسط دانشجویان ازمون گرفتند بس شایسته است دانشگاه ازاد منطقی فکر کنه و با واقع بینی یا معدل محاسبه کنه یا مجازی باشه....
  • ناشناس IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
   1 0
   ای کاش کمی درک کنند. و متوجه باشند که دانشجویان دکترا آزمون های مختلف رو پشت سر گذاشتند . ۸ ساعت با دو ماسک و شیلد واقعا مشکل هست. چرا مجازی نمیکنند. اکر دانشجو از لحاظ علمی در جایگاه مناسب نباشه قطعا توانایی دفاع نخواهد داشت . این خود ملاک و ارزیابی است. این همه اصرار برای حضوری بودن برای چیه واقعا