هزینه کرد بودجه‌های اشتغال زایی شفاف نیست

رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس از دولت خواست در ۴ ماه آینده اهتمام کامل در اجرای قانون اشتغالزایی داشته باشد و گفت: در واقع منابع به نام اشتغال و به کام عدم شفافیت هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز (سه شنبه، ۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید، در خصوص نحوه اجرای بند(الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور گفت: همان طور که می‌دانید یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی کشور پایین بودن سرمایه‌گذاری و کاهش رشد اقتصادی است، در سال‌های ۹۸ و ۹۹ رشد اقتصادی منفی و تولید کاهش پیدا کرده بود. همچنین شاهد کاهش میزان سرمایه‌گذاری بوده‌ایم با این حال در آمار شاهد تناقض و ناسازگاری بوده‌ایم چرا که در بهار سال ۹۸ نرخ بیکاری ۱۰.۹۸ بود، در بهار ۹۹ این نرخ به ۹.۸ رسید و در سا ل ۱۴۰۰ شاهد نرخ بیکاری ۸.۸ بوده‌ایم.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس ادامه داد: اگر کنکاش کنیم متوجه می‌شویم نرخ مشارکت کاهش پیدا کرده است و به دنبال آن شاهد کاهش نرخ بیکاری بوده‌ایم یعنی اگر نرخ مشارکت ۴۴ درصدی حفظ می‌شد و تداوم پیدا می‌کرد نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ به ۱۶ درصد می‌رسید.

نباید با جادوی آمار القاء کاهش نرخ بیکاری داشته باشیم

وی بیان کرد: متأسفانه در حال حاضر با بالاترین نرخ بیکاری مواجه هستیم و نباید با جادوی آمار القاء کاهش نرخ بیکاری داشته باشیم چرا که نرخ مشارکت کاهش یافته و اگر این امر را از مردم مخفی کنیم باعث بی‌اعتماد آنها به نظام می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: کاهش نرخ بیکاری باید یکی از اهداف اصلی باشد، این کار با دستور و بخشنامه عملیاتی نمی‌شود بلکه باید رشد اقتصادی را افزایش دهیم، نقدینگی را به سمت سرمایه‌گذاری مولدزا هدایت کنیم. متأسفانه سال گذشته رشد نقدینگی رکورد زد و اکنون همکاران می‌فرمایند اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان تاثیری در اشتغال‌زایی، کارآمد نخواهد داشت.

با وام بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت و یارانه سود تنها بازار بلک‌باکس ایجاد کردیم

حسینی تأکید کرد: برای افزایش رشد اقتصادی باید به دنبال سیاست‌های رشدی برویم که باعث اشتغال‌زایی شود، در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ منابع را به سمت رشد اقتصادی هدایت کرده‌ایم چرا که با وام بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت و یارانه سود تنها بازار بلک‌باکس ایجاد می‌کنیم چرا که نمی‌دانیم یارانه به چه کسانی اختصاص پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم توضیح داد: در آسیب‌شناسی که صورت گرفته متوجه شدیم در بودجه ۱۴۰۰ بیکاری افزایش پیدا کرده است ولی منابعی که در این تبصره قرار داده‌ایم هم کاهش داشته و هم تخصیص آن بسیار کمتر بوده است به طوری که در سال ۹۸ سه هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان برای این ردیف پرداخت شد و در سال ۱۳۹۹ تنها ۶۴۲ میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی تخصیص داده شده، در واقع منابع به نام اشتغال و به کام عدم شفافیت هزینه شد.

وی گفت: در مجلس تبصره ۱۸ را اصلاح کردیم و با رویکرد شفافیت و هدفمندسازی تلاش شد کاهش بروکراسی را رقم بزنیم، منابع را تقویت و قطعی کنیم و دخل و تصرف نهادها از جمله سازمان برنامه و بودجه را کاهش دادیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس توضیح داد: مسئول تأمین مالی کشور، وزارت اقتصاد است در حالی که وزیر اقتصاد، رئیس مجمع بانک‌ها است؛ چگونه می‌توان نظارت بر عملکرد بانک‌ها را بر عهده وزارتخانه دیگری قرار دهیم که اشرافی به بانک ها ندارد، از این رو این مسئولیت را با انگیزه اهرم کردن منابع به وزارت اقتصاد و دارایی داده‌ایم تا به بانک ها اشراف کامل داشته باشد.

حسینی افزود: با وجود اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها به درستی به قانون عمل نکرد اما تا آبان ماه ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرد در حالی که این رقم در سال گذشته ۶۴۲ میلیارد تومان بود. چرا که دولت با آیین‌نامه اجرایی قانون را معطل کرد، دولت گذشته در آیین‌نامه اجرایی، اجرا شدن قانون را منوط به موافقتنامه‌ها کرد که باید این را به مردم صادقانه بگوییم و آیین‌نامه را اصلاح کنیم.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس ضمن تشکر از رئیس مجلس و هیأت رئیسه برای نظارت حین اجرای قانون گفت: چند سال است تبصره ۱۸ قانون بودجه تدوین می‌شود اما در کشور اجرایی نمی‌شود اما امروز شاهد هستیم که ۹ هزار میلیارد تومان از اجرای قانون در اختیار دولت قرار گرفته است که موانع آن مشخص شده و در بند ۹ تبصره ۱۸ تأکید کرده‌ایم سقف آن برعهده وزارت اقتصاد و دارایی است.

وی تاکید کرد: با تغییر دولت اتفاقات خوبی افتاد، حرف‌های وزیر اقتصاد و وزیر کار را قبول دارم، حرکت در این مسیر آغاز شده است این حرکت را ادامه دهید.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید در مجلس گفت: امروز ۹ هزار میلیارد تومان در صندوق قرار دارد که اگر قانون اجرا شود به ۲۱ هزار میلیارد افزایش پیدا می‌کند. مکانیسم تبصره ۱۸ کارآمد است و اعتبارات را به سمت سرمایه‌گذاری می‌برد چرا که شاهد بودیم یارانه سود و ارائه تسهیلات بلاعوض موثر نبوده است، اگر دولت اهتمام به اجرای قانون داشته باشد می‌تواند در ۴ ماه آینده به اندازه ۸ ماه کار کند.

در ادامه ابراهیم عزیزی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، پس از قرائت گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص نحوه اجرای بند(الف) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، گفت: معیشت و درآمد پایدار از طریق تولید و اشتغال یکی از مهم ترین دغدغه های کشور است که مجلس یازدهم در کمیسیون تلفیق با نوآوری و پیش بینی اعتبار لازم در تبصره ۱۸ به این مهم پرداخت.

وی با بیان اینکه دبیرخانه وزارت اقتصاد و دارایی چرا پایان خردادماه دستورالعمل اجرای این تبصره  را ابلاغ کرد و ۲ ماه به سامانه فرصت داد، تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه در آئین نامه اجرای این تبصره صحبت از موافقتنامه کرده است که خلاف قانون است اگر از ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در این تبصره ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان به استان ها تزریق می‌شد مشکل بیکاری رفع می شد.

عزیزی با بیان اینکه به داد تولید برسید، اضافه کرد: در این تبصره برای حوزه کشاورزی، صنعت، گردشگری، مشاغل خانگی، دانش بنیان ها و ... اعتبارات پیش بینی شده، چرا سازمان هدفمندی یارانه ها اعتبار پیش بینی شده را به صورت صد درصد واریز نمی‌کند تا دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند و این سوال مطرح می شود که این منابع در کجا هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته این تبصره ناکارآمد بود، ادامه داد: بانک ها پول نمی‌دهند، باید معضل بیکاری را حل کنیم و از آن جا که مجلس خدمتگزار مردم است به مهم ترین دغدغه آن ها یعنی اشتغال و تولید رسیدگی کرده است.

کد خبر 5364275

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =