انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با اعضای هیات موسس انجمن قلم ایران بر اهمیت ادبیات متعهد و حمایت هدفمند مادی و معنوی از آن و ضرورت میانداری انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اعضای هیات موسس انجمن قلم ایران گفت: مشکل امروز فرهنگی کشور سیاستگذاری، برنامه ریزی و طراحی سازوکارهای تحولی است که می‌تواند رویکرد حداکثری به فرهنگ را تحقق بخشد.

وی با اشاره به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در رشد و تعالی ادبیات متعهد و مردمی به ضرورت گسترش فعالیت‌های انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی اهل قلم تاکید کرد.

اسماعیلی گفت: افزایش فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی در اجرای رویدادها و پویش‌های حوزه فرهنگ ضروری است. از انجمن قلم ایران انتظار می‌رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت زبان و ادب فارسی اشاره کرد: این حوزه یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ است و تقویت دبیرخانه شورای گسترش زبان و ادب فارسی و افزایش نظارت بر تبلیغات محیطی از منظر رعایت خط و زبان فارسی و پرهیز از به کارگیری واژه‌های بیگانه دارای اهمیت است.

در این نشست رئیس انجمن قلم ایران و اعضای هیات موسس این انجمن به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند. محمدرضا سرشار داستان نویس، منتقد ادبی و عضو هیئت موسس انجمن قلم ایران با اشاره به فلسفه تشکیل این انجمن گفت: سازماندهی شخصیت‌های ادبی متعلق به جبهه انقلاب اسلامی ضروری است.

سرشار با اشاره به فعالیت‌های متنوع انجمن قلم ایران ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به ادبیات کشور متعهد باشد و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد.

در ادامه این نشست محسن پرویز رئیس انجمن قلم با نام بردن از چهره‌های شاخص ادبی کشور در انجمن قلم که در حال حاضر در قید حیات نیستند و نقش موثری داشتند، گفت: انجمن قلم ایران با حضور چهره‌های فراوانی تشکیل شده که پرچمدار ادبیات متعهد امروز هستند و نقش محوری در این زمینه دارند.

وی همچنین برگزاری جشنواره‌های ادبی مختلف در حوزه آرمان‌های انقلاب و جهان اسلام را بخشی از کارنامه فعالیتی انجمن قلم ایران برشمرد و گفت: تاسیس شعب انجمن در اغلب استان‌های کشور به منزله اقدامی است که می‌تواند فرصتی برابر برای استعدادیابی فراهم کند و از شکاف مرکز و پیرامون در حوزه ادبیات بکاهد.

در بخش دیگری از این نشست پدرام پاک آیین شاعر، منتقد ادبی و نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به نقش بنیادی حوزه ادبیات نسبت به سایر حوزه‌های فرهنگی و هنری گفت: برای رسیدن به جایگاه اصلی سینما، تئاتر و رسانه راه حل مساله را باید در حوزه ادبیات و در قلم نویسندگان جست‌وجو کرد. چرا که حمایت از ادبیات به منزله حمایت از میدان وسیع فرهنگ و معارف بصری است.

نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به وجود نابرابری در ساختار فرهنگی کشور در سالیان متمادی گفت: برای جبران این نابرابری تاریخی امروز از مدیران فرهنگی انتظار می‌رود اولویت را به جبهه فرهنگی انقلاب دهند تا نابرابری تاریخی مذکور جبران شود.

در ادامه محسن مومنی شریف نویسنده و عضو هیات موسس انجمن قلم ایران با اشاره به دوران مسئولیت خود در حوزه هنری گفت: بعد از اتمام این مسئولیت دغدغه من آن بخش از مطالبات مقام معظم رهبری بود که حوزه هنری فرصت پاسخ به آنها و رفع این دغدغه‌ها را دست کم در دوره مدیریتی من نیافت. یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه صیانت از زبان فارسی است و دیگری تولید ۱۰۰ اثر ادبی شاخص در حوزه دفاع مقدس که به نظر می‌آید اینها می‌تواند اولویت های فرهنگی مدیریت فرهنگی امروز کشور باشد.

در ادامه راضیه تجار دبیر انجمن قلم با اشاره به بخشی از پیشینه این انجمن به عدم تناسب برنامه‌ها و بودجه انجمن قلم اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه‌ها با اتکا به پرداخت حق عضویت اعضا دشوار است.

در این جلسه میثم نیلی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور حضور داشتند.

کد خبر 5349422

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =