نشست ملی مطالبه گران اوقاف و اماکن مذهبی برگزار می شود

دبیر مجامع ملی مطالبه گران مردمی از برگزاری نشستی با محوریت مطالبه گری در حوزه اوقاف و اماکن مذهبی در در سالن اجلاس شهید حاج قاسم سلیمانی در تاریخ ۱۳ و ۱۴ آبان ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیررضا غلامی دبیر مجامع ملی مطالبه گران مردمی با اشاره به اینکه فعالیت‌های عدالت خواهی و مبارزه با فساد برای پیشرفت کشور توسط نیروهای خودجوش شروع شده است گفت: این فعالیت‌ها هرکدام رویکرد خاصی دارند. برخی صرفاً رویکرد نظری - پژوهشی را بر عملیات میدانی ترجیح داده‌اند و با تمرکز بر روی قوانین، دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌ها، به دنبال اصلاح آن‌ها هستند. ابزار این افراد برای مجاب کردن مسئولین یا دستگاه‌ها، استنادات علمی است. ثمر دهی فعالیت این افراد منوط به پذیرش مسئول یا دستگاه‌ها می‌باشد. این رویکرد تحت‌الشعاع تعارض منافع شخصی، حزبی و … مسئولین و تصمیم گیران امر است.

دبیر مجمع ملی مطالبه گران تصریح کرد: برخی هسته‌ها رویکرد گفتمان سازی و مطالبه گری برای به صحنه آوردن مردم را برای خود انتخاب کرده‌اند و با مطلع شدن یا کشف فساد در دستگاه‌ها شروع به افشاگری می‌کنند. این گروه‌ها با ایجاد جنبش‌های مردمی سعی می‌کنند که مسئولین و دستگاه‌ها را در برخورد با جلوگیری از مسئله فسادزا، مجاب کنند یا به اقدام سازنده را دارند.

وی گفت: این هسته‌های مردم محور، ارتباط مستقیم با مسئولین و دستگاه‌ها برقرار نمی‌کنند، بلکه اذهان عمومی را به سمت مسئولین و دستگاه‌ها هدایت می‌کنند. اما اگر دستگاه‌ها یا مسؤلین، طرح عملیاتی از آنان بخواهند در اکثر موارد قادر به ارائه نیستند. بنابراین این هسته‌ها متهم به عوام‌گرایی می‌شوند. همچنین نمونه‌های مورد پیگیری معمولاً مصداقی است و فراگیری ندارد.

غلامی در پایان گفت: بنابراین برای آنکه نقاط قوت هر کدام از گروه‌های فوق حفظ و نواقص آنها برطرف شود لازم است با شناسایی، سازماندهی و راهبری هسته‌های تخصصی و مجامع ملی تشکیل شوند که برای مبارزه با فساد هم حرف عملی مستند داشته باشند هم بتوانند به نقش آفرینی مردم در مبارزه با فساد کمک کنند.

نشست ملی مطالبه گران اوقاف و اماکن مذهبی با حضور حجت الاسلام مبلغی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی)، حجت الاسلام عزت زمانی (معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی)، سید البرز حسینی (عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی)، محسن طالع زاری (مدیر کل اسبق نظارت سازمان اوقاف و امور خیریه)، کلانتر مهرجردی (پژوهشگر حوزه دولت اسلامی و گام دوم انقلاب)، سید ابراهیم نجفی (بازرس کل امور فرهنگی سازمان بازرسی)، حجت الاسلام خیر آبادی (مسئول اداره موقوفات حوزه علمیه) و حجت الاسلام رهدار (مدیر مؤسسه فتوح اندیشه) ۱۳ و ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۰ در سالن اجلاس سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به همت قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت بقیه الله الاعظم (عج) برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است مجمع ملی مطالبه گران پیش از این نیز در موضوعات آب و کشاورزی، خصوصی سازی، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان ورود پیدا کرده و مباحث و موارد مربوط به این حوزه‌ها را نیز مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

نشست ملی مطالبه گران اوقاف و اماکن مذهبی برگزار می شود

کد خبر 5342999

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha