گفتمان متناقض طرف غربی در «وین»/ تاکتیک کارشکنانه در مذاکرات

سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان، هم‌راستا با طرح آمریکا مبنی بر به کار بستن دو گفتمان متفاوت در پای میز مذاکره و در رسانه‌ها، به مذاکرات وین ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه تهران تایمز در سرمقاله خود به بررسی گفتمان متناقض کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات وین در پای میز مذاکره و در رسانه‌هایشان، پرداخت.

تهران تایمز در این باره نوشت که گفتمان و ادبیات به کار رفته در سخنان تروئیکای اروپایی شامل سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در پای میز مذاکره کاملاً متفاوت از آن چیزی است که خودشان نقل می‌کنند. طی چند روز گذشته، سه کشور مذکور تلاش کرده‌اند که چشم اندازی تیره و مبهم از مذاکرات را مهندسی کنند.

همزمان با شروع ادامه مذاکرات از روز جمعه بین ایران و ۱+۴ شامل کشورهای روسیه، چین و سه کشور اروپایی یاد شده، جلسات تخصصی جهت بررسی پیش‌نویس ها و پیشنهادات ایران که تروئیکای اروپایی آنها را غیرواقعی توصیف کردند، برگزار شده است.

نماینده روسیه در مذاکرات وین از فضاسازی رسانه‌های غربی و گفتمان مبهم آنها در قبال این مذاکرات ابراز تعجب کرد علاوه بر جلسات تخصصی، گفتگوها و رایزنی‌هایی در سطوح مختلف نیز در روز شنبه ادامه یافت. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز یکشنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که مذاکرات راحت و بی دردسر به پیش می‌رود.

وی در این باره نوشت: مذاکرات وین در حال انجام است. برای امروز تعدادی نشست در قالب‌های مختلف برنامه‌ریزی شده است. بسیاری از موضوعات باقی مانده همچنان در دستور کار قرار دارند، اما اکنون، پس از وقفه هفته گذشته، به درستی و مطابق با هنجارها و قواعد دیپلماسی چندجانبه به آنها پرداخته شده است.

اولیانوف پیشتر نیز از فضاسازی و گفتمان مبهم و تیره رسانه‌های غربی درباره مذاکرات مزبور، ابراز تعجب کرده بود. ناظران در ایران و فراتر از ایران از ادبیات و گفتمان غرب در تیره و مبهم جلوه دادن مذاکرات که از آن به عنوان تاکتیکی با هدف گرفتن امتیازات بیشتر از تهران استفاده می‌کنند، انتقاد کرده‌اند. امتیازاتی که آنها از طریق این تاکتیک مد نظر قرار داده‌اند، فراتر از مفاد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود.

تروئیکای اروپایی به همراه آمریکا، قبل از شروع مذاکرات کنونی در وین، این تاکتیک را در پیش گرفته بودند. مطابق گزارش العربی الجدید، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها هشدار داده‌اند که اگر ایران بر دستور کار جدید مذاکرات پافشاری کرده و از آنچه در شش دور گذشته که در ۲۰ ژوئن و در میانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران به پایان رسید، عقب نشینی کند، از مذاکرات خارج خواهند شد.

روز یکشنبه منبعی در تیم مذاکره کننده ایران به الجزیره گفت که مذاکرات وین به طور جدی ادامه دارد و به پیشنهادات ایران رسیدگی می‌شود. این منبع ادامه داد: سه کشور اروپایی نکات اغراق آمیزی را مطرح می‌کنند که روند مذاکرات را کند می‌کند. وی افزود: ما به شدت فشار اروپا برای گنجاندن خواسته‌های خارج از توافق هسته‌ای را رد می‌کنیم.

صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا مذاکرات وین را از مسیر اصلی خود خارج سازند طی دور کنونی مذاکرات در وین، ایران دو پیش‌نویس درباره برچیدن تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای‌اش ارائه کرد که اروپایی‌ها پیش از وقفه‌ای کوتاه در هفته گذشته، این پیشنهادها را فوراً و بدون بحث و گفتگو رد کردند.

با این حال، به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها عقب نشینی کرده و شروع به بحث در مورد این پیشنهادات کرده‌اند، هرچند که همچنان بر خواسته‌های حداکثری خود که خارج از محدوده برجام است، پافشاری می‌کنند. مواضع سه کشور اروپایی در جریان این مذاکرات باعث ایجاد شکاف و اختلاف نظر حتی در بین ۱+۴ شده است.

تروئیکای اروپایی تنها طرفی نیست که بر روند مذاکرات تأثیر منفی می‌گذارد. آمریکا نیز نقش خود را در گل آلود کردن آب ایفا کرده است. مقامات آمریکایی به دنبال هماهنگی مواضع خود با رژیم صهیونیستی بوده‌اند که این اقدام با ابراز تمایل واشنگتن برای اجرای برجام در تناقض است، زیرا صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را به کار بستند و همچنان می‌بندند تا مذاکرات را از مسیر خود خارج کنند.

کد خبر 5374379

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha