راه ماندگاری مولفه های قرآنی استفاده از زبان هنر است

اختتامیه جشنواره کتابت قرآن با عنوان «قرآن آخرین کتاب آسمانی» با حضور معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ ها و تجلیل از برگزیدگان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی کتابت قرآن کریم همراه با معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز این جشنواره با حضور جمال رحیمیان، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، اصغر امیر نیا، سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام مهدی فاطمی‌پور، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، رشید جعفرپور، قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

هم افزایی در همه دستگاه‌ها می‌تواند هنر قرآنی بیشتر به عرصه بکشاند

اصغر امیر نیا، سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در سخنانی گفت: هنر ذاتاً پاک و مطهر است و خود خداوند هم قرآن را سراسر با هنر آفریده است و به‌طور مستعاری همه موارد را به‌صورت‌های مختلف هنری بیان کرده است؛ بنابراین همه دستگاه‌ها باید از همه هنرها برای گسترش مفاهیم قرآنی استفاده کنند.

سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هنر خوشنویسی از زمان کتابت قرآن تاکنون بیشتر در معرفی مفاهیم قرآنی نقش داشته است، عنوان کرد: علاوه بر خوشنویسی باید از سایر هنرها هم به نحو احسن بهره برد. مثلاً بیان بسیار زیبا، شیوا و جاذبه‌ای که در قصص و روایت قرآن کریم وجود دارد، به راحتی انسان را به‌خودش جذب می‌کند تا علاوه بر پندی که از آن می‌گیرد، زیبایی آن را هم درک کند.

وی افزود: در جشنواره‌هایی مانند جشنواره ملی کتابت قرآن کریم که دیگران حضور پیدا می‌کنند، دو نقش می‌توان ایفا کرد؛ یکی شناسایی استعدادهای بالقوه و تبدیل آن‌ها به استعداد بالقوه با کمک اساتید و دیگری شناسایی استعدادهای بالفعل و معرفی آن‌ها به جوامع ملی و بین‌المللی است.

امیر نیا با تاکید بر لزوم استفاده همه دستگاه‌ها از امکانات یکدیگر برای گسترش مفاهیم قرآنی، تصریح کرد: منابع در عرصه قرآنی بسیار محدود است و اگر دستگاه‌های مختلف بتوانند با بهره‌گیری از موسساتی که در این حوزه وجود دارند، هماهنگی ایجاد کنند، مسلماً کار بهتری شکل می‌گیرد و تاثیرگذارتر هم خواهد بود.

جشنواره ملی کتابت قرآن رویدادی تربیت‌محور

محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی اولین مجموعه‌ای است که در بعد از انقلاب در فضای دانشگاهی پرچم قرآن را برافراشت. از سال ۶۲ مسابقات قرآنی دانشجویان در زمینه‌های مختلف را بنیاد نهاد و پس از برگزاری موفق قریب به ۲۵ دوره این جشنواره، با محوریت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تصمیم گرفته شد که اصل مسابقات به‌صورت گردشی بین نهادهای دانشگاهی برگزار شود و همه از سفره پربرکت قرآن بهره‌مند شوند.

وی افزود: کار بزرگ دیگر این است که موضوع جنبه‌های هنری قرآن جدی گرفته شد و رویدادهای متنوع در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف هنری با محتوای سوره‌های قرآن در این سال‌ها برگزار شده است و سازمان قرآنی را به گنجینه‌ای از آثار هنری مرتبط با قرآن کریم تبدیل کرده است.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور با اشاره به برگزاری رویدادهایی در حوزه طراحی لباس و جواهرات با محتوای سوره‌های قرآن کریم، در حوزه نگارگری و تصویرسازی سوره‌های قرآن و در موضوع داستان‌نویسی و… عنوان کرد: یکی از افتخارات ما در سازمان این است که در موضوع خوشنویسی کارهای جدی انجام دادیم و با اطمینان می‌توان گفت رویدادهای حوزه خوشنویسی در مجموعه ما بیشتر از سایر مجموعه‌ها است.

حسنی در بخش دیگر صحبت‌های خود برگزاری نخستین جشنواره ملی کتابت قرآن کریم را تجربه متفاوتی خواند و افزود: با راهنمایی اساتید خوشنویسی متعهد و قرآنی، برای اولین بار یک مدل جدید در عرصه‌های هنری را طراحی و اجرا کردیم.

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: در ابتدای کار بیش از ۲۵۰ نفر در جشنواره شرکت کردند و پس از پذیرش آثار و داوری اولیه‌ای که انجام شد، وارد یک دوره آموزشی و تربیتی شدند. در طول دوره با همراهی ۱۵ استاد ممتاز خوشنویسی و…، طی ۶ ماه و در بیش از ۶۰ ساعت، آموزش‌های متنوع و تخصصی در حوزه تدبر در قرآن کریم، خوشنویسی و آشنایی با تاریخ و مفاخر خوشنویسی به دانشجویان شرکت‌کننده در این جشنواره ارائه شد.

حسنی با اشاره به برگزاری مسابقات مناسبتی در طی برگزاری جشنواره بین شرکت‌کنندگان، اضافه کرد: ما تنها جشنواره‌ای هستیم که می‌توانیم ادعا کنیم نمره نهایی را به اثر ندادیم، بلکه به فرایند نمره داده شده است زیرا میزان مشارکت و قرار گرفتن دانشجو در فضای قرآنی برای ما اولویت بیشتری داشته است.

وی در پایان گفت: در پایان جشنواره هم از ۲۱ دانشجوی برگزیده و شایسته تقدیر جشنواره تقدیر خواهد شد که پنج نفر آن‌ها در تهران و ۱۶ نفر هم‌زمان در استان‌ها تقدیر می‌شوند.

راه ماندگاری مؤلفه‌های قرآنی استفاده از زبان هنر است

حجت‌الاسلام مهدی فاطمی‌پور، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها هم ضمن قدردانی از مجموعه کسانی که نخستین جشنواره ملی کتابت قرآن کریم را به این نقطه رساندند، عنوان کرد: ما یک‌سری مؤلفه‌های فرهنگی داریم که بعضاً معرفتی و ایدئولوژیک هستند؛ اگر بخواهیم این حوزه‌ها حفظ و ماندگار شوند و در لایه تقدم تأثیرگذار شوند، باید از زبان هنر استفاده شود.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه هنر ابزار بسیار مناسبی در گفتمان‌سازی مؤلفه‌های فرهنگی و انتقال آن به دیگران است، تصریح کرد: نباید از هنر غفلت کرد. اینکه ما از اعتقاد خودمان روایت مناسب با مدل و قالب مناسبی داشته باشیم، کمک می‌کند این روایت را بهتر به جامعه انسانی منتقل کنیم و از داشته‌های خود بهتر دفاع کرده و آن را گسترش دهیم.

حجت‌الاسلام فاطمی‌پور با بیان اینکه قرآن خودش یک دردانه هنری است، اضافه کرد: قرار بوده خداوند متعال، قرآن را یک اعجاز دائمی قرار دهد، این اعجاز به جهت‌های مختلف در قرآن قابل رؤیت است؛ بنابراین بخشی از زیبایی کار هنری همین اعجاز گونه بودن آن است.

وی با تاکید بر اینکه آثار هنری هم اعجاز هستند، افزود: هرکسی قلم در دست بگیرد نمی‌تواند اثری را خلق کند زیرا هنرمند با تمرین و ممارست به این توان رسیده که اثر را به آن زیبایی بیافریند. قرآن کریم از جهات مختلف اینگونه است و از هر جهتی به قرآن مراجعه کنید، اثر هنری بودن آن قابل توجه و استفاده است و می‌طلبد با این اثر هنری ارزشمند، هنرمندانه برخورد شود و هنر در خدمت توسعه مفاهیم آن در جامعه قرار گیرد.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه یکی از رسالت‌های ما این است که قرآن و مفاهیم آن را به جامعه هدف خود برسانیم، گفت: در حوزه فعالیت‌های قرآنی باید دقت کنیم که امروز با یک جامعه هدف قریب به چهار میلیون نفری دانشگاهی مواجه هستیم که نیاز است برای این جمعیت کار کنیم. هرچه بیشتر افراد را با مفاهیم، هنرها و وجوه قرآن درگیر کنیم، ارزشمند است. این جشنواره هم بهانه‌ای است که از زاویه جدیدی به این موضوع پرداخته شود.

در پایان ضمن قرائت بیانیه هیئت داوران نخستین جشنواره ملی کتابت قرآن کریم توسط داوود نیکنام، از اعضای هیئت داوران این جشنواره، نمایشگاه مجازی آثار برگزیده افتتاح و برگزیدگان در بخش‌های مختلف جشنواره معرفی و به نفر اول تا سوم هر بخش لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی و به شایستگان تقدیر هم لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شد.

کد خبر 5407093

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =