استفاده از روشی جدید برای اندازه گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه

پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس استفاده از روش های آنالیز چند- راهی برای اندازه‌گیری همزمان داروهای ضدسرطان سینه را در نمونه های بیولوژیکی با بکارگیری طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی،بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگران گروه شیمی- تجزیه دانشکده علوم پایه دانشگاه طی تحقیقی، استفاده از روش های آنالیز چند- راهی برای اندازه گیری همزمان داروهای ضد سرطان سینه را در نمونه های بیولوژیکی با بکارگیری طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی، بررسی کردند.

از سرطان سینه، به عنوان شایع ترین بیماری در زنان نام برده می شود. بنابراین، استفاده از داروهای ضد سرطان نیاز به نظارت بر داروی درمانی و شخصی سازی درمان دارد. در دهه های گذشته از روش های تجزیه ای مختلفی برای دستیابی به این هدف کمک گرفته می شد.

روش پیشنهادی این پژوهش که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد دنیا خداپرست در رشته شیمی-شیمی تجزیه انجام شد، ترکیب طیف سنجی فلورسانس نشری-تهییجی با الگوریتم حداقل مربعات جزئی چند-راهی (NPLS) بعنوان روشی حساس، سریع، دوستدار محیط زیست، غیرتخریبی و ارزان است.

با استفاده از این روش، اندازه گیری همزمان سه داروی مهم ضد سرطان پستان شامل کپسیتابین، پکلی تکسل و وینورلبین برای اعتبارسنجی پلاسما امکان پذیر شد. دادهEEF، داده ای حجیم و پیچیده است؛ بنابراین با جداسازی ریاضی گونه ها،اندازه گیری مستقیم ترکیبات دارویی مذکور بطور همزمان در حضور مزاحم های ناشناخته میسرمی شود. همچنین این روش صحت و دقت لازم را در این آنالیز مهیا می سازد.

نتایج حاصل از مدل سازی اهمیت متغیر در تصویرسازی چند-راهی با الگوریتم حداقل مربعات جزئی چند-راهی (NVIP-NPLS) برآرایه سه-راهی فلورسانس دردو محیط آبی و پلاسما، با پارامترهایی نظیر ضریب همبستگی و ریشه میانگین مربع خطا سنجیده شد. مقدار۲ R برای مجموعه اعتبارسنجی در پلاسما برای هر سه آنالیت، مقادیر قابل قبولی را نشان می دهد.

گفتنی است این پژوهش در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد دنیا خداپرست با راهنمایی دکتر احمد مانی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه انجام شد.

کد خبر 5493207

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha