مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی برگزار شد

مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی همراه با معرفی نفرات برگزیده این رویداد ملی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه پانزدهمین آئین تجلیل از نوگلان حسینی همراه با معرفی نفرات برگزیده این رویداد ملی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام سیدمحمدعلی قائم مقامی با اشاره به اینکه رقابت نوگلان حسینی که نوکری امام حسین (ع)، است رقابتی بدون باخت محسوب می‌شود، اظهار داشت: بشریت چه نیازی به دستگاه امام حسین (ع) دارد؟ در این دستگاه چه اتفاقی رخ می‌دهد که در جای دیگر اتفاق نمی‌افتد؛ پاسخ مشخص است. این دستگاه ما را به شهودی می‌رساند که همه مطالبی که در دین الهی بیان شده را می‌توان دید.

وی افزود: از جهان آخرت، بهشت و دوزخ، صراط و هر چه در دین گفته شده در دستگاه امام حسین (ع) مشاهده و تجربه می‌شود. اگر این اخبار را باور و تصدیق کنیم موفق خواهیم شد و در مرحله بعد به آن چیزی که به آن معتقد هستیم نائل می‌شویم.

این استاد حوزه علمیه با طرح این پرسش مبنی بر اینکه آیا همه مواردی که در دین گفته شده می‌توان مشاهده کرد پاسخ داد: بله، همه موارد را می‌توان با چشم دل مشاهده کرد. دانستن با مشاهده کردن بسیار متفاوت است. در دانستن، اجمالا انسان باور می‌کند که خداوند وجود دارد اما این مهم کفایت نمی‌کندبرای آنکه انسان با شیطان و دعوت او که شهودی است، مقابله کند. بخصوص در این عصر، که دعوت به جاذبه‌های او در عرصه‌های مختلف مانند رسانه‌ها موج می‌زند.

حجت الاسلام قائم مقامی ادامه داد: حال با توجه به دانستن آیا آدمی می‌تواند با این جاذبه مقابله کند؛ بنابراین، این دانستی ها باید به مشاهده تبدیل شود. کار ویژه دستگاه امام حسین (ع) که بسیار منحصر به فرد است این است که آن حقایق اعتقادی را مشهودسازی و عینی کند تا همچنان ببینند پروردگار متعادل وجود دارد. انسان می‌تواند خداوند را در تجلیات او مشاهده کند، اگر آدمی خدا را ببیند و در جاذبه‌های او قرار گیرد می‌تواند حقایق دین را با همه وجود مشاهده کند.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه شهادت امام حسین (ع) فاجعه ندیدن حقیقت بود، اظهار داشت: اما این شهادت خودش علت شد برای اینکه بشر بتواند کاستی‌های خود را جبران کند و به چیزی برسد که اگر به آن می‌رسید این شهادت اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: دیدن حقایق، درجات دارد و این درجات بستگی به رابطه انسان با دستگاه امام حسین (ع) دارد. دستگاه امام حسین حقایقی را ایجاد می‌کند که انسان می‌تواند با آن جاذبه‌ها شیطان را شکست دهد.

قائم مقامی با بیان اینکه دستگاه امام حسین دارای علم، شعور، شور و هنر است، گفت: مداحی منشأ همه هنرهایی است که در این دستگاه معنا و عشق را در جهان منتشر می‌کند. حقیقت امام حسین به برکت انقلاب اسلامی به صحنه آمد و جهانی شد و امروز ما بوی عطر حسینی را در جهان استشمام می‌کنیم.

مداح باید در ۱۶ رشته تخصص داشته باشد

در ادامه محمدرضا سنگری با تاکید بر اینکه نوگلان حسینی باید حافظه شأن را تقویت کنند، گفت: متأسفانه مداحان متکی به کاغذ و امروزه متکی به موبایل شدند، این در حالی است که مقام معظم رهبری نیز زمانی به شوخی به این موضوع انتقاد کرده بودند؛ بنابراین مداحان نوجوان باید خود را از موبایل دور و بیشتر اهل مطالعه شوند.

این مداح اهل بیت (ع) با بیان اینکه هر مداحی باید در ۱۶ رشته علمی تخصص داشته باشد، اظهار داشت: یکی تاریخ اسلام را بخواند، روایت را به طور دقیق بخواند و همه اینها نیازمند آن است که اهل مطالعه باشد در این صورت حافظه تقویت می‌شود.

سنگری خداوند را بهترین مداح و ذاکر خواند و گفت: در سوره اعراب این امر را به ما تذکر می‌دهد که از چهار سو در خطر هستید. مداحان بدانند که گنج بزرگی دارند و نقطه قوت آنان تکیه گاه شیطان است. مراقب باشید شیطان از نقطه قوت آنان یعنی حنجره شأن سو استفاده نکند. مراقب نقطه قوتتان باشید چرا که شیطان دقیقاً از طریق نقطه قوت به ما حمله می‌کند.

مشورت با علما شاخصه مداحان گذشته بود

در ادامه رجبی دوانی با بیان اینکه ذاکران و مادحان اهل بیت توفیق خدمت به خاندان عصمت و طهارت را دارند بیان داشت: نعمت بزرگ مداحی مختص به شیعه است و در میان اهل سنت و سایر ادیان وجود ندارد. لازمه چنین توفیقی چند مورد است. نخست مربوط به هنر داشتن می‌شود. این هنر در وهله اول صدای خوش داشتن و دیگر داشتن قریحه شعر سرود است. سرودن شعر باید با مفاهیم و مضامین عالی و ارزشمند همراه باشد.

وی دومین توفیق را علم بیان کرد و گفت: مداح هر چیزی را نباید بخواند و بگوید مگر آنکه مستند باشد. پیشکسوتان عرصه مداحی در گذشته، علم خود را علما مطرح می‌کردند تا مستند صحبت کنند. امروز متأسفانه کمتر به این امر توجه شده و بیشتر به صدای زیبا اهمیت داده می‌شود.

این محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام به سومین مورد اشاره و کرد و افزود: سومین مورد، اخلاص است و اخلاص باید در کار ذاکر و مداح موج بزند. بزرگترین آفت در جامعه مداحان، رقابت، شهرت طلبی، اهمیت دادن به حضور جمعیت و دیگر توجه به مادیات است. با ابراز تأسف برخی از مداحان چنانچه وجه مناسب دریافت نکنند در مجالس مذهبی حاضر نمی‌شود و این نشان از بی اخلاصی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر مداح با علم و مطالعه کافی تاریخ اهل بیت وارد عرصه مداحی شود می‌تواند مروج سبک زندگی اهل بیت شود. تسلط به احادیث و بیان آن در جلسات مذهبی کاری بس بزرگ است.

یادآور می‌شود در پایان این مراسم سعید نسیمی بیانیه پایانی هیئت داوران پانزدهمین دوره آئین نوگلان حسینی را قرائت و از برگزیدگان این دوره تقدیر به عمل آمد.

کد خبر 5365527

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =