هوای اصفهان در وضعیت نارنجی/ شهروندان از تردد غیر ضرور بپرهیزند

اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان بر اثر خیزش گردوغبار افزایش یافت و با میانگین ۱۱۵ در وضعیت نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) قرار گرفت.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۸۲، استانداری با شاخص ۹۸، باهنر با شاخص ۹۳، پروین با شاخص ۹۶، فرشادی با شاخص ۹۱ و فیض با شاخص ۹۹ در وضعیت (زرد) قابل قبول است.

وی با اشاره به قطعی ایستگاه پایش در خیابان‌های جی، باغ غدیر و میرزا طاهر اضافه کرد: شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه بزرگراه خرازی با ۱۱۷، رودکی با ۱۳۹ و کاوه با ۱۱۱ AQI وضعیت نارنجی ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه‌های رهنان، انقلاب و خیابان ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۷۹، ۱۵۷ و ۱۵۶ وضعیت (قرمز) ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۱۰۵، شاهین شهر با شاخص ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه با شاخص ۸۵ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

به گزارش مهر، از ظهر روز گذشته هوای شهر اصفهان بر اثر ریزگردها، غبارآلود بود. این شرایط تا صبح امروز نیز تداوم داشته و بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان ناپایداری‌های جوی و خیزش گردوخاک به ویژه در نواحی مرکزی و شرقی استان تا شامگاه یکشنبه هجدهم اردیبهشت نیز ادامه دارد.

در همین پیوند منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان توصیه کرد: شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، کودکان و زنان باردار) امروز با توجه به تشدید غبارآلودی هوا و انتشار ریزگردها از فعالیت و تردد غیر ضرور در سطح شهر بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5484204

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =