قابلیت توسعه کشت محصول زرشک در اراضی لرستان

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تاکید کرد: اراضی استان قابلیت مطلوبی برای توسعه کشت محصول زرشک را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار حسنی مقدم امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی لرستان معرفی گونه‌هایی است که با شرایط اقلیمی استان سازگار بوده و نیاز آبی کمتری دارند، اظهار داشت: زرشک یکی از گونه‌هایی است که قابلیت کشت در مراتع تخریب یافته و اراضی زراعی با کلاس حاصلخیزی پایین‌تر دارد، به همین منظور چهار سال پیش با مشورت همکارانمان در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اقدام به کشت زرشک کردیم.

وی افزود: بعد از چهار سال با کمترین مراقبت این گونه باردهی داشته است، بنابراین توصیه ما به کشاورزان کشت زرشک در اراضی غیر حاصلخیز و زمین‌هایی است که محدودیت منابع آبی دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: نکته مثبت کشت زرشک تولید بالا و درآمد قابل توجه این گونه است، در هر هکتار دو تا سه تن زرشک برداشت می‌شود که درآمد اقتصادی آن معادل کاشت محصولات آب دوست است.

حسنی مقدم افزود: زرشک گونه‌ای است که در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاوم است، بنابراین توصیه ما توسعه کشت زرشک است.

وی با اشاره به اینکه سه هکتار زرشک در استان کشت شده است، گفت: کشت زرشک هم می‌تواند مانند زعفران در استان مورد توجه قرار بگیرد، سازمان جهاد کشاورزی نیز در خرید نهال و چاله کنی به کشاورزان کمک می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: زرشک یک گونه ۱۰۰ درصد ایرانی است به طوری که رتبه اول کشت زرشک مختص کشور بوده و ۹۸ درصد زرشک تولیدی مربوط به خراسان جنوبی است.

حسنی مقدم تاکید کرد: زرشک در لرستان هم قابل کشت و پرورش است بنابراین سازمان جهاد کشاورزی استان توسعه کشت آن را در دستور کار قرار داده است.

کد خبر 5332734

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =