هدفگذاری برای صید ۷۰۰ هزار تن انواع آبزیان در سال جاری

یک مقام مسئول گفت: صید ۷۰۰ هزار تن انواع آبزیان در آب های جنوب و شمال کشور در برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با بیان اینکه صید ۷۰۰ هزار تن انواع آبزیان در آب‌های جنوب و شمال کشور در برنامه ششم توسعه برای سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شده است، افزود: پیش بینی می‌کنیم بیش از هدف برنامه ششم توسعه، صید آبزیان در آب‌های جنوب و شمال صورت گیرد.

آخوندی خاطر نشان کرد که در سال ۹۹ میزان صید آبزیان ۸ درصد بیش از هدف برنامه ششم توسعه بوده است.

وی میزان کل صید آبزیان در سال گذشته را ۷۱۵ هزار تن عنوان کرد.

آخوندی افزود: سال گذشته سهم صید در آب‌های جنوب ۶۸۴ هزار تن و در دریای خزر ۳۱ هزار تن بود.

وی اظهار داشت: ایران طی چند سال اخیر در صید تون ماهیان و شبه تون ماهیان در غرب اقیانوس هند رتبه نخست، در کل اقیانوس هند رتبه دوم و در جهان رتبه دوازدهم را کسب کرده است.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به روند کاهشی میانگین صید جهانی طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر، گفت: برنامه سازمان شیلات ایران در حوزه صید در وهله نخست حفظ اشتغال موجود در بخش صید و بهره برداری مسئولانه و پایدار از ذخایر آبزیان با رویکرد اکوسیستمی است، زیرا آبزیان ساحلی بر اثر صید تحت فشار هستند.

وی در عین حال ارتقای بهره‌وری عوامل تولید برای افزایش راندمان اقتصادی صید را از دیگر برنامه‌های این سازمان برشمرد.

آخوندی بر صید اقتصادی تاکید کرد و اذعان داشت: در راستای افزایش کیفیت ماهیان، صید باید با روش‌های مناسب انجام و ضایعات نیز کم شود تا ارزش افزوده بیشتری در صید به دست آید.

وی صید با رشته قلاب را از روش‌های نوینی عنوان کرد که به بهبود کیفیت صید کمک می‌کند.

مدیرکل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران، نگهداری مناسب از تون ماهیان صید شده تا رسیدن به ساحل و پیدا کردن بازار را از دیگر عوامل افزایش راندمان اقتصادی صید و ارزآوری دانست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد تون ماهیان با روش نوین رشته قلاب صید می‌شود ضمن اینکه ما به دنبال این هستیم جزایر بدون تور داشته باشیم و صیادان تمام جزایر خلیج فارس، صید آبزیان را بدون تور و با رشته قلاب انجام دهند.

آخوندی با بیان این که استفاده از روش صید با رشته قلاب، آسیب کمتری به ذخایر آبزیان وارد می‌کند، اظهار داشت: ابزار و ادوات این روش ارزان است و صید انتخابی صورت می‌گیرد و به علت کیفت خوب صید، ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کند.

وی به آغاز صید بدون تور در جزیره کیش اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با حمایت‌های تشویقی و روش‌های توجیهی و آموزشی، روش صید با قلاب را توسعه دهیم ضمن اینکه در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ هزار شغل مستقیم در فعالیت صیادی در کشور وجود دارد.

کد خبر 5292005

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =