تنها راه توسعه بشاگرد تکیه بر معادن است

بندرعباس - استاندار هرمزگان گفت: تنها راه توسعه بشاگرد تکیه بر معادن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی دوستی در نشست توسعه صنعتی استان هرمزگان، اظهار کرد: برای ایجاد توسعه و رفع محرومیت در مناطق کمتربرخوردار، باید بر اساس مزیت های هر منطقه برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به لزوم تکمیل زنجیره صنایع پایین دست پالایشگاهی، افزود: راه اندازی صنایع پایین دست پالایشگاهی و ایجاد پارک های تخصصی مانند «کود وسم»، «چسب و رنگ»، «مواد شوینده» و «نساجی» می تواند دستاوردی بزرگ برای ایجاد اشتغال و تحول در اقتصاد استان باشند.

استاندار هرمزگان، ارتقاء سهم ایران در بازار کود فسفاته کشورهای همسایه را مورد تأکید قرار داد و گفت: راه اندازی یک واحد یک میلیون تنی کود فسفاته در استان با توجه به مزیت نسبی هرمزگان نسبت به سایر مناطق کشور، می تواند نیاز ۷۰۰ هزار تنی کشور را برآورده کند.

دوستی، گفت: مازاد نیاز که نزدیک به ۳۰۰ هزار تن است، قابلیت صادراتی دارد که با توجه به چشم انداز توسعه در برخی کشورهای همسایه، تولید این محصول دارای صرفه اقتصادی فراوانی است.

وی، راهکار دیگر رفع محرومیت را راه اندازی صنعت نساجی به عنوان صنعتی که نسبت اشتغال به حجم سرمایه گذاری انجام شده در آن بسیار بیشتر از سایر واحدهای صنعتی است، عنوان کرد و گفت: به شدت دنبال آن هستم که طرح های پتروپالایش که در جاسک حال اجرا است، به سمت راه اندازی صنعت نساجی که صنعت ضدفقر محسوب می شود حرکت کنند.

وی اضافه کرد: بندرعباس ظرفیت های فراوانی دارد اما تنها مشکل ما مدل توسعه است که باید با ایجاد مشوق هایی مانند معافیت های مالیاتی، تسهیلات گمرکی و مدل هایی که به نفع صنایع نیز باشد، صنایع بزرگ مقیاس را به سمت تکمیل زنجیره ارزش افزوده هدایت کنیم.

مقام عالی اجرایی استان، همچنین با اشاره به قابلیت اقتصادی کشف شده منگنز در بشاگرد، گفت: تنها راه توسعه بشاگرد تکیه بر معادن است که باید متناسب با ظرفیت های موجود، اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

مهدی دوستی، خاطرنشان کرد: فروش مواد خام سبب خروج ثروت از کشور خواهد شد، این در حالی است که با استفاده از روش‌های فرآوری، می‌توان ارزش افزوده بسیار مناسبی ایجاد کرد و از خام فروشی و اتلاف ثروت کشور جلوگیری کرد.

وی بیان کرد: با پیشرفت علم و تکنولوژی، شاهد توسعه سریع در روش‌های فرآوری مواد معدنی هستیم و در واقع فرآوری مواد معدنی، یکی از مهم‌ترین حلقه‌ها، در زنجیره ارزش فعالیت‌های معدنی است.

کد خبر 5337956

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha