ضرورت ساماندهی نهر شعبان/ کشت دوم در نهاوند ممنوع است

همدان- سرپرست فرمانداری نهاوند گفت: یکی از مهمترین موضوعات شهرستان در زمینه امور آب، به سرانجام رساندن ساماندهی نهر شعبان است.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر سلگی دوشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان نهاوند عنوان کرد: با توجه به اهمیت ساماندهی این نهر و نقش آن در تنش کم آبی، کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های مربوطه زیر نظر بخشداری مرکزی فعال شده تا با بررسی همه جوانب امر، مشکلات را رصد کرده و برای آن راه حل ارائه کنند.

وی تصریح کرد: در سرچشمه گاماسیاب پنج دهنه سربند وجود دارد که نیاز به اصلاح دارند تا آب به صورت متوازن به نقاط پائین‌دست انتقال یابد، لازم است قبل از آبگیری نهر شعبان این سربندها اصلاح و مرمت شوند تا مانع از به هدررفت آب توسط کشاورزان منطقه شود.

سرپرست فرمانداری نهاوند با بیان اینکه از جمله مشکلات عمده نهر شعبان در حوزه سازماندهی، لایروبی، توزیع آب و رفع حریم است، گفت: مشکلات این نهر که از انهار مهم شهرستان است باید از سوی استان مورد توجه قرار گیرد.

سلگی در ادامه بر ضرورت اصلاح سربندها برای جلوگیری از به هدر رفتن آب و توزیع متوازن تأکید کرد و گفت: با توجه به شرایط آبی تحت هر شرایطی کشت دوم در نهاوند ممنوع است، کشاورزان و بهره برداران باید بدانند که با توجه به کاهش بارش‌ها و وضعیت آبی هرگونه کشت دوم در نهاوند تحت هر شرایطی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان نهاوند یک‌هزار و ۱۶۰ چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز وجود دارد که حدود ۸۰۰ مورد آن برای مصارف کشاورزی و مابقی برای مصارف صنعتی، خدماتی و شرب مورد استفاده قرار گرفته است.

سرپرست فرمانداری نهاوند همچنین از مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز خبر داد و گفت: برای جلوگیری از افت منابع آب زیرزمینی مهمترین کار نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب مجاز و مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز است.

وجود ۱۱۶۰ چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز در نهاوند

در ادامه جلسه، رئیس امور منابع آب شهرستان نهاوند گفت: برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه آب تمام چاه‌های مجاز باید پروانه بهینه بهره‌برداری دریافت کرده و علاوه بر آن نسبت به نصب کنتور حجمی نیز اقدام کنند

اکبر دهقانی گفت: در نهاوند یک‌هزار و ۱۶۰ چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز وجود دارد که حدود ۸۰۰ مورد آن برای مصارف کشاورزی و مابقی برای مصارف صنعتی، خدماتی و شرب مورد استفاده قرار گرفته است.

وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از مصرف بی رویه آب زیرزمینی این شهرستان، افزود: برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه آب تمام چاه‌های مجاز باید پروانه بهینه بهره‌برداری دریافت کرده و علاوه بر آن نسبت به نصب کنتور حجمی نیز اقدام کنند.

رئیس امور منابع آب نهاوند در ادامه، تاکید کرد: برای جلوگیری از افت منابع آب زیرزمینی ۱۱ راهکار از سوی وزارت نیرو اعلام شده که مهمترین آنها نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب مجاز، مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز و تقویت گشت‌های کم آب بر و زود بازده می‌باشد.

دهقانی تصریح کرد: در حال حاضر، ۴۸۵ انواع چاه عمیق و نیمه عمیق در این شهرستان دارای کنتور است که میزان مصرف آب را مدیریت می‌کنند و ۱۷۰ چاه نیز که فاقد کنتور بود پلمب شده و به کنتورساز معرفی شده‌اند.

در ادامه جلسه، بخشدار مرکزی نهاوند با اشاره به اهمیت نهر شعبان در انتقال آب به بخش کشاورزی نهاوند گفت: نهر شعبان ۱۵ کیلومتر است که یک هزار و ۹۵۰ کیلومتر از اراضی کشاورزی و باغات نهاوند را مشروب می‌کند.

حجت بهرکشکول افزود: ۵ سربند از رودخانه گاماسیاب منشعب می‌شود که نهر گبری، نهر وراینه-بیان، نهر بیان-تکه، نهر فیازمان و نهر شعبان است که در ابتدای این انهار نیاز به نصب دریچه و همچنین نصب دستگاه اندازه گیری آب برای تقسیم و نظارت بر عدالت تقسیم آب به میزان سهم هر یک از انهار است.

وی با اشاره به اینکه طی جلسات سال گذشته برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی جهت نهر شعبان و انهار منشعب از رودخانه گاماسیاب را داشته ایم، گفت: با توجه به کمبود بارش‌ها طی سالهای اخیر و به منظور جلوگیری از مصرف بی‌رویه منابع آب به افرادی که فاقد مجوز چاه بوده‌اند، اخطار لازم داده شد.

بخشدار مرکزی نهاوند با بیان اینکه خوشبختانه اغلب آنها به صورت توافقی زیر نظر کارشناسان نسبت به مسدودسازی چاه خود اقدام کردند، در خصوص مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز گفت: تاکنون تعداد ۲۵ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق که به صورت غیر مجاز در شهرستان نهاوند مسدود شده است.

بهرکشکول با تصریح بر اینکه تعداد ۳۵ کنتور هم برای چاه‌های دارای مجوز بدون کنتور خریداری شده است، اضافه کرد: پمپاژهای غیر قانونی در سالهای گذشته با توجه به کمبود آب اجازه پمپاژ به روستاهای بالا دست داده نمی‌شود، همچنین نیاز به نظارت بر کار پیمانکار نهر شعبان ضروری است که از چه امکاناتی استفاده می‌شود و چند نفر میراب زیر نظر آن کار می‌کند.

کد خبر 5475235

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha