کاهش ۷ درصدی موبایل و کیف‌قاپی در پایتخت طی ۲ ماه

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با موبایل قاپی و مرکز واکنش سریع در پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: شاهد کاهش ۷ درصدی سرقت موبایل و کیف قاپی طی ۲ ماه گذشته بوده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، آنقدر موبایل قاپی زیاد شده است که می‌توان گفت حتماً یا برای شما و یا برای یکی از دوستان و یا اقوامتان این اتفاق شوم رخ داده است. هنگامی که با مالباختگان صحبت می‌کنیم می‌گویند هنوز گوشی را از کیف یا جیبمان بیرون نیاورده بودیم که در کسری از ثانیه از دستمان دزدیدند.

مالباختگان می‌گویند سرقت کیف و گوشی یک طرف درماندگی بعد از سرقت هم یک طرف؛ چراکه تشکیل پرونده در کلانتری و دریافت شماره ثنا برای پیگیری مراحل بعدی آنقدر وقت گیر زمان بر است که اغلب افراد بی‌خیال کیف و گوشی سرقتی شده و دیگر مراحل تشکیل پرونده را طی نمی‌کنند.

البته صحبت‌هایی هم مانند اینکه موبایلی که به سرقت رفت دیگر برنمی گردد هم مزید بر علت این است که فرد مالباخته نخواهد برای پیگیری تلفن همراه سرقتی خود وقت زیادی به هدر بدهد و از این کلانتری به آن اداره آگاهی و دفتر خدمات الکترونیک قضائی برود.

صحبت‌هایی هم مانند اینکه موبایلی که به سرقت رفت دیگر برنمی گردد هم مزید بر علت این است که فرد مالباخته نخواهد برای پیگیری تلفن همراه سرقتی خود وقت زیادی به هدر بدهد اما در این میان پلیس همواره به دنبال پیدا کردن راه حلی برای کاهش مراحل تشکیل پرونده در کلانتری‌ها بوده است تا بتواند بیش از پیش حس امنیت را در شهر ایجاد کند و این تفکر که پلیس برای خرده سرقت‌ها خودش را درگیر نمی‌کند را از بین ببرد. دو ماه پیش بود که سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت از راه اندازی قرارگاه مبارزه با موبایل قاپی و مرکز واکنش سریع در پلیس آگاهی تهران بزرگ خبر داد.

هدف از تشکیل این قرارگاه ورود به موقع پلیس برای کشف تلفن همراه به سرقت رفته و همچنین ترک سلسله مراتب سخت ثبت پرونده در کلانتری‌ها برای این قبیل پرونده‌ها اعلام شد. در این قرارگاه جز پلیس قرار است دستگاه‌های مختلف هم نقش داشته باشند تا در کمترین زمان ممکن پلیس بتواند با بهره گیری از گشت‌های ویژه موتوری سارق را دستگیر و فرد مالباخته را به کیف یا تلفن همراهش برساند.

طراحی ۲۲ برنامه برای تشدید مبارزه با سرقت در پایتخت

۲۴ آذرماه بود که سردار حسین رحیمی در گفت و گو با خبرنگار مهر در تشریح جزئیات فعالیت این قرارگاه گفت: پلیس پایتخت فعالیت‌های خود را در بحث مبارزه با سرقت شدت بیشتری داده است و حدود یک هفته قبل طی یک برنامه‌ریزی مفصل و کار گروهی ۲۲ برنامه را برای تشدید کردن مبارزه با سرقت و مالخران طراحی کردیم.

رئیس پلیس پایتخت گفت: در جلسه‌ای که نتیجه آن تشکیل قرارگاه مقابله با سرقت در تهران شد، استاندار تهران، مدیران دستگاه‌های مختلف، نماینده خودروسازان، نمایندگان شرکت‌های برق و… حضور داشتند.

وی افزود: البته باید بگویم که موضوع مقابله با سرقت تنها به پلیس مربوط نمی‌شود و یک موضوع فرابخشی است و تمامی دستگاه‌ها باید پای کار بیایند. پلیس با تمام توان پای کار مبارزه با سرقت است و کم کاری نمی‌کند.

رئیس پلیس پایتخت بیان کرد: یک طرح جهادی با برنامه‌ریزی جدید برای مبارزه با سرقت و سارقین در تهران شروع کردیم که این طرح ابعاد مختلفی دارد. ما با راه اندازی این قرارگاه پلیس را برای مبارزه با سارقین بازسازی و نوسازی کرده‌ایم و طرح‌های جدید در نظر گرفتیم.

کاهش ۷ درصدی موبایل و کیف قاپی طی دو ماه در پایتخت

حال با گذشت بیش از دو ماه از آغاز به کار این قرارگاه به سراغ سردار رحیمی رفتیم تا از تأثیر این قرارگاه بر کاهش جرم در زمینه کیف و موبایل قاپی باخبر شویم؛ سردار رحیمی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: قبل از شروع این طرح و راه اندازی قرارگاه مبارزه با موبایل قاپی و مرکز واکنش سریع در پلیس آگاهی تهران بزرگ ۱۸ درصد از جرایم خرد در پایتخت مربوط به موبایل و کیف قاپی بوده است.

وی افزود: حدود دو ماه است که این طرح شروع شده و پلیس پایتخت عملیات ویژه‌ای را برای مبارزه با سارقان آغاز کرده است و در این ۲ ماه شاهد کاهش ۷ درصدی میزان وقوع جرم در این حوزه بوده‌ایم.

رئیس پلیس پایتخت گفت: ۸۰ گروه از موبایل قاپان را در این دو ماه شناسایی و دستگیر کرده‌ایم که این موضوع تأثیر زیادی بر کاهش وقوع جرم در مورد کیف و موبایل قاپی دارد.

رحیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این قرارگاه تا چه زمانی در پایتخت فعالیت می‌کند، گفت: فعلاً برنامه‌ای برای توقف فعالیت این قرارگاه نداریم و تا زمانی که وضعیت پایتخت در زمینه کیف و موبایل قاپی به شرایط قبل قبولی برسد این قرارگاه فعالیت می‌کند.

به محض سرقت تلفن یا کیف با ۱۱۰ تماس بگیرید / ‏‬ اصلاح پروسه‌های زمان گیر تشکیل پرونده

وی با اشاره به اینکه طرح‌های مختلف مبارزه با موبایل و کیف قاپی را در پایتخت به جدیت دنبال می‌کنیم، گفت: از شهروندان تقاضا داریم به محض اینکه کیف و یا تلفن همراهشان به سرقت رفت با ۱۱۰ تماس بگیرند تا پلیس فرصت ورود به موضوع را از دست ندهد.

فرمانده انتظامی پایتخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه افراد اعلام می‌کنند تماس با ۱۱۰ بی فایده است چراکه ۱۱۰ می‌گوید باید در کلانتری تشکیل پرونده دهید و این موضوع با تقاضای شما در تناقض است، پس راهکار مناسب چیست، گفت: این قرارگاه برای کاهش همین اتلاف وقت در پایتخت راه اندازی شده و همین که افراد با ۱۱۰ تماس بگیرند بلافاصله مأموران ما وارد عمل می‌شوند.

سردار رحیمی خاطرنشان کرد: ۱۰ ها تیم در سطح شهر تهران داریم که موتور سوار هستند و برای اینکه بتوانند با این سارقان مبارزه و برخورد قاطع کنند در نقاط مختلف تهران پراکنده هستند.

وی در پایان گفت: این تیم‌ها مستقیم از قرارگاه مبارزه با موبایل قاپی و مرکز واکنش سریع دستور می‌گیرند و ضربتی وارد کار می‌شوند.

کد خبر 5435321

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha