همراهی نکردن جامعه جهانی با ما به بهای قدرت‌گیری داعش تمام می‌شود

سهیل شاهین سخنگوی طالبان که ازسوی این گروه برای پست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل تعیین شده است، در مصاحبه ای اعلام کرد: همراهی نکردن جامعه جهانی با ما به بهای قدرت‌گیری داعش تمام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آنلیز بورجس، خبرنگار شبکه تلویزیونی یورونیوز با سهیل شاهین سخنگوی طالبان که از سوی این گروه برای بر عهده گرفتن پست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل تعیین شده است، گفتگو کرد. آنلیز پیش از این نیز در سفر به کابل به طور مستقیم از اوضاع و احوال این کشور پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان گزارش داده بود. خبرنگار یورونیوز از قطر و به صورت اسکایپی این مصاحبه را انجام داده است.

سهیل شاهین در این گفتگو از جامعه جهانی به دلیل به رسمیت نشناختن طالبان و نگه‌داشتن منابع مالی این کشور که ثروت مردم افغانستان است، انتقاد کرد.

یورونیوز هم اکنون بخشی از این گفتگو را رسانه ای کرده است.

آنلیز بورجس: در مورد عملکرد طالبان از زمان به قدرت رسیدن چه نظری دارد؟

سهیل شاهین: دست ما به خاطر تحریم‌های بین المللی بسته است. همین مساله نیز بر زندگی مردم عادی کشور تأثیر گذاشته است. آنها با یک بحران انسانی روبرو هستند. این بحران به خاطر ما به وجود نیامده، بلکه به دلیل اقدام آنهایی رقم خورده که تحریم کرده و ذخایر بانک افغانستان را مسدود کرده‌اند.

آنلیز بورجس: متأسفم که حرف شما را قطع می‌کنم آقای شاهین، اما ماه‌هاست که ما از شما و سایر اعضای طالبان می‌شنویم که می‌گویید جامعه جهانی باید به طالبان کمک کند تا وضعیت افغانستان بهتر شود و بارها درخواست کرده‌اید تا کمک‌های بین المللی به این کشور از سر گرفته شود؛ اما در حالی که شما از جامعه جهانی می‌خواهید تا به شما اعتماد کند به هیچیک از وعدهای خود درباره آموزش زنان و تشکیل یک دولت فراگیر عمل نکرده اید. چرا فکر می‌کنید که کشورهای دیگر باید در چنین شرایطی با شما همکاری کنند؟

سهیل شاهین: یکی از اهداف و مقاصد توافقنامه دوحه، دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز از طریق گفتگو و پایان دادن به خصومت‌هایی بود که بین افغانستان و جامعه جهانی وجود داشت. اما به نظر می‌رسد که آنها همچنان به خصومتشان ادامه می‌دهند. پس توپ در زمین آنهاست. آنها باید به این مرحله برگردند و در همکاری در ساخت افغانستان مشارکت کنند. به نظر من چنین اقدامی برای خود آنها هم خوب است. ثبات و امنیت در افغانستان به صلح و ثبات و امنیت در سایر کشورهای جهان کمک می‌کند. اما تحریم‌ها وضعیت کنونی بحران انسانی را ایجاد می‌کنند و زمینه جذب داعش را فراهم می‌کند و داعش نیز از این وضعیت سود می‌برد. نمی‌دانم چرا آنها با ادامه تحریم‌ها و نگه‌داشتن پول ما که ثروت مردم افغانستان است، به داعش کمک می‌کنند.

کد خبر 5361238

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =