لزوم ورود گروه‌های مطالبه‌گر به ساماندهی پدیده زباله‌گردی همدان

همدان - افزایش زباله‌گردی و جمع‌آوری ضایعات در همدان، صحنه هایی ناخوشایند و ناپسند در جامعه ایجاد کرده و ساماندهی آن به یکی از معضلات شهری تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: یکی از مسائلی که در چند سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است و هر فردی به وضوح شاهد این قضیه است، مسئله زباله‌گردی و جمع‌آوری ضایعات و زباله‌های بازیافتی از داخل سطل زباله‌های شهری توسط افراد زباله گرد است.

از دلایل افزایش زباله گردی می‌توان به وضعیت نامناسب اقتصادی و سختی تأمین معیشت اشاره کرد، اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود لزوم سازماندهی و مدیریت زباله گردها توسط نهادهای مسئول است که ضمن ایجاد درآمد و اشتغال و حفظ شرافت انسانی این افراد از این پتانسیل برای مدیریت پسماند و بازیافت در سطح شهر استفاده شود.

دعوت از سرمایه‌گذار برای سازماندهی زباله‌گردها

عضو شورای اسلامی شهر همدان در همین زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: لازم است همه کسانی که در مسئله زباله‌گردی و تکدی‌گری مانند بهزیستی، کمیته امداد، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر مسئولیت دارند پای کار باشند و تدبیر کنند.

وی افزود: آنچه در شورای شهر مطرح شده این است که این افراد شناسایی و در همین حوزه پسماند و تفکیک زباله و بازیافت ضمن حفظ عزت انسانی آنها به‌کارگیری شوند.

کاووسی عنوان کرد: باید با پیگیری و دعوت از سرمایه گذار برای این همشهریان سازماندهی انجام دهیم.

قول مدیریت پسماند شهرداری برای ارائه طرح

رئیس شورای اسلامی شهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه موضوع زباله گردی به صورت ویژه در کمیسیون خاصی بررسی نشده است و به صورت کلی مطرح شده اظهار کرد: در جلسه با مسئول مدیریت پسماند شهرداری این قضیه را به عنوان یک معضل اجتماعی مطرح کردیم و گفتیم که از طریق باید پیمانکار یا روش دیگری سازماندهی شود.

محمود مسگریان تاکید کرد: شورای شهر به شدت روی این مسئله حساس است و جز دغدغه‌های شورای شهر است زیرا این قضیه پدیده اجتماعی خوبی نیست و مردم نگران این قضیه هستند ضمن اینکه این زباله گردی خطراتی هم برای خود این افراد دارد و این مسئله مشکل مهمی است که باید حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان افزود: در مدیریت پسماند شهرداری قول‌هایی داده شد و قرار شد که طرح شأن را بیاورند و پس از تصویب در شورای شهر اجرا شود. این قضیه دغدغه اعضای شورای شهر و مدیریت پسماند هست و به مسئول کمیسیون خدمات شهری گفته خواهد شد که در اولویت قرار دهد و جلسه خاص و ویژه با حضور مسئولین مربوطه برگزار خواهد شد.

ارائه طرح مدیریت پسماند شهرداری و بررسی آن در دو هفته آینده

علی اکبر نظری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای اسلامی شهر همدان در همین راستا به خبرنگار مهر گفت: هفته گذشته جلسه مقدماتی در این رابطه گذاشته و صحبت شد که مسئول پسماند شهرداری طرحی بیاورد تا در ۲ هفته آینده بررسی و تصمیمات لازم گرفته شود که نتیجه هم اعلام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی بهزیستی همدان در رابطه با نقش این نهاد در قبال زباله گردها در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بهزیستی ارتباطی با بحث زباله‌گردی ندارد و مسئولیت بهزیستی در قبال افراد بی‌بضاعت و نیازمند است که عدم بضاعت آن‌ها مشخص شود و پرونده داشته باشند، اما فردی که در حال زباله‌گردی هستند، نیازمند بودنشان مشخص نیست، زیرا بعضی از زباله‌گردها از روی کاسبی کار می‌کنند.

افشین وهابیان ادامه داد: به این صورت نیست ما آن‌ها را از درون شهر جمع کنیم و این قضیه در دستورالعمل کاری بهزیستی نیست، افراد نیازمندی که در سازمان بهزیستی پرونده داشته باشند یا اگر هم نداشته باشند به‌عنوان نیازمند شناسایی شده باشند تحت پوشش قرار می‌گیرند اما اگر فرد زباله گردی مشخص شود که نیازمند هست تحت پوشش قرار می‌گیرد.

وهابیان افزود: بهزیستی وظیفه بررسی، شناسایی، سازماندهی و ساماندهی این قضیه را ندارد و افراد نیازمند یا با معرفی خودشان و یا با معرفی دیگران تحت پوشش بهزیستی قرار می‌گیرند.

به‌نظر می‌رسد گروه‌های مطالبه‌گر در حوزه آسیبب‌های اجتماعی و عدالت‌خواهی نیز باید با ورود به این مسئله و مطالبه آن به طور جدی در راستای تحقق عدالت اجتماعی و کاستن از مظاهر مشکلات اجتماعی تلاش جدی تری را از خود نشان دهند.

جریان دانشجویی مطالبه‌گر و رسانه‌های بیدار می‌توانند با ورود به این مسئله شکل جدیدی از حضور و کنش اجتماعی خود را در مسائل اجتماعی از خود نشان دهند و به دنبال احیای عدالت اجتماعی با ساماندهی این مسئله باشند.

کد خبر 5309724

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =