درخشش عشایر در حفاظت از کیان کشور همیشگی است

اصفهان- رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: عشایر بختیاری مانند نگین انگشتری در حمایت از امام راحل(ره) و نظام جمهوری اسلامی می‌درخشند و در حفاظت از کیان کشور حضور همیشگی داشته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا سلیمانی عصر پنج شنبه در برنامه معرفی شهید شاخص جامعه عشایر کشور، شهید «اله کرم محمود صالحی» در روستای آورگان شهرستان چادگان در غرب استان اصفهان، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دو دوره متفاوت را شاهد هستیم که یک دوره به قبل از استقرار رژیم منحوس پهلوی و یک دوره هم پیش از سلطنت پهلوی بر می‌گردد که قوای مسلح کشور از عشایر شکل می‌گرفت.

وی افزود: حدود هزار نفر نیروی ثابت در دربار پادشاهان وجود داشت و هرگاه مهاجمی به کشور ما حمله می‌کرد و یا بحث بازپس‌گیری سرزمین‌های ایران مطرح می‌شد، ارتش‌های بزرگ از عشایرِ داوطلب کشور به میدان نبرد می‌رفتند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: درس‌های بسیاری از فداکاری‌ها و مردانگی‌های عشایر وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود، زیرا اولین ضربه به عشایر در دوره قاجار توسط آقامحمدخان قاجار زده شد که با پراکنده کردن عشایر سرزمین‌های بسیاری را از دست داد.

عشایر حامی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی

وی ادامه داد: همچنین در زمان رضاخان پهلوی و روی کار آمدن انگلیسی‌ها، نقش‌آفرینی عشایر در کیان کشور کم رنگ شد و به همین دلیل عشایر بختیاری رژیم پهلوی را به رسمیت نشناختند.

سلیمانی با بیان اینکه عشایر در قیام ۱۵ خرداد به حمایت از امام خمینی (ره) نامه نوشتند، گفت: عشایر در آن زمان اعلام آمادگی کردند که در مقابل این رژیم پهلوی بیاستند اما امام (ره) ضمن تشکر از آنها و عدم توصیه به قیام مسلحانه، فرمودند «عشایر ذخایر حضرت بقیه الله هستند» و اسناد این مکاتبات در کتاب‌های تاریخ موجود است.

وی افزود: عشایر بختیاری در بین عشایر مانند نگین انگشتری در حمایت از امام راحل و نقش‌آفرینی در دفاع مقدس هستند که حتی بزرگانی همچون سردار حاج قاسم سلیمانی که افتخار جهان اسلام است، از ایل محمد سلیمانی و بختیاری بوده که به فارس و از آنجا به کرمان مهاجرت کرده‌اند.

ایران کشوری امن در آسیا

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطر نشان کرد: امروز هم عشایر مدافع اصلی کشور ایران هستند که گوش به فرمان امام و رهبری هستند و پیروی از نظام امام و امت در بین عشایر جاری و این همان رمز پیروزی است.

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال تضعیف نظام و انقلاب است، گفت: مردم باید هوشیار باشند و ببینند که دشمن دلسوزی برای ما ندارد و ببینند که تاکنون آمریکا و کشورهای غربی در کشورهایی که پا گذاشتند، نه تنها خدمتی به آنها نکرده‌اند بلکه با چپاول، غارت، اشغال و کشتار کشورها را نابود می‌کند.

سلیمانی ادامه داد: دشمن اکنون دلسوز کارتل‌های نفتی، صهیونیست و جیب عربستان است و کشور ایران امروزه به منطقه‌ای امن و با ثبات در آسیا و جهان مبدل شده است.

کد خبر 5327793

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha