مشکلات کشور با مدیریت قوی و استفاده از تمامی ظرفیت ها حل می شود

زاهدان - امام جمعه زاهدان گفت: برای حل مشکلات کشور باید با مدیریت قوی از تمامی ظرفیت ها استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته زاهدان؛ استغفار، دعا، بازگشت به راه خدا و عمل به احکام دینی را از راه‌های حفظ تقوا دانست و گفت: مشکلاتی که گریبان گیر انسان‌ها می‌شود به تقدیر الهی است و هیچ چیز در این دنیا بدون اراده خداوند تحقق پیدا نخواهد کرد.

امام جمعه زاهدان افزود: اراده خداوند بر اساس حکمت و مصلحت‌هایی است که بر آن داناست و گرفتاری در تنگناها نتیجه طبیعی عملکرد خود انسان است و اگر جامعه‌ای دچار ربا شده و مفاسد اقتصادی در آن رواج پیدا کند قطعاً سیستم اقتصادی دچار اختلال و جامعه دچار مشکل خواهد شد.

آیت الله محامی با اشاره به آیه ۴۲ سوره مبارکه انعام بیان داشت: گاهی برخی گرفتاری‌ها به نحوه دیگری خواهد بود به گونه‌ای که خداوند به عنوان مجازات مشکلی را ایجاد می‌کند که این از سر لطف و رحمت است و به دنبال تذکر بازگرداندن ما به راه درست می‌باشد.

وی ادامه داد: گاهی گرفتاری‌ها بدین شکل است که خداوند متعال از سر لطف مجازات کار غلط انسان را تسریع بخشیده و در همین دنیا تصفیه حساب می‌کند تا این وجود در همین دنیا از آلودگی گناه پاک شده و در فردای قیامت راحت باشد.

این استاد درس خارج حوزه علمیه بیان کرد: گرفتاری در فردای قیامت با گرفتاری در دنیا قابل مقایسه نبوده وبسیار سخت‌تر است.

وی با اشاره به سرگذشت قوم‌های گذشته در سوره مبارکه هود گفت: گاهی تنگناها، گرفتاری‌ها و مشکلات در دنیا مقدمه‌ای برای عذاب آخرت است و خداوند این فرد و جامعه را مورد غضب و گرفتار لعنت و نفرین خود در دنیا و آخرت قرار داده است.

وی ضمن قرائت آیه ۶۰ سوره مبارکه هود به تفسیر این آیه پرداخت و ادامه داد: قوم عاد به آیات الهی کفر ورزیده و پیامبران خدا را نافرمانی کرده و به دنبال انسان‌های جبار راه افتاده بودند و نتیجه این شد که هم در این دنیا و هم در آخرت دچار عذاب شدند.

آیت‌الله محامی به قرائت آیه سه سوره مبارکه هود پرداخت و عنوان داشت: پیامبر به مردم می‌فرماید از خدا طلب استغفار و آمرزش کنید و از او بخواهید خطاهای شما را ببخشد و دست از کار گناه و خلاف برداشته و به سوی او بازگردید که نتیجه این استغفار و توبه آثار آثار برکات زیاد از جمله آبادانی شهرها، توانمندی اقتصادی و معیشتی، بارش رحمت الهی و افزایش نسل خواهد شد.

وی گفت: در روایات نقل شده که حضرت نوح (ع) به خداوند بیان می‌کند که خدایا برای هدایت قوم خود از هیچ تلاشی دریغ نکردم و از آنها خواستم که به سوی خداوند بازگردید اما قبول نکرده و نپذیرفتند و خداوند در سوره اعراف فرماید اگر مردمان این شهرها ایمان آورده و تقوای الهی پیشه می‌کردند ما درهای رحمت را به سوی اینها می‌گشودیم اما اینگونه نکردند پس آنها را گرفتار عذاب کردیم.

دعایی مستجاب می‌شود که همراه با تلاش و کار باشد

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور ما درگیر مشکلات متعدد از جمله مشکلات اقتصادی، معیشتی و مسائلی از جمله بحران کم آبی است که این مشکلات باید مایه تذکر ما و موجب توبه و بازگشت ما به سوی خداوند و ما را به سوی دعا و استغفار بکشاند و باید از خداوند بخواهیم تا شاید خداوند نیز به وعده‌های خود عمل کند.

وی ضمن قرائت آیه ۱۸۶ سوره مبارکه بقره به تفسیر این آیه پرداخت و گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید ای پیامبر اگر بندگان من از تو درباره من سوال کردند من نزدیک شما هستم و هر کس مرا بخواند او را جواب خواهم داد و اگر خدا چنین وعده کرده باید با دلی شکسته، اشکی ریزان، استغفار و رعایت سایر آداب دعا برای حل مشکلات کشور دست به دعا برداریم.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) در کتاب اصول کافی افزود: اگر بدنت لرزید و اشکت ریخت آن لحظه را دریاب زیرا خداوند می‌خواهد جواب تو را بدهد که این حال خوش نصیب تو شده است.
آیت‌الله محامی خواستار قرائت دعای نوزدهم صحیفه سجادیه و نماز طلب باران شد و گفت: باید برای حل مشکلات کشور و نزول باران رحمت الهی دست به دعا براریم و دعایی مستجاب می‌شود که همراه با تلاش و کار باشد.

خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوا و رفع گرفتاری‌های جامعه استفاده درست از همه ظرفیت‌ها و توانمندی هاست.

آیت‌الله محامی ادامه داد: از آداب و شرایط استجابت دعا تلاش برای تحقق آن می‌باشد و اگر استغفار و طلب بخشش و آمرزش از خدا وجود دارد انسان باید برای جبران خطاهای گذشته تلاش و تصمیم بگیرد که دیگر خطاهای گذشته را تکرار نکند.

وی ادامه داد: استغفار هم به زبان؛ هم به دل و هم به اقدام عملی و کار است و برای رفع مشکلات جامعه تنها دعا کفایت نمی‌کند بلکه باید با مدیریت درست از همه ظرفیت‌ها استفاده و بروز مشکلات را پیش بینی کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان به بیان برخی از مناسبت‌ها پرداخت و اظهار داشت: امروز پنجم آذرماه سالروز تأسیس سازمان بسیج مستضعفین در سال ۱۳۵۸ بود و در طول هفته و در جلسات متعدد بیان کردیم که بسیج یک فرهنگ و بسیجی یک مسلمان معیار و مؤمن متعهد در طراز انقلاب اسلامی است.

وی گفت: بسیج با این فرهنگ، اخلاص و توانی که از تکیه به خداوند و پایگاه مردمی دارد از ظرفیت‌های بزرگ کشور ماست و باید از آن به درستی استفاده شود.

امام جمعه زاهدان افزود: هفتم و هشتم آذرماه سالروز شهادت دانشمندان هسته‌ای؛ شهید فخری زاده، شهید شهریاری و از طرفی روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین است و ۱۰ آذرما نیز سالروز شهادت آیت‌الله مدرس به دستور رضا شاه است که به عنوان روز مجلس نام نهاده شده است.

وی ادامه داد: ما برای حل مشکلات کشور به خصوص مشکلات اقتصادی باید با مدیریت قوی از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم که یکی از طرفیت‌های سرآمد همین ظرفیت بسیج و حضور مردم است.

آیت‌الله محامی بیان کرد: باید تلاش کنیم تا فعالیت‌های اقتصادی به خود مردم واگذار شده و مسئولان زمینه حضور مردم را در عرصه اقتصاد فراهم کنند تا مردم در این عرصه نیز هنر نمایی و گره گشایی کنند چنان چه در عرصه نظامی و هسته‌ای تجربه کردیم و عرصه هسته‌ای هم نمونه‌هایی از حضور موفق و تأثیر گذار جوانان این مرزو بوم در این عرصه است که شاهد موفقیت‌های چشمگیر بودیم.

مسئولان شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت

وی با اشاره به بازدید صورت گرفته از پارک علم و فناوری زاهدان در روزهای گذشته گفت: پارک علم و فناوری نسبت به قبلاً پیشرفت‌های زیادی داشت که دانشجویان و پژوهشگران استان اختراعات زیادی را به ثبت رسانده بودند که اینها نمونه حضور مؤثر و گره گشای جوانان ما در عرصه اقتصادی است و نیازمند مدیریت قوی برای گسترش این زمینه‌ها و رشد استعدادها هستیم تا محصولات مختلف تولید و در داخل و خارج استفاده شود.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: لازمه موفقیت این است که مسئولان شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت و باید با وحدت و انسجام در صدد خدمت به مردم به دور از نگاه‌های حزبی، قومی، جناحی و واگذاری مسئولیت‌ها بر اساس شایسته سالاری باشیم بهترین‌ها برای خدمت به این مردم انتخاب شوند.

وی گفت: اگر غالب مسئولان ما شبیه شهید مدرس بودند از هیچ چیز برای خدمت به کشور فروگذار نکرده و در برابر هیچ تهدیدی هراس نداشتند و ما وضعیت بهتری داشتیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تصریح کرد: نباید وقتی چشم به مال و قدرت می‌افتد عوض شویم هر چند که مسئولان دلسوز هم هنوز فراوان هستند و نیازمند مدیران قوی، پشت پا زده به دنیا و شیفته خدمت هستیم.

وی بیان کرد: تا زمانی که مسئولان برای منافع شخصی با هم درگیر باشند مردم ما روزگار خوشی نخواهند داشت و باید هر کس در هر جایی که هست به ارزش‌های انقلاب اسلامی برگردد تا کشوری آباد و آزاد داشته باشیم.

کد خبر 5361135

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha