۶ شاخص جامعه اسلامی دانشجویان برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی نامه‌ای خطاب به وزرای علوم و بهداشت، آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه آزاد به تشریح ۶ شاخص مطلوب خود برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در نامه‌ای خطاب به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح پنج شاخص مطلوب خود برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها پرداخت.

در این نامه آمده است: «دانشگاه‌ها اصلی‌ترین مؤسساتی هستند که می‌توانند بر اساس واقعیت‌های هر جامعه دردهای آن را دریابند و راهکار ارائه دهند. از همین رو در طلیعه گام دوم انقلاب اسلامی نیازمند تحول اساسی در دانشگاه ها، با روی کار آمدن دولت انقلابی هستیم.

در همین راستا اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی در کشور با بررسی دقیق مشکلات در دانشگاه ها، شاخص‌ها و معیارهای زیر را برای انتخاب روسای دانشگاه‌های وزارت علوم، بهداشت، فرهنگیان و آزاد اسلامی اعلام می‌دارد:

۱) نوآور و تحول خواه

از مشکلات اصلی که در نظام آموزشی کشور علی الخصوص دانشگاه‌ها وجود دارد نرخ بالای بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی است که ناشی از عدم تجدید و نوسازی سیستم آموزش عالی و عدم انطباق با شیوه‌های نوین آموزشی روز دنیا است که لازم است تحولی ساختاری و بنیادین در وزارت خانه و دانشگاه‌ها صورت پذیرد. توجه ویژه به علم و ارتقا رتبه علمی دانشگاه‌ها از دیگر مسائلی است که لازم است در انتخاب روسای دانشگاه به آن توجه شود.

۲) انقلابی بودن

دانشگاه‌ها محلی برای پذیرفتن مسئولیت‌های اجتماعی است، لذا لازم است گزینه‌های روسای دانشگاه‌ها در گام دوم انقلاب توجه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته، چرا که نقش تشکل‌های دانشجویی و انقلابی در تربیت نیروهای انقلابی و بصیرت افزایی در بین دانشجویان حائز اهمیت است.

رئیس دانشگاه انقلابی باید در سپردن مسئولیت به جوانان انقلابی جسور باشد و عرصه را برای افراد خسته از انقلاب تنگ کند چرا که به تعبیر امام راحل دانشگاه مبدا تحولات است و اساتیدی که با انقلاب زاویه دارند بر دانشجویان اثر گذارند.

مشکل اصلی که در دولت قبل در اکثر دانشگاه‌ها با آن مواجه بودیم غفلت از ترویج روحیه انقلابی در دانشگاه‌ها بود لذا شایسته است که دولت قوی مهم‌ترین رکن انتخاب روسای دانشگاه‌ها را تزریق روحیه انقلابی در دانشگاه و استفاده از نیروهای انقلابی در راستای تحول در دانشگاه‌ها قرار دهد.

۳) عدالتخواه و ضد فساد

شفافیت علی الخصوص در مسائل مالی حائز اهمیت است. از مسائل اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی عدم شفافیت مالی است که لازم است تمامی دانشگاه‌ها بدنبال شفافیت باشند و فردی رییس دانشگاه شود که تقوای مالی داشته باشد. رئیس دانشگاه انقلابی منفعت عموم اساتید، کارمندان و دانشجویان را باید در نظر بگیرد و از منافع شخصی دوری کند.

۴) داشتن روحیه جوان و یا جوان بودن

با توجه به توصیه مکرر رهبر انقلاب، رئیس دانشگاه انقلابی باید پر انگیزه و جوان باشد. لازمه تحول در تمام عرصه‌ها جوان و جهادی بودن است. وقتی فردی با انگیزه و توانمند رئیس دانشگاه شود، با عزم جدی تلاش و فعالیت می‌کند تا تحول در دانشگاه ایجاد شود. بحث بعد که در انتخاب روسای دانشگاه لازم است به آن توجه شود مرتبه علمی روسای دانشگاه است. ممکن است فردی دانشیار باشد، اما بتواند بسیار بهتر از استاد تمام کار کند و قدم بردارد؛ لذا در انتخاب روسای دانشگاه به این مهم نیز لازم است اهتمام ویژه‌ای شود.

۵) مسلط به حوزه فرهنگ

باتوجه به خط مقدم بودن دانشگاه در مبارزات فرهنگی می‌طلبد در دولت انقلابی رئیس دانشگاه شناخت عمیقی بر مسئله فرهنگ داشته باشد و در جهت احیای فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی گام بردارد.

۶) توان اجرای قانون سیاست‌های راهبردی اسلامی شدن دانشگاه‌ها

مع الاسف این قانون از مهم‌ترین الزامات دانشگاه است که سال هاست بر زمین مانده است. امید است دولت سیزدهم در این زمینه قدم‌های فاخری بردارد. اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن تشکر از وزرای توانمند و پرتلاش آمادگی خود جهت هرنوع همکاری را اعلام می دارد.

کد خبر 5326635

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =