مطلوب جلوه دادن شاخص‌ها کار درستی نیست

همدان_فرماندار همدان گفت: مطلوب جلوه دادن شاخص‌ها و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در واقعیت، کار درستی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی محمدی در نشست توجیهی سرشماری نفوس و مسکن با حضور رؤسای شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای شهرستان همدان با اشاره به اهمیت آمار به عنوان پایه و اساس برنامه ریزی گفت: هر تصمیم خرد و کلانی قاعدتاً باید بر مبنای آمار و اطلاعات دقیق انجام شود تا برای جامعه هدف کارآمد باشد.

وی افزود: توزیع سرانه‌ها، اعتبارات و بسیاری از امکانات بر اساس آمار نفوس و مسکن انجام می‌شود و لذا سرشماری نفوس و مسکن در تصمیم گیری‌ها و جذب منابع بسیار مؤثر است.

وی با بیان اینکه سرشماری نفوس مسکن در سال جاری صرفاً در ۵ استان انجام می‌شود اضافه کرد: خوشبختانه استان همدان و در استان همدان شهرستان همدان بدین منظور انتخاب شده است که به صورت پایلوت سرشماری در سال جاری انجام شود.

فرماندار همدان تاکید کرد: شوراهای اسلامی و دهیاران با مأموران سرشماری همکاری کنند تا با جلب مشارکت روستاییان بتوانیم به آماری دقیق دسترسی داشته باشیم.

وی افزود: تلاش برای مشارکت عموم مردم شهرستان در سرشماری و کسب اطلاعات دقیق جمعیتی و آماری می‌تواند بسیار کارآمد باشد و دستگاه‌های اجرایی ذیربط می‌توانند در این زمینه با اطلاع رسانی به جامعه هدف خود کمک نمایند.

محمدی با بیان اینکه گزارشها و آمارها باید دقیق باشد، تصریح کرد: مطلوب جلوه دادن شاخص‌ها و در واقعیت دست و پنجه نرم کردن با مشکلات کار درستی نیست چه بسا بخاطر انعکاس عملکرد خوب و مطلوب جلوه دادن شاخص‌ها از امکانات و اعتباراتی محروم شده ایم.

سرپرست معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان نیز گفت: سرشماری آزمایشی نفوس و مسکن در استان همدان و چهار استان خوزستان، اصفهان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی به صورت همزمان از اول آبان ماه آغاز و تا بیستم همین ماه ادامه خواهد یافت.

مهدی صدوقی با اشاره به نحوه اخذ اطلاعات نفوس و مسکن خانوارهایی که به شهرستان همدان مهاجرت کردند توضیح داد: اطلاعات آن دسته از خانوارهایی که بیشترین مدت سال جاری را در همدان اقامت داشتند، توسط مأموران آمارگیر ثبت خواهد شد و جزو داده‌های آماری شهرستان همدان قرار می‌گیرند.

وی با بیان به اینکه فراخوان جذب نیرو برای فرآیند آمارگیری صورت گرفته و افراد واجد صلاحیت انتخاب شدند، افزود: آموزش مدرسینی که وظیفه آموزش مأموران آمارگیر را دارند، آغاز شده و دوره آموزشی مأموران آمارگیر نیز از ۲۴ مهرماه شروع و تا ۲۷ همین ماه ادامه خواهد یافت.

صدوقی با اشاره به اینکه هر ۱۰ سال یکبار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران انجام می‌شود، افزود: سرشماری عمومی و رسمی نفوس و مسکن در سال ۱۴۰۵ انجام خواهد شد که در همین راستا مرکز آمار ایران سرشماری ۱۴۰۰ را به صورت آزمایشی در چندین استان، سرشماری آزمایشی را به عنوان پایلوت انجام می‌دهد تا ایرادات، محدودیت‌ها، تنگناها و مشکلات احتمالی را برای سرشماری عمومی و رسمی بعدی برطرف کند.

سرپرست معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان با تاکید بر اینکه مأموران آمارگیری به صورت حضوری به درب منازل خانوارها مراجعه و اطلاعات نفوس و مسکن آن‌ها را اخذ می‌کنند، بیان کرد: فرآیند آمارگیری با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و به صورت سیستماتیک انجام خواهد شد.

اطلاعات خانوارها در تبلت بارگذاری می‌شود و این اطلاعات در پایان هر روز از زمان شروع فرآیند آمارگیری بر روی سامانه مرکز آمار ایران قرار می‌گیرد تا روند اجرایی سرشماری به صورت متمرکز توسط مرکز آمار ایران مورد رصد قرار بگیرد.

وی گرفتن اطلاعاتی از قبیل سن، جنس، میزان تحصیلات، شغل، اطلاعات مسکن و نوع مالکیت خانوار را از اهداف سرشماری آزمایشی ۱۴۰۰ برشمرد و گفت: جامعه هدف این سرشماری تنها خانوارهای ساکن در شهرستان همدان اعم از روستایی و شهری است.

کد خبر 5334931

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 0 =

  نظرات

  • محمد IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 0
   با سلام ، جاده ی روستای هریرز از توابع بخش سامن به طول 2800 متر حدود 5 سال است که زیر سازی شده ولی خبری از آسفالت نیست و مردم این روستا با چهار موسسه تولیدی برای رفت و آمد مشکل دارند ونیاز به پیگیری دلسوزان نظام دارد که از هدر رفت بیت المال جلوگیری بعمل آید و زیر سازی از بین نرود