۹۰ میلیون دوز واکسن کرونا در ماه های آینده وارد کشور خواهد شد

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در ماه‌های آینده فقط از طریق هلال احمر، مقرر شده است که ۹۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی گفت: جمعیت هلال احمر امروز ۱۳ مرکز مستقل برای تزریق واکسن کرونا به شهروندان راه اندازی کرده و در ۱۱۶ مرکز دیگر نیز در کنار کادر تزریق و دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور یافته است.

وی افزود: با توجه به حرکت جهادی جمعیت هلال احمر و مجموعه دولت سیزدهم که منجر به واردات حجم زیادی واکسن به کشور در شهریورماه می‌شود، ضرورت دارد مراکز تزریق و کارکنان این حوزه افزایش پیدا کند تا بتوان از محموله‌های واکسن وارداتی به موقع استفاده کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: آمادگی داریم تعداد مراکز تزریق واکسن خود را در کشور به ۵۰۰ مرکز برسانیم تا باری از دوش مجموعه‌های دانشگاه علوم پزشکی برداشته و جامعه هر چه سریع‌تر در مقابل کرونا مقاوم شود. این آمادگی وجود دارد و جمعیت هلال احمر منتظر درخواست نهادهای مربوطه است.

همتی در پایان گفت: با توجه به شیوع اخیر بیماری کرونا و افزایش قابل توجه مبتلایان در کشور، ساعات کاری داروخانه‌های هلال احمر نیز افزایش پیدا کرده است و این مراکز حتی در تمامی ایام تعطیل نیز فعالیت دارند. برای انجام این فعالیت‌ها، حدود ۵۵۰۰ نفر از اعضای تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری، جوانان، امداگران و داوطلبان جمعیت همدوش کارکنان جمعیت در هر روز فعالیت می‌کنند و این تلاش‌ها تا ایمن سازی کامل جامعه ادامه خواهد یافت.

وی همچنین در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر گفت: وزارت بهداشت از جمعیت هلال احمر درخواست کرد تا هلال احمر در عرصه واکسیناسیون با ظرفیت بیشتری به کمک وزارت بهداشت آید. هلال احمر نیز به این درخواست وزارت بهداشت پاسخ مثبت داد و مقرر شده که هلال احمر تمامی مراکز واکسیناسیون خود که ۵۰۰ مرکز است را به این فرآیند اختصاص دهد.

وی افزود: استان تهران به علت جمعیت زیادی که دارد نسبت به شهرستان‌ها در عرصه واکسیناسیون عقب تر است و ما تلاش می‌کنیم تا این سرعت پایین واکسیناسیون در استان تهران را با احداث ۲۰ مرکز جدید تزریق واکسن، جبران کنیم. وزیر بهداشت نیز بر این اصل تاکید داشت. هلال احمر در تهران پهنه بندی خواهد کرد تا با نظم بیشتری واکسیناسیون انجام شود. هم اکنون هلال احمر بیش از درخواست وزیر بهداشت، ۱۳ مرکز واکسیناسیون مستقل داشته و در ۱۱۶ مرکز نیز مشارکت و همکاری در راستای تزریق سریع‌تر واکسن به شهروندان می‌کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: ما از ظرفیت شعب هلال احمر در استان‌ها استفاده خواهیم کرد تا حداقل در هر شهرستان، یک مرکز تزریق واکسن داشته باشیم. در ماه‌های آینده، فقط از طریق هلال احمر، مقرر شده است که ۹۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شود و مشخصاً نیروی انسانی زیادی نیاز دارد تا بتوان این حجم از واکسن را به شهروندان تزریق کرد.

همتی ادامه داد: پس از مکاتبات انجام شده، مقرر شد که یونیسف تعدادی واکسن برای ایمن سازی اتباع خارجی ساکن در ایران، در اختیار هلال احمر قرار دهد. هلال احمر نیز به صورت مجزا منابعی را برای واکسیناسیون اتباع خارجی در نظر خواهد گرفت. احتمالاً یک میلیون دز واکسن نیز از سوی یونیسف به ایران اختصاص داده می‌شود تا واکسیناسیون اتباع خارجی آغاز شود.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که برای سنین ۱۲ تا ۲۰ سال نیز واکسن وارد کشور کنیم و احتمالاً بزودی نیز در این خصوص خبرهای خوبی شنیده شود. برای سنین ۲ تا ۱۲ سال نیز فقط یک کشور واکسن تزریق کرده است و هنوز در این خصوص جمع بندی در کشورهای جهان حاصل نشده است.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه باید تمامی مسئولان هلال احمر با قدرت به وظایف خود عمل کنند، اظهار کرد: عملکرد هلال احمر را زمانی که با سال ۹۸ مقایسه می‌کنیم، تفاوت‌ها را به وضوح می‌توان متوجه شد. در یک زمینه فقط ۷۰ درصد واکسن کشور توسط هلال احمر تأمین شده است. واردات واکسن نیز امری آسان نبود زیرا برخی کشورهای غربی در این عرصه صداقت ندارند. همین امروز اگر از انگلستان و آمریکا درخواست واکسن می‌کردیم، مطمئن باشید که یک دز هم به ایران نمی‌دادند.

همتی با بیان اینکه در ۵ ماه نخست امسال در جمعیت هلال احمر، ۵۰ میلیون سرنگ تولید شده است، تصریح کرد: هلال احمر این توانمندی را دارد تا آلام مردم را در بخش‌های مختلف کاهش دهد و رویه ما نیز در هلال احمر با تکیه بر همین اصل است. این عملکرد با نظارت دستگاه‌های مختلف صورت می‌گیرد و خوشبختانه چالش‌های گذشته نیز دیگر وجود ندارد. امروز فعالیت‌های اجتماعی هلال احمر نسبت به تمامی ادوار بهتر شده است و باید این رویه تداوم یابد.

رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص مراسم اربعین ۱۴۰۰ گفت: تلاش می‌شود تا با تمام توان به زائران خدمت رسانی شود و هر مقدار از ظرفیت بیمارستان نجف را نیز که به تازگی راه افتاده است، در صورت امکان در این عرصه به کار خواهیم گرفت. تلاش ما بر این است تا زائران بتوانند در سلامت کامل به زیارت رفته و به کشور بازگردند. ما رویه‌ای را نیز در پیش خواهیم گرفت تا از همه زائران در هنگام بازگشت به کشور تست فوری گرفته شود تا مشکلی نیز در ورود بیماری به کشور وجود نداشته باشد.

همتی با اشاره به اینکه جمعیت ۳۰ هزار نفری نیز می‌تواند در شیوع کرونا بسیار مؤثر باشد، تاکید کرد: کنترل زائران در هنگام بازگشت به کشور با رئیس جمهوری در میان گذاشته می‌شود تا در این خصوص نیز برنامه ریزی های لازم انجام شود.

کد خبر 5298364

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha