دید بهتر با فناوری چاپ سه‌بعدی نوری ممکن شد

چاپ ‌سه‌بعدی نوری با توجه به گستره کاربردهایی که دارد، با اقبال بالایی از جانب پژوهشگران مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری چاپ سه‌بعدی که در ابتدای سال ۱۹۹۰ معرفی شد، به‌سرعت در حال گسترش است. از جمله اهداف فناوران در این حوزه، دستیابی به سهمی از بازار برای تولید محصولات در مقیاس کوچک است. اما انتظاری که از این فناوری می‌رود، فراتر از نمونه‌سازی و قالب‌سازی است.

برای مدل‌سازی مربوطه می‌توان از انواع نرم‌افزارهای طراحی تا اسکن‌های سه‌بعدی، کدنویسی و حتی برنامه‌های تلفن همراه بهره گرفت. با پیشرفت‌های اخیر در فناوری چاپ در مقیاس میکرو و نانو و همچنین استفاده از مواد پیشرفته، می‌توان قطعات با ساختار پیچیده، رسانای الکتریکی و مغناطیسی مورد استفاده در سامانه‌های الکترومکانیکی یکپارچه را چاپ کرد.

اجزای نوری کاربردی از جمله عدسی‌های انحنادار و موجبرها با موفقیت در محدوده تتراهرتز چاپ شده است. در رژیم THz، اکثر ماشین‌های چاپ سه‌بعدی دارای دقت مکانیکی قابل قبولی، حدود ده میلیمتر هستند.

با این حال، محصولات نوری تولیدشده برای محدوده بینایی طیف الکترومغناطیسی، باید دارای خطای هندسی از مرتبه نانومتر باشند که عدد آن برای بیشتر دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی فعلی خارج از محدوده است.

در محدوده بینایی، نمونه‌هایی از اجزای نوری که با موفقیت تولید شده است، شامل قطعاتی چون راهنماهای نوری، شیشه‌های شفاف، رشته‌های نوری، حسگرهای اپتوالکترومکانیکی و عدسی‌های کوچک است.

با توجه به رشد جمعیت جهانی و اینکه حدود ۷۰درصد از جمعیت برای بهره‌گیری از امکانات بینایی جهت دید بهتر، باید به فکر اصلاح عدسی‌ها و عینک‌های موجود باشند، در این راستا چاپ سه‌بعدی، امکانات نامحدودی را برای توسعه گستره وسیعی از طرح‌ها به ارمغان می‌آورد.

درواقع، این فناوری، این امکان را می‌دهد که ساختارهای بسیار پیچیده و دلخواهی را ایجاد کرد. حتی طرح‌هایی که به‌دلیل محدودیت‌های تولید سنتی امکان تولید آنها وجود ندارد، با چاپ سه‌بعدی به راحتی قابل پیاده‌سازی هستند.

در صنعت عینک‌سازی، فناوری چاپ سه‌بعدی با در اختیار گذاشتن طیف گسترده‌ای از امکانات، در تولید قاب‌های عینک کاملا سفارشی، بسیار مطلوب عمل می‌کند.

ستاد توسعه فناوری فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، از طرح‌های نوآورانه و خلاقانه در زمینه دستیابی به دید بهتر با فناوری چاپ سه‌بعدی نوری حمایت خواهد کرد.

کد خبر 5471698

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha