دورنمای رفع آلودگی هوا با فناوری

دبیر ستاد آب و انرژی معاونت علمی با تاکید بر برگزاری رویدادهای بهم رسانی صنعت و فناوری برای رفع آلودگی هوا، دورنمای حل این مشکل را با فناوری تشریح کرد.

مهدی شریف زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آلودگی هوا با بیان اینکه مقام معظم رهبری به مسئله محوری تاکید دارند، گفت: سال‌ها است که در ایران و جهان پژوهش‌گران و نخبگان در حال بررسی راه‌حل‌های متنوع برپایه دانش و فناوری جهت رفع چالش‌های زیست‌محیطی به‌ویژه آلودگی‌ها در کلان‌شهرها هستند.

وی افزود: این راهکارها به‌صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بوده و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم متناسب با منبع آلاینده که اغلب حمل‌ونقل شهری، گرمایش ساختمان‌ها و صنایع و نیروگاه‌ها هستند، تهیه و اجرا می‌شوند.

شریف زاده با بیان مثالی عنوان کرد: ازجمله این راهکارها می‌توان به استفاده از حمل‌ونقل با کم‌ترین انتشار آلودگی هم‌چون وسایل‌نقلیه برقی (شامل خودروهای سواری، اتوبوس‌ها و موتورسیکلت‌ها)، استفاده از سوخت‌های سبز و دوست‌دار محیط‌زیست، بهبود کیفیت سوخت مصرفی و عملکرد موتور خودروهای احتراق داخلی و هم‌چنین توسعه حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد.

دبیر ستاد آب و انرژی معاونت علمی اضافه کرد: علاوه براین، توسعه ساختمان‌های با انتشار آلاینده صفر و یا نزدیک به صفر (NZB) از طریق به‌کارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر (به‌خصوص سامانه‌های تأمین آب‌گرم و تولید برق فتوولتاییک خورشیدی) و هوشمندسازی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها ازجمله حوزه‌هایی هستند که پژوهش‌گران داخلی و خارجی در حال تحقیق و توسعه و ارائه محصول‌های دانش‌بنیان در آن‌ها هستند.

برگزاری فراخوان‌ها برای حمایت از طرح‌های حوزه آلودگی هوا

وی با بیان اینکه تاکنون طرح‌های متنوعی به‌ویژه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی به ستاد آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده است، گفت: باتوجه به اهمیت بالای این موضوع، سعی داشتیم در این ستاد، از چنین طرح‌هایی حمایت و پشتیبانی کنیم.

به گفته شریف زاده، محققان علاوه‌بر اینکه می‌توانند به‌طورمستقیم طرح‌های خود را از طریق تکمیل فرم‌های مربوطه به ستاد ارسال کنند، ستاد اقدام به برگزاری فراخوان‌های ملی و رویدادهای بهم‌رسانی جهت شناسایی چالش‌های موجود و رفع آن‌ها توسط شرکت‌های دانش‌بنیان کرده است.

وی ادامه داد: ازجمله این رویدادها می‌توان به رویداد «شناسایی فرصت‌های ارائه خدمات انرژی در صنایع انرژی‌بر»، «کمپ توسعه کارافرینی در حوزه انرژی ویژه اساتید جوان دانشگاه و نخبگان پژوهش‌گران دکترا و پسادکترا» و هم‌چنین «رویداد بهینه‌سازی خودروهای گازسوز» اشاره کرد.

اقدامات معاونت علمی در قانون «اصلاح الگوی مصرف انرژی»

وی اضافه کرد: در کنار حمایت از طرح‌های فناور و دانش‌بنیان، ستاد آب و انرژی در حوزه‌های کلان کشور متناسب با وظایف خود ورود کرده و اقداماتی را به نتیجه رسانده است.

به گفته شریف زاده، ازجمله این اقدامات که در راستای اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی توسط ستاد آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته است می‌توان به تصویب آئین‌نامه «بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست» و دستورالعمل اجرایی آن و هم‌چنین نظام‌نامه «ثبت، اندازه‌گیری، راستی‌آزمایی و تأیید صرفه‌جویی انرژی و کاهش تولید آلاینده‌ها و انتشار گازهای گلخانه‌ای»، در شورای عالی انرژی و شورای اقتصاد اشاره کرد.

دبیر ستاد آب و انرژی معاونت علمی و فناوری خاطر نشان کرد: درهمین‌راستا، تاکنون چند دوره آموزشی آشنایی با بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی نیز برگزار شده است.

دبیر ستاد آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: استفاده از طرح‌های فناورانه و محصولات دانش‌بنیان در حوزه‌های مطرح‌شده می‌تواند بسیاری از چالش‌های موجود در حوزه آلودگی هوا را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه هوشمندسازی و بهره‌وری انرژی در ساختمان، ساخت تجهیزات مربوط به تولید انرژی پاک، ساخت خودروهای برقی و صنایع مرتبط با آن و بهبود عملکرد خودروهای احتراق داخلی در حال فعالیت هستند گفت: با توسعه چنین طرح‌هایی می‌توان شاهد رفع مسائل ناشی از منابع متحرک و ثابت آلودگی هوا در کلان‌شهرها بود.

حمایت از ۱۳ طرح فناورانه در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی

شریف زاده اضافه کرد: ستاد آب و انرژی نیز در راستای اهداف و مأموریت‌های خود از ۱۳ طرح فناورانه در حوزه پیک‌سایی و بهینه‌سازی مصرف انرژی و هم‌چنین طرح‌هایی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت کرده است.

استقبال وزارتخانه‌ها از طرح‌های فناورانه

وی ادامه داد: باتوجه‌به جلسه‌های متعددی که ستاد آب و انرژی با وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌های مختلف مرتبط با موضوع داشته است، همکاری مناسبی بین سازمان‌ها درجهت اجرایی‌شدن دستورالعمل‌ها و توسعه محصول‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است.

دبیر ستاد آب و انرژی عنوان کرد: بهره‌گیری از دستاوردها و محصولات محققان داخلی از مرحله تحقیق‌وتوسعه تا ساخت محصول نهایی و تولید انبوه آن، یکی از مهم‌ترین رویکردهای موجود در کشور بوده که حمایت‌های قانونی مختلفی برای آن درنظر گرفته شده است.

وی گفت: توجه به رفع موانع تولید و پشتیبانی از آن‌ها توسط سازمان‌های مربوطه جهت ساخت محصول‌های داخلی باکیفیت و با قیمت رقابتی و هم‌چنین همراهی آحاد جامعه می‌تواند به تحقق این مهم کمک شایانی کند.

به گفته شریف زاده، ستاد آب و انرژی نیز همواره در تلاش است تا در راستای بهبود و توسعه بازار محصول‌های تولید داخل و هم‌چنین شناسایی نیاز صنعت و بهم‌رسانی با شرکت‌های دانش‌بنیان جهت رفع این نیازها، گام بردارد.

وی گفت: استفاده از تجهیزات استاندارد تولید داخل هم در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی و در نتیجه کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی مؤثر هست و هم در شرایط دشوار تحریم‌های اقتصادی می‌تواند از ارزبری جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه باتوجه به سلسله مطالعه‌های صورت گرفته در ستاد آب و انرژی تحت عنوان «ارتقای تاب‌آوری ملی و رقابت‌پذیری بین‌المللی در حوزه‌های مختلف انرژی»، «گلوگاه‌های اصلی موجود در صنایع انرژی در جهت کاهش ارزبری» از یک‌سو و «افزایش ارزآوری» از سوی دیگر به‌طور تخصصی شناسایی شده است، افزود: پیگیری راهکارهای ارائه‌شده در این گزارش‌ها در دستورکار آتی ستاد قرار گرفته است.

دورنمای وضعیت آلودگی هوا با دانش بنیان‌ها

وی افزود: دورنمای وضعیت آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور به‌طور مستقیم به برنامه‌ریزی و اقداممات اجرایی مربوطه بازمی‌گردد که باتوجه به اهمیت این مسئله از جنبه‌های سلامت جامعه و حفظ محیط‌زیست و قرارگیری آن در اولویت‌های اصلی کشور، می‌توان امیدوار بود که در آینده با بهره‌گیری هرچه بیش‌تر از محصولات دانش‌بنیان و پژوهش‌های کاربردی در این حوزه، شاهد کاهش آلودگی هوا بود.

کد خبر 5388471

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 10 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   1 0
   ما داریم امروز خفه میشویم و شما میگید دورنما.
  • علی IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   1 0
   بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف سوخت نه تنها منجر به کاهش آلودگی هوا میشود بلکه سهم بیشتری از حامل های انرژی را به جای مصارف داخلی میشود صادر کرد، به دلیل یارانه ای بودن نرخ ها هر چه در داخل صرفه جویی شود با چند برابر قیمت امکان صادرات و ارز آوری محقق میشود
  • علی IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   1 0
   یارانه حامل های انرژی باید کاهش یابند تا طرح های فناورانه بهینه سازی مصرف انرژی دارای توجیح اقتصادی شوند و مشتری داشته باشند وگرنه اینگونه طرح ها اجرا نخواهد شد و در آخر نخبگان ما این طرح های خوب را میبرند در کشور های توسعه یافته اجرا میکنند. اقتصاد یارانه ای ما خودش یکی از عوامل آلودگی هوا است
  • علی IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   2 0
   تولید برق از منابع تجدید پذیر و انرژی اتمی را افزایش دهیم تا برق تولیدی جایگزین مصارف سوخت فسیلی در اقتصاد شود، به خصوص در بخش حمل و نقل و گرمایش منازل، برق پاک ترین انرژی است، قطارهای شهری برقی و اتوبوس های برقی و سیستم گرمایش و پخت و پز برقی در منازل راه گشاست
  • علی IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   2 0
   برق باید جایگزین مصارف گاز در بخش خانگی به خصوص گرمایش شود و تولید برق از منابع تجدید پذیر و انرژی اتمی هم افزایش یابد تا گاز مورد نیاز نیروگاههای حرارتی هم تامین باشد تا مجبور به استفاده از مازوت نشوند تا مشکل آلودگی حل شود، گسترش حمل و نقل عمومی برقی مانند اتوبوس برقی و قطار شهری برقی هم راه گشاست
  • zare IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   0 0
   مازوت نسوزونین و بجاش از برق اتمی استفاده کنید دیگه احتیاجی به دورنما ندارید
  • علی IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   0 0
   فدرالیسم اقتصادی و توسعه متوازن کشور تاثیر مستقیمی در تمرکز زدایی از کلانشهرها و کاهش آلودگی هوا، حاشیه نشینی و معضلات دیگر اقتصادی و اجتماعی دارد، توسعه متوازن کشور به بهبود شاخص تمرکز جمعیت نسبت به مساحت منجر میشود و با پراکندگی جمعیت در کشور خیلی از مشکلات از جمله گرانی مسکن هم حل میشود
  • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۳
   0 0
   آنقدر براتون سخته بخاطر جون و سلامت ما بفکر باشید