۱۳ هزار و ۴۷۲ کارت هوشمند عشایر در اردبیل صادر شد

اردبیل- مدیرکل امور عشایری استان اردبیل از صدور ۱۳ هزار و ۴۷۲ کارت هوشمند عشایر با هدف ارائه خدمات به جامعه عشایری استان اردبیل خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، معرفت آذری ظهر یکشنبه در جلسه شورای عشایری شهرستان خلخال با تاکید بر اینکه هرگونه ارائه خدمات به جامعه عشایری این استان تنها از طریق کارت هوشمند صورت می‌گیرد، اظهار کرد: با صدور این تعداد کارت بخشی از نیازمندی‌ها و دغدغه‌های عشایر در تأمین مواد مورد نیاز این قشر برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح صدور کارت هوشمند عشایر در کشور برای نخستین بار در استان اردبیل اجرا شده است، تصریح کرد: با اجرای طرح صدور کارت هوشمند برای عشایر استان اردبیل، در کنار حذف تعداد قابل توجهی از جمعیت غیر عشایر بهره‌مند از خدمات امور عشایری استان، از هرگونه رانت و فساد مالی نیز جلوگیری شده است.

آذری گفت: صدور کارت هوشمند عشایر در استان اردبیل بر اساس آمار جمعیتی اعلامی از سوی مرکز آمار ایران صادر و بر اساس سرشماری خود اظهاری سال ۱۳۹۷ صورت می‌گیرد.

وی افزود: داشتن ییلاق، قشلاق و کوچ در آنها، وابستگی ایلی و وابستگی معاش اصلی افراد به شغل دامداری، ۳ مؤلفه مورد نیاز برای شناسایی قشر تلاشگر عشایر در استان و افرادی که فاقد این ۳ مؤلفه هستند، از لیست عشایر استان حذف می‌شوند.

آذری با اشاره به اینکه از آغاز اجرای این طرح تاکنون ۱۳ هزار و ۴۷۲ کارت هوشمند عشایر در استان صادر و تحویل عشایر شده است، خاطر نشان کرد: با جایگزین شدن این کارت به جای دفترچه‌های قبلی علاوه بر شناسایی عشایر واقعی و فعال استان، ارائه هر نوع خدمات به جامعه عشایری هدفمند شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در همین راستا هم اکنون برای یک‌هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری خلخال کارت هوشمند عشایر صادر و از ۱۳۸ مورد مغایرت نیز ۱۰۰ مورد مجدداً بررسی و برای ثبت در سامانه مرکز آمار ایران به تهران ارسال شده است.

آذری بیان کرد: این کارت با هدف رصد خدمات ارائه شده به عشایر استان مورد استفاده قرار می‌گیرد و خدمات ارائه شده از جمله تأمین نهاده‌های دامی و کشاورزی‌، توزیع کالاهای اساسی، آرد خام و سایر امور مربوط به عشایر از این طریق صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از دفترچه‌های شناسایی صادر شده برای جمعیت عشایری استان در گذشته با جمعیت واقعی عشایری اردبیل مطابقت نداشت، ادامه داد: اداره کل امور عشایری استان اردبیل اقدام به شناسایی عشایر واقعی و صدور کارت شناسایی هوشمند برای آنها همراه با حذف نام خانوارهای غیر عشایری با حذف دفترچه‌های صادر شده در سال‌های گذشته کرده است.

آذری در ادامه اظهار کرد: از آغاز اجرای طرح حذف نام خانوارهای غیر عشایری از لیست جمعیت عشایر واقعی استان اردبیل، تاکنون برای ۱۳ هزار و ۴۷۲ خانوار جمعیت واقعی عشایر استان اردبیل کارت هوشمند عشایر صادر شده و دفترچه‌های افراد غیر عشایر باطل شده است.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل تصریح کرد: در سفر ریاست جمهوری به استان اردبیل اعتبارات مناسبی برای کمک به جامعه عشایری استان منظور شده و بر همین اساس یک دستگاه کامیون ۶ چرخ بنز، ۲ دستگاه وانت نیسان، ۱۰۰ دستگاه تانکر یک‌هزار لیتری ذخیره آب شرب، تعداد قابل توجهی پنل خورشیدی تأمین برق و اعتبار لازم برای شن‌ریزی و بهسازی ۲۷ کیلومتر راه عشایری خلخال و در مجموع اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال برای ارتقا سطح خدمات‌رسانی به عشایر این شهرستان در سال‌جاری تأمین شده است.

کد خبر 5412451

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =