تروئیکا: وقت تنگ است و فرصت کمی باقی مانده است

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره‌کنندگان اروپایی با استفاده از تاکتیک محدودیت زمان برای فشار بر ایران در تحمیل خواسته‌های حداکثری‌شان، این دور از مذاکرات را به پایان بردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در خبری مدعی شد که مذاکره کنندگان اروپایی و هماهنگ کننده مذاکرات وین پس از اینکه مذاکرات امروز پایان یافت و ادامه آن به حداقل ۱۰ روز دیگر موکول شد، اعلام کردند که آنها چند هفته و نه چند ماه وقت برای رسیدن به توافق دارند.

«انریکه مو را» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری بعد از دیدار امروز که رسماً پایانی بر دور هفتم مذاکرات بود، گفت: ما چند ماه وقت نداریم و ترجیحمان این است که در چند هفته به توافق برسیم.

وی همچنین گفت که امیدوار است که آنها ادامه مذاکرات را در سال جاری ادامه دهند و این در حالی است که برخی مقامات تاریخ ۲۷ دسامبر (۶ دی ماه) را مطرح کرده‌اند.

مذاکره کنندگان تروئیکای اروپایی شامل سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان، موسوم به E۳، در بیانیه‌ای اعلام کردند: امیدواریم ایران در موقعیتی باشد که بتواند به سرعت گفتگوها را از سر بگیرد و تعامل سازنده‌ای داشته باشد تا مذاکرات با سرعت بیشتری پیش برود. ما به سرعت در حال رسیدن به پایان راه برای این مذاکره هستیم.

برخی مقامات گفته‌اند که ایران درخواست وقفه کرده است، در حالی که قدرت‌های غربی برنامه‌ریزی کرده بودند تا روز سه شنبه بمانند.

مو را گفت که همه طرف‌ها خواسته‌های ایران را در متن موجود گنجانده‌اند تا مبنای مشترکی برای مذاکره داشته باشند اما تروئیکای سه کشور اروپایی کمتر در این زمینه ابراز خوش بینی می‌کنند.

علیرغم فضاسازی رسانه‌ای تروئیکای سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و هم‌راستا با آمریکا در تیره و مبهم نشان دادن مذاکرات که تناقضی شدید با آنچه در پای میز مذاکره مطرح کرده‌اند، دارد و عملاً به عنوان تاکتیکی برای گرفتن امتیازاتی فراتر از توافق اصلی برجام از ایران به کار گرفته شده است، مذاکرات بی دردسر پیش می‌رود.

هم اکنون نیز تاکتیک ضیق وقت را برای فشار بر روی ایران در جهت پذیرفتن خواسته‌های حداکثری خود به کار گرفته‌اند و این در حالی است که ایران بر توافق اصلی برجام و برچیدن تحریم‌ها تاکید دارد.

کد خبر 5377830

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha