قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشور تشکیل می‌شود

مشهد ـ رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تشکیل قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، از تشکیل قرارگاه توسعه نظام شبکه در کشور خبر داد و اظهار کرد: تامین سلامت همه جانبه جامعه با اولویت مناطق کم برخوردار از مهمترین برنامه‌هایی است که در این قرارگاه دنبال می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به منویات و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر بازسازی و تقویت نظام سلامت در راستای تامین بیشتر سلامتی مردم افزود: علاوه بر نگاه ویژه مسئولان ارشد کشور در اسناد بالادستی، بر راهبردهای اساسی تقویت سند نظام شبکه طی سال جاری و سال آینده از جمله برنامه پزشک خانواده تاکید شده است.

وی با اشاره به تدوین سند تقویت نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور اظهار کرد: تامین منابع پایدار برای احداث و نگهداشت فضاهای فیزیکی ارائه خدمات و تامین تجهیزات مورد نیاز واحدهای ارائه خدمت نظام شبکه کشور، تقویت نظام تحقیقات نظام سلامت در حوزه بهداشت، ارتقاء توانمندی مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت، ارتقاء توانمندی مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت، تربیت نیروی انسانی گروه پزشکی از جمله برنامه‌های این سند به شمار می‌رود.

رضایی با بیان اینکه این برنامه در سال جاری به صورت پایلوت در ده دانشگاه کشور اجرا می‌شود، افزود: موضوع جوانی جمعیت نیز از دیگر برنامه‌هایی است که به طور جدی در دستور کار قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم نیز در این خصوص در حال انجام است.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر یکی از چالش‌های سلامت محسوب می‌شود و بیش از ۹۰ درصد مرگ و میرها ناشی از ابتلا به این بیماری‌هاست تصریح کرد: این آمارها نشان داد که نظام شبکه برای بسته خدمتی باید آمادگی داشته باشد، و بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر در راس برنامه‌ها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بلایای طبیعی و کمبود نیروی انسانی از نقاط ضعف حوزه بهداشت است، عنوان کرد: راهبردهایی برای رفع نقاط ضعف پیشنهاد شد که از آن جمله می‌توان به توسعه مراقبت‌های مبتنی بر پزشک خانواده، بهره‌گیری از بسته‌های خدمتی روزانه، استفاده از امکانات و همکاری بین بخشی و آشنایی با روش‌های جلب مشارکت‌های مردمی، ارتقا فرایند انتخاب و انتصاب مدیران اشاره کرد.

رضایی با اشاره به اینکه برنامه درسی دانشجویان پزشکی باید متناسب با ارائه خدمت در سطح یک باشد، گفت: توسعه استفاده از دیجیتال نوین و راهبرد ماندگاری نیروهای جذب شده در مناطق محروم، مباحث مربوط با تلی مدیسین و کنترل کیفی تجهیزات از دیگر راهبردهای این سند است.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: اهداف این سند بهبود ارزیابی و تضمین کیفی مراقبت بهداشتی، راه‌اندازی برنامه اعتبار بخشی برای ۸۰ درصد مراکز جامع خدمات سلامت، رصد شاخص‌های ارزیابی و رضایت گیرندگان خدمت، بهره‌گیری از طب ایرانی و ارتقا نظام ثبت بازخورد و داشبورد گزارشی وضعیت شبکه‌ها، از جمله اهداف این سند است.

کد خبر 5485535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha