افراد اچ.آی.وی مثبت برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند

کرمان - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افراد اچ.آی.وی مثبت با توجه به اینکه در گروه پرخطر قرار دارند حتماً برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین صافی زاده ظهر دوشنبه در نشست خبری پیرامون ایدز با تاکید بر لزوم افزایش سطح آگاهی جامعه در خصوص این بیماری اظهار کرد: با وجود تمامی مسائل ما همچنان درگیر این بیماری هستیم و باید نگران، گوش به زنگ و آماده باشیم.

وی با اشاره به اینکه در این ایام با توجه به پاندمی کرونا، بسیار مهم است که از سایر بیماری‌ها از جمله ایدز غفلت نکنیم، افزود: نیاز است مراقبت کنیم که تهدیدی از سوی دیگر بیماری‌ها متوجه جامعه نشود.

اطلاعات مبتلایان به ایدز کاملاً محرمانه باقی می‌ماند

صافی زاده در خصوص شناسایی افراد اچ. آی.وی مثبت بیان کرد: افراد مبتلا به این بیماری کمتر به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه می‌کنند. تمامی اطلاعات مبتلایان به ایدز کاملاً محرمانه باقی می‌ماند و افراد می‌توانند با خیال راحت به مراکز مراجعه کنند.

وی گفت: در رابطه با ایدز بحث بیماریابی فعال یا غربالگری در دستور کار نیست؛ باید آگاهی‌ها به نحو مناسب در جامعه ترویج یابد تا افراد از سلامتشان محافظت کنند و باید از رفتارهای پرخطر پرهیز شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار کرد: در بحث آموزش و آگاهی رسانی تمامی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و… به نوعی نقش دارند و در برنامه عملیاتی برای هر یک از دستگاه‌ها نقش‌هایی تعیین شده است.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌ها در این زمینه تقویت خواهد شد، افزود: طی یک سال و نیم اخیر به شدت درگیر کرونا و واکسیناسیون بوده‌ایم، اما اکنون می‌توانیم به سایر برنامه‌هایمان هم بپردازیم. در کنار مبارزه و مقابله با کرونا مابقی برنامه‌ها از جمله ایدز را پیش خواهیم برد.

صافی زاده با اشاره به اینکه ایدز یک بیماری رفتاری است که به سهولت در جامعه شناسایی نمی‌شود، افزود: در صورتی که افراد مراجعه نکرده و بررسی نشوند، بیماری تشخیص داده نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه اچ. آی. وی در ابتدای درگیری علائم غیراختصاصی مانند تب و بدن درد دارد، بیان کرد: بعد از آن فرد مبتلا وارد یک دوره چندین ساله بدون علامت می‌شود و در انتهای آن به بیماری ایدز تبدیل می‌شود.

صافی زاده در خصوص آمار صعودی ایدز بیان کرد: زمان شناسایی فرد مبتلا بسیار اهمیت دارد اگر فرد در سال اول آلودگی به پزشک مراجعه کند زودتر شناسایی شده و وارد آمار می‌شود و بالعکس. ممکن است بیمارانی در سطح جامعه وجود داشته باشند اما شناسایی نشده باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیشتر آمار مربوط به شهرستان کرمان است که البته باید توجه داشت که بیشترین جمعیت را نسبت به شهرستان‌های دیگر دارد. از وضعیت سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی استان هم اطلاعی نداریم.

وی گفت: بیمار ایدز بعد از شناسایی در آمار هر سال ما وجود دارد و از لیست خارج نمی‌شود.

هشدار در خصوص تغییر راه‌های انتقال ایذر

وی گفت: در گذشته ۵۸ درصد راه‌های انتقال از طریق تزریق مشترک، ۲۴ درصد از طریق تماس جنسی حفاظت نشده و ۱.۷ درصد انتقال از مادر به جنین و ۱۶ درصد هم نامشخص بود.

صافی زاده بیان کرد: براساس آمار کشوری، ۶ ماه ابتدای امسال ۱۵.۵ درصد انتقال بر اثر تزریق مشترک، ۵۴ درصد از طریق تماس جنسی حفاظت نشده، ۲.۱ درصد مادر به جنین و ۲۸ درصد نامشخص بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تزریق مشترک کماکان بیشترین راه انتقال است، اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر نقش تزریق مشترک کمتر و نقش تماس جنسی بیشتر شده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته سعی کرده‌ایم رفتارهای پرخطر معتادان به تزریق را با درمان‌های جایگزین مانند متادون کاهش بدهیم.

ابتلای خانم‌ها نسبت به آقایان در حال افزایش است

صافی زاده بیان کرد: ابتلای خانم‌ها نسبت به آقایان در حال افزایش است. در سال‌های گذشته ۸۱ درصد افراد مبتلا به اچ. آی. وی مثبت را آقایان و ۱۵ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دادند، اما این آمار در حال تغییر به ۶۸ درصد آقایان و ۳۲ درصد خانم‌ها است. انتقال از مادر به جنین هم از ۱.۷ درصد به ۲.۸ درصد رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی برای دریافت واکسن کرونا برای افراد اچ. آی. وی مثبت وجود ندارد، افزود: انتظار داریم تمامی این افراد که بالای ۱۸ سال سن دارند واکسینه شده باشند.

وی با بیان اینکه حتی افراد در رده سنی بین ۱۲ تا ۱۸ سال هم می‌توانند واکسن دریافت کنند، تاکید کرد: این افراد به عنوان گروه پرخطر حتماً برای تزریق واکسن مراجعه کنند و «سینوفارم» واکسن مناسبی برای افراد است.

صافی زاده با انتقاد از انجام خدماتی نظیر تاتوی ابرو و خالکوبی در مراکز غیرمجاز آرایشی بانوان اظهار کرد: این اقدام در شرایط غیربهداشتی انجام می‌شود و می‌تواند منجر به انتقال ایدز شود.

کد خبر 5363906

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =