ایران سالانه به یک میلیارد لیتر سوخت زیستی نیاز دارد

مسئول کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید براینکه ایران به یک میلیارد لیتر سوخت زیستی نیاز دارد، گفت: توانایی تولید سوخت زیستی وجود دارد اما باید مانع زدایی کرد.

سید عباس شجاع الساداتی به خبرنگار مهر در خصوص سوخت‌های زیستی و اهمیت استفاده از آن در راستای کاهش آلودگی هوا گفت: همه کشورها با توجه به پدیده گرم شدن کره زمین و انتشار گاز co۲ ناشی از سوخت فسیلی در صدد هستند که از سوخت‌های زیستی بهره ببرند.

استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه استفاده از سوخت‌های فسیلی باعث می‌شود که گازهای co۲ به جو زمین برود، گفت: منشا سوخت زیستی، بیومس یا زیست توده یا همان ضایعات کشاورزی است؛ وقتی این ضایعات برای سوخت مورد استفاده قرار بگیرد، طی چرخه سوخت، گاز co۲ جذب می‌شود و مانع از ورود این گاز به جو زمین خواهد شد.

وی با بیان اینکه این چرخه طبیعی مانع از آلودگی هوا هم می‌شود، عنوان کرد: سوخت‌های زیستی شامل دو دسته بیواتانول (تولید شده از ضایعات کشاورزی) و بیودیزل (تولید شده از ضایعات مواد غذایی) می‌شود که در دنیا استفاده از بیواتانول رایج‌تر است.

شجاع الساداتی با تاکید بر اینکه طی ۱۵ سال گذشته، اتانول زیستی جهش تولید وحشتناکی در دنیا داشته، گفت: سالانه ۲۰۰ میلیارد لیتر در دنیا سوخت زیستی تولید شده و سردمداران تولیدکننده آن امریکا، برزیل و اندونزی بوده‌اند.

نیاز سالانه ایران به سوخت زیستی مایع یک میلیارد لیتر در سال است

وی تاکید کرد: در کشور ما اتانول به روش تخمیر تولید می‌شود اما برای مصارف بهداشتی و صنعتی است و برای سوخت زیستی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اتانول برای تولید مواد ضد عفونی با خلوص ۷۰ درصد است اما باید برای سوخت زیستی ۹۹.۹ درصد باشد.

مسئول کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری عنوان کرد: ایران یک میلیارد لیتر در سال نیاز به سوخت زیستی مایع دارد.

آغاز تولید سوخت زیستی از ۲۰ سال گذشته در ایران

شجاع الساداتی افزود: اقدامات برخی شرکت‌ها برای تولید سوخت زیستی از ۲۰ سال گذشته آغاز شده اما ادامه دار نبوده است.

استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه پتانسیل تولید این بیواتانول در کشور وجود دارد، گفت: اما موانع و عدم هماهنگی‌هایی بین ارگان‌های مرتبط وجود دارد که ستاد توسعه زیست فناوری سالهاست در صدد رفع این موانع است.

مسئول کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: ستاد توسعه زیست فناوری در صدد هماهنگی دستگاه‌ها، وزارت نفت، سازمان محیط زیست، کمیسیون‌های دولت و … است در این خصوص رایزنی‌هایی انجام داده و هنوز ادامه دارد.

به گفته وی، پتانسیل راه اندازی کارخانه‌های تولید بیواتانول در کشور وجود دارد و سرمایه گذارانی به ستاد زیست فناوری برای این منظور مراجعه می‌کنند؛ اگر از این ظرفیت موجود بهره ببریم می‌توانیم بیواتانول را مبتنی بر دانش خود تولید کنیم.

پتانسیل راه اندازی کارخانه‌های تولید بیواتانول در کشور وجود دارد و سرمایه گذارانی به ستاد زیست فناوری برای این منظور مراجعه می‌کنند؛ اگر از این ظرفیت موجود بهره ببریم می‌توانیم بیواتانول را مبتنی بر دانش خود تولید کنیم استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه استفاده از سوخت زیستی در سایر کشورها سابقه‌ای ۵۰ ساله دارد اما کشورهای آسیایی هنوز به این مرحله نرسیده‌اند، گفت: ما به علت اینکه کشوری نفت خیز هستیم استفاده از این سوخت زیستی به تعویق افتاده است، اما می‌توانیم در بنزین موجود به جای «MTBE» یا «اکتان افزا»، از بیواتانول با خلوص ۹۹.۹ درصد استفاده کنیم و این می‌تواند به صرفه و تاثیرگذار در کاهش آلودگی‌های مختلف از جمله هوا باشد.

به گفته مسئول کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری، MTBE ، به خودی خود آب‌های زیرزمینی، هوا، محیط زیست و … را آلوده می‌کند که می‌توان بدون استفاده از آن و اضافه کردن بیواتانول به بنزین از این معضل همه گیر جلوگیری کرد.

به گفته وی، قابلیت تولید این بیواتانول در کشور وجود دارد که علاوه بر آن می‌توان از بقایای آن برای خوراک دام نیز استفاده کرد. در واقع تولید بیواتانول می‌تواند طوری به صرفه و اقتصادی باشد که علاوه بر تامین نیاز، صادرات به کشورهایی همچون ترکیه و همسایه را داشته باشیم.

چشم انداز استفاده از سوخت پاک در کشور

وی با اشاره به چشم انداز استفاده از این بیواتانول به جای اکتان افزا در بنزین، گفت: پیش بینی می‌شود که تا یک الی دو سال آینده بتوانیم بیواتانول را تولید و جایگزین «اکتان افزا» کنیم که این در سلامتی مردم و محیط زیست تاثیر زیادی خواهد داشت.

مسئول کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: این موضوع بیشتر برای تولید سوخت پاک است تا ماده شیمیایی در بنزین نباشد و از ظرفیت‌های کشور نیز در این راستا استفاده شود.

کد خبر 5357628

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =