ویرانی‌های به جا مانده از دولت قبل به سرعت اصلاح شود

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مردم انتظار دارند که ویرانی‌های به جا مانده از انحرافات راهبردی دولت قبل به سرعت اصلاح شود و زندگی آنها سامان یابد و این امر با همراهی سه قوه محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، الیاس نادران در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۴ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: شهید مدرس نماد نمایندگی مردم است. وی هرگز نه برای دوره‌های بعد که حتی به پایان رساندن دوره‌ای که در آن نماینده بود، دغدغه داشت، انجام وظیفه، دفاع از منافع ملی، مبارزه با استبداد و استکبار و دفاع از حقوق مردم و استقلال کشور را بر هر امری مقدم می‌داشت و از احدی واهمه نداشت.

وی بیان کرد: هدف سیاستمداران معمولی حداکثرسازی رأی و کسب محبوبیت بیشتر است و حتی برای تحقق آن اگر لازم باشد، حقیقت را کتمان می‌کنند. این واقعیت، چپ و راست، مجلس و دولتی نمی‌شناسد. دیکتاتوری فضای مجازی در راهبری این دسته از سیاستمداران، کار را به جایی رسانده است که در اقدامی پوپولیستی و جلب رضایت اقشار مختلف، مبانی کارشناسی خود را زیرپا می‌گذارند.

نادران متذکر شد: شهید مدرس گفته است که سرباز را ۳۰ سال مواجب می‌دهند تا یک روز از کشور دفاع کنند، حال اگر خدای ناکرده مصلحت‌اندیشی باعث شود که آن یک روز هم شانه از زیر بار خالی کنیم، وای به حال ما، مملکت و ملتی که به ما امید بسته‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسائل اقتصادی و وضعیت اسفبار معیشتی عامه مردم، شکاف‌های درآمدی، منفی شدن رشد تولید ناخالص ملی و تورم افسار گسیخته در سال‌های اخیر و متاسفانه رها کردن امور کشور توسط دولت قبل، بورس را نابود کرد، ارزش پول ملی را تنزل داد و نظام توزیع، تولید، بانک، ارز و تجارت خارجی را به شدت تخریب کرد.

وی متذکر شد: اصلاً معلوم نبود که این‌ها آدم نظامند یا نماینده حاکمیت سلطه جهانی، نه تنها با تدبیر آقایان تحریم‌ها برداشته نشد که مختصر آب باریکه ناشی از صادرات نفت و مراودات تجارت خارجی به طور کلی از بین رفت و متاسفانه به آنها که می‌توانستند کمک کنند، اجازه نقش‌آفرینی داده نشد.

نادران بیان کرد: رشد منفی بهره‌وری و سرمایه‌گذاری خارجی و حتی سرمایه‌گذاری داخلی شرایطی را رقم زد که اصلاح آن سال‌ها به طول خواهد انجامید. برای برون‌رفت از شرایط رکود تورمی راهی جز این نیست، اما در این بین، بودجه که راهبرد مالی دولت را مشخص می‌کند، از موقعیت ممتازی برخوردار است.

وی افزود: تاثیر بودجه بر بازارهای مختلف قابل انکار نیست. در بودجه ۱۴۰۰ گام‌های اساسی در محرومیت‌زدایی، رشد تولید و اشتغال، حذف رانت اقتصادی، حل مسائل اساسی آب و راه روستایی و عادلانه کردن توزیع اعتبارات و رفع مشکلات و مسائل ناشی از حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برداشته شد که متاسفانه بعضی از احکام اساسی قانون بودجه معطل مانده است.

نادران تاکید کرد: برابر اطلاع، دولت جدید درصدد است با تنظیم آئین‌نامه‌های اجرایی و دستورالعمل‌ها این موارد را عملیاتی کند، اما هم سرعت کند است و هم در استفاده از ظرفیت‌های مجلس اهتمام جدی به خرج داده نمی‌شود. انتظار می‌رود که دولت بیش از پیش مجلس را در جریان تصمیمات بودجه‌ای خود قرار دهد، چرا که این کار مجلس را مستغنی از تغییر و تحول اساسی در بودجه می‌کند، اما اگر قرار باشد هر که بر حدود اختیارات قانونی خود اصرار کند، مجلس هم ناچار از شخم زدن کل بودجه خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اصلاح ساختاری، توزیع عادلانه منابع، حداقل‌سازی کسری بودجه و کارآمدسازی مصارف کشور از مهمترین اصلاحات بودجه‌ای است. فراموش نکنیم هر واحد پولی که از منابع کشور صرف بخش دولتی می‌شود، از کیسه مردم برداشته می‌شود؛ این کار به صورت مستقیم توسط مالیات‌ها و به صورت غیرمستقیم و از طریق درآمدهای نفتی و انواع اوراق و یا مداخلات در بورس اتفاق می‌فتد.

نادران بیان کرد: دولت راهبرد اقتصادی خود را رشد غیر تورمی اعلام کرد که الزاماتی دارد که بدون آنها این هدف محقق نخواهد شد. افزایش بهره‌وری، رشد سرمایه‌گذاری، استفاده از ظرفیت‌های خالی تولید و استقبال از سرمایه‌گذاری خارجی از جمله این موارد است. مردم امروز به حق انتظار دارند که ویرانی‌های به جا مانده از انحرافات راهبردی دولت قبل به سرعت اصلاح شود و زندگی آنها سامان یابد و این امر با همراهی سه قوه محقق خواهد شد. جلسات کارشناسی، آسیب‌شناسی و نقد راهکارها و سیاست‌ها، لازمه تحقق این امر است.

وی در ادامه گفت: برای تیم مذاکره کننده آرزوی موفقیت دارم که در فرصت حداقلی برای رفع تحریم‌ها، طرف‌های مذاکره کننده را متقاعد کنند و کشور، ملت و فعالان اقتصادی در بازارها را از بلاتکلیفی خارج کنند.

کد خبر 5367995

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • ایرانی 1 IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   0 0
   جناب نادران شما که از رجال سیاسی و با همت هستید در دوره دولت قبل چرا با دیگران جلوشون رو نگرفتید ؟ مگر نماینده مردم نبودید؟