کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

بروجرد- ماجرای «سامان کاشی» تبدیل به یک سریال دنباله‌دار شده، مسئولان زیادی وعده احیا داده‌اند و حالا چشم‌ها به اقدام و عمل دولت سیزدهم دوخته‌شده است تا با دستور رئیس‌جمهور امیدها زنده شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در سال‌های نه چندان دور، بروجرد یکی از شهرستان‌های مطرح لرستان در حوزه فعالیت واحدهای صنعتی به حساب می‌آمد که متأسفانه امروز به دلیل برخی مسائل و مشکلات این واحدهای صنعتی دیگر آن رونق و پویایی گذشته را ندارند و در شرایطی به سر می‌برند که یا تعطیل شده‌اند و یا با ظرفیت بسیار پایینی فعال هستند.

کارخانه «سامان کاشی» از جمله این واحدهای صنعتی بروجرد بود که زمانی در نوع خود یکی از بهترین واحدهای تولیدی کاشی خاورمیانه به حساب می‌آمد و این در حالیست که در سال‌های اخیر این واحد اقتصادی به دلیل مشکلات مالی، حال و روز خوبی ندارد و چرخ تولید آن دیگر نمی چرخد.

«سامان کاشی بروجرد» در زمان فعالیت خود، یکی از واحدهای تولید عمده کاشی و سرامیک در سطح کشور محسوب می‌شد که به دلیل مشکلات مالی و ورشکستگی، تعطیل شد و کارگران آن نیز کار بیکار شدند.

پیش از برگزاری سفر هیئت دولت در قالب سلسله گزارش‌هایی ضمن طرح برخی مسائل این استان، بستر پیگیری مطالبات و خواسته‌های مردم فراهم شد. در این راستا منطبق بر نظام مسائل تدوین‌شده در این خبرگزاری، مهم‌ترین مطالبات استان در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … مورد اشاره قرار دارد تا زمینه‌ای برای توجه به این مطالبات در مصوبات سفر دولت فراهم شود. برای پیگیری این گزارش‌ها لینک «مطالبات مردم لرستان از دولت» را مطالعه کنید.

کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

و اما با پایان یازدهمین سفر استانی دولت به لرستان، کار جمع‌بندی مصوبات و دستاوردهای سفر در دستور کار دستگاه‌های متولی قرارگرفته، در این راستا در خبرگزاری مهر نیز جمع‌بندی سفر هیئت دولت و انطباق مصوبات با محورها و اولویت‌های نظام مسائل استان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

همچنین به‌زودی پروژه این خبرگزاری در زمینه پیگیری مصوبات سفر دولت به لرستان در قالب یک پرونده ویژه در دستور کار قرار می‌گیرد. گزارش یا گزارش‌های جمع‌بندی سفر مبتنی بر نظام مسائل استان با نگاهی به گزارش‌های تولیدشده پیش از سفر بسته خواهد شد و پیش روی مخاطبان این خبرگزاری قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری مهر قبل از سفر رئیس جمهور به لرستان در قالب سلسله گزارش‌هایی «مطالبات مردم لرستان از دولت» را پیگیری و مطرح کرد، گزارش «زنجیر بر دست و پای تولید / مردم منتظر تحقق مطالبات هستند» از جمله این گزارش‌ها بود که در آن بر ضرورت عملی شدن وعده‌های حجت الاسلام رئیسی، در مقام رئیس قوه قضائیه هنگام سفر قبلی خود به لرستان تاکید شده بود.

به گفته ندری مدیر اجرایی و احیای کارخانه سامانه کاشی بروجرد، در زمان فعالیت، این کارخانه ۴۰۰ اشتغالزایی به صورت مستقیم و ۱۰ هزار مورد به صورت غیر مستقیم داشته است و حالا برای فعالیت مجدد و احیا چشم امید به تدبیر و ورود جدی دولت سیزدهم دارد.

دستور رئیس جمهور برای حل مشکلات قضائی «سامان کاشی»

حجت الاسلام سید «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهوری در جریان سفر اخیر خود به لرستان و در شورای اداری استان، به مشکلات دو شرکت عظیم خودرو و سامان کاشی بروجرد اشاره کرد و از رئیس‌کل دادگستری لرستان خواست مشکلات قضائی مربوط به این دو صنعت را پیگیری کند تا این ظرفیت‌ها بتوانند تبدیل به شغل و کار شوند.

کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

وی با بیان اینکه اینجا زیرساخت هست و باید ببینیم گیر کار کجاست و باید این مشکل را حل کنیم، خواستار ایجاد کارگروهی از سوی وزیر صمت با کمک استانداران برای رفع مشکل واحدهای تولیدی شد چرا که بعضی از واحدها به ناحق متوقف شده‌اند.

اختصاص ۵۰ میلیارد تسهیلات برای فعالیت مجدد کارخانه

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جریان سفر دولت به لرستان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور به شهرستان بروجرد سفر کرد تا از نزدیک مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی این شهرستان را بررسی کند.

وی در سخنانی با اشاره به کارخانه سامانه کاشی بروجرد اظهار داشت: شرکت سامان کاشی در بروجرد طی سال‌های اخیر متوقف شده است و چون ورشکست بود در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یک گروهی اعلام آمادگی کرده است تا این شرکت را بازسازی کند، تصریح کرد: با رئیس سازمان صنعت و معدن لرستان صحبت کرده‌ام و تأیید کردند که کارهای خوبی دارد انجام می‌شود.

کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

فاطمی امین با تاکید بر اینکه برای نوسازی و بازسازی شرکت سامان کاشی ۵۰ میلیارد اعتبار پیش بینی می‌شود، افزود: این شرکت چندسال تعطیل بوده و یکسری از ماشین آلات آن نیاز به نوسازی دارد.

وی با اشاره به اینکه بانک صنعت و معدن این تسهیلات را پرداخت خواهد کرد و در مصوبات سفر است که این میزان تأمین اعتبار شود، گفت: ان شاءالله تا پایان سال این شرکت فعال می‌شود تا برای ۴۰۰ نفر هم ایجاد اشتغال شود.

سرمایه‌گذار برای گرفتن تسهیلات به بانک مراجعه کند

بهزاد منصوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از تأکیدات رئیس جمهور در سفر به لرستان تعیین تکلیف و احیای مجدد کارخانه «سامان کاشی» بروجرد بود.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور به وزارت صمت و سایر مجموعه‌های ذی ربط در راستای ورود جدی برای حل مشکلات کارخانه «سامان کاشی» بروجرد گفت: در این راستا نیز کارگروه بررسی و رفع موانع واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل لرستان در بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت، شکل گرفت و یکی از این واحدها نیز کارخانه «سامان کاشی» بود.

کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه برای «سامان کاشی» حدود دو ماه پیش مجوز معرفی و پرداخت تسهیلات را از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته بودیم گفت: سرمایه گذار باید برای ارائه اسناد، مدارک و تقاضای گرفتن این تسهیلات، به بانک مراجعه کند.

منصوری با اشاره به آغاز بازسازی این کارخانه بیان داشت: کوره‌ها و تجهیزات این کارخانه در حال اورهال هستند.

«سامان کاشی» در شُرف راه‌اندازی مجدد

فاطمه مقصودی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به برگزاری جلسه با امور ورشکستگی قوه قضائیه برای رفع مشکلات حقوقی کارخانه «سامان کاشی» بروجرد اظهار داشت: در این جلسه تصمیمات لازم برای تسهیل و راه اندازی مجدد هر چه سریع‌تر این کارخانه مهم در شهرستان بروجرد اتخاذ شد.

وی عنوان کرد: امیدواریم با پیگیری‌های به عمل آمده و با توجه به تأکیدات رئیس جمهور در سفر به لرستان بر استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور، هر چه سریع‌تر این کارخانه به چرخه تولید بازگردد.

کارگروهی برای زخم‌های صنعت/ دستور رئیس‌جمهور برای یک واحد تولیدی!

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت راه اندازی مجدد این کارخانه، زمینه ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان شهرستان بروجرد فراهم خواهد شد.

مقصودی در ادامه بیان داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته این کارخانه در شرف راه اندازی است.

کد خبر 5386682

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha