رشد ۱۱.۳ درصدی مصرف برق در استان همدان

همدان- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان از رشد ۱۱.۳ درصدی مصرف برق طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، شیرزاد جمشیدی امروز در جمع خبرنگاران با توجه به ضرورت مصرف بهینه انرژی در زمستان سال جاری و تابستان ۱۴۰۱، اظهار کرد: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست از سوی مسئولین و نهادهای مرتبط در این زمینه امری مهم و ضروری است.

وی افزود: در این راستا شرکت توزیع برق استان همدان با در نظر گرفتن اقدامات انجام شده و استفاده از تجارب قبل، نقاط قوت را تقویت کرده و برای رفع موانع و اصلاح نقاط قابل بهبود، با حداکثر توان اقدام می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه یکی از برنامه‌های وزارت نیرو نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکین پرمصرف است، گفت: این امر می‌تواند مقدمات لازم را برای تحقق رویت‌پذیری میزان بار و کنترل اثربخش آن فراهم کند چراکه این کنتورها قابلیت پایش میزان مصرف را به صورت لحظه‌ای و همچنین قطع برق مشترکانی که میزان مصرف آنها بیش از حد مجاز است، دارد.

وی با اشاره به بررسی مصرف برق استان از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه ابراز کرد: میزان مصرف برق استان ۸.۹ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن خاموشی‌های اعمال شده ناشی از کمبود نیرو، این مقدار به ۱۱.۳ درصد خواهد رسید.

جمشیدی با بیان اینکه بیشترین رشد در بخش کشاورزی و صنعتی بوده است، مطرح کرد: در بخش تجاری و سایر مصارف نیز ۸.۳ درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به اینکه بیشترین کاهش مصرف نیز در بخش روشنایی معابر به میزان ۳۴.۹ درصد بوده است، یادآور شد: ۸۱.۴ درصد مشترکان خانگی استان همدان، الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و ۱۸.۶ درصد مشترکان، پرمصرف هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان تصریح کرد: مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف یعنی در ماه‌های غیر گرم بیش از ۲۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه و در ماه‌های گرم بیش از ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در ماه مصرف دارند که باید با بررسی لوازم برقی خود، میزان مصرفشان را مدیریت کرده و با رعایت الگوی مصرف در رده مشترکین خوش مصرف و کم مصرف قرار گیرند.

وی عنوان کرد: در ماه‌های سرد سال، مصرف گاز به خاطر سرما بیشتر شده و اگر مصرف گاز کنترل نشود تأمین سوخت نیروگاه‌ها با مشکل مواجه شده و تولید برق هم کاهش می‌یابد، بنابراین بهترین و اقتصادی‌ترین روش صرفه‌جویی، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف همزمان برق و گاز است.

جمشیدی با بیان اینکه در این خصوص در سطح استان اکیپ‌های بازدید از مراکز اداری و تجاری تشکیل شده است تا بر کنترل مصرف نظارت کنند، یادآور شد: از ادارات و اصناف تقاضا داریم مصرف برق غیرضروری خود را به منظور جلوگیری از اعمال خاموشی برق در روزهای سرد مدیریت کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از نور طبیعی روز، خاموش کردن لامپ‌های اضافی در منازل و محل کار، استفاده از لوازم خانگی با برچسب مصرف انرژی A، استفاده از لباس‌های گرم و مناسب در زمستان و استفاده از پرده‌های ضخیم برای جلوگیری از خروج هوای گرم از محیط می‌تواند تا حدی زیادی در مصرف بهینه انرژی در فصل سرد سال مؤثر باشد.

کد خبر 5361953

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =