۱۲ بهمن ۱۴۰۰، ۱۰:۱۹

معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد؛

پرداخت تعرفه های پرستاری با تاخیر ۶ ماهه/ شهادت ۱۵۰ پرستار

پرداخت تعرفه های پرستاری با تاخیر ۶ ماهه/ شهادت ۱۵۰ پرستار

معاون پرستاری وزارت بهداشت، در ارتباط با تازه ترین اقدامات برای اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و همچنین مهم ترین مسائل و مشکلات جامعه پرستاری کشور، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس عبادی، صبح سه شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، در ابتدا به روند اجرایی شدن تعرفه‌های خدمات پرستاری پرداخت و در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، با اشاره به تصویب ضریب ریالی ارزش نسبی خدمات پرستاری در آخرین جلسه شورای عالی بیمه سلامت، گفت: طبق این مصوبه خدمات و مراقبت‌های پرستاری داری ارزش نسبی مستقلی از سایر خدمات نظام سلامت می‌شود.

عبادی افزود: استاندارد بسته‌های خدمتی به تفکیک تمامی بخش‌های بالینی اعم از بستری و سرپایی، تدوین و ابلاغ شده است.

وی در ارتباط با پرداخت تعرفه خدمات پرستاری که قرار بود از اول دی ۱۴۰۰ اعمال شود، ادامه داد: پرداخت‌ها با مدل جدید حداقل با ۶ ماه تأخیر خواهد بود.

عبادی افزود: کارانه ای که پرستاران می‌گیرند، مربوط به تابستان ۱۴۰۰ است و کارانه جدید از اواخر بهار ۱۴۰۱ پرداخت خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، با اشاره به شهادت ۱۵۰ نیروی پرستاری در دوران کرونا، گفت: پرونده ۶۶ نفر قطعی شده و مصداق شهید برای برخی نیز تأیید نشده است.

عبادی در ارتباط با تبدیل وضعیت قرارداد پرستاران، توضیح داد: از ابتدای پاندمی کرونا تا ۲۴ بهمن ۹۹ که آخرین آزمون استخدامی برگزار شد، مجموعاً در نظام سلامت مجوز جذب ۵۵ هزار نفر را داشتیم که حدود ۴۲ درصد از این گروه برای پرستاری بود و فرایند جذب آنها به اتمام رسیده است. این قاعده به غیر از تبدیل وضعیت ایثارگران است، ولی تعداد زیادی از همکاران وضعیت استخدامی به شکل قراردادی‌، تبصره‌ای و…، است که اواخر آبان ۱۴۰۰ با مکاتبه وزارت بهداشت با ستاد ملی کرونا و سازمان برنامه بودجه و سازمان اداری استخدامی، درخواست تبدیل وضعیت کار کنان را داشتیم.

وی ادامه داد: اعتبارات این موضوع باید برای سال ۱۴۰۱ بررسی شود. با تعامل فشرده‌ای که معاونت توسعه وزارت بهداشت با مبادی ذی‌ربط مانند سازمان اداری استخدامی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس دارد باید منتظر تصویب نهایی بودجه باشیم تا ببینیم اعتبارات در نظر گرفته شده برای این امر چقدر است. تا حدود دو هفته آینده که بودجه در صحن مجلس شورای اسلامی نهایی شود، می‌توانیم توضیحات بهتری ارائه دهیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: دو موضوع حائز اهمیت است؛ عموماً سوالاتی که از رسانه‌ها می‌آید بر موضوعات معیشتی، دستمزد و…، است که این مطالبات به حق است که ما این را جزو موانع خدمتی دسته بندی می‌کنیم و وظیفه داریم این موانع را برطرف کنیم. از نظر سرانه پرستار به جمعیت و تخت و مدل‌های پرداخت باید موانع برطرف شود. بخشی از مدل پرداخت تعرفه گذاری خدمات پرستاری و بخشی به روز رسانی پرداخت‌ها و معوقات است که در چند روز آینده با پیگیری مقام محترم وزارت امیدواریم این فاصله و تأخیر در پرداخت به حداقل ممکن برسد.

وی تاکید کرد: معنای عدالت در سلامت، دسترسی به موقع و ارزان به خدمات با کیفیت و با صرفه برای همه مردم است. بدون شک همکاران پرستار نقش کلیدی در این امر دارند. بنابراین یکی از وظایف جدی ما این است که همه باهم بتوانیم سلامتی را قبل از بروز بیماری برای مردم فراهم کنیم و خدمات را تخصصی‌تر ارائه دهیم. اکنون فضای خدمتی ما در چارچوب بیمارستان‌ها محدود می‌شود؛ در حالی که این توانمندی وجود دارد که عرصه خدمت خود را به سطح جامعه ببرند.

عبادی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت توسعه و گسترش خدمات مراقبت در منزل است‌، افزود: به این منظور آئین نامه‌ای در حال بازنویسی است و تلاش می‌شود که امکان تأسیس را تسهیل کرده و از فناوری به روز مانند هوم کر و مراقبت در منزل الکترونیک را توسعه دهیم. نقش کلیدی دیگر ما که به ارتقای سواد سلامت مردم کمک می‌کند یک مسئولیت جدی است.

وی با تاکید بر لزوم آینده‌نگری در حوزه سلامت، تصریح کرد: آینده پیش رو، آینده‌ای با افزایش نرخ سالمندی در جامعه است و به موازات آن بیماری‌های مزمن افزایش خواهد یافت و مجموع عوامل سبب می‌شود حتماً به سایر نقش‌های حرفه‌ای فکر بیشتری داشته باشیم. امیدواریم در این دوره با سیاست‌گذاری مناسب شرایطی فراهم شود که مردم از خدمات فنی و علمی ما بهره بهتری داشته باشند.

کد خبر 5413953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha